Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

60 SANİYEDE DAHA FAZLA KAS

FITNESS

60 SANİYEDE DAHA FAZLA KAS

-

 

Yapacağınız ufak bir hileyle performansınız artacak. Sakatlanma riskinizse azalacak. 

Sıklıkla spor salonuna giden herkes bunu söyler. Kaliteli bir antrenmana giden yol doğru duruştan geçer. Denge bozukluğu, çalıştırmanız gereken kasları yeteri kadar kullanmadığınız anlamına gelir. Ancak iyi bir haberimiz var. Bunu düzeltmek için spor salonuna gitmenize gerek yok.
ABD’li güç ve kondisyon antrenörü Jamie Sawyer “Kas hacminizi geliştirmek için yaptığınız her hareket, kaslarınız üzerindeki kontrolü de artıracaktır. Etrafımızda bulunanlar konusunda bilgiliysek fiziksel olarak reaksiyon gösterebilme özelliğimiz de gelişir” diyor.
Aşağıda göstermiş olduğumuz ve Bates metodu olarak bilinen egzersizle, zihin ve kas arasındaki iletişimi artıracaksınız. Spor salonunda vakit kaybetmeye son. Akıllıca çalışarak çok daha kolay sonuçlar elde edebilirsiniz.
Not: Ağırlık kaldırırken kullandığınız sehpanın sahip olması
gereken eğim miktarı. Bu
şekilde göğsünüzdeki
dokular daha iyi çalışabiliyor.

01

Kolay Yöntem

Günlük rutininizi antrenman programınıza dâhil edin ve yakabildiğiniz kadar fazla kalori yakın.
Bir hafta boyunca günde iki kere merdivenleri çıkın.

02

İşe yürüyerek gidebiliyorsanız mutlaka yürüyün. Günde 30 dakika hiç fena sayılmaz.

03

Her saat başında 10 dakika masanızın yanında ayakta durun.

04

MEN’S HEALTH SPOR DANIŞMANI: Ahmet Keskin

Spor salonunda vaktim kısıtlı olduğunda kardiyo çalışmasını hangi aletle yapmamı önerirsiniz?
Kardiyo aletleri içerisinde aslında önemli olan hangi makinenin kullanıldığı değil. Makinenin çalışma süresi ve şiddeti. Genellikle makineler (bisikletler, stepper’lar) sadece alt bedeni çalıştırır. Kol ergometresi gibi bazılarıysa üst bedeni çalıştırırlar. Büyük ve çok sayıda kas grubunu çalıştırıp fazla miktarda enerji açığa çıkmasını sağlayan, kan dolaşımını çok hızlandıran, alt ve üst bedeni beraber kullandıran kürek ve cross trainer gibi aletler, bir adım daha öne çıkıyor. Kürek, cross trainer’e göre daha zorlayıcı görünebilir. İtme ve çekme hareketinin aynı anda daha fazla sayıda kası çalıştırması, tüm bacak kaslarını harekete geçirmesi ve yer çekimine karşı yapılması sebebiyle kısıtlı zamanı olan kişiler için en iyisi bu sayılır. Sakatlanma riskinin düşük olması, eklemlere binen yükün diğerlerine göre daha az olması da bu makinenin seçiminde rol oynuyor.

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com