Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Acı çekme dozu ve faydası!

ERKEK AKLI

Acı çekme dozu ve faydası!

-

 

Acının faydalı olabilmesi için doz önemlidir. Çok fazla güçlük sizi bunaltır ancak çok azı da sizi sertleştirmeye yetmez.

Bastian bunu bağışıklık kazanmaya benzetiyor. Örneğin, yas tutma gibi bazı acıların pozitif değeri olduğunu hayal etmek zordur. Ancak bu bireysel tepkilere bağlı olabilir.

Bangor Üniversitesi’nde madalya kazanan atletleri yarışmayı kaybedenlerden ayıranın ne olduğuna dair yapılan bir çalışmada, birçoğunun zorbalık veya ailede ölüm gibi çocukluk travmalarına katlandığı görüldü. ABD’de 2007 yılında yaşanan kampüste ateş açma olayının ardından bazı öğrencilerin daha az kaygılı hissettiği bildirildi. İçinde bulunduğumuz koşullara uyum sağlıyoruz. “Yüz yıl önce insanlar 17 °C’de rahattı,” diyor What Doesn’t Kill You: How Freezing Water, Extreme Altitude Acının faydalı olabilmesi için doz önemlidir. Çok fazla güçlük sizi bunaltır ancak çok azı da sizi sertleştirmeye yetmez. Bastian bunu bağışıklık kazanmaya benzetiyor. Örneğin, yas tutma gibi bazı acıların pozitif değeri olduğunu hayal etmek zordur. Ancak bu bireysel tepkilere bağlı olabilir.
Bangor Üniversitesi’nde madalya kazanan atletleri yarışmayı kaybedenlerden ayıranın ne olduğuna dair yapılan bir çalışmada, birçoğunun zorbalık veya ailede ölüm gibi çocukluk travmalarına katlandığı görüldü. ABD’de 2007 yılında yaşanan kampüste ateş açma olayının ardından bazı öğrencilerin daha az kaygılı hissettiği bildirildi. İçinde bulunduğumuz koşullara uyum sağlıyoruz.

“Yüz yıl önce insanlar 17 °C’de rahattı,” diyor What Doesn’t Kill You: How Freezing Water, Extreme Altitude Geçand Environmental Conditioning Will Renew Our Lost Evolutionary Strength kitabının yazarı Scott Carney. “Merkezi ısıtma yüzünden artık bu rakam 22°C.” Vücut kıllarımızı dökmemiz ve yeni pişmiş yemeklerimizi çok fazla çiğnememiz gerekmediğinden, ağzımızın küçülmesine neden olan ateşin icadından bu yana, teknoloji bizi daha konforlu ve daha az kabiliyetli yaptı.

Carney’nin kitabı, Playboy dergisinden aldığı bir görevle başladı. Görünüşe göre vücut sıcaklığını ve bağışıklık sistemini nefes alma egzersizleri aracılığıyla kontrol edebilen Hollandalı tuhaf guru Wim “Iceman” Hof’un bu iddialarını çürütmek için yola çıktı ancak bunda başarılı olamadı. Kısa süre sonra Carney, yalnızca bir yüzücü kıyafeti, yün şapka ve botlarla Kilimanjaro Dağı’na tırmanıyordu. Ayrıca ocak ayında Staffordshire’de yapılan, orijinal ve hâlâ en sadist engelli parkur yarışı olan Tough Guy yarışında soğuğun acısını kendisine zevk olarak çevirmek için tişörtsüz koştu. “Karnımda bir ateş olduğunu hayal ettim,” diyor.

Acıdan kaçmak, acıyla karşılaştığımızda onunla başa çıkma yeteneğimizi azaltır. “Bu günlerde insanlar fiziksel stres ve tehlike yaşamıyor,” diyor Carney. “Vergilerle ilgili endişeli olduğumuzda yapmak üzere evrildiği şeyi yapmasına, yani bizi fiziksel olarak daha dayanıklı kılmasına izin vermek yerine savaş ya da kaç hâline giriyoruz.” İnsanlar gerilimi ve onunla gelen başarı duygusunu hissetmek için bu etkinliklere para ödüyor. Acı, diyor Carney, “lüks ürün” oldu.
Acının fiyatı size asıl acı verecek şey olabilir. Tam bir 10 millik Tough Mudder koşusu 100 pound civarında. Sınırsız bir CrossFit box’ı üyeliği, cebinizi ayda 400 Türk lirası kadar yakabilir. 2018 Birleşik Krallık Ironman yarışının en ucuzu ise 385 pound ve buna ekipmanlar dâhil değil. Bunların ağırlıklı olarak beyaz yaka etkinliği olması boş yere değil, diyor Bastian. “Ne kadar rahatsak, o kadar aktif bir şekilde rahatsızlık arayışında oluruz.”

Oxford English Dictionary, çileciliği “genellikle dini sebeplerle, aşırı öz disiplin ve hazzın tüm formlarından sakınmayla nitelenir” şeklinde tanımlıyor. Biz bunu kırbaçlama, oruç tutma ve benzeri diğer ritüellerle ilişkilendiriyoruz ancak kelime antik Yunan’daki “egzersiz” sözcüğünden geliyor. Bu bağı, tek bir New York şehir bloğunda gerçekleştirilen ve tamamlaması 52 güne kadar sürebilen, adını koşmanın aydınlanmaya giden yol olduğuna inanan Hint spiritüalistten alan Sri Chinmoy Self-Transcendence 3.100 Mil Yarışı’nda en açık şekilde görüyoruz. Geleneksel meditasyon formlarını yapmakta zorlananlar için acı, farkındalığa giden yolda alternatif bir güzergâh olabilir. Meditasyon gibi acı da odaklanmayı artırır, hem de yok sayması neredeyse imkânsız bir şekilde.

Acıdan kaçınma dürtümüze engel olup olamamamız, fitness düzeyimizi artırmanın da ötesinde etkilere sahiptir. “Dayanıklılık etkinliklerinin tamamlanması, insanların disiplinini, feda edebilme kabiliyetini yansıtıyor,” diyor Ironman dövmesine sahip Bridel. “Benim için bu, sporu sosyal kazancın bir türü olarak kullanmakla ilgili. İnsanlar, diğerlerinin imkânsız olarak gördüğü bu etkinlikleri tamamlamanın getirdiği kabulden keyif alıyor.”

Continue Reading
Advertisement

ERKEK AKLI

Sosyalben Store & Sarev İş Birliği Paylaşarak Çoğaltıyor

-

Editör :

 Kurulduğu günden bu yana dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklarımızın yeteneklerinin keşfedilmesi ve geliştirilmesi adına çalışmalar gerçekleştiren SosyalBen Vakfı’nın çalışmalarına bütçe oluşturmak amacıyla kurulan, satış mağazası SosyalBen Store, 75 yılını kutlayan Sarar markası ile yeni bir iş birliğine imza attı.

Topluma olan sorumluluklarını paylaşarak çoğaltmayı hedefleyen Sarar, “75 Gönülden Sene” sloganıyla SosyalBen Store’un birbirinden renkli ürünlerini ev tekstil markası Sarev’inmağazalarında satışa çıkardı.

Sarev mağazalarında yer alan SosyalBen Store ürünlerinin satışından elde edilecek gelir, taşımalı eğitim gören çocukların umutlu bir geleceğe bakarak gelişimlerini sağlayacak. Dezavantajlı bölgelerde yaşayan 7-13 yaşındaki çocuklar, tasarım atölyesinde yeteneklerini keşfedip geliştirme fırsatı yakalayacak. Sarar tarafından, vakfın gönüllü grubuna özel tasarlanan tişörtler 2019-2020 dönem saha çalışmalarında yer alacak.

Devamı

ERKEK AKLI

Bridgestone İpek Şenoğlu Cup – Sarar Sponsorluğu

-

Editör :

Sarar, İpek Şenoğlu Cup ile sponsorluk geliştirmeye hazırlanıyor.           

Abdurrahman Sarar’ın 12 metrekarelik bir terzi dükkanında temellerini attığı SARAR bugün; Türkiye’de beş büyük üretim fabrikasındaki yüksek işçilik kalitesi ve özel dikim ayrıcalığıyla hazır giyim sektöründe dünya markalarıyla yarışarak hizmet vermeye devam ediyor.  Sektördeki 75. yılını kutlamakta olan Sarar’ın, Avrupa ve ABD başta olmak üzere yurt dışında birçok konsept mağazası bulunuyor.  

Moda sektöründe 75 yıllık bir tecrübeye sahip olan markayı zirveye taşıyan en önemli etmenlerin başında sponsorluk faaliyetleri geliyor. 

Marka, bu sene sektörde başarıyla geçen 75. yıllarını kutlamak amacıyla, kendi alanlarında öncü olmuş isimleri bir araya getirerek, başarı kavramını tekrar yorumladıkları bir konsept çekim gerçekleştirdi. Türkiye’nin en başarılı sporcularından biri olan İpek Şenoğlu’nun da dahil olduğu bu keyifli projeden sonra, beraber daha iyi işlere imza atabilmek adına İpek Şenoğlu Cup ile sponsorluk geliştirecekler. 

Tenis sporunun Türkiye’de yaygınlaşmasına hizmet eden Bridgestone İpek Şenoğlu Cup Tenis Turnuvası, ülkemizde tenis sporunun gelişimine katkı sağlamak amacıyla 8 yıldır 16 farklı şehirden rekor sayıda sporcuları bir araya getirmeye devam ediyor.

Bu yıl 26 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında İstanbul Dalyan Kulüp’te gerçekleşecek olan turnuvada toplam 550 sporcu yarışacak. Turnuva katılımcıları Sarar tarafından sporculara özel olarak üretilen tişörtleri giyecekler.

Devamı

ERKEK AKLI

Mango Erkeği Hugo Sauzay’dan tavsiyeler

-

Mango erkeği Hugo Sauzay, merak edilenleri yanıtladı. İşte onun tavsiyeleri.

1- Sen bir modelsin ama aynı zamanda bir iç tasarım şirketine sahipsin. Bu iki alanın ne kadar bağlantılı olduğunu düşünüyorsunuz?

Seyahatler ve toplantılardan besleniyorum, moda ile yaptığım için şanslıyım. Bana farklı kültürlerle, insanlarla ve farklı yaşam biçimleriyle tanışma şansı veriyor. Ne zaman başka bir yerde çekim yapsam, mimari detayların fotoğraflarıyla dolu telefonumla birlikte geri dönüyorum. Yaratıcı insanlarla çalıştığımız için şanslıyız ve onları kreatif süreçte izlemek büyük bir ilham kaynağı. Mimarlıkta olduğu gibi modada da hikaye anlatıcılığı önemlidir. Global bir proje sahip olmak için daha önce yapılan tüm çalışmalar esastır. Sadece kolay bir final görüntüsü değil, zamanın ötesinde bir proje yapmaya çalışıyorsunuz.

2- Katıldığınız projeleri nasıl seçersiniz? Dikkat ettiğiniz ana faktörler nelerdir?

En önemlisi projenin temelindeki insanlar. Moda olmak istemeyen ama doğru bir proje yaratmak isteyen biri.

3- Genç erkek ve kadınlara kendilerine daha güven duymaları için ne önerirsiniz?

Farklılıklara açık kalmak ve ilgi yarattıklarını anlamak. Hoşgörü dışında daha iyi bir yol olmadığını anlamalılar. En önemli şey, senin tutkularını yaşaman ve inanman.

4-Kendi tarzını nasıl tarif edersin ?

Klasik ve sade bir stilim var. Koyu jean, beyaz tişört bir tür üniforma. Kazak ve paltolar için güzel kumaşlara dikkat ediyorum.

5- Mango erkeği ne tür bir erkek?

Mango erkeği modern ve kendinden emin.

6-  Kampanya çekimi sırasında Mango ile olan deneyiminizden bahseder misiniz?

İskoçya’da tipik bir yağmurlu gün boyunca çekim yapıyorduk ancak arkadaş canlısı bir ekip tarafından ısındık. Çekimde hissetmedim, yeşil tarlalarla çevrili bir kalede, koyun ve atlarla dolu nehirlerde arkadaşlarımla daha fazla zaman geçirdim. Muhteşem bir yerdi. Arkadaşlarla rüya gibi bir hafta sonu oldu.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com