Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Alkolün karaciğere etkileri

SAĞLIK

Alkolün karaciğere etkileri

-

 

Aralık ve ocak ayı sizin alkolü biraz abarttığınız ve karaciğere fazla yüklendiğiniz aylar olabilir. İşte alkolün karaciğerinize etkileri.

Dört bardak boza mı? Karaciğeriniz de onları içiyor. Ekstra sos mu? Karaciğeriniz de onu tüketiyor. Jöleli kızılcık rulosunun yarısı mı? Karaciğeriniz üçüncüde yeter derdi ama bu işte birliktesiniz… Önemli olan şu ki, neredeyse yediğiniz her lokma ve içtiğiniz her damla aynı organ tarafından, yani karaciğerimiz tarafından işleniyor. Karaciğer en büyük organlarımızdan biri olsa da, bu ay yaptıklarınızla onu gereğinden fazla yorabilir ve uzun süreli bir hasarla baş başa bırakabilirsiniz. Bunun anlamı, kan şekerini düzenlemek, kolesterolü işlemek ve hayatta kalmanızı sağlayan bazı hormonları üretebilmek için tahmininizden daha küçük bir bant aralığına, yani dayanma gücüne sahip olmasıdır. Zararın nasıl yaratıldığını ve nasıl önleneceğini anlatalım. (İpucu: Bozada ölçüyü kaçırmayın.)

Alkol karaciğere nasıl etki eder?

Bir ya da iki kadeh alkol alımında karaciğeriniz harekete geçer ve triyaj yani öncelik belirleme yapar: Alkolü ayrı bir bölüme alarak idrar yoluyla atabileceğiniz zararsız suya ve solunum yoluyla atacağınız karbondioksite dönüştürür. Aynı zamanda, şaraptaki antioksidanlar veya biradaki karbonhidratlar gibi, kullanabileceği her şeyi tutar. Tüm bu süreç karaciğer için çocuk oyuncağıdır, fakat yine bu süreçte alkolün metabolizması, vücudunuz bunları kullanana kadar trigliseritler (bir tür kolesterol) olarak depolanan yağ asitleri oluşturur. Normalde makul miktarlarda yer ve içerseniz, karaciğer bunları kolaylıkla kullanır; siz dozu aşana kadar…

Karaciğerde enflamasyon, siroz nasıl başlar?

Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü araştırmacılarından Dr. Christopher Koh, “Ama yemeğe devam ederseniz, bir daha ve bir kez daha, karaciğeriniz her seferinde şoka girer ve toparlanma sürecine geçemez,” diyor. Ne kadar çok içerseniz, karaciğeriniz o trigliseritleri “daha sonra yakılacak” yığınına atar, ta ki yığın çok büyük olana ve karaciğer bu sorunu çözemez hâle gelene kadar. Bu durum enflamasyona neden olur ve nihayetinde karaciğer hücrelerini öldürerek yerlerinde yara dokusu bırakır (bu da 25 ila 34 yaşındakileri giderek daha fazla etkileyen siroza yol açabilir). Noel döneminde haftada üç kez iki saat içinde beşten fazla alkol alımı, enflamasyon başlatabilir. Yemekten bahsetmiyoruz bile. . .

Karaciğer nasıl zarar görür?

Karaciğerinizi alt üst etmek için alkol almanıza bile gerek yok. Noel dönemi gıdaları (doymuş yağ, rafine edilmiş karbonhidrat ve işlenmiş kırmızı et) tatile bağlı kilo alımı ile birleşince, alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasına (NAFLD) yol açabilir. Cedars- Sinai Karaciğer Yağlanması Programı direktörü Dr. Mazen Noureddin, şöyle diyor: “Birleşik Devletler nüfusunun yüzde 30’unda karaciğer yağlanması olduğu ama belirti vermediği tahmin ediliyor, bu yüzden insanlar genelde bunu tersine çevirecek hiçbir şey yapmıyor.” Bu arada, bu yağ birikimi alkol alımındaki gibi —enflamasyon ve yara dokusu oluşumu—hasara yol açıyor. Eğer gerçekten abartırsanız, NAFLD altı hafta kadar kısa sürede gelişebiliyor.

Karaciğer nasıl yenilenir?

Karaciğeriniz eğer ona eziyet etmeyi bırakırsanız kendini gerçekten yenileyebilir. Bunu yapmak için aktif kömürlü bir smoothieye veya pancar suyu ile detoks temizliği yapmanıza gerek yok. Zararlı durumları karaciğerinizin yolundan çekerseniz, karaciğeriniz doğal olarak kendini yeniler, tekrar çalışır duruma gelir. Bir ay boyunca tek bir damla alkol almadan (maç izlerken bir bira, müşteri yemeğinde bir kadeh şarap da dahil) karaciğerinizdeki yağ birikimini azaltabilir ve enflamasyonun yatışmasına yardımcı olabilirsiniz. Karaciğer yağlanmasına neden olan yağ birikimini diyetinizi temizleyerek ve porsiyonları küçülterek azaltabilirsiniz: Kilonuzun yüzde 5’ini kaybetmek karaciğerinizdeki yağ oranını yüzde 30’a kadar azaltabilir.

Continue Reading
Advertisement

SAĞLIK

Hava kirliliği günde 1 paket sigara içmeye eşit

-

Bilim insanları, hava kirliğine sürekli maruz kalmanın, akciğer ve alt solunum yolları hastalıklarına yakalanma riski bakımından günde bir paket sigara içmeye eş değer olduğu söylüyor.

Sputnik’te yer alan habere göre, sonuçları ABD Tabipler Birliği yayını JAMA Journal’da yayımlanan araştırmada, hava kirliliğine yol açan bileşenlerin güneş ışığıyla etkileşimiyle ortaya çıkan yer seviyesindeki ozon gazının, amfizem gibi, akciğerlerde ve diğer oksijen taşıyan alt solunum organlarında ortaya çıkan, doku ve organlar arasında hava boşlukları oluşturarak vücudun yeterli miktarda oksijen kullanmasını engelleyen rahatsızlıkların ortaya çıkmasında, günde bir paket sigara kadar etkili olduğunu belirledi.

Araştırma kapsamında ABD’nin New York, Los Angeles, Chicago, Baltimore, St. Paul ve Winston-Salem kentlerinde yaşayan, yaşları 45 ve 84 arasındaki 7 binden fazla sağlıklı yetişkini 10 yıl boyunca izleyen bilim insanları, hava kirliliği oranlarının yüksek olduğu söz konusu metropollerde yaşayan kişilerde amfizem ortaya çıkma riskinin, hava kirliliği oranlarının düşük olduğu yerlerde yaşayıp günde bir paket sigara içen bireylere eşit olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya önderlik eden Columbia Üniversitesi’nden Dr. Graham Barr, “Hava kirliliğine maruz kalmanın amfizeme yakalanma riskini belirgin şekilde artırdığını gördük. Bu, günde 1 paket sigara içmeye eş değer bir risk oluşturuyor ve vücuda 3 yıl ilave yaşlanmaya eş değer bir zarar veriyor” ifadesini kullandı.

Araştırmanın yazarlarından, Washington Üniversitesi’nden Dr. Joel Kaufman da “Sigara içmek amfizeme yol açan en önemli etken. Hastalığın ortaya çıkmasında hava kirliliğinin de bu kadar etkili olduğunu görmek bizim için sürpriz oldu” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’de daha önce yapılan araştırmalarda da yer seviyesindeki ozon gazı yoğunlaşmasının akut solunum hastalıklarına yol açabileceği konusunda uyarılar içeren araştırmalar yayımlanmıştı. Araştırmalarda ABD’de yalnızca 2011’de solunum hastalıkları kaynaklı hastalıklardan 107 bin kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekilmişti.

Devamı

SAĞLIK

4500 yıllık mayadan ekmek pişirdi

-

Antik Mısır’dan kalma bir çanaktaki mayayı kullanarak ekmek pişiren bilim insanı Seamus Blackley, pişirdiği ekmeğin, diğer ekmeklerden daha lezzetli olduğunu söylüyor.

Fizikçi ve video oyunu tasarımcısı Seamus Blackley, Antik Mısır üzerine çalışmalar yürüten Serena Love ve mikrobiyolog Richard Bowman’la ABD’nin Massachusetts eyaletinde bir araştırmada çalıştığı sırada, Antik Mısır’dan kalma bir çanaktan maya kalıntıları çıkardığını söyledi.

Numunelerin kapların gözeneklerinden toplandığını söyleyen araştırmacı, organizmaları uyandırmadan önce bir sterilizasyon tekniği kullandığını söylüyor.

Devamı

SAĞLIK

Metabolizma hızlandırmanın 12 yolu!

-

Metabolizma hızlandırmanın yollarını merak edenler için 12 tüyomuz var.

Vücudunuz bir makine olsaydı, metabolizmanız işletim sistemi olma görevini üstlenirdi: Bütün girdileri, yani besinleri işleyerek sizi fonksiyonel kılan bir sistem. Onu abur cuburla doldurursanız düşük performans gösterecektir. Sisteminizi daha verimli şekilde kullanmak istiyorsanız, beslenme ve antrenman programlarınızı güncellemeyi deneyebilirsiniz.

Metabolizma nasıl hızlandırılır?

YEŞİLİN GÜCÜ

Tıpkı kahve gibi çay da antioksidan açısından zengindir. Journal of Research in Medical Sciences dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, günde dört fincan yeşil çay içen tip 2 diyabet hastaları, çay içmeyenlere göre daha fazla kilo verdi ve tansiyonunu düşük tuttu. Bilim insanları, yeşil çaya has bir antioksidan olan kateşinlerin metabolizmayı hızlandırdığını düşünüyor.

KAHVALTI YAP

Bath Üniversitesinin 2018 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, günün ilk öğünü metabolizmadaki yağ genlerini pasif hale getiriyor ve vücudu antrenmandan sonraki saatlerde daha fazla karbonhidrat yakması konusunda harekete geçiriyor. İtalyan bilim insanlarının yaptığı birbirinden bağımsız araştırmalara göre, kahvaltı ayrıca dinlenen metabolik değerinizi her akşam aynı yemekleri yemekten daha fazla artırıyor.

BOL BOL SU İÇİN

Yüksek protein diyeti yapan sporcuların metabolizmaları yeteri kadar su tüketmeme sebebiyle sekteye uğrayabilir. Yani bol miktarda su tüketmeniz gerekiyor. Frontiers in Nutrition tarafından yayımlanan ve hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, bol su tüketmek vücudunuzdaki yağların parçalanmasına yardımcı olarak kilo vermenizi sağlıyor. Elinize küçük bir bardak alıp ofisinizdeki sebile doğru yürümek, iş gününüzün daha aktif geçmesine yardımcı olabilir.

BİRAZ BAHARAT

Sabah tükettiğiniz yulaf ezmeli karışımınızı tarçınla tatlandırmayı deneyin. Metabolism’de yayımlanan 2017 tarihli bir araştırma, baharatların metabolizmanın ürettiği sıcaklık olan termojenez miktarını artırdığını söylüyor. Tam buğday ekmeğinin arasına fıstık ezmesi ve muz koyarak yaptığınız bir tost da benzer bir etki yaratacaktır.

AKŞAM YEMEĞİ YE

İtalyan bilim insanları tarafından yapılan ve PLOS One’da yayımlanan bir araştırmaya göre, günlük toplam kalorilerinin en büyük parçasını akşam yemeğinde tüketenler, bu öğünü günün daha erken saatlerinde tüketenlere oranla obeziteye iki kat daha meyilli oluyor. Bilim insanları bu tarz beslenmenin metabolik fonksiyonlara katkıda bulunan sirkadiyen ritminizle daha doğal bir uyum yakalamanıza yardımcı olacağını söylüyor.

AYARI KAÇIRMA

PLOS One’da yayımlanan ve Hollandalı bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, gün içinde büyük öğünler tüketmekten kaçınan erkeklerin, toplam kalori tüketimi aynı miktarda olan erkeklere oranla daha iyi bir iştah kontrolüne ve daha yüksek dinlenen metabolik değere sahip olduğu ortaya çıktı. Acıktığınız zamanlarda fazla yemenize neden olacak brunch’lara meyletmek yerine elma ve armut gibi ufak atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz.

İyotlu tuz metabolizma hızlandırır mı?

İYOTLU TUZ KULLAN

Deniz tuzları, tiroidinize metabolizmanızı sağlıklı tutması konusunda yardımcı olan iyot bakımından zengin değildir. Günlük 150 mikrogram iyot tüketmeniz tavsiye edilirken, bu miktar yarım çay kaşığı iyotlu tuza tekabül eder. Ancak iyot alabilmek için balık, süt ürünleri, meyve ve sebze de tüketebilirsiniz.

PEDALLARA ASIL

Kopenhag Üniversitesi tarafından 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre, antrenman sonrasında bisikletçilerin ağırlık kaldıranlara oranla metabolizmayı harekete geçiren FGF21 hormonunun daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle metabolizmanızı hızlandırmak için antrenmanlarınızın sonunda pedal çevirebilirsiniz.

PATLAMA MODUNA GEÇ

İtalyan araştırmacılar, yüksek yoğunluklu kuvvet antrenmanı yapanların geleneksel kuvvet antrenmanları yapanlara oranla egzersiz sonrasında daha fazla kalori yaktığını ortaya koydu. Araştırmalara göre 6 tekrar, 20 saniye dinlenme, 2-3 tekrar, 20 saniye dinlenme ve 2-3 tekrar prensibiyle çalışabilirsiniz. Toplamda iki dakika sürecek üç egzersiz yapın. Set aralarında 30 saniye dinlenerek sekiz seti tamamlayın.

KEMİKLERİNİ GÜÇLENDİR

Kanadalı bilim insanları tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kan dolaşımında kemik hormonu osteokalsin miktarı fazla olan kişiler şekeri ve yağı daha iyi metabolize ediyor. Osteokalsin hormonunuzu artırabilmek için brokoli, soğan, somon ve zeytinyağı tüketebilirsiniz.

ŞALTERİ İNDİR

Şimdiye kadarki tüm ipuçlarını uygulamaya başlasınız bile, kötü bir uyku tüm çabalarınızı boşa çıkarabilir. Yapılan birçok araştırma, yetersiz uykunun metabolizmanızın fonksiyonelliği için bir hayli önemli olan glukoz metabolizmasını ve düzenleyici hormonları olumsuz etkileyebileceğini söylüyor.

TELEFONU DA KAPAT

Geceleri Instagram’da gezinmenin tek kötü yanı uykunuzun bölünmesi değildir. Zira bu davranış kilo almanıza da neden olabilir. Northwestern Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, cihazınızdan yayılan mavi ışık insülin direncinizi artırarak vücudunuzun kan dolaşımınızdaki glukozu temizleme kabiliyetini düşürebiliyor.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com