Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

ASLA “OLDUM” DEME: SARP LEVENDOĞLU RÖPORTAJI

FITNESS

ASLA “OLDUM” DEME: SARP LEVENDOĞLU RÖPORTAJI

-

 

1Daha başarılı, daha fit ve yaptığın işte daha iyi olmak istiyorsan, hayat felsefen kendini daima geliştirmek olur. Oyuncu Sarp Levendoğlu da böyle yapıyor. Sonuç; parlak bir kariyer ve ilham veren bir vücut.

Ne iş yapıyor olursa olsun, bütün başarılı adamların ortak bir özelliği vardır. Asla yaptıklarıyla tatmin olmazlar ve her zaman daha iyisini ararlar. Kapağımızda konuk ettiğimiz Sarp Levendoğlu da bunun iyi bir örneği. Oyunculuğa ilk adım attığında henüz eğitimine devam eden genç ve yakışıklı bir adam olan Levendoğlu, artık tecrübeli bir oyuncu. İlk yıllarına göre büyük ilerleme kaydettiğini düşünse de, hala önünde uzun bir yol uzandığını söylüyor:

“Oyunculuğa başlayalı 11 sene oldu. İlk oyunculuk deneyimlerimi izlediğimde teknik olarak çok zayıf görüyorum kendimi. Bazı doğru şeyler yapıyormuşum ama bilinçsiz olarak. Zaten o sıralarda eğitimime devam ediyordum. Ama aktör olarak hala eksiklerim var. Örneğin ritim duygum az benim. Onun için üstüne gidiyorum ve egzersizler yapıyorum. Esnekliğimi de geliştirmek için çalışıyorum. Oyunculuğa ilk başladığım yıllarda gözlem yapmayı bilmiyordum ama artık öyle değil. Gözlem becerisi de oyunculuğun bir parçası aslında. Eskiden işimi şimdiki kadar ciddiye almıyordum. Artık dersime daha iyi çalışıyorum.”

YÖNETMENLİK
Sarp Levendoğlu’nun oyunculuğun yanında bir de yönetmen tarafı var. Gece Gündüz ve Emret Komutanım dizilerinde yaptığı yönetmenlik denemeleri, kendisini kameranın arkasında da geliştirmek için attığı ilk adımlardı.

“Oyunculuk ve yönetmenliği beraber götürmek istiyorum. Yönetmenlik de oyunculuk gibi sürekli gelişen bir meslek. Mesela eski Türk filmlerine bakınca oyunculuklar çok abartılı geliyor ama o zamanlar öyle konuşuyormuş insanlar. Ne oyunculuk, ne de yönetmenlik ‘Ben oldum’ denilecek meslekler değil.”

DOĞRU PROJEYİ BULMAK
Günümüzde oyuncular için, önlerine gelen dizi projeleri arasından en doğru olanı seçmek hayati bir önem taşıyor. Bir senaryoyu okuduktan sonra tutup tutmayacağını anlamak, belki de oyunculuk yeteneği kadar mühim. Levendoğlu, bugün yayın hayatına başarıyla devam eden Küçük Ağa dizisini nasıl kabul ettiğini şöyle anlatıyor:

“İnsanlarla daima ilişki içinde olmak, mesleğinden dolayı kendini soyutlamamak lazım. Bu projeleri iyi değerlendirmek için de toplumun içinde olmak, toplumdaki değişiklikleri iyi okuyabilmek gerekiyor. Mesela Türkiye’deki insan profili son 10 yılda çok değişti. Bu değişimin içinde yaşamazsanız, doğru öngörüler yapamazsınız. Sonuçta ticari yönü olan bir iş yapıyoruz. Proje ilk önüme geldiğinde okudum ve ‘Bu iş kesin tutar’ dedim ama benim çok da oynamak istediğim bir rol değildi. Türker İnanoğlu projeye dair kafasındakileri bana bir daha anlattı ve beni ikna etti. Daha önce hiç böyle bir rol canlandırmamıştım ve bu konuda kendimi denemek istedim. Ayrıca benden daha tecrübeli oyuncu abilerim ve yönetmenlerden fikir aldım.”

ROL SEÇİMİ
Sarp Levendoğlu zoru seven bir adam. Bu özelliği canlandıracağı rolleri seçerken de kendini gösteriyor:

“Oynamaktan keyif aldığım roller daha anti kahraman karakterler aslında. Normal hayatta pek yapamayacağım şeyleri, hayat verdiğim karakter aracılığıyla yapmak istiyorum. Sarp’tan uzak
insanları canlandırmak beni daha çok tatmin ediyor. Bu hem beni motive ediyor, hem de kendimi geliştirmemi sağlıyor. Bu tür roller insana daha çok heyecan veriyor. İlk kulağıma geldiğinde korktuğum roller benim için daha cezbedici.”

ALDIĞI EN İYİ KARAR
Levendoğlu’nun Küçük Ağa’da rol almaya karar vermesi, o dönemde öngöremeyeceği bir sebepten daha doğruydu. Çünkü dizide eşini canlandıran rol arkadaşı Birce Akalay ile geçtiğimiz yıl hayatını birleştirdi. Bugüne kadar verdiği en iyi karar olduğunu söylüyor:

“Her şeyin başında Birce ile çok mutluyum. Bu mutluluk daha iyi ve disiplinli yaşamamı sağlıyor. Artık hayatta iki kişisin ve daha fazla sorumluluk almak istiyorsun. Bunu üzerimde bir yük olarak görmüyorum. Bence bir adam için evlilik harika bir şeymiş.”

BİR YAŞAM TARZI OLARAK SPOR
Özellikle dizi oyuncuları sezon boyunca çok yoğun bir tempoda çalışıyorlar. Bu tempoda düzenli olarak spor yapmak zor. Ancak Sarp Levendoğlu için spor yapıp yapmamak bir tercih konusu bile değil:

“Her sabah 06.45’te spora gidiyorum. Benim için bu yemek yemek gibi bir şey. Sanki derimin içine işlemiş. Ben artık saat kurmadan kalkıyorum. Ayrıca sabah spor yapmak işimdeki performansımı da artırıyor. Bu aslında bir zorunluluk değil, hayatı kolaylaştıran bir şey olarak görüldüğünde istenerek yapılıyor. ‘Spor yapmam lazım’ diye düşünülürse yapılamaz. Sonuçta biz bu meslekte bedenimizle para kazanıyoruz ve ona iyi bakmamız lazım. Bir taksici arabasına nasıl bakıyorsa, bizim de vücudumuza öyle bakmamız gerekiyor. Bu yüzden haftanın altı günü çalışıyorum. Bunların dördünde ağırlık antrenmanı, ikisinde de fonksiyonel antrenman yapıyorum ve haftada bir gün dinleniyorum.”

Sayfalar: 1 2 3

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com