Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

AYAKKABILARINIZI ÇIKARMANIZ NASIL DAHA İYİ BİR ANTRENMANA YOL AÇIYOR?

FITNESS

AYAKKABILARINIZI ÇIKARMANIZ NASIL DAHA İYİ BİR ANTRENMANA YOL AÇIYOR?

-

 

ayakAntrenman yaparken büyük ihtimalle ayaklarınız hakkında pek düşünmüyorsunuz. Fakat aslında düşünmelisiniz.

Men’s Health StreamFIT’in yaratıcısı ve ünlü antrenör BJ Gaddour şöyle açıklıyor: “Ayakta egzersiz yaptığınız zaman, ayaklarınız sizin destek kaynağınızdır ve kaldırdığınız ağırlıkların dayanağıdır. Eğer dengeli değilseniz, egzersizi gerçekleştirirken zor anlar yaşarsınız.”

Gaddour’a göre çalışmayan kaslarımız aslında ağırlık kaldırma sırasında çalışan kaslara, gerginliği dengeleyerek yardımcı olurlar. Bu etkiye kas aydınlatması diyoruz.

Şöyle düşünün: Yumruğunuzu olabildiğince sıktığınız zaman sadece ellerinizdeki kasları sıkmış olmazsınız, kaslarınız omuzlarınıza kadar kasılır. Aynı şey ağırlık kaldırma sırasında ayaklarınızda da gerçekleşir. Eğer ayaklarınızla zeminde gerginlik yaratabilirseniz, bu vücudunuza yayılabilir ve bu da hedeflediğiniz kasları çalıştırmanızı sağlar.

Bu gerilmeyi yaratmanın ve sağlam bir denge sağlamanın en iyi yolu ayağınızı yere ‘vidalamak’ diyor Gaddour. Bu da şöyle yapılıyor: Ayaklarınız düz bir şekilde zeminde olmalı ve bacak kaslarınızı kullanarak ayaklarınızı birbirinden uzak olacak şekilde bükün, sanki aralarındaki zemini gerip, yırtarmış gibi.

Burada bir püf noktası var. “Bunu en kolay ve en efektif şekilde gerçekleştirmenin yolu ayağınızla zeminin tam bir kontakt sağlaması.” diyor Gaddour. Eğer destekli ayakkabılar kullanıyorsanız, zeminle aranızda bu gerilimi yaratmanızı engelleyecek ciddi bir malzeme olacaktır.

Maalesef her zaman ayaklar da çıplak olamıyor. Gymlerin kendi kuralları var, mikrop ve bakteri kapma şansı yüksek, aynı zamanda insanların garip bakışları da cabası. O zaman yapılabilecek en doğru şey minimalist ayakkabılar tercih etmek.

“Minimal bir yastık malzemesi olan bir ayakkabı aramalısınız. Tabanda bir kavis desteği olmalı ve topuğunuzla, ayak parmaklarınız arasında seviye farkı olmamalı, aynı hatta olmalılar.” diyor Gaddour. Eğer yumuşak, yastık tabanlı ayakkabılara alışkınsanız, daha az destekli ayakkabılara alışmak için zamana ihtiyacınız olabilir.

Gaddour 4-5 milimetrelik bir tabanı olan bir ayakkabıyı tercih etmenizi tavsiye eder. Ya da yeni minimalist ayakkabınızı antrenmanın yarısında giymelisiniz.

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com

    Loading RSS Feed