Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Az uyumak kilo yapar mı?

SAĞLIK

Az uyumak kilo yapar mı?

-

 

Az uyumak kilo yapar mı? Kilo yapan gerçekleri öğrenin.

İşler yoğun. Gece yarılarına kadar ofistesiniz. Eve adeta uyumaya geliyorsunuz ama o zaman da evdeki işler, sorumluluklar yakanıza yapışıyor. Yatmaya gittiğinizde bir bakıyorsunuz ki saat yine 03:00 olmuş. Bugün de beş saatlik uykuyla idare edeceksiniz. Diyet yapıyorsunuz ama açlığa dayanmanız mümkün değil. Sonuç olarak hazırladığınız ekmek arası sandviçi kemirirken kendinize kızıyorsunuz “Ben niye diyet yapamıyorum?” diye.

Eğer sürekli diyete başlıyor ama tamamlamadan yarıda bırakıyorsanız, nedeni belki de yeterince istekli olmamanız değil, yeterince uyumamanızdır. Journal of Health Psychology’de sonuçları yayınlanan bir araştırmaya göre, bölünen uyku özellikle diyet yaparken sizi normalden daha fazla yorgun ve bezgin hissettirir. Sonuç olarak acıkırsınız. Üstelik bu durum hem çocuklar hem de yetişkinler için geçerli. Nebraska-Lincoln Üniversitesi’ndeki araştırma ekibi de deliksiz uyunmayınca iştah hormonlarının iki kat fazla salgılandığını, duygusal stresin yükseldiğini ve insanların yitip giden enerjilerini telafi etmek için farkına bile varmadan yemeklere saldırdığını ortaya koymuş. “Sıfır Karın Diyeti”nin yazarı Daviz Zinczenko ise yetersiz uyku yüzünden diyet yapanların normalde verebilecekleri kiloların en az yüzde 55’inden kurtulamadıklarını savunuyor. Öte yandan beslenmenize ve uykunuza dikkat ederek kilo vermeyi hedefliyorsanız, aşağıdaki tavsiyelere de kulak vermeniz gerekiyor.

Aman teknoloji ırak dursun

Yapılan araştırmalara göre, yatak odamıza ne kadar elektronik alet sokarsak o kadar kilo alıyoruz. Bu konuda yapılmış araştırmalar da var ve bir tanesi de Pediatric Obesity dergisinde yayınlandı. Buna göre, gece geç saatlere kadar televizyon ya da bilgisayar başından kalkmayan çocuklar yeteri kadar dinlenemiyor ve yaşam kaliteleri de düşüyor. Araştırmacıların şu iddiası da önemli: Uyudukları odaya tek bir elektronik alet sokan çocuklar, yaşıtlarına kıyasla 1,5 kat daha fazla kilolu oluyor. Üstelik elektronik alet sayısı arttıkça kilolu olma riski de artıyor. Örneğin uyuduğu odada cep telefonu, PSP ve bilgisayar bulunan çocukların kilolu olma ihtimali de 2,5 kattan fazla! Yapmanız gereken ise basit: Uyuduğunuz odayı tüm elektronik aletlerden temizleyin!

Gece lambası, kapı dışarı

Uyuduğunuz odada ışık varsa, kaliteli bir uyku yok demektir. Hatta son yapılan ve sonuçları American Journal of Epidemiology’de yayınlanan bir araştırma da “lambasız uyuyamam” diyenlerin gözle görülür bir sebep olmaksızın kilo aldığını kanıtladı. Buna göre en ışıksız odalarda uyuyanlar, en ışıklı odalarda uyuyanlara kıyasla yüzde 21 daha az obez olma riski taşıyor. Kısaca, gece lambası yoksa kilo da yok…

Renklerin gizli mesajı

Hiç dikkat ettiniz mi, dünyaca ünlü tüm fast-food devlerinin logolarında hep aynı iki renk kullanılır: Sarı, kırmızı ve bu iki rengin tonları… Bu renklerin neden ısrarla aynı olduğunu bize psikologlar şöyle açıklıyor: Bu iki renk ve tonları alt beynimize yolladıkları mesajlarla kendimizi aç hissetmemizi sağlar. Bu fast food dükkânlarının yanından geçerken kendimizi bir anda sipariş verirken bulma nedenimiz de budur… Peki, aynı şey ev ortamında geçerli mi? İç mekân tasarımı üzerine yayın yapan Contract dergisi de bunu merak etmiş ve üç farklı parti mekânı hazırlayıp ilkinde kırmızı ve tonlarını, ikincide sarı ve tonlarını sonuncuda da mavi ve tonlarını kullanmış. Her üç mekâna da farklı kaplarda aynı yiyecek-içecekleri yerleştirmiş. Partiye katılanlara da hangi mekândaki yiyeceklerin daha leziz olduğunu sormuş. Sonuç: Sarı mekândaki yiyeceklerin hepsi tükenmiş ve herkes sarı mekânın yiyeceklerini son derece lezzetli bulmuş. Kırmızı ikinci sırayı almış ancak mavi mekândaki yiyeceklerin yarısı tabaklarda kalmış… (Mutfağınızı ya da salonunuzu dekore ederken bu bilgiyi de göz önünde bulundurun.)

Haydi shaker başına

Florida State Üniversitesi’nin sonuçlarını yayınladığı bir çalışma epey şaşkınlık yarattı. Buna göre yatmadan önce hazırlanıp içilen bir bardak protein içeceği insan metabolizmasının çalışma hızını farklı etkiliyor. Uzmanlar, iyi bir akşam yemeğinin ardından, yatmadan önce 30 gram whey ya da casein proteini içen erkeklerin, ertesi sabah henüz kahvaltı etmedikleri halde daha dinlenmiş bir metabolizma hızıyla güne başladığını söylüyor. Bunun nedeni de ortada: Protein, yağla veya karbonhidratla kıyaslandığında daha termojenik; yani fizyolojik işlemler vasıtasıyla vücutta daha fazla ısı üretilmesini sağlıyor. Dolayısıyla proteinin sindirimi sırasında vücut daha fazla kalori yakıyor. Tavsiyemize gelince… Bitkisel proteinleri yağ yakan meyvelerle karıştırarak leziz smoothie’ler hazırlayın ve yatmadan önce için. Uyurken kilo vermenin keyfine varın.

Soğuktan yararlanın

Diabetes’te yayınlanan bir araştırma sonucuna göre, kış aylarının en soğuk günlerinde bile uykuda olduğumuz saatlerde ısıtıcıyı ya da petekleri kapatmak, uyurken kilo vermemizi sağlıyor. Çünkü düşük ortam ısısı, vücudumuzdaki kahverengi yağ dokularının etkinliğini artırıyor ve bu yağ dokusu da karın bölgemizdeki beyaz yağı yakarak ihtiyacımız olan kaloriyi sağlıyor. Özetle biz soğuk ortamda uyurken kahverengi yağlarımız karın bölgemizdeki yağları yakarak ısınmamızı sağlıyor. Araştırmacıların bunu kanıtlamak için yaptığı deney de şu: Deneklerin birkaç hafta boyunca farklı ısıdaki odalarda uyumasını sağlıyorlar. İlk dört haftayı ortalama 23 °C’de geçiren denekler, sonraki dört haftayı 18 °C’de ve son dört haftayı da ortalama 27 °C’de geçiriyor. Sonuç? En çok karın bölgesi yağını, 18 °C’de uyudukları o dört haftada yakıyorlar ve vücutlarındaki kahverengi yağ miktarı da yine 18 °C’de uyudukları o dört haftada artıyor.

Hoş kokular ve aromalar, iyidir

Siz de bilirsiniz: Bazı kokular ağzınızın suyunu akıtırken bazıları da iştahınızı kapar. Journal of Neurological and Orthopaedic Medicine’da yayınlanan bir araştırma ise kokularla ilgili ilginç bir sonucu ortaya koydu. Buna göre iki saatte bir nane aroması koklayanlar, ayda ortalama 2-3 kilo veriyor. Muz, yeşil elma ve vanilya kokuları da aynı etkiyi yaratıyor ve kilo verdiriyor. Şimdi nane aromalı mum yanan bir odada bulunduğunuzu ve mumun siz yatana kadar yandığını düşünün… Ya da yastığınıza birkaç damla nane kokusu damlattığınızı… Parmağınızı kıpırdatmadan kilo verme yöntemlerinden biri de bu olsa gerek.

Mutfağı kilitleyin

Mutfak kapısını ne zaman kapatıyorsunuz? Bu işi olabildiğince erken saatlere alın ki kilo vermenize faydası olsun. Cell Metabolism’de yayınlanan bir makaleye göre, gün içinde ne yemiş olursanız olun ve ne kadar çok şey yemiş olursanız olun, akşam belli bir saatten sonra yemeyi kesmenin kilo kontrolünüzle ilgili pek çok faydasını göreceksiniz. Makaleye göre, bunun doğruluğunu kanıtlamak üzere yapılan deneyde, iki gruba ayrılan laboratuvar farelerine 100 gün boyunca iki farklı diyet uygulanmış. İlk gruba gece gündüz sağlıklı yiyeceklerden oluşan bir menü sunulurken, ikinci grup sekiz saat boyunca istediklerini yemekte özgür bırakılmış ve sekiz saat dolduğunda da yemek kapları toplanmış. Sonuç olarak istediğini yiyen ama 16 saat boyunca aç bırakılan fareler kilo verirken, sağlıklı beslenip gün boyu yiyen fareler obez olmuş. Bu arada her iki grup farenin de aynı miktarda kalori tükettiğini belirtelim…

Bu kelimeyi öğrenin: Triptofan

Triptofan, et türü gıdaların çoğunda bulunan doğal bir aminoasittir ve önemli fonksiyonlarından biri de uykuya sebep olmasıdır. Örneğin derisi alınmış bir tavuk budunda ya da 80 gr. hindi göğüs etinde bulunan 0,25 gram triptofan, saatlerce uyumanızı sağlayabilir. Uyumak da kilo vermektir. Hatta Colorado Üniversitesi araştırmacılarının da işaret ettiği üzere, diyet yapan ve gerektiği kadar uyuyan herkes, yüzde 6 daha fazla kalori harcar. Örneğin 2000 kalorilik diyet uygulayan ve her gün 120 kalori yakmak durumunda olan biri, her ay karın bölgesine yarım kilo daha az yağ depolayacak demektir. Bunun yanı sıra her gün en az sekiz saat uyumak ve güne demlenmiş yeşil çay içerek başlamak da kilo vermenize yardımcı olacaktır.Continue Reading
Advertisement

SAĞLIK

Hava kirliliği günde 1 paket sigara içmeye eşit

-

Bilim insanları, hava kirliğine sürekli maruz kalmanın, akciğer ve alt solunum yolları hastalıklarına yakalanma riski bakımından günde bir paket sigara içmeye eş değer olduğu söylüyor.

Sputnik’te yer alan habere göre, sonuçları ABD Tabipler Birliği yayını JAMA Journal’da yayımlanan araştırmada, hava kirliliğine yol açan bileşenlerin güneş ışığıyla etkileşimiyle ortaya çıkan yer seviyesindeki ozon gazının, amfizem gibi, akciğerlerde ve diğer oksijen taşıyan alt solunum organlarında ortaya çıkan, doku ve organlar arasında hava boşlukları oluşturarak vücudun yeterli miktarda oksijen kullanmasını engelleyen rahatsızlıkların ortaya çıkmasında, günde bir paket sigara kadar etkili olduğunu belirledi.

Araştırma kapsamında ABD’nin New York, Los Angeles, Chicago, Baltimore, St. Paul ve Winston-Salem kentlerinde yaşayan, yaşları 45 ve 84 arasındaki 7 binden fazla sağlıklı yetişkini 10 yıl boyunca izleyen bilim insanları, hava kirliliği oranlarının yüksek olduğu söz konusu metropollerde yaşayan kişilerde amfizem ortaya çıkma riskinin, hava kirliliği oranlarının düşük olduğu yerlerde yaşayıp günde bir paket sigara içen bireylere eşit olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya önderlik eden Columbia Üniversitesi’nden Dr. Graham Barr, “Hava kirliliğine maruz kalmanın amfizeme yakalanma riskini belirgin şekilde artırdığını gördük. Bu, günde 1 paket sigara içmeye eş değer bir risk oluşturuyor ve vücuda 3 yıl ilave yaşlanmaya eş değer bir zarar veriyor” ifadesini kullandı.

Araştırmanın yazarlarından, Washington Üniversitesi’nden Dr. Joel Kaufman da “Sigara içmek amfizeme yol açan en önemli etken. Hastalığın ortaya çıkmasında hava kirliliğinin de bu kadar etkili olduğunu görmek bizim için sürpriz oldu” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’de daha önce yapılan araştırmalarda da yer seviyesindeki ozon gazı yoğunlaşmasının akut solunum hastalıklarına yol açabileceği konusunda uyarılar içeren araştırmalar yayımlanmıştı. Araştırmalarda ABD’de yalnızca 2011’de solunum hastalıkları kaynaklı hastalıklardan 107 bin kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekilmişti.

Devamı

SAĞLIK

4500 yıllık mayadan ekmek pişirdi

-

Antik Mısır’dan kalma bir çanaktaki mayayı kullanarak ekmek pişiren bilim insanı Seamus Blackley, pişirdiği ekmeğin, diğer ekmeklerden daha lezzetli olduğunu söylüyor.

Fizikçi ve video oyunu tasarımcısı Seamus Blackley, Antik Mısır üzerine çalışmalar yürüten Serena Love ve mikrobiyolog Richard Bowman’la ABD’nin Massachusetts eyaletinde bir araştırmada çalıştığı sırada, Antik Mısır’dan kalma bir çanaktan maya kalıntıları çıkardığını söyledi.

Numunelerin kapların gözeneklerinden toplandığını söyleyen araştırmacı, organizmaları uyandırmadan önce bir sterilizasyon tekniği kullandığını söylüyor.

Devamı

SAĞLIK

Metabolizma hızlandırmanın 12 yolu!

-

Metabolizma hızlandırmanın yollarını merak edenler için 12 tüyomuz var.

Vücudunuz bir makine olsaydı, metabolizmanız işletim sistemi olma görevini üstlenirdi: Bütün girdileri, yani besinleri işleyerek sizi fonksiyonel kılan bir sistem. Onu abur cuburla doldurursanız düşük performans gösterecektir. Sisteminizi daha verimli şekilde kullanmak istiyorsanız, beslenme ve antrenman programlarınızı güncellemeyi deneyebilirsiniz.

Metabolizma nasıl hızlandırılır?

YEŞİLİN GÜCÜ

Tıpkı kahve gibi çay da antioksidan açısından zengindir. Journal of Research in Medical Sciences dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, günde dört fincan yeşil çay içen tip 2 diyabet hastaları, çay içmeyenlere göre daha fazla kilo verdi ve tansiyonunu düşük tuttu. Bilim insanları, yeşil çaya has bir antioksidan olan kateşinlerin metabolizmayı hızlandırdığını düşünüyor.

KAHVALTI YAP

Bath Üniversitesinin 2018 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, günün ilk öğünü metabolizmadaki yağ genlerini pasif hale getiriyor ve vücudu antrenmandan sonraki saatlerde daha fazla karbonhidrat yakması konusunda harekete geçiriyor. İtalyan bilim insanlarının yaptığı birbirinden bağımsız araştırmalara göre, kahvaltı ayrıca dinlenen metabolik değerinizi her akşam aynı yemekleri yemekten daha fazla artırıyor.

BOL BOL SU İÇİN

Yüksek protein diyeti yapan sporcuların metabolizmaları yeteri kadar su tüketmeme sebebiyle sekteye uğrayabilir. Yani bol miktarda su tüketmeniz gerekiyor. Frontiers in Nutrition tarafından yayımlanan ve hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, bol su tüketmek vücudunuzdaki yağların parçalanmasına yardımcı olarak kilo vermenizi sağlıyor. Elinize küçük bir bardak alıp ofisinizdeki sebile doğru yürümek, iş gününüzün daha aktif geçmesine yardımcı olabilir.

BİRAZ BAHARAT

Sabah tükettiğiniz yulaf ezmeli karışımınızı tarçınla tatlandırmayı deneyin. Metabolism’de yayımlanan 2017 tarihli bir araştırma, baharatların metabolizmanın ürettiği sıcaklık olan termojenez miktarını artırdığını söylüyor. Tam buğday ekmeğinin arasına fıstık ezmesi ve muz koyarak yaptığınız bir tost da benzer bir etki yaratacaktır.

AKŞAM YEMEĞİ YE

İtalyan bilim insanları tarafından yapılan ve PLOS One’da yayımlanan bir araştırmaya göre, günlük toplam kalorilerinin en büyük parçasını akşam yemeğinde tüketenler, bu öğünü günün daha erken saatlerinde tüketenlere oranla obeziteye iki kat daha meyilli oluyor. Bilim insanları bu tarz beslenmenin metabolik fonksiyonlara katkıda bulunan sirkadiyen ritminizle daha doğal bir uyum yakalamanıza yardımcı olacağını söylüyor.

AYARI KAÇIRMA

PLOS One’da yayımlanan ve Hollandalı bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, gün içinde büyük öğünler tüketmekten kaçınan erkeklerin, toplam kalori tüketimi aynı miktarda olan erkeklere oranla daha iyi bir iştah kontrolüne ve daha yüksek dinlenen metabolik değere sahip olduğu ortaya çıktı. Acıktığınız zamanlarda fazla yemenize neden olacak brunch’lara meyletmek yerine elma ve armut gibi ufak atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz.

İyotlu tuz metabolizma hızlandırır mı?

İYOTLU TUZ KULLAN

Deniz tuzları, tiroidinize metabolizmanızı sağlıklı tutması konusunda yardımcı olan iyot bakımından zengin değildir. Günlük 150 mikrogram iyot tüketmeniz tavsiye edilirken, bu miktar yarım çay kaşığı iyotlu tuza tekabül eder. Ancak iyot alabilmek için balık, süt ürünleri, meyve ve sebze de tüketebilirsiniz.

PEDALLARA ASIL

Kopenhag Üniversitesi tarafından 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre, antrenman sonrasında bisikletçilerin ağırlık kaldıranlara oranla metabolizmayı harekete geçiren FGF21 hormonunun daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle metabolizmanızı hızlandırmak için antrenmanlarınızın sonunda pedal çevirebilirsiniz.

PATLAMA MODUNA GEÇ

İtalyan araştırmacılar, yüksek yoğunluklu kuvvet antrenmanı yapanların geleneksel kuvvet antrenmanları yapanlara oranla egzersiz sonrasında daha fazla kalori yaktığını ortaya koydu. Araştırmalara göre 6 tekrar, 20 saniye dinlenme, 2-3 tekrar, 20 saniye dinlenme ve 2-3 tekrar prensibiyle çalışabilirsiniz. Toplamda iki dakika sürecek üç egzersiz yapın. Set aralarında 30 saniye dinlenerek sekiz seti tamamlayın.

KEMİKLERİNİ GÜÇLENDİR

Kanadalı bilim insanları tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kan dolaşımında kemik hormonu osteokalsin miktarı fazla olan kişiler şekeri ve yağı daha iyi metabolize ediyor. Osteokalsin hormonunuzu artırabilmek için brokoli, soğan, somon ve zeytinyağı tüketebilirsiniz.

ŞALTERİ İNDİR

Şimdiye kadarki tüm ipuçlarını uygulamaya başlasınız bile, kötü bir uyku tüm çabalarınızı boşa çıkarabilir. Yapılan birçok araştırma, yetersiz uykunun metabolizmanızın fonksiyonelliği için bir hayli önemli olan glukoz metabolizmasını ve düzenleyici hormonları olumsuz etkileyebileceğini söylüyor.

TELEFONU DA KAPAT

Geceleri Instagram’da gezinmenin tek kötü yanı uykunuzun bölünmesi değildir. Zira bu davranış kilo almanıza da neden olabilir. Northwestern Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, cihazınızdan yayılan mavi ışık insülin direncinizi artırarak vücudunuzun kan dolaşımınızdaki glukozu temizleme kabiliyetini düşürebiliyor.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com