Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Bahar yorgunluğu ve bahar hastalıkları

SAĞLIK

Bahar yorgunluğu ve bahar hastalıkları

-

 

Baharın yaklaşmasıyla bahar hastalıkları da yakamıza yapışıyor. İşte bahar hastalıkları.

Bünyeniz yorgun, psikolojiniz bir garip. Sebebi, baharda karşılaştığımız yeni doğa ritmi ve bedenimizin bu yeni ritme ayak uydurma çabası. Bu, yorucu bir süreç… O yüzden psikolojimiz de etkileniyor. Depresyon yakamıza yapışıyor. Etrafta uçuşan polenler ise alerjik reaksiyonların bir numaralı sorumlusu olarak bizi başka bir yönden etkiliyor. Hatta tükettiğimiz meyve ve sebzeler bile sindirim sorunlarına yol açıyor. Dahası, yine baharda ağrılarımız artıyor, bu durum kalp sağlığımızı bile etkiliyor.

Bunlar genel bazı durumlar ama bahar ayları alerjik reaksiyonlara sık rastlanan; migren, depresyon, tansiyon değişiklikleri, kronik yorgunluk gibi sağlık sorunlarına kucak açılan aylar olarak da dikkat çekiyor. Hava sıcaklığındaki artış ise sıcağa maruz kalan kişilerin kalp atış hızındaki artış, terleme, vücuttan sıvı kaybı gibi sonuçlara yol açıyor. İleri yaş, diyabet, yüksek tansiyon, koroner kalp hastalığı, kalp yetmezliği, kan yağlarında yükseklik gibi sorunlar da kalp, beyin veya bacak damarlarında kan pıhtıları oluşmasına ve kalp krizi, inme, bacak damarlarında tıkanma gibi ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılmasına neden olabiliyor. Ayrıca ısı artışıyla stres ve baş ağrısı da sık sık görülmeye başlıyor.

ALERJİK NEZLE VE ASTIM

Toplumdaki alerjik reaksiyonların yüzde 25’ini saman nezlesi ve astım oluşturuyor. Çevreye rüzgâr ve haşerelerle yayılan polen ve sporlar, bu tip alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor. Ani hava değişiklikleri, rüzgâr artışı, pek çok enfeksiyon etkenini beraberinde taşıyan haşerelerin fazlalaşması gibi nedenlerle üst solunum yolları enfeksiyonları sorunlarıyla hastanelere yapılan başvurularda da artış kaydediliyor.
Alerjik nezle, yine bahar aylarının “klasik”lerinden ancak alerjik nezleye müdahale edilmezse, ilerlemesine göz yumulursa, karşımıza alerjik astım olarak çıkabiliyor. Hem alerjik nezleden hem alerjik astımdan korunmak için bir dizi önlem almak yeterli. O önlemleri sıralamak gerekirse…

 • Havalandırma mekanizmalarının ya da klimaların filtrelerini zamanında değiştirmek,
 • Polenlerin yoğun olduğu dönemlerde pencereleri kapalı tutmak,
 • Sprey, parfüm, oda deodorantı, tütsü gibi gazlı ve kokulu ürünler kullanmaktan kaçınmak,
 • Toz ve küf tutan halı, kilim, yolluk gibi eşyaları kaldırmak ya da temizletmek,
 • Sigaradan ve sigara dumanından uzak durmak…

YORGUNLUK AYLARI

Bahar aylarının en can sıkıcı getirilerinden biri de kronik yorgunluk hali. Kronik yorgunluk, insanın kendini sürekli halsiz, tükenmiş hissetmesine sebep oluyor. Bir sağlık kurumuna başvurulduğunda ise hangi test yapılırsa yapılsın sonuçlar normal çıktığı halde bu bitkinlik halinin altı aydan fazla sürdüğü bile oluyor. Baharın gelişiyle birlikte siz de sürekli yorgun hissediyorsanız, aşağıdaki soruları kendinize sorun. Eğer en az dördüne “evet” diyorsanız, siz de kronik yorgunluk sendromu yaşıyor olabilirsiniz.

 • Çabuk unutuyor veya konsantrasyon güçlüğü mü yaşıyorsunuz?
 • Fiziksel veya zihinsel bir aktivite sonrası kendinizi uzun süre bitkin, yorgun hatta hasta mı hissediyorsunuz?
 • Sabah yataktan yorgun mu kalkıyorsunuz?
 • Vücudunuzun farklı bölgelerinde kaslarınızda ağrı mı oluyor?
 • Şişlik ve kızarıklık olmaksızın eklemlerinizde ağrılar mı yaşıyorsunuz?
 • Sık sık başınız mı ağrıyor?
 • Boğazınızda sık sık, tekrarlayan ağrı mı var?
 • Koltuk altınızda veya boyun bölgenizdeki lenf bezelerinizde ağrı veya hassasiyet mi var?
  Bahar aylarında havadaki pozitif ve negatif yüklü iyonlar arttığı için insan biyoritminde bazı olumlu ya da olumsuz durumlar da gözlemlenebiliyor. Örneğin pozitif iyonlar insanı daha zinde hissettiriyor ama negatif iyonlar arttıkça insan kendini daha halsiz ve yorgun hissetmeye başlıyor. Bu dönemde vücudun daha aktif olmasını sağlayacak hormonlar da salgılanmakla birlikte, özellikle kişide vitamin eksikliği ve beslenme bozukluğu varsa, vücut buna uyum sağlayamadığı için yorgunluk hissi de artıyor. Bu dönemi aşmak için B vitaminleri ile antioksidan vitaminler yönünden zengin sebze ve meyveleri tüketmek son derece önemli.

MİDEDEKİ HUZURSUZLUK

Nedeni tam olarak bilinmese de, ilkbahar aylarında reflü, gastrit, peptik ülser gibi hastalıklarda da artış yaşanıyor. Daha önceden hafif şikâyetleri olanlar, alevlenmelerle daha hasta hale gelirken, herhangi bir şikâyeti olmayanlarda ise yakınmalar başlayabiliyor. Karnın üst kısmında ağrı ve yanma, şişkinlik, geğirme, ağza ekşi su gelmesi, bulantı, kusma ve gece uykudan uyandırabilecek kadar şiddetli ağrı da yine bahar aylarına özel mide rahatsızlıkları arasında yer alıyor. Bu durumlardan korunmak için, mevsim geçişlerinde ve bahar aylarında kızartmalardan, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden, kahveden ve gazlı içeceklerden, alkol ve sigaradan kaçınmak gerekiyor. Uzmanların bir diğer önerisi ise az az ama sık sık yemek…

Continue Reading
Advertisement

SAĞLIK

Hava kirliliği günde 1 paket sigara içmeye eşit

-

Bilim insanları, hava kirliğine sürekli maruz kalmanın, akciğer ve alt solunum yolları hastalıklarına yakalanma riski bakımından günde bir paket sigara içmeye eş değer olduğu söylüyor.

Sputnik’te yer alan habere göre, sonuçları ABD Tabipler Birliği yayını JAMA Journal’da yayımlanan araştırmada, hava kirliliğine yol açan bileşenlerin güneş ışığıyla etkileşimiyle ortaya çıkan yer seviyesindeki ozon gazının, amfizem gibi, akciğerlerde ve diğer oksijen taşıyan alt solunum organlarında ortaya çıkan, doku ve organlar arasında hava boşlukları oluşturarak vücudun yeterli miktarda oksijen kullanmasını engelleyen rahatsızlıkların ortaya çıkmasında, günde bir paket sigara kadar etkili olduğunu belirledi.

Araştırma kapsamında ABD’nin New York, Los Angeles, Chicago, Baltimore, St. Paul ve Winston-Salem kentlerinde yaşayan, yaşları 45 ve 84 arasındaki 7 binden fazla sağlıklı yetişkini 10 yıl boyunca izleyen bilim insanları, hava kirliliği oranlarının yüksek olduğu söz konusu metropollerde yaşayan kişilerde amfizem ortaya çıkma riskinin, hava kirliliği oranlarının düşük olduğu yerlerde yaşayıp günde bir paket sigara içen bireylere eşit olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya önderlik eden Columbia Üniversitesi’nden Dr. Graham Barr, “Hava kirliliğine maruz kalmanın amfizeme yakalanma riskini belirgin şekilde artırdığını gördük. Bu, günde 1 paket sigara içmeye eş değer bir risk oluşturuyor ve vücuda 3 yıl ilave yaşlanmaya eş değer bir zarar veriyor” ifadesini kullandı.

Araştırmanın yazarlarından, Washington Üniversitesi’nden Dr. Joel Kaufman da “Sigara içmek amfizeme yol açan en önemli etken. Hastalığın ortaya çıkmasında hava kirliliğinin de bu kadar etkili olduğunu görmek bizim için sürpriz oldu” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’de daha önce yapılan araştırmalarda da yer seviyesindeki ozon gazı yoğunlaşmasının akut solunum hastalıklarına yol açabileceği konusunda uyarılar içeren araştırmalar yayımlanmıştı. Araştırmalarda ABD’de yalnızca 2011’de solunum hastalıkları kaynaklı hastalıklardan 107 bin kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekilmişti.

Devamı

SAĞLIK

4500 yıllık mayadan ekmek pişirdi

-

Antik Mısır’dan kalma bir çanaktaki mayayı kullanarak ekmek pişiren bilim insanı Seamus Blackley, pişirdiği ekmeğin, diğer ekmeklerden daha lezzetli olduğunu söylüyor.

Fizikçi ve video oyunu tasarımcısı Seamus Blackley, Antik Mısır üzerine çalışmalar yürüten Serena Love ve mikrobiyolog Richard Bowman’la ABD’nin Massachusetts eyaletinde bir araştırmada çalıştığı sırada, Antik Mısır’dan kalma bir çanaktan maya kalıntıları çıkardığını söyledi.

Numunelerin kapların gözeneklerinden toplandığını söyleyen araştırmacı, organizmaları uyandırmadan önce bir sterilizasyon tekniği kullandığını söylüyor.

Devamı

SAĞLIK

Metabolizma hızlandırmanın 12 yolu!

-

Metabolizma hızlandırmanın yollarını merak edenler için 12 tüyomuz var.

Vücudunuz bir makine olsaydı, metabolizmanız işletim sistemi olma görevini üstlenirdi: Bütün girdileri, yani besinleri işleyerek sizi fonksiyonel kılan bir sistem. Onu abur cuburla doldurursanız düşük performans gösterecektir. Sisteminizi daha verimli şekilde kullanmak istiyorsanız, beslenme ve antrenman programlarınızı güncellemeyi deneyebilirsiniz.

Metabolizma nasıl hızlandırılır?

YEŞİLİN GÜCÜ

Tıpkı kahve gibi çay da antioksidan açısından zengindir. Journal of Research in Medical Sciences dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, günde dört fincan yeşil çay içen tip 2 diyabet hastaları, çay içmeyenlere göre daha fazla kilo verdi ve tansiyonunu düşük tuttu. Bilim insanları, yeşil çaya has bir antioksidan olan kateşinlerin metabolizmayı hızlandırdığını düşünüyor.

KAHVALTI YAP

Bath Üniversitesinin 2018 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, günün ilk öğünü metabolizmadaki yağ genlerini pasif hale getiriyor ve vücudu antrenmandan sonraki saatlerde daha fazla karbonhidrat yakması konusunda harekete geçiriyor. İtalyan bilim insanlarının yaptığı birbirinden bağımsız araştırmalara göre, kahvaltı ayrıca dinlenen metabolik değerinizi her akşam aynı yemekleri yemekten daha fazla artırıyor.

BOL BOL SU İÇİN

Yüksek protein diyeti yapan sporcuların metabolizmaları yeteri kadar su tüketmeme sebebiyle sekteye uğrayabilir. Yani bol miktarda su tüketmeniz gerekiyor. Frontiers in Nutrition tarafından yayımlanan ve hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, bol su tüketmek vücudunuzdaki yağların parçalanmasına yardımcı olarak kilo vermenizi sağlıyor. Elinize küçük bir bardak alıp ofisinizdeki sebile doğru yürümek, iş gününüzün daha aktif geçmesine yardımcı olabilir.

BİRAZ BAHARAT

Sabah tükettiğiniz yulaf ezmeli karışımınızı tarçınla tatlandırmayı deneyin. Metabolism’de yayımlanan 2017 tarihli bir araştırma, baharatların metabolizmanın ürettiği sıcaklık olan termojenez miktarını artırdığını söylüyor. Tam buğday ekmeğinin arasına fıstık ezmesi ve muz koyarak yaptığınız bir tost da benzer bir etki yaratacaktır.

AKŞAM YEMEĞİ YE

İtalyan bilim insanları tarafından yapılan ve PLOS One’da yayımlanan bir araştırmaya göre, günlük toplam kalorilerinin en büyük parçasını akşam yemeğinde tüketenler, bu öğünü günün daha erken saatlerinde tüketenlere oranla obeziteye iki kat daha meyilli oluyor. Bilim insanları bu tarz beslenmenin metabolik fonksiyonlara katkıda bulunan sirkadiyen ritminizle daha doğal bir uyum yakalamanıza yardımcı olacağını söylüyor.

AYARI KAÇIRMA

PLOS One’da yayımlanan ve Hollandalı bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, gün içinde büyük öğünler tüketmekten kaçınan erkeklerin, toplam kalori tüketimi aynı miktarda olan erkeklere oranla daha iyi bir iştah kontrolüne ve daha yüksek dinlenen metabolik değere sahip olduğu ortaya çıktı. Acıktığınız zamanlarda fazla yemenize neden olacak brunch’lara meyletmek yerine elma ve armut gibi ufak atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz.

İyotlu tuz metabolizma hızlandırır mı?

İYOTLU TUZ KULLAN

Deniz tuzları, tiroidinize metabolizmanızı sağlıklı tutması konusunda yardımcı olan iyot bakımından zengin değildir. Günlük 150 mikrogram iyot tüketmeniz tavsiye edilirken, bu miktar yarım çay kaşığı iyotlu tuza tekabül eder. Ancak iyot alabilmek için balık, süt ürünleri, meyve ve sebze de tüketebilirsiniz.

PEDALLARA ASIL

Kopenhag Üniversitesi tarafından 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre, antrenman sonrasında bisikletçilerin ağırlık kaldıranlara oranla metabolizmayı harekete geçiren FGF21 hormonunun daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle metabolizmanızı hızlandırmak için antrenmanlarınızın sonunda pedal çevirebilirsiniz.

PATLAMA MODUNA GEÇ

İtalyan araştırmacılar, yüksek yoğunluklu kuvvet antrenmanı yapanların geleneksel kuvvet antrenmanları yapanlara oranla egzersiz sonrasında daha fazla kalori yaktığını ortaya koydu. Araştırmalara göre 6 tekrar, 20 saniye dinlenme, 2-3 tekrar, 20 saniye dinlenme ve 2-3 tekrar prensibiyle çalışabilirsiniz. Toplamda iki dakika sürecek üç egzersiz yapın. Set aralarında 30 saniye dinlenerek sekiz seti tamamlayın.

KEMİKLERİNİ GÜÇLENDİR

Kanadalı bilim insanları tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kan dolaşımında kemik hormonu osteokalsin miktarı fazla olan kişiler şekeri ve yağı daha iyi metabolize ediyor. Osteokalsin hormonunuzu artırabilmek için brokoli, soğan, somon ve zeytinyağı tüketebilirsiniz.

ŞALTERİ İNDİR

Şimdiye kadarki tüm ipuçlarını uygulamaya başlasınız bile, kötü bir uyku tüm çabalarınızı boşa çıkarabilir. Yapılan birçok araştırma, yetersiz uykunun metabolizmanızın fonksiyonelliği için bir hayli önemli olan glukoz metabolizmasını ve düzenleyici hormonları olumsuz etkileyebileceğini söylüyor.

TELEFONU DA KAPAT

Geceleri Instagram’da gezinmenin tek kötü yanı uykunuzun bölünmesi değildir. Zira bu davranış kilo almanıza da neden olabilir. Northwestern Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, cihazınızdan yayılan mavi ışık insülin direncinizi artırarak vücudunuzun kan dolaşımınızdaki glukozu temizleme kabiliyetini düşürebiliyor.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com