Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

BİR TERAPİST NE YAPABİLİR?

SAĞLIK

BİR TERAPİST NE YAPABİLİR?

-

 

Pek çok şey, tabii kafanızın rahat olması sizin için önemliyse. Merak ettiğiniz tüm soruların cevabı burada.

a

Yıllar içinde erkekler de evrim geçirdi. Psikolojik ve duygusal sorunları içine atıp, çareyi rakı şişesinde balık olmakta bulma yöntemi, artık içini dökme seanslarına dönüşmüş durumda. Öyle ki, 2014 yılında Y kuşağı üzerine yapılan bir araştırmada 18-32 yaş aralığındaki erkeklerin yüzde 42’si, psikolojik danışmanlık almayı iyi yaşamın temel şartlarından biri olarak görüyor. Society for the Psychological Study of Men and Masculinity’nin ortak kurucularından Ronald Levant, “Erkekler, duyguları hakkında konuşmanın daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam getirebildiğini fark etti” diyor. Bir psikoloğa içinizi dökmenin size göre olup olmadığını anlamak için okumaya devam edin.

1Bir terapiste gitmem gerektiğini nasıl anlayabilirim?

Maalesef, bunun bir kan testi yok. Ama eğer hayatınızın kontrolünü kaybettiğinizi hissediyorsanız, iyi bir terapist dümeni tekrar ele almanızaa yardım eder. Indiana Üniversitesi’nde psikolojik
danışmanlık üzerine çalışan Dr. Joel Wong, “Ben böyle durumlar için ‘çıkmaza girmek’ tanımını kullanıyorum. Çoğu erkek danışanım, kolayca kurtulamayacakları bir döngüye sıkışıp kaldıklarında
bana geliyor” diyor. Farklı nedenlerle o terapi koltuğuna yatmak durumunda kalabilirsiniz. MH ruh sağlığı danışmanı Dr. Thomas Joiner, sorunun kökenini bilmek zorunda olmadığınızı söylüyor: “Normal hayatınızı sürdürmenizi zorlaştıran bir probleminiz mi var? İşinize ya da ilişkilerinize zarar mı veriyor? Problemin kaynağını bulmaya çalışmadan bir uzmandan yardım almaya bakın.”

2Bir hap atıp çözmek daha kolay değil mi?

Antidepresan ilaçları diğer yöntemler işe yaramadığında son çare olarak görmelisiniz. Elbette bazı durumlarda işe yarıyor ama ciddi yan etkileri de beraberinde getiriyor. Bunlar arasında insomnia, kilo artışı ve cinsel problemler yer alıyor. Üstelik sizce de fazla tüketilmiyor mu? Sağlık Bakanlığı’nın 2014’e ait verilerine göre, Türkiye’de 8 milyondan fazla kişi antidepresan kullanıyor. Psikofarmakoloji Derneği’nin belirttiğine göre ise Türkiye’deki antidepresan tüketimi 2003’ten 2012’ye kadar yüzde 260 oranında arttı.

Daha da önemlisi, terapistiniz negatif düşünce tarzı ve zararlı davranışların üstesinden gelmeniz için stratejiler geliştirmenize yardım edebilir ve henüz böyle becerileri olan ilaçlar maalesef üretilmedi. Kısacası Dr. Wong’un dediği gibi, “İlaçlar baş etmeyi öğretmez.”

3Nasıl bir terapiste gitmeliyim?

İş yeri, okul veya çevrenizdeki bir psikolojik danışmanlık merkezindeki danışmanlar, aydınlatıcı bir giriş yapabilirler. Bu yeterli de olabilir, daha fazlası da gerekebilir. Böyle bir durumda, görüştüğünüz danışman sizi psikoloğa (ruhsal bir rahatsızlığın teşhis ve tedavisini yapabilen) veya psikiyatriste (reçete yazma yetkisine sahip olan) yönlendirecektir. Bu sırada güvendiğiniz kişilerden de tavsiye alabilirsiniz.

Eğer yanlış bir terapi disiplini (bilişsel davranışçı terapi, deneysel terapi vb.) seçmekten endişe duyuyorsanız, uzmanlar bunun pek de önemli olmadığını söylüyor ve spesifik bir tedavi yönteminden ziyade, terapistinizle aranızdaki uyumun daha mühim olduğunun altını çiziyor. Tedavinin başarı ihtimalini artırmak için, bir uzmandan randevu almadan önce birkaç uzmanla telefonda ön görüşme yapabilirsiniz. Çok büyük dertlerim yokmuş gibi geliyor.

4Ya anlatacak bir şey bulamazsam?

Rahatlayın, kimse sizi sorgulamayacak. Dr. Wexler, terapi sohbetlerinin beklediğinizden daha rahat bir havada ilerlediğini söylüyor. İyi bir terapist ilk etapta kendinizi rahat hissetmenizi sağlamayı hedefler ki, bu da sizin istediğiniz gibi dökülmenizi mümkün kılar.

Ama diyelim ki, terapistin karşısında donup kaldınız. Böyle bir durumda, odak noktayı karşılıklı konuşmanın yerine başka bir eyleme (örn. kağıt oyunu) kaydırın. Dr. Wexler da bu yöntemi destekliyor. E-posta veya görüntülü konuşma da birer seçenek. Journal of Affective Disorders dergisinde yayımlanan bir çalışma, çevrim içi sürdürülen terapilerin depresyon tedavisinde yüz yüze olanlar kadar etkili olabildiğini gösteriyor. İnternette buhizmeti veren birçok site bulabilirsiniz.
5Hayatıma kaldığım yerden devam etmek için kaç seansa ihtiyacım var?

California Üniversitesi’nden psikoloji profesörü Dr. Fredric Rabinowitz, “Terapistinizle tek bir seansta her şeyi konuşmanız düşük bir ihtimal” diyor. Muhtemelen, birkaç ay sürecek haftalık seanslar almanız gerekir. Journal of Counseling Psychology dergisindeki bir araştırmaya göre, en büyük ilerleme ilk birkaç ayda görülüyor ve sonrasında eklenen her seansla birlikte gelişme oranı da yavaşlıyor. Yine de bu süreler değişmez değil. Bazı katılımcıların en az 26 seans görmesi gerekirken, bazıları için üç seans yeterli oldu.

Terapistinizle işiniz bitmiş olsa bile numarasını silmeyin. Çoğu erkek, tedavisi sona erse de danışmanını yılda birkaç kez ziyaret etmeyi, mental bir check-up etkisi yarattığı için oldukça faydalı buluyor.

Sayfalar: 1 2

SAĞLIK

Hava kirliliği günde 1 paket sigara içmeye eşit

-

Bilim insanları, hava kirliğine sürekli maruz kalmanın, akciğer ve alt solunum yolları hastalıklarına yakalanma riski bakımından günde bir paket sigara içmeye eş değer olduğu söylüyor.

Sputnik’te yer alan habere göre, sonuçları ABD Tabipler Birliği yayını JAMA Journal’da yayımlanan araştırmada, hava kirliliğine yol açan bileşenlerin güneş ışığıyla etkileşimiyle ortaya çıkan yer seviyesindeki ozon gazının, amfizem gibi, akciğerlerde ve diğer oksijen taşıyan alt solunum organlarında ortaya çıkan, doku ve organlar arasında hava boşlukları oluşturarak vücudun yeterli miktarda oksijen kullanmasını engelleyen rahatsızlıkların ortaya çıkmasında, günde bir paket sigara kadar etkili olduğunu belirledi.

Araştırma kapsamında ABD’nin New York, Los Angeles, Chicago, Baltimore, St. Paul ve Winston-Salem kentlerinde yaşayan, yaşları 45 ve 84 arasındaki 7 binden fazla sağlıklı yetişkini 10 yıl boyunca izleyen bilim insanları, hava kirliliği oranlarının yüksek olduğu söz konusu metropollerde yaşayan kişilerde amfizem ortaya çıkma riskinin, hava kirliliği oranlarının düşük olduğu yerlerde yaşayıp günde bir paket sigara içen bireylere eşit olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya önderlik eden Columbia Üniversitesi’nden Dr. Graham Barr, “Hava kirliliğine maruz kalmanın amfizeme yakalanma riskini belirgin şekilde artırdığını gördük. Bu, günde 1 paket sigara içmeye eş değer bir risk oluşturuyor ve vücuda 3 yıl ilave yaşlanmaya eş değer bir zarar veriyor” ifadesini kullandı.

Araştırmanın yazarlarından, Washington Üniversitesi’nden Dr. Joel Kaufman da “Sigara içmek amfizeme yol açan en önemli etken. Hastalığın ortaya çıkmasında hava kirliliğinin de bu kadar etkili olduğunu görmek bizim için sürpriz oldu” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’de daha önce yapılan araştırmalarda da yer seviyesindeki ozon gazı yoğunlaşmasının akut solunum hastalıklarına yol açabileceği konusunda uyarılar içeren araştırmalar yayımlanmıştı. Araştırmalarda ABD’de yalnızca 2011’de solunum hastalıkları kaynaklı hastalıklardan 107 bin kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekilmişti.

Devamı

SAĞLIK

4500 yıllık mayadan ekmek pişirdi

-

Antik Mısır’dan kalma bir çanaktaki mayayı kullanarak ekmek pişiren bilim insanı Seamus Blackley, pişirdiği ekmeğin, diğer ekmeklerden daha lezzetli olduğunu söylüyor.

Fizikçi ve video oyunu tasarımcısı Seamus Blackley, Antik Mısır üzerine çalışmalar yürüten Serena Love ve mikrobiyolog Richard Bowman’la ABD’nin Massachusetts eyaletinde bir araştırmada çalıştığı sırada, Antik Mısır’dan kalma bir çanaktan maya kalıntıları çıkardığını söyledi.

Numunelerin kapların gözeneklerinden toplandığını söyleyen araştırmacı, organizmaları uyandırmadan önce bir sterilizasyon tekniği kullandığını söylüyor.

Devamı

SAĞLIK

Metabolizma hızlandırmanın 12 yolu!

-

Metabolizma hızlandırmanın yollarını merak edenler için 12 tüyomuz var.

Vücudunuz bir makine olsaydı, metabolizmanız işletim sistemi olma görevini üstlenirdi: Bütün girdileri, yani besinleri işleyerek sizi fonksiyonel kılan bir sistem. Onu abur cuburla doldurursanız düşük performans gösterecektir. Sisteminizi daha verimli şekilde kullanmak istiyorsanız, beslenme ve antrenman programlarınızı güncellemeyi deneyebilirsiniz.

Metabolizma nasıl hızlandırılır?

YEŞİLİN GÜCÜ

Tıpkı kahve gibi çay da antioksidan açısından zengindir. Journal of Research in Medical Sciences dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, günde dört fincan yeşil çay içen tip 2 diyabet hastaları, çay içmeyenlere göre daha fazla kilo verdi ve tansiyonunu düşük tuttu. Bilim insanları, yeşil çaya has bir antioksidan olan kateşinlerin metabolizmayı hızlandırdığını düşünüyor.

KAHVALTI YAP

Bath Üniversitesinin 2018 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, günün ilk öğünü metabolizmadaki yağ genlerini pasif hale getiriyor ve vücudu antrenmandan sonraki saatlerde daha fazla karbonhidrat yakması konusunda harekete geçiriyor. İtalyan bilim insanlarının yaptığı birbirinden bağımsız araştırmalara göre, kahvaltı ayrıca dinlenen metabolik değerinizi her akşam aynı yemekleri yemekten daha fazla artırıyor.

BOL BOL SU İÇİN

Yüksek protein diyeti yapan sporcuların metabolizmaları yeteri kadar su tüketmeme sebebiyle sekteye uğrayabilir. Yani bol miktarda su tüketmeniz gerekiyor. Frontiers in Nutrition tarafından yayımlanan ve hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, bol su tüketmek vücudunuzdaki yağların parçalanmasına yardımcı olarak kilo vermenizi sağlıyor. Elinize küçük bir bardak alıp ofisinizdeki sebile doğru yürümek, iş gününüzün daha aktif geçmesine yardımcı olabilir.

BİRAZ BAHARAT

Sabah tükettiğiniz yulaf ezmeli karışımınızı tarçınla tatlandırmayı deneyin. Metabolism’de yayımlanan 2017 tarihli bir araştırma, baharatların metabolizmanın ürettiği sıcaklık olan termojenez miktarını artırdığını söylüyor. Tam buğday ekmeğinin arasına fıstık ezmesi ve muz koyarak yaptığınız bir tost da benzer bir etki yaratacaktır.

AKŞAM YEMEĞİ YE

İtalyan bilim insanları tarafından yapılan ve PLOS One’da yayımlanan bir araştırmaya göre, günlük toplam kalorilerinin en büyük parçasını akşam yemeğinde tüketenler, bu öğünü günün daha erken saatlerinde tüketenlere oranla obeziteye iki kat daha meyilli oluyor. Bilim insanları bu tarz beslenmenin metabolik fonksiyonlara katkıda bulunan sirkadiyen ritminizle daha doğal bir uyum yakalamanıza yardımcı olacağını söylüyor.

AYARI KAÇIRMA

PLOS One’da yayımlanan ve Hollandalı bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, gün içinde büyük öğünler tüketmekten kaçınan erkeklerin, toplam kalori tüketimi aynı miktarda olan erkeklere oranla daha iyi bir iştah kontrolüne ve daha yüksek dinlenen metabolik değere sahip olduğu ortaya çıktı. Acıktığınız zamanlarda fazla yemenize neden olacak brunch’lara meyletmek yerine elma ve armut gibi ufak atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz.

İyotlu tuz metabolizma hızlandırır mı?

İYOTLU TUZ KULLAN

Deniz tuzları, tiroidinize metabolizmanızı sağlıklı tutması konusunda yardımcı olan iyot bakımından zengin değildir. Günlük 150 mikrogram iyot tüketmeniz tavsiye edilirken, bu miktar yarım çay kaşığı iyotlu tuza tekabül eder. Ancak iyot alabilmek için balık, süt ürünleri, meyve ve sebze de tüketebilirsiniz.

PEDALLARA ASIL

Kopenhag Üniversitesi tarafından 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre, antrenman sonrasında bisikletçilerin ağırlık kaldıranlara oranla metabolizmayı harekete geçiren FGF21 hormonunun daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle metabolizmanızı hızlandırmak için antrenmanlarınızın sonunda pedal çevirebilirsiniz.

PATLAMA MODUNA GEÇ

İtalyan araştırmacılar, yüksek yoğunluklu kuvvet antrenmanı yapanların geleneksel kuvvet antrenmanları yapanlara oranla egzersiz sonrasında daha fazla kalori yaktığını ortaya koydu. Araştırmalara göre 6 tekrar, 20 saniye dinlenme, 2-3 tekrar, 20 saniye dinlenme ve 2-3 tekrar prensibiyle çalışabilirsiniz. Toplamda iki dakika sürecek üç egzersiz yapın. Set aralarında 30 saniye dinlenerek sekiz seti tamamlayın.

KEMİKLERİNİ GÜÇLENDİR

Kanadalı bilim insanları tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kan dolaşımında kemik hormonu osteokalsin miktarı fazla olan kişiler şekeri ve yağı daha iyi metabolize ediyor. Osteokalsin hormonunuzu artırabilmek için brokoli, soğan, somon ve zeytinyağı tüketebilirsiniz.

ŞALTERİ İNDİR

Şimdiye kadarki tüm ipuçlarını uygulamaya başlasınız bile, kötü bir uyku tüm çabalarınızı boşa çıkarabilir. Yapılan birçok araştırma, yetersiz uykunun metabolizmanızın fonksiyonelliği için bir hayli önemli olan glukoz metabolizmasını ve düzenleyici hormonları olumsuz etkileyebileceğini söylüyor.

TELEFONU DA KAPAT

Geceleri Instagram’da gezinmenin tek kötü yanı uykunuzun bölünmesi değildir. Zira bu davranış kilo almanıza da neden olabilir. Northwestern Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, cihazınızdan yayılan mavi ışık insülin direncinizi artırarak vücudunuzun kan dolaşımınızdaki glukozu temizleme kabiliyetini düşürebiliyor.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com