Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Çocuk büyütmenin incelikleri

ERKEK AKLI

Çocuk büyütmenin incelikleri

-

 

Birden fazla çocuk büyütmenin nasıl bir şey olduğunu biliyor musunuz? Her şeyin olduğu gibi ebeveynliğin de kendine has sırları var.

Derleyen: Uğur Mutlu

Az önce dört aylık kızımın kafasına Tayland yemeği döktüğümden eminim. Merak etmeyin, kızarmış pirinç üzeri kızarmış tavuktan meydana gelen bu yemek dört saatlik olduğu için soğuktu. Tekrar ısıtabilmek için mikrodalgaya koymamıştım. Böyle şeylere vakit ayırabilmek benim için bir lüks.

Bu yazıyı yazmaya karar verdiğimde eşim, üçüncü çocuğumuz Asha’yı hâlâ doğurmamıştı. Yazıyı evden yazabileceğim için baba olmak hakkında yazı yazmanın güvenli olacağını düşündüm. Ancak bir şeyi güzel yazabilmek için (ister makalenizi, ister yapılacaklar listenizi, hatta adınızı) dört saatten fazlasına ihtiyacınız olduğuna şüphem yok. Aynı zamanda dikkatinizi bozan şeylerin sayısının da üçten az olması kesinlikle daha iyi olurdu. Bu işin gerekliliklerinden biri de wwerdasjuobbbwwwertttttttytgh.

Aslında ben wwerdasjuobbbwwwertttttttytgh yazmadım. Dört yaşındaki kızım kucağıma atladı ve yazmaya başladı. Yazdığını silebilirdim ancak bu yazıdan kelime başına para alacağım için kızımın yaptığı işime geldi. Buradan kızıma teşekkür ediyorum. Wwerdasjuobbbwwwertttttttytgh kelimesini üç kez kullanabildim.

Konumuzu toparlayalım. Son bölümü yazmamın ardından biraz Twitter’da vakit öldürdüm. Yoksa YouTube muydu? İnanın hatırlamıyorum. Beynim yorgunluktan çorbaya dönmüş durumda ve bu çorbanın içinde beyin kıvrımlarına denk gelebilmek için yüzüyorum. Beynimden bir parça bulabildiğimde şimdiki bölümü bitirmek ya da öğle yemeğimi vaktinde yiyebilmek gibi basit şeyleri yapabilmek adına sağlıklı düşünebileceğim.

İşin kötü yanı, beynimin bu şekilde çorba olacağını önceden biliyordum. Bunu daha önce yaşamıştım. Hem de iki kez. Az önce bahsi geçen kelime ustası kızım Juno ve 7 yaşındaki en büyük kızım Sami sayesinde.

Bana göre çocuk sayınız arttıkça daha iyi bir ebeveyn olmaz, sadece yaşlanırsınız. Yaşım ilerledikçe benim beynim de ebeveynliğimi hem benim, hem de umarım ailemdeki herkes için kolaylaştıran birkaç zihinsel jiujitsu yöntemi geliştirdi.

Azalan Verim Kuralı

Ebeveyn olmak itfaiye aracı olmaya benzer. Bir itfaiye aracı yanan bir evi söndürebilir mi? Tabii ki de söndürür. Önceden yaptığımız da tam olarak buydu. Peki, bir itfaiye aracı, aynı anda yanan iki evi söndürebilir mi? Üstelik yanan evler farklı televizyon programlarını izlemek istiyor ve iPad bozulduğu için elde sadece bir televizyon bulunuyorsa? İtfaiye aracının bu durumda yapabileceği şey yangını elinden geldiğince söndürebilmektir.

Gürültülü Filmleri Tercih Edin

Bebekle birlikte uyanık kalmak ne kadar zor olsa da, kungfu filmlerini gece geç saatlerde keyifle izlediğimi hatırlıyorum. Fakat onlar da gece saat 02.00’den sonra uyanık kalmam için yeterli olmuyor. Biraz gürültülü ve bir sürü aksiyon sahnesiyle beni çekmesi lazım. Hikâyenin değil, aksiyonun değişmesi gerek. Ses ayarını değiştirmek de yardımcı olabilir. Zaten hikâyeyle pek aram yoktur. Sanırım Hızlı ve Öfkeli serisini izlemek için en iyi zamanlar bu zamanlar.

İşinizi İhmal Etmeyin

Özel bir komedi programının reklamını yapmak için podcast yayını yaptığım bir sırada, dinleyicilerden biri bana iyi bir iş-yaşam dengesine sahip olup olmadığımı sordu. Güldüm ve ona eşimin sırtını yaslayıp dinlenebilmesi için bebeğimizi tutmak yerine bir podcast kaydettiğimi söyledim. Öte yandan çocuklarımın beslenme, ev, eğitim, giyim, eğlence ve sağlık masraflarını karşılamak için dışarıdayken, nasıl daha iyi bir baba olabileceğimi de merak ediyordum. Dengesizliği ne kadar erken fark ederseniz, kendinizi daha dengeli hissedeceksiniz.

Tabii Ev İşlerinizi De

Üç kızım da bugüne kadar tanıştığım en havalı insanlar. Teknik olarak Asha için bunu söylemek erken olsa da, şimdilik onun da aynı yoldan yürüdüğünü belirtebilirim. Zaman zaman 1950’li yıllarda baba olmanın, sabah saat 8.30’da evden çıkıp bir kadeh içki içtikten sonra akşam 19.00’da eve dönmenin ya da gece yarısına kadar mahallemdeki barda takılmanın nasıl bir şey olduğunu merak ediyorum. Öyle olsaydı eşim sabah 10.00’da bana kızımı vermeye çalıştığında ona bakıp, “Bebeği niçin bana veriyorsun? Ben bir erkeğim.
Onlara düğünlerinde sarılıncaya dek dokunmayacağım. Ya da bana oğlumu getir ki kuvvetlice el sıkışalım,” diyebilirdim.

Asla böyle yapamam. 50’li yıllardaki babalar gibi kaba olmak ya da her an ortalarda gözükmek istemiyor gibi davranmak şu an yaşadıklarımdan daha zor olurdu. Üçüncü çocuğa sahip olmak kargaşa yaratacak gibi gözükse de, kaçırmak istediğim bir şey yok.

Saat şu an 18.00 ve dinlenmek için birkaç saat uzanacağımı söylemek isterdim. Fakat imkânı yok. Büyük çocuklarım parktan döndü ve yatmadan önce onlarla takılmam gerekiyor. Tıpkı Juno’nun her zaman dediği gibi, “Esdsdsdsdsdazazazartghnnmjkszxcdeertghyjcvdfgbhhjjkkk,ll.”

Continue Reading
Advertisement

ERKEK AKLI

Sosyalben Store & Sarev İş Birliği Paylaşarak Çoğaltıyor

-

Editör :

 Kurulduğu günden bu yana dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklarımızın yeteneklerinin keşfedilmesi ve geliştirilmesi adına çalışmalar gerçekleştiren SosyalBen Vakfı’nın çalışmalarına bütçe oluşturmak amacıyla kurulan, satış mağazası SosyalBen Store, 75 yılını kutlayan Sarar markası ile yeni bir iş birliğine imza attı.

Topluma olan sorumluluklarını paylaşarak çoğaltmayı hedefleyen Sarar, “75 Gönülden Sene” sloganıyla SosyalBen Store’un birbirinden renkli ürünlerini ev tekstil markası Sarev’inmağazalarında satışa çıkardı.

Sarev mağazalarında yer alan SosyalBen Store ürünlerinin satışından elde edilecek gelir, taşımalı eğitim gören çocukların umutlu bir geleceğe bakarak gelişimlerini sağlayacak. Dezavantajlı bölgelerde yaşayan 7-13 yaşındaki çocuklar, tasarım atölyesinde yeteneklerini keşfedip geliştirme fırsatı yakalayacak. Sarar tarafından, vakfın gönüllü grubuna özel tasarlanan tişörtler 2019-2020 dönem saha çalışmalarında yer alacak.

Devamı

ERKEK AKLI

Bridgestone İpek Şenoğlu Cup – Sarar Sponsorluğu

-

Editör :

Sarar, İpek Şenoğlu Cup ile sponsorluk geliştirmeye hazırlanıyor.           

Abdurrahman Sarar’ın 12 metrekarelik bir terzi dükkanında temellerini attığı SARAR bugün; Türkiye’de beş büyük üretim fabrikasındaki yüksek işçilik kalitesi ve özel dikim ayrıcalığıyla hazır giyim sektöründe dünya markalarıyla yarışarak hizmet vermeye devam ediyor.  Sektördeki 75. yılını kutlamakta olan Sarar’ın, Avrupa ve ABD başta olmak üzere yurt dışında birçok konsept mağazası bulunuyor.  

Moda sektöründe 75 yıllık bir tecrübeye sahip olan markayı zirveye taşıyan en önemli etmenlerin başında sponsorluk faaliyetleri geliyor. 

Marka, bu sene sektörde başarıyla geçen 75. yıllarını kutlamak amacıyla, kendi alanlarında öncü olmuş isimleri bir araya getirerek, başarı kavramını tekrar yorumladıkları bir konsept çekim gerçekleştirdi. Türkiye’nin en başarılı sporcularından biri olan İpek Şenoğlu’nun da dahil olduğu bu keyifli projeden sonra, beraber daha iyi işlere imza atabilmek adına İpek Şenoğlu Cup ile sponsorluk geliştirecekler. 

Tenis sporunun Türkiye’de yaygınlaşmasına hizmet eden Bridgestone İpek Şenoğlu Cup Tenis Turnuvası, ülkemizde tenis sporunun gelişimine katkı sağlamak amacıyla 8 yıldır 16 farklı şehirden rekor sayıda sporcuları bir araya getirmeye devam ediyor.

Bu yıl 26 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında İstanbul Dalyan Kulüp’te gerçekleşecek olan turnuvada toplam 550 sporcu yarışacak. Turnuva katılımcıları Sarar tarafından sporculara özel olarak üretilen tişörtleri giyecekler.

Devamı

ERKEK AKLI

Mango Erkeği Hugo Sauzay’dan tavsiyeler

-

Mango erkeği Hugo Sauzay, merak edilenleri yanıtladı. İşte onun tavsiyeleri.

1- Sen bir modelsin ama aynı zamanda bir iç tasarım şirketine sahipsin. Bu iki alanın ne kadar bağlantılı olduğunu düşünüyorsunuz?

Seyahatler ve toplantılardan besleniyorum, moda ile yaptığım için şanslıyım. Bana farklı kültürlerle, insanlarla ve farklı yaşam biçimleriyle tanışma şansı veriyor. Ne zaman başka bir yerde çekim yapsam, mimari detayların fotoğraflarıyla dolu telefonumla birlikte geri dönüyorum. Yaratıcı insanlarla çalıştığımız için şanslıyız ve onları kreatif süreçte izlemek büyük bir ilham kaynağı. Mimarlıkta olduğu gibi modada da hikaye anlatıcılığı önemlidir. Global bir proje sahip olmak için daha önce yapılan tüm çalışmalar esastır. Sadece kolay bir final görüntüsü değil, zamanın ötesinde bir proje yapmaya çalışıyorsunuz.

2- Katıldığınız projeleri nasıl seçersiniz? Dikkat ettiğiniz ana faktörler nelerdir?

En önemlisi projenin temelindeki insanlar. Moda olmak istemeyen ama doğru bir proje yaratmak isteyen biri.

3- Genç erkek ve kadınlara kendilerine daha güven duymaları için ne önerirsiniz?

Farklılıklara açık kalmak ve ilgi yarattıklarını anlamak. Hoşgörü dışında daha iyi bir yol olmadığını anlamalılar. En önemli şey, senin tutkularını yaşaman ve inanman.

4-Kendi tarzını nasıl tarif edersin ?

Klasik ve sade bir stilim var. Koyu jean, beyaz tişört bir tür üniforma. Kazak ve paltolar için güzel kumaşlara dikkat ediyorum.

5- Mango erkeği ne tür bir erkek?

Mango erkeği modern ve kendinden emin.

6-  Kampanya çekimi sırasında Mango ile olan deneyiminizden bahseder misiniz?

İskoçya’da tipik bir yağmurlu gün boyunca çekim yapıyorduk ancak arkadaş canlısı bir ekip tarafından ısındık. Çekimde hissetmedim, yeşil tarlalarla çevrili bir kalede, koyun ve atlarla dolu nehirlerde arkadaşlarımla daha fazla zaman geçirdim. Muhteşem bir yerdi. Arkadaşlarla rüya gibi bir hafta sonu oldu.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com