Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

CROSSFIT HAKKINDA BİLMEDİĞİN 9 ŞEY

FITNESS

CROSSFIT HAKKINDA BİLMEDİĞİN 9 ŞEY

-

 

Bilinmeyen yönleriyle CrossFit…

Birçok insan için Crossfit hala kendilerine acı vermeyi, yıpratmayı seven bir grup takıntılı insanın sporu. Fakat sporcular hiç de öyle olmadıklarını sonuçlarıyla gösteriyorlar ve bu s
por hergün daha popüler oluyor. İşte Crossfit hakkında bilemeyebileceğin 9 ilginç bilgi.

1

 


1.CrossFit’i bulan kişi:

Greg Glassman. Eski bir jimnastikçive kişisel antrenör.

2

2. Ve artık sporla uğraşmıyor.

3

3. İlk CrossFit antrenmanları California’nın Santa Cruz şehrindeki bölge polisi ve şerifi için hazırlandı.

Glassman’dan haber alan polis teşkilatı, elemanlarına bu eğitimi verdirerek trendi başlattı. Şu an dünyada 6000 CrossFit gymi var. (CrossFitçiler gündelik deyimle bu antrenman salonlarına “box” yani kutu diyor.)

4

4. CrossFit’in hala polis ve askeri eğitimle sıkı bağları var.

Polis akademileri, taktik operasyon ve özel hareket timleri CrossFit’i temel güç ve dayanıklılık eğitimlerinde kullanmaya devam ediyorlar.

5

5. Antrenmanlar kadın isimleriyle adlandırılıyorlar çünkü…

CrossFit mucidi Glassman’ın kendi sözleriyle:

“Sizi sırt üstü yatmış, havaya bakarken, “Ne oldu bana böyle?!” dedirten şeyin ancak bir kadın ismiyle adlandırılması gerektiğini düşündüm. Bu antrenmanlar fırtınalara benziyorlar, ortalığı kasıp kavuruyorlar.”

Örneğin Fran: 21 adet 95 poundluk halter kaldırma üstüne 21 barfiks, sonra 15 ağırlık kaldırma, 15 barfiks, tekrar 9 ağırlık ve 9 barfiks daha. Gerçekten de sizi dağıtıp yere uzandıracak antrenman bir kadın olmalı.

6

6. Bazı antrenmanlar savaşta ölen Amerikan askerlerinin isimleriyle anılıyor.

“Hero workout” (Kahraman antrenmanları)’ın isimleri 2005 yılında Afganistan’da ölen denizci teğmen Michael Murphy anısına onun ve diğer askerlerin isimleriyle anılıyor.

“Murph” ismi verilen antrenman 1 millik koşu, üstüne 100 barfiks, 200 şınav, 300 squat ve tekrar 1 millik koşudan oluşuyor.

7

7. Her isteyen bir “box” (CrossFit Gym’i) açamıyor.

Herhangi bir yere gym açıp “CrossFit Box burada” diyemiyorsunuz. Bir başvuru süreci, ilişkilendirme gerekliliği, yıllık ödenen ücret ve eğitmenlerin bir seri eğitimden geçerek lisans almaları gerekiyor.

88. CrossFit’in yardımsever bir tarafı var.

“CrossFit for Hope” gibi organizasyonlar vasıtasıyla hayır işleri yapılıyor. Örneğin organizasyon genç yaşta kanser olan hasta insanlara yardım ediyor.

 

9

9. CrossFitçilerin çoğunluğu kadın.

Kendini “CrossFitter” olarak adlandıran 10 milyon kişinin %60’ı kadınlardan oluşuyor.

 

 Progenex-Satın-Al-Görsel

 

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com