Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Daha iri ve daha belirgin trisepsler için 3 hareket

FITNESS

Daha iri ve daha belirgin trisepsler için 3 hareket

-

Video yükleniyor

Kısa yoldan taş gibi trisepslere kavuşun.

Ortamlarda “The Quad Guy” olarak bilinen Julian Smith, aynı zamanda aşırı gösterişli ve belirgin triseps kaslarına sahip olmasıyla da tanınıyor. Julian’ın trisepslerinin de neredeyse quad kasları kadar gösterişli olduğu ortada. Neredeyse ama!

Triseps kasları, üst kol kütlenizin 3’te 2’sinden 4’e 3’üne kadarlık bir kısmını kapsıyor. Yani, gösterişli kollara sahip olmak istiyorsanız, birinci önceliğinizi trisepslerinize vermeniz gerek.

Julian Smith, size gösterişli trispes kaslarına sahip olmanız için kestirme yollar gösteriyor. Bu 3 harekete yapmadan önce triseps fleksibitenizin ve omuz mobiliteinizin sağlam olduğundan emin olun.

1. Skull-crusher into throat-crusher

Skull crusher hareketini spor salonu müdavimleri iyi bilirler. Fakat buna bir de throat-crusher eklendiği zaman, ortaya çıkan hareket kendine has bir özellik kazanıyor.

Smith, “İşin çoğunu trisepslerinize yaptırmanın püf noktası, üst kolunuzun hareketini sınırlamanız.” diyor. Üst kolunuz, sadece throat-crusher yaparken bir miktar hareket ediyor olmalı.

Julian’ın önerisi, en iyi sonuçları almanız için 4-6 set halinde 6-12 tekrar yapmanız yönünde. Trisepsleriniz yüksek hızla kasılan bir kas grubu olduğu için, yüksek ağırlıklar ile yapılan az ya da orta seviyeli tekrar aralığında daha iyi tepki verecektir.

2. Dumbbell overhead triceps extension

Bu hareketin öneminin kavranması için, triseps anatomisi hakkında biraz konuşmak gerek. Trispesleriniz, 3 baştan oluşur: Yan,  orta ve uzun baş. Her 3 baş da dirsek ekleminin arkasında konumlanan tendona bağlanır. Fakat yan ve orta başlar humerus başına, uzun baş ise kürek kemiğine bağlanır.

Genellikle ihmal edilen ve gelişmemiş uzun başı hedeflemek için, kollarınızı yukarıya kaldırdığınız hareketleri yapmanız gerekir. Estetik açıdan bakacak olursak, iyi gelişmiş bir uzun baş, arka kolunuzun iri görünmesini sağlayacaktır.

Julian, bu hareketi yavaş ve kontrollü bir şekilde, 3-4 set olacak şekilde 8-12 tekrar yapmayı tavsiye ediyor. 

Tıpkı diğer triseps hareketlerinde olduğu gibi, bu hareketi yaparken de üst kol hareketini sınırlandırın.

3. Wide-grip triceps cable push down

Push down hareketleri, total triseps antrenmanlarının olmazsa olmazıdır. Julian, triseps kaslarınızın uzun başlarına daha fazla önem vermek adına geniş tutuşu öneriyor ve kendi antrenmanlarında tekrar aralığını 10-20 arasında tuttuğunu söylüyor. Eğer fazla tekrar yapıyorsa, kasılma anında kısa bir bekleme yaparak daha patlayıcı tekrarları; az tekrar yapıyorsa da, hareketi,  gerilimi yüksek bir tempo ile negatif evreyi yavaş tutarak uyguluyor.

 

Son olarak, hareketi 4 set yapmanızı öneriyor.

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler