Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Daha yükseğe nasıl tırmanılır?

SPOR

Daha yükseğe nasıl tırmanılır?

-

 

Tüm zamanların en iyi tırmanıcılarından biri olan 33 yaşındaki Alex Honnold, yukarıya çıkmak için geçtiği yolları anlatıyor.

Zeminle aranızda yüzlerce metre mesafe olduğu zaman, yeterli kas kuvvetine ve korkuyla baş edebilme gücüne sahip olmanız gerekiyor. 

NEDEN KORKTUĞUNU BİL

Birçok insanın yüksekten değil, düşmekten ve ölmekten korktuğunu söyleyen Honnold, “Ben de düşmekten ve ölmekten korkuyorum. Bu gayet doğal ve normal,” diyor. Yüksekten korktuğunuzu düşünüyorsanız, bunu aslında düşmekten korkuyormuşsunuz gibi algılayın ve neden düşeceğinizi düşündüğünüzü sorgulayın. Honnold, “Mesela ekipmanlarınıza güvenmediğiniz için korkuyorsanız, araç gereçlerinizin üzerinde çalışın,” diyor. Tırmanma partnerinize güvenmiyorsanız, ilişkinizi sağlamlaştıracak yöntemler deneyin. Sorununuzu belirleyebilmek ve çözülebilir olarak görmek, başarma dürtünüzü gerçekleştirilebilir kılar.

EĞLENMEK İÇİN YAP

Honnold El Capitan’ın tepesine ulaştığında şaşırtıcı bir biçimde bastırılmış hissetti. Girişimini gerçeğe dönüştürmek zaman aldığı ve çalışmaları sonucunda kolaylaştığı için, tırmanmayı bitirdiğinde de çok büyük bir sürpriz yaşamadı. Bu durumu slot makinasına benzeten Honnold, “Şansınız milyonda bir olduğunda kazanacağınıza çok fazla ihtimal vermezsiniz ve eğer ki kazanırsanız çılgınlar gibi sevinirsiniz. Fakat başarma şansınız yüzde 99’sa sevinirsiniz ancak kafayı yiyecek kadar değil,” diyor. Kaya tırmanışları ipli de olsa, ipsiz de olsa tehlikelidir. Zafer kazandığınızda küçük dağları yaratmış gibi hissetmeyecek olsanız bile olasılıkları lehinize çevirmeye çalışın.

HERKES KÖTÜ HİSSEDER

Honnold, “Yakın zamanda koşu hakkında konuştuğum bir kişi bana işlerin asla kolaylaşmadığını ve sürekli olarak daha hızlı gitmeye çalıştığını söyledi. Birçok spor zorluklara sahiptir. Tırmanma sporu ise daima zordur. Her zaman güçsüz ve kötü hissedersiniz fakat önünde sonunda daha zorunu başarırsınız,” diyor.

DERİN NEFES AL

Tırmanma sporu sadece kuvvetle ilgili değildir. Aerobik anlamda da iyi bir durumda olmanız gerekiyor. Free Solo belgeselini izlediğinizde Honnold’un tırmanmak için uğraşırken ne kadar hızlı nefes aldığını duyabilirsiniz. Önemli olan sık sık tırmanmak olsa da, Honnold sadece tırmanarak yeteri kadar fit olamayacağını söylüyor. Bu nedenle de dağ yamaçlarında saatlerce hiking yapıyor. Eğim yüzdesi yüksek yerlerde yürüyüş yaparak hem kalbinizi, hem de quadriceps ve kalça kaslarınızı geliştirebilirsiniz.

YUKARIYA TIRMAN

Tırmanmaya başlamaya karar verdiyseniz, Honnold’un hazırladığı rehbere göz atmanız işinize yarayabilir.

Adım 1 : Yardım al

Tırmanmaya başladığı dönemde kulüplerin olmadığını söyleyen Honnold, “O zamanlar tırmanıcı olmak uçuktu,” diyor. Utangaç biri olduğu için yardım da isteyemediğini söyleyen Honnold, “Bunu yapamadığım için tırmanma sporuyla ilgili dergileri ve kitapları okuyordum,” diyor. Honnold başarıyı bu şekilde yaşayabilmiş olsa da, tırmanmayla ilgili başlangıç kursu almak sporun tarzını, jargonunu ve mantığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Adım 2 : Önce ayak güvenliği

Tırmanmaya yeni başladıysanız muhtemelen kavrama ve kendinizi çekiş gücünüz yeterli düzeyde olmayacaktır. Bu nedenle ayağınızı koyduğunuz yere odaklanarak barfiks yeteneğinizi artırma süresince kendinize sağlam bir temel oluşturmayı öğrenin.

Adım 3 : Tutuş gücünü artır

Tırmanmanın kendisi ihtiyacınız olan kuvvete sahip olmanıza yardımcı olsa da, Honnold’a göre kavrama ve kol kuvvetinizi hızlı bir şekilde artırmak için hangboard kullanmalısınız. Barfiks barının düz hali olan hangboard, sizi el ve parmak kuvvetinizi kullanmaya mecbur bırakır. Sadece tutunup asılarak başlayın ve asılarak belirli bir zaman geçirebilmeye başladıktan sonra pull-up çalışmaları yapın.

Continue Reading
Advertisement

SPOR

Yüzme Şampiyonası’nda Türkiye Rekoru Kırıldı

-

Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nın ikinci gününde milli sporcular 3 branşta final hakkı elde etti ve 3 Türkiye rekoru kırdı.

Macaristan’da düzenlenen Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda milli sporcular 3 farklı branşta final hakkı elde edip, 3 de Türkiye rekoru kırdı.

Türkiye Yüzme Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de devam eden organizasyonda, Mert Ali Satır, Demirkan Demir, Aleyna Özkan ve Gizem Güvenç’ten oluşan 4×100 metre karışık bayrak takımının yanı sıra, 17-18 yaş 200 metre kelebekte Zehra Duru Bilgin, 15-16 yaş 200 metre kelebek de Defne Taçyıldız final yüzme hakkı kazandı.

Devamı

SPOR

Bu akşam TV’de hangi maçlar var?

-

Bu akşam TV’de hangi maçlar var? İşte bu akşamın maçları ve spor programları.

22 AĞUSTOS PERŞEMBE

11:00 A Spor – Spor Ajansı
11:00 TRT Spor – Spor Manşet
14:00 A Spor – Gün Ortası
14:00 TRT Spor – Spor Stüdyosu
15:00 TRT Spor – Gündem Futbol
15:00 beIN Sports Haber – Tüm Sporlar
15:00 A Spor – Transfer Hattı
16:00 TRT Spor – Transfer Günlüğü
17:00 A Spor – Spor Gündemi
17:30 TRT Spor – Spor Akşamı
18:00 beIN Sports 1 – beIN Manşet
18:30 TRT Spor – Spor Merkezi
21:00 A Spor – Futbol Gündemi
21:00 beIN Sports Haber – Sosyal Medya
21:00 TRT Spor – AEK – Trabzonspor (Canlı)
23:00 A Spor – Avrupa Ligi Özel
23:00 TRT Spor – Spor Artı

Devamı

SPOR

Güçlenmek için halat egzersizi

-

Halat egzersizi sizi hem güçlendirecek hem de kaslı bir vücuda sahip olmanızı sağlayacak.

Seated Drummer

Bağdaş kurarak oturun ve avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde halatların tutamaçlarını tutun. Kollarınızın birini aşağı ve diğerini yukarı hareket ettirirken karın kaslarınızı sıkın. Halatları çene hizanıza kadar kaldırın.

Battle Slam

Harekete low squat pozisyonunda, ayaklarınız omuzlarınızdan daha geniş olacak şekilde durarak başlayın. Tutamaçları tutun, avuç içleriniz birbirine baksın. Halatları omuzlarınızın üstüne kaldırın. Her iki halatı da aynı anda güçlü bir şekilde yere çarpın ve tekrar edin.

Her harekette karın kaslarınızı sıkın, belinizi korumak için dizlerini hafif bükülü tutun. Boyun ve omurga hizasını korumak için yere değil, iplerin bağlantı noktasına doğru ileri bakın. Halatları tutamacından hafifçe tutun, fazla sıkı tutmak yalnızca gereksiz yere enerji kaybettirecektir.

Lateral Whip

Ayaklarınız omuz genişliğinden biraz daha açık olacak şekilde, dizlerinizi bükerek ayakta durun. Avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde halatları tutun. Karın kaslarınızı kullanarak halatları yukarı ve sağa doğru sallayın. Hareketi sol tarafa doğru tekrar edin ve taraf değiştirerek devam edin.

SEVİYE ATLAYIN!

Her harekete 10 saniye interval ekleyerek zorluğu artırabilirsiniz. Ya da şunu deneyin: Standart dalga hareketini yapmak için squat pozisyonuna geçin, sağa ve sonra sola adım atın. Her adımdan sonra dalga hareketini yaparken bir squat yapın.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com