Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

DETAY SAĞLIK

SAĞLIK

DETAY SAĞLIK

-

 

Fırçalamak diş etlerini kanatır

Doğru

Aynaya baktığınızda kendinizi az önce kan emmiş bir vampire benzetseniz de sonucun iyi olduğunu söyleyebiliriz. British Academy of Cosmetic Dentistry Başkan Yardımcısı James Goolnik, diş eti kanamalarının plak ve birikmiş yemek artıklarından kaynaklandığını belirtiyor. Tüm bu biriken maddeler temizlenmedikçe ne yazık ki diş etleriniz kanamaya devam edecektir. Plaktan kurtulmanızın yolu ise, orta yumuşaklıkta küçük başlı bir diş fırçası kullanmaktan geçiyor. Kanama birkaç gün içinde dinmiyorsa diş hekiminize görünmeyi ihmal etmeyin.

 

Yatmadan önce süt içmek iyidir.

Yanlış

Susam Sokağı’ndan öğrendiğiniz bazı şeyleri kafanızdan silmelisiniz. Yatmadan önce süt içmek gibi… Çünkü süt sadece dişleri güçlendiren D vitamini ve kalsiyum ile değil, aynı zamanda doğal bir şeker olan laktoz ile doludur. Yatmadan önce süt içmek dişlerinizin bu madde ile kaplanmasına ve zamanla çürüklerin oluşmasına neden olur. Süt ürünlerini yatmadan en az 1 saat önce tüketerek dişlerinizi fırçalamaya vakit yaratın.

 

Sarmısak diş ağrısını dindirir.

Doğru

Journal of Dentistry dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre sarmısak, diş etlerine etki eden öjenol sayesinde acıyı yatıştırma konusunda anestetik jel kadar etkili. Ağrıyan bölgenin çevresine bir sarmısak yerleştirin (sakın çiğnemeyin) veya pamuğa sürdüğünüz sarmısak yağıyla o bölgeye kompres yapın. Ancak unutmayın ki bu metot sadece acınızı dindirmeye yarar, tedavi etmeye değil. Diş Hekimi Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu da; halk arasında kullanılan tütün, kolonya ya da rakı gibi yöntemler hakkında bizi uyarıyor. Zira bu tip çözümlerle ağrıdan kurtulmak yerine elde edeceğiniz tek şey dişetlerinizdeki ‘alkol-aspirin yanığı’ denilen komplikasyonlar oluyor.

 

Limon suyu beyazlatır.

Yanlış

Diş beyazlatma tedavilerinin ucuz bir muadili gibi görülen bu tip numaraları unutun. Limon suyu bir asittir. Lekelerle birlikte dişinizden de bir miktar götürür. Sakın karbonat ya da tuzla fırçalamak gibi yöntemlere de başvurmayın. Diş Hekimi Kışlaoğlu’na göre karbonat ve tuz dişin mine tabakalarını çizerek, parlaklığını da kaybetmesine neden oluyor.

 

Sürekli gargara kullanın

Yanlış

İçinde alkol varsa uzak durun. Gargaranın içindeki alkol ağzı kuruttuğu için bakterileri öldürmez. Hatta Tel Aviv Üniversitesi bilim adamlarına göre, gargaranın içeriğinde alkolün yanı sıra şeker de varsa, bakterileri öldürmek bir yana, hayatta kalmalarına yardımcı bile olur. Bu da gargaraya rağmen nefesinizin kötü kokmasını sağlar. Ya alkol içeren gargaralardan kaçının ya da sadece diş ipi kullanıp ağzınızı suyla çalkalayın.

 

Meşrubatlar zarar verir.

Doğru

Kolanın içinde dişleri eriten maddeler olduğu dedikodusu doğru olmasa da, Birmingham Üniversitesi araştırmacıları CO2’in diş minelerini aşındırdığını doğruladı. Özellikle de sporcu içecekleri dişlerde, sudan 30 kat daha fazla aşınmaya neden olur. Tüm bu aşınmalar ise dişi hassas ve korumasız hale getirerek diş kemiği ve etinde enfeksiyona yol açar. Meşrubat içtikten sonra suyla gargara yapabilirsiniz.

 

Meyve asidi çürük yapar.

Yanlış

Bazı meyvelerin asitli olduğu doğru olsa da, Colorado State Üniversitesi’ne göre elmanın içindeki lifler dişleriniz temizliyor ve çiğnediğinizde diş etlerine masaj yapıyor. Ayrıca yaban mersinin içindeki bileşikler, dişe yapışan bakterileri yok ederek birikmiş plakları %80 oranında azaltır.

 

Sakız çiğnemek çürümeyi durdurur.

Doğru

Sakız çiğnemek plak ve yemek artıklarıyla savaşarak diş temizliğinizi %35’e kadar artırır. International Association for Dental Research’ün yaptığı araştırma ‘xylitol’ yani sakızdaki tatlandırıcının ağızdaki zararlı bakterileri azalttığını gösterdi. Günde 3 kere 20 dakika boyunca şekersiz bir sakız çiğneyebilirsiniz. Tabii ki her seferinde aynı sakız olmamak kaydıyla.

 

Diş ipi hayatınızı kurtarabilir.

Doğru

Boston Üniversitesi araştırmacıları diş ipi kullanmanın kalp hastalıkları riskini düşürdüğünü söylüyor. Bakteriler hasar görmüş diş etleri yoluyla kan dolaşımınıza girer ve kalbinize saldırır. Kalbinizde oluşabilecek iltihabi bir tepki ise hastalıklara davetiye çıkarır. Kalp sağlığınızı korumak için günde 1 kere diş ipi kullanın. Ancak kullandığınız ipin mutlaka sıhhi olmasına dikkat edin. Eline geçen ilk şeyi kullanan kişilerin %60’nın dişlerinde çeşitli yaralanmalar meydana geliyor.

 

Yemekten sonra fırçalamak.

Yanlış

Tabii ki dişlerinizi yemek artıklarıyla kaplayın demiyoruz ama yemekten hemen sonra yapacağınız bir temizleme operasyonu ters etki yaratabilir. Hatta Diyetisyen Dr. Sarah Schenker’e göre bu diş sağlığınız için yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri. Ağzımızın yemek yedikten ancak yarım saat sonra asitten alkaline dönebildiğini söyleyen Schenker, daha önce fırçalamanın dişin koruyucu kaplamasını soyduğuna dikkat çekiyor. Kulağa garip geldiğini bilsek de yapmanız gereken dişlerinizi yemekten önce fırçalamak. Böylece flüorür diş etlerinizi kaplayarak güçlenmelerini sağlar. Yedikten sonra ağzınızdaki asidi nötralize etmek için su içmelisiniz.

 

Sarı beyazdan iyidir.

Doğru

Kırmızı halı üzerinde beyaz bir gülüş havalı görünse de, siz Tom Cruise değilsiniz ve buna ihtiyacınız yok. Sarı diş minesi beyazdan daha güçlüdür, çünkü diş minelerinin güçlü olmasını sağlayan mineral buna neden olmaktadır. Diş minesini güçlendirmek için en iyi yol, en az 1.000 milyonda 1 oranında flüorür (ppm) içeren diş macunlarıdır. Eğer 1.500 ppm seviyesini geçen bir macun kullanırsanız, her şeyi mahvedebilir ve aşırı flüorür yüzünden dişlerinizde beyaz lekelere neden olabilirsiniz.

 

Dişler, macun ve fırça ıslatılarak fırçalanmalı.

Yanlış

Diş Hekimi Kışlaoğlu, fırçalamaya başlamadan önce diş fırçasının ıslatılmaması gerektiğini söylüyor. Çünkü fırça kılları ıslatıldığında, sertliğini kaybeder ve sizi asıl amacınızdan uzaklaştırır. Macunun köpürmesi için de yeterli sıvının ağzınızda mevcut olduğunu hatırlatalım.

Continue Reading
Advertisement

SAĞLIK

Hava kirliliği günde 1 paket sigara içmeye eşit

-

Bilim insanları, hava kirliğine sürekli maruz kalmanın, akciğer ve alt solunum yolları hastalıklarına yakalanma riski bakımından günde bir paket sigara içmeye eş değer olduğu söylüyor.

Sputnik’te yer alan habere göre, sonuçları ABD Tabipler Birliği yayını JAMA Journal’da yayımlanan araştırmada, hava kirliliğine yol açan bileşenlerin güneş ışığıyla etkileşimiyle ortaya çıkan yer seviyesindeki ozon gazının, amfizem gibi, akciğerlerde ve diğer oksijen taşıyan alt solunum organlarında ortaya çıkan, doku ve organlar arasında hava boşlukları oluşturarak vücudun yeterli miktarda oksijen kullanmasını engelleyen rahatsızlıkların ortaya çıkmasında, günde bir paket sigara kadar etkili olduğunu belirledi.

Araştırma kapsamında ABD’nin New York, Los Angeles, Chicago, Baltimore, St. Paul ve Winston-Salem kentlerinde yaşayan, yaşları 45 ve 84 arasındaki 7 binden fazla sağlıklı yetişkini 10 yıl boyunca izleyen bilim insanları, hava kirliliği oranlarının yüksek olduğu söz konusu metropollerde yaşayan kişilerde amfizem ortaya çıkma riskinin, hava kirliliği oranlarının düşük olduğu yerlerde yaşayıp günde bir paket sigara içen bireylere eşit olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya önderlik eden Columbia Üniversitesi’nden Dr. Graham Barr, “Hava kirliliğine maruz kalmanın amfizeme yakalanma riskini belirgin şekilde artırdığını gördük. Bu, günde 1 paket sigara içmeye eş değer bir risk oluşturuyor ve vücuda 3 yıl ilave yaşlanmaya eş değer bir zarar veriyor” ifadesini kullandı.

Araştırmanın yazarlarından, Washington Üniversitesi’nden Dr. Joel Kaufman da “Sigara içmek amfizeme yol açan en önemli etken. Hastalığın ortaya çıkmasında hava kirliliğinin de bu kadar etkili olduğunu görmek bizim için sürpriz oldu” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’de daha önce yapılan araştırmalarda da yer seviyesindeki ozon gazı yoğunlaşmasının akut solunum hastalıklarına yol açabileceği konusunda uyarılar içeren araştırmalar yayımlanmıştı. Araştırmalarda ABD’de yalnızca 2011’de solunum hastalıkları kaynaklı hastalıklardan 107 bin kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekilmişti.

Devamı

SAĞLIK

4500 yıllık mayadan ekmek pişirdi

-

Antik Mısır’dan kalma bir çanaktaki mayayı kullanarak ekmek pişiren bilim insanı Seamus Blackley, pişirdiği ekmeğin, diğer ekmeklerden daha lezzetli olduğunu söylüyor.

Fizikçi ve video oyunu tasarımcısı Seamus Blackley, Antik Mısır üzerine çalışmalar yürüten Serena Love ve mikrobiyolog Richard Bowman’la ABD’nin Massachusetts eyaletinde bir araştırmada çalıştığı sırada, Antik Mısır’dan kalma bir çanaktan maya kalıntıları çıkardığını söyledi.

Numunelerin kapların gözeneklerinden toplandığını söyleyen araştırmacı, organizmaları uyandırmadan önce bir sterilizasyon tekniği kullandığını söylüyor.

Devamı

SAĞLIK

Metabolizma hızlandırmanın 12 yolu!

-

Metabolizma hızlandırmanın yollarını merak edenler için 12 tüyomuz var.

Vücudunuz bir makine olsaydı, metabolizmanız işletim sistemi olma görevini üstlenirdi: Bütün girdileri, yani besinleri işleyerek sizi fonksiyonel kılan bir sistem. Onu abur cuburla doldurursanız düşük performans gösterecektir. Sisteminizi daha verimli şekilde kullanmak istiyorsanız, beslenme ve antrenman programlarınızı güncellemeyi deneyebilirsiniz.

Metabolizma nasıl hızlandırılır?

YEŞİLİN GÜCÜ

Tıpkı kahve gibi çay da antioksidan açısından zengindir. Journal of Research in Medical Sciences dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, günde dört fincan yeşil çay içen tip 2 diyabet hastaları, çay içmeyenlere göre daha fazla kilo verdi ve tansiyonunu düşük tuttu. Bilim insanları, yeşil çaya has bir antioksidan olan kateşinlerin metabolizmayı hızlandırdığını düşünüyor.

KAHVALTI YAP

Bath Üniversitesinin 2018 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, günün ilk öğünü metabolizmadaki yağ genlerini pasif hale getiriyor ve vücudu antrenmandan sonraki saatlerde daha fazla karbonhidrat yakması konusunda harekete geçiriyor. İtalyan bilim insanlarının yaptığı birbirinden bağımsız araştırmalara göre, kahvaltı ayrıca dinlenen metabolik değerinizi her akşam aynı yemekleri yemekten daha fazla artırıyor.

BOL BOL SU İÇİN

Yüksek protein diyeti yapan sporcuların metabolizmaları yeteri kadar su tüketmeme sebebiyle sekteye uğrayabilir. Yani bol miktarda su tüketmeniz gerekiyor. Frontiers in Nutrition tarafından yayımlanan ve hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, bol su tüketmek vücudunuzdaki yağların parçalanmasına yardımcı olarak kilo vermenizi sağlıyor. Elinize küçük bir bardak alıp ofisinizdeki sebile doğru yürümek, iş gününüzün daha aktif geçmesine yardımcı olabilir.

BİRAZ BAHARAT

Sabah tükettiğiniz yulaf ezmeli karışımınızı tarçınla tatlandırmayı deneyin. Metabolism’de yayımlanan 2017 tarihli bir araştırma, baharatların metabolizmanın ürettiği sıcaklık olan termojenez miktarını artırdığını söylüyor. Tam buğday ekmeğinin arasına fıstık ezmesi ve muz koyarak yaptığınız bir tost da benzer bir etki yaratacaktır.

AKŞAM YEMEĞİ YE

İtalyan bilim insanları tarafından yapılan ve PLOS One’da yayımlanan bir araştırmaya göre, günlük toplam kalorilerinin en büyük parçasını akşam yemeğinde tüketenler, bu öğünü günün daha erken saatlerinde tüketenlere oranla obeziteye iki kat daha meyilli oluyor. Bilim insanları bu tarz beslenmenin metabolik fonksiyonlara katkıda bulunan sirkadiyen ritminizle daha doğal bir uyum yakalamanıza yardımcı olacağını söylüyor.

AYARI KAÇIRMA

PLOS One’da yayımlanan ve Hollandalı bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, gün içinde büyük öğünler tüketmekten kaçınan erkeklerin, toplam kalori tüketimi aynı miktarda olan erkeklere oranla daha iyi bir iştah kontrolüne ve daha yüksek dinlenen metabolik değere sahip olduğu ortaya çıktı. Acıktığınız zamanlarda fazla yemenize neden olacak brunch’lara meyletmek yerine elma ve armut gibi ufak atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz.

İyotlu tuz metabolizma hızlandırır mı?

İYOTLU TUZ KULLAN

Deniz tuzları, tiroidinize metabolizmanızı sağlıklı tutması konusunda yardımcı olan iyot bakımından zengin değildir. Günlük 150 mikrogram iyot tüketmeniz tavsiye edilirken, bu miktar yarım çay kaşığı iyotlu tuza tekabül eder. Ancak iyot alabilmek için balık, süt ürünleri, meyve ve sebze de tüketebilirsiniz.

PEDALLARA ASIL

Kopenhag Üniversitesi tarafından 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre, antrenman sonrasında bisikletçilerin ağırlık kaldıranlara oranla metabolizmayı harekete geçiren FGF21 hormonunun daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle metabolizmanızı hızlandırmak için antrenmanlarınızın sonunda pedal çevirebilirsiniz.

PATLAMA MODUNA GEÇ

İtalyan araştırmacılar, yüksek yoğunluklu kuvvet antrenmanı yapanların geleneksel kuvvet antrenmanları yapanlara oranla egzersiz sonrasında daha fazla kalori yaktığını ortaya koydu. Araştırmalara göre 6 tekrar, 20 saniye dinlenme, 2-3 tekrar, 20 saniye dinlenme ve 2-3 tekrar prensibiyle çalışabilirsiniz. Toplamda iki dakika sürecek üç egzersiz yapın. Set aralarında 30 saniye dinlenerek sekiz seti tamamlayın.

KEMİKLERİNİ GÜÇLENDİR

Kanadalı bilim insanları tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kan dolaşımında kemik hormonu osteokalsin miktarı fazla olan kişiler şekeri ve yağı daha iyi metabolize ediyor. Osteokalsin hormonunuzu artırabilmek için brokoli, soğan, somon ve zeytinyağı tüketebilirsiniz.

ŞALTERİ İNDİR

Şimdiye kadarki tüm ipuçlarını uygulamaya başlasınız bile, kötü bir uyku tüm çabalarınızı boşa çıkarabilir. Yapılan birçok araştırma, yetersiz uykunun metabolizmanızın fonksiyonelliği için bir hayli önemli olan glukoz metabolizmasını ve düzenleyici hormonları olumsuz etkileyebileceğini söylüyor.

TELEFONU DA KAPAT

Geceleri Instagram’da gezinmenin tek kötü yanı uykunuzun bölünmesi değildir. Zira bu davranış kilo almanıza da neden olabilir. Northwestern Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, cihazınızdan yayılan mavi ışık insülin direncinizi artırarak vücudunuzun kan dolaşımınızdaki glukozu temizleme kabiliyetini düşürebiliyor.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com