Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

DİNLENME ARALARINDA NE YAPMALIYIM?

FITNESS

DİNLENME ARALARINDA NE YAPMALIYIM?

-

 

restBoşlukları doldurun ve her gym antrenmanından maksimum faydayla çıkın.

Haftaiçi iş günlerinde ve haftasonu akşamdan kalma durumlarında araya bir gym antrenmanı sokmak kolay olmuyor. O zamanı yaratabildiğinizde ise her dakikasını verimli geçirmek isteriz. Bu da pilates dersine gelenlerle sosyalleşmek veya gym selfieleri çekmekle olacak gibi değil. Tabi bu dinlenme aralarınızı da bench’e oturup Tinder’da kadınlara bakarak geçirmemeniz anlamına da geliyor.

Antrenman programınıza ve hedeflerinize göre dinlenme periyotlarınızın süresi de değişkendir. Eğer hızlı bir antrenman peşindeyseniz setler arasında 30-40 saniye ara verip, nefesinizi toplamanız yeterli olur. Fakat eğer ağırlık antrenmanları yapıyorsanız ve tekrarlarınız 5’in üstüne çıkmıyorsa, 3 dakikalık bir dinlenme uygun olacaktır. Eğer dinlenmezseniz merkezi sinir sisteminiz toparlanamaz ve ağırlık kaldırma gücünüz oldukça azalır.

Fakat 45 dakikalık bir antrenmanda 3 dakikalık dinlenme süreleri de zaman kaybı gibi görülür. Hele ki toplantıları ve randevuları ertelemiş ve kendinizi ona göre ayarlamışsanız. Antrenmanlarınızın verimliliğini arttırmak için kişisel antrenör Tom Mans’den kusursuz boşluk doldurma hareketlerini bulmasını istedik. Böylelikle egzersizlerinizle vücut daha güçlü, esnek ve sakatlanmalara dayanıklı olacaktır.

Deadliftler

Bu güce dayalı hareketin enerjimizin hepsine gerek duyacağını düşünürüz ama biraz karın çalışmak gelecekte işimizi oldukça kolaylaştırabilir. Mans’e göre ” Ön merkez bölgemizi çalıştırmak deadliftlerde ihtiyaç duyacağımız düz sırt için faydalı olacaktır.” Mükemmel form ağırlığı doğru kaslarla kaldırabilmek ve son tekrarı rahatça bitirebiliyor olmak demektir. Six pack’leri çalıştırmakta destek için 1 dakikalık front plankler, side plankler ve deadbuglar yapabilirsiniz.

Back squatlar

Eğer squatlarınız dizinizde hafif bir bükülmenin ötesine geçiyorsa alt bedeninize yeteri kadar güç yükleyemiyorsunuz demektir. “Yetersiz kalça esnekliği gerekliği derinlikte squat yapmanızı engelleyecek bir durumdur.” diyor Mans. Setler arasında esneklik antrenmanlarıyla kaslarınızı rahatlıyor olmanız hareket kabiliyetinizi arttıracak ve ağırlık kaldırma verimliliğinizi de yükseltecektir. Ara verdiğinizde 30 saniyelik kalça ve alt arka bacak esnetmeleri yapmaya çalışın.

Sayfalar: 1 2

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com