Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Doğal yollarla büyüme hormonu artırma yolları!

FITNESS

Doğal yollarla büyüme hormonu artırma yolları!

-

 

Büyüme hormonu seviyesi ergenlik çağından itibaren kademeli olarak azalmaya başlar. Ancak doğru stratejilerle HGH depolarınızı dolu tutmak elinizde.

DERLEYEN: UĞUR MUTLU

Doğal yollarla büyüme hormonu artırma yolları!

Son yıllarda enjeksiyonlarla büyüme hormonu alan birçok profesyonel atletin olduğu ortaya çıktı ve bu durum önemli tartışmalara yol açtı. Peki, nedir bu HGH? Büyüme hormonu beynimizin hipofiz bezlerinde üretilen bir peptid hormondur. Ergenlik döneminde çocukların boylarının uzamasını sağlar. Ama faydaları ergenlik döneminin bitimiyle birlikte son bulmaz. Büyüme hormonu her yaşta diğer tüm hormonların dengelenmesini sağlar. Sağlıklı bir HGH seviyesi hem fizyolojik hem de psikolojik sağlığınız için hayati bir rol oynar. Kalbinizi korur, kolesterol seviyenizi dengede tutar, iltihaplanmanın önüne geçer, kemik sağlığınızı korur, hatta vücudunuzun daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Tabii büyüme hormonunun spor ve bodybuilding dünyasında bu kadar tartışılmasında bundan çok daha önemli bir nokta var. O da bu hormonun kas kütlesini artırmak ve daha çok yağ yakmak konusundaki marifetleri. Dışarıdan büyüme hormonu almak konusundaki tartışmalar süredursun, biz size iyi haberler verelim. Bu hormonu doğal yollar kullanarak artırmanız mümkün.

Kardiyo büyüme hormonunu etkiler mi?

Kardiyoya Yüklen

Virginia Üniversitesi’nden hareket bilimi doktoru Arthur Weltman, hiçbir şeyin kardiyodan daha fazla büyüme hormonu sağlayamayacağını söylüyor ve süreden çok yoğunluğun hayati rol oynadığının altını çiziyor. Hangi kardiyo antrenmanını yapıyorsanız yapın, 45 dakikayı çıkaramayacağınız bir yoğunlukta çalıştığınızdan emin olun. Haftada iki kez yaptığınız yoğun bir kardiyo işinizi görecektir.

Ağırlıkları artırarak büyüme hormonunu artırın

Ağırlıkları Artır

Yoğunluk, ağırlık antrenmanı konusunda da yine anahtar kelime. Vücudunuza dinlenme fırsatı tanımadan yaptığınız istasyon çalışmaları büyüme hormonu seviyenizi yükseltmenin en etkili yollarından biri. Weltman, sekiz tekrarı zor çıkaracağınız ağırlıklarla çalışmanızı öneriyor. Bu, aşağı yukarı bir tekrar yapabileceğiniz ağırlığın yüzde 75’ine denk gelir. Yine haftada iki defa bu tarz bir antrenman daha fazla büyüme hormonu için yeterli olacaktır.

Yatak Odanda Rahatla

Arizona Üniversitesi’nden uyku ve beslenme araştırmacısı Dr. Michael Grandner, büyüme hormonu üretiminin uyku zamanında en yüksek seviyede olduğunu belirtiyor. Ancak bu üretim, sadece gecenin ilk yarısında yeterli uyku alırsanız tavan yapıyor. Birçok erkeğin bunu yapmadığının altını çizen Grandner, yatak odanızın ısısını biraz düşürmenin bu konuda işe yarayacağının altını çiziyor. 18-21 derece ideal aralık.

Yağlı beslenmek büyüme hormonunu engeller mi?

Yağ Tuzaklarından Kaçın

İç organların çevresinde oluşan yağlanma arttıkça, büyüme hormonu seviyesi azalır. Kuruyemiş, zeytinyağı, avokado, yoğurt gibi besinlerden alacağınız sağlıklı yağları beslenme düzeninize eklemeye çalışın. Harvard Üniversitesi’nden beslenme uzmanı Profesör David Ludwig, bu değişikliğin kanınızdaki insülin seviyesini kontrol altında tutarak iç organlarınızdaki yağlanmanın önüne geçmenize yardımcı olacağını belirtiyor.

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com