Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Dünyadaki kahvelerin lezzetleri

ERKEK AKLI

Dünyadaki kahvelerin lezzetleri

-

 

Daha iyi bir kahvenin ilk adımı ne sevdiğini bilmektir. Londra’daki Caravan Coffee Roasters’ın kahve şefi Sam Langdon, sizi kahve kuşağında tura çıkarıyor.

Güney Amerika kahvesi

Fındıklı, tatlı, çikolatamsı “Burası kahve dünyasının güç kaynağıdır,” diyor Langdon ve de karışımlar sürekli olarak iyidir. Brezilya, dünya kahvesinin yaklaşık üçte birini üreten çok yüksek verime sahiptir. Brezilya çekirdekleri doğal işleme yöntemleri nedeniyle daha tatlı ve daha yoğun bir temele sahipken, Kolombiya çekirdeklerinin asiditesi biraz daha yüksektir. Langdon, “Düzenli kahve içiyorsanız mutlaka Brezilya-Kolombiya karışımını denemişsinizdir,” diyor. Kısacası, bu bölgeden gelen çekirdekler sizi yanıltmayacak, güvenli seçeneklerdir. Kime Uygun: Zengin lezzetlerin hayranlarına.

Doğu Afrika kahvesi

Narenciye, çiçeksi, aromatik İster Etiyopya, Kenya, Tanzanya ister Ruanda olsun, kıtanın bu bölümü bazı birinci sınıf karışımlar üretir. Kahve yüksek irtifalarda yetiştirilir ve daha komplike bir lezzete sahiptir. “Kenya kahvesi neredeyse limoni denecek kadar yüksek asiditeye sahip olabilir,” diyor Langdon. “Etiyopya ise vahşi bir tattır, keskindir.” Çekirdeklerin boyutu muntazam değildir ve eşit oranda kavrulmuş bir karışım elde etmeyi zorlaştırır. Ama bir profesyonelin elinde? “Lezzet bileşenleri olağanüstüdür: Çiçeksidir, neredeyse çay gibi.” Kime Uygun: Meraklılarına.

Güneydoğu Asya kahvesi

Miskli, topraksı, dumansı “Asya kahveleri bölücüdür, ama hayranıyım,” diyor Langdon. Daha hızlı işleme yöntemi – çekirdekler genellikle tamamen kurumadan taşınırlar – nedeniyle tadı farklıdır: “Ağır gövdeli ve topraksıdır. Sedir var; tütün var; biraz ağır kokuludur.” Çoğu kahve çekirdeği ham hâlde açık yeşilken, Asya çekirdekleri yeşim mavisine yakındır. “Sağlamdırlar, espressoya filtre kahveden çok daha uygundur.” Kime Uygun: Güçlü lezzetler sevenlere.

ÇEKİRDEK PAKETİNİ DEŞİFRE EDİN

Artık tercih ettiğiniz kahve bölgesini bildiğinize göre, etiket dilini deşifre
ederek en iyi çekirdeklere ulaşın.

RAKIM

Kahve terminolojisinde “yüksek irtifa”, genellikle 1.400 kilometrenin üzerinde yetiştirilen çekirdekleri işaret eder. Çekirdekler oksijen eksikliğinden dolayı yavaşça olgunlaşır ve alçak irtifadaki topraksı çekirdeklerden daha canlı bir lezzet geliştirirler, diyor Langdon.

YIKAMA

Yıkama, meyveyi çekirdekten ayırmak ve sonra fazla şekeri çıkarmak için fermente etmek anlamına gelir. Bu, daha parlak ve daha taze bir tat sağlar. “Doğal” işlemede, meyve çekirdeğin üzerinde birlikte mayalanmaya bırakılır ve çekirdek onun tadını bir miktar emer.

MEVSİM

Diğer tüm meyveler gibi, farklı bölgelerden gelen kahveler de ya mevsimindedir ya da değildir ve mevsiminde olduğu zaman en iyi lezzeti sunar. Bütün paketler bir hasat tarihi göstermez, ancak yüksek kaliteli olanlar genellikle bunu yapar.


Continue Reading
Advertisement

ERKEK AKLI

Sosyalben Store & Sarev İş Birliği Paylaşarak Çoğaltıyor

-

Editör :

 Kurulduğu günden bu yana dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklarımızın yeteneklerinin keşfedilmesi ve geliştirilmesi adına çalışmalar gerçekleştiren SosyalBen Vakfı’nın çalışmalarına bütçe oluşturmak amacıyla kurulan, satış mağazası SosyalBen Store, 75 yılını kutlayan Sarar markası ile yeni bir iş birliğine imza attı.

Topluma olan sorumluluklarını paylaşarak çoğaltmayı hedefleyen Sarar, “75 Gönülden Sene” sloganıyla SosyalBen Store’un birbirinden renkli ürünlerini ev tekstil markası Sarev’inmağazalarında satışa çıkardı.

Sarev mağazalarında yer alan SosyalBen Store ürünlerinin satışından elde edilecek gelir, taşımalı eğitim gören çocukların umutlu bir geleceğe bakarak gelişimlerini sağlayacak. Dezavantajlı bölgelerde yaşayan 7-13 yaşındaki çocuklar, tasarım atölyesinde yeteneklerini keşfedip geliştirme fırsatı yakalayacak. Sarar tarafından, vakfın gönüllü grubuna özel tasarlanan tişörtler 2019-2020 dönem saha çalışmalarında yer alacak.

Devamı

ERKEK AKLI

Bridgestone İpek Şenoğlu Cup – Sarar Sponsorluğu

-

Editör :

Sarar, İpek Şenoğlu Cup ile sponsorluk geliştirmeye hazırlanıyor.           

Abdurrahman Sarar’ın 12 metrekarelik bir terzi dükkanında temellerini attığı SARAR bugün; Türkiye’de beş büyük üretim fabrikasındaki yüksek işçilik kalitesi ve özel dikim ayrıcalığıyla hazır giyim sektöründe dünya markalarıyla yarışarak hizmet vermeye devam ediyor.  Sektördeki 75. yılını kutlamakta olan Sarar’ın, Avrupa ve ABD başta olmak üzere yurt dışında birçok konsept mağazası bulunuyor.  

Moda sektöründe 75 yıllık bir tecrübeye sahip olan markayı zirveye taşıyan en önemli etmenlerin başında sponsorluk faaliyetleri geliyor. 

Marka, bu sene sektörde başarıyla geçen 75. yıllarını kutlamak amacıyla, kendi alanlarında öncü olmuş isimleri bir araya getirerek, başarı kavramını tekrar yorumladıkları bir konsept çekim gerçekleştirdi. Türkiye’nin en başarılı sporcularından biri olan İpek Şenoğlu’nun da dahil olduğu bu keyifli projeden sonra, beraber daha iyi işlere imza atabilmek adına İpek Şenoğlu Cup ile sponsorluk geliştirecekler. 

Tenis sporunun Türkiye’de yaygınlaşmasına hizmet eden Bridgestone İpek Şenoğlu Cup Tenis Turnuvası, ülkemizde tenis sporunun gelişimine katkı sağlamak amacıyla 8 yıldır 16 farklı şehirden rekor sayıda sporcuları bir araya getirmeye devam ediyor.

Bu yıl 26 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında İstanbul Dalyan Kulüp’te gerçekleşecek olan turnuvada toplam 550 sporcu yarışacak. Turnuva katılımcıları Sarar tarafından sporculara özel olarak üretilen tişörtleri giyecekler.

Devamı

ERKEK AKLI

Mango Erkeği Hugo Sauzay’dan tavsiyeler

-

Mango erkeği Hugo Sauzay, merak edilenleri yanıtladı. İşte onun tavsiyeleri.

1- Sen bir modelsin ama aynı zamanda bir iç tasarım şirketine sahipsin. Bu iki alanın ne kadar bağlantılı olduğunu düşünüyorsunuz?

Seyahatler ve toplantılardan besleniyorum, moda ile yaptığım için şanslıyım. Bana farklı kültürlerle, insanlarla ve farklı yaşam biçimleriyle tanışma şansı veriyor. Ne zaman başka bir yerde çekim yapsam, mimari detayların fotoğraflarıyla dolu telefonumla birlikte geri dönüyorum. Yaratıcı insanlarla çalıştığımız için şanslıyız ve onları kreatif süreçte izlemek büyük bir ilham kaynağı. Mimarlıkta olduğu gibi modada da hikaye anlatıcılığı önemlidir. Global bir proje sahip olmak için daha önce yapılan tüm çalışmalar esastır. Sadece kolay bir final görüntüsü değil, zamanın ötesinde bir proje yapmaya çalışıyorsunuz.

2- Katıldığınız projeleri nasıl seçersiniz? Dikkat ettiğiniz ana faktörler nelerdir?

En önemlisi projenin temelindeki insanlar. Moda olmak istemeyen ama doğru bir proje yaratmak isteyen biri.

3- Genç erkek ve kadınlara kendilerine daha güven duymaları için ne önerirsiniz?

Farklılıklara açık kalmak ve ilgi yarattıklarını anlamak. Hoşgörü dışında daha iyi bir yol olmadığını anlamalılar. En önemli şey, senin tutkularını yaşaman ve inanman.

4-Kendi tarzını nasıl tarif edersin ?

Klasik ve sade bir stilim var. Koyu jean, beyaz tişört bir tür üniforma. Kazak ve paltolar için güzel kumaşlara dikkat ediyorum.

5- Mango erkeği ne tür bir erkek?

Mango erkeği modern ve kendinden emin.

6-  Kampanya çekimi sırasında Mango ile olan deneyiminizden bahseder misiniz?

İskoçya’da tipik bir yağmurlu gün boyunca çekim yapıyorduk ancak arkadaş canlısı bir ekip tarafından ısındık. Çekimde hissetmedim, yeşil tarlalarla çevrili bir kalede, koyun ve atlarla dolu nehirlerde arkadaşlarımla daha fazla zaman geçirdim. Muhteşem bir yerdi. Arkadaşlarla rüya gibi bir hafta sonu oldu.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com