Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

DÜNYANIN EN FARKLI KARDİYO ALETLERİ

FITNESS

DÜNYANIN EN FARKLI KARDİYO ALETLERİ

-

 

Bu fitness ekipmanları kardiyo rutinine sınıf atlatacak, daha fazla yağ yakmanı sağlayacak.

Koşu bandında veya eliptik bisiklette gerçekleştirilen yoğun çalışmalar bir süre sonra işkence haline dönüşebilir. Ama kardiyo ekipmanlarını yabana atmayın! Doğru aletler sonuçlarınızı hızlandırabilir ve çalışmayı tekrar eğlenceli kılabilir.

Piyasadaki en iyi ve en etkili fitness ekipmanları için listemize göz at. Eğer gittiğiniz gym’de bunlardan birine rastlarsanız, hemen deneyin. Yağ hücreleriniz değil ama yeni çıkan six packleriniz mutlaka müteşekkir olacak.

1

Woodway Curve

Bu herhangi bir koşu bandı değil. Woodway Curve motorsuz sadece sizden güç alan bir alet.

Men’s Health’den Bruce Mack şöyle anlatıyor: “Motorlu koşu bantlarının aksine Woodway’in zemini belli bir hızda ayağınızın altından çekilecek hissiyatı yaratmıyor, siz hangi hızdaysanız o da o hızda ilerliyor. Ayrıca eğimli zemini alt bedeninizi zorlayarak, her adımda kasların daha yoğun çalışmasını sağlayacak şekilde sürekli yukarı doğru koşma hali yaratıyor.”

University of Wisconsin-Milwaukee’nin araştırmasına göre the Woodway herhangi bir motorlu koşu bandına kıyasla, koşucunun yüzde 30 oranında daha fazla enerji harcamasını sağlıyor.

Zor gibi mi görünüyor? Ciddi bir sprint antrenmanı yaptığınız zaman gerçekten de öyle. Mack’in favorisine bir kulak verin; koşabileceğiniz kadar hızlı 15 saniyelik bir sprint, daha sonra 15 saniye dinlenme. Bütün koşu boyunca göğsünüz yüksek, omurganız dik olmalı. Bu 1 tur, 40 yapmalısınız!

2

Concept2 SkiErg

Profesyonel kayak sporcuları bu aleti batonlarına daha sıkı sarılabilmek için güç kazanmakta kullanıyorlar. Yakınlarda kayağa gitmeyecek olsan da bu yoğun etki sağlayan kardiyo aletini kullanabilir ve üst vücudunu sıkı bir şekilde çalıştırabilirsin.

“Kulpları vücudunuza çekebilmek için karın, omuz, kol ve kalça kaslarınız çalışıyor olacak.” diyor Men’s Health için eksper koçluk yapan Sean De Wispelaere. “Tek sefer için ihtiyacınız olan enerji, güç ve hız kalp ritminizi hızlandıracak ve sizi terletecek.”

Daha da zorlaştırmak için bacaklarınızın pozisyonunu değiştirin. Sıkı bir hamleyle çalışmak alt bölgenizi çalıştıracak fakat gövdenizin destek almasını zorlaştıracak. Böylelikle kollarınız aşağı yukarı hareket ederken dik durmak için daha fazla efor harcayacaksınız.

3

Assault AirBike

Lisenizin antrenman salonunda tozlu bir şekilde duran bir alete benzese de saygıyı hak ediyor. De Wispelaere’e göre “Kimse bu aletlerden “Kolaymış” diyerek inmiyor.” Hatta birçok kişi neredeyse kusacak kadar efor harcıyor.

Neden mi bu kadar zor? The Assault AirBike motorsuz çalışıyor. Sadece ön tekerlekte rüzgar dayanaklılığı sağlayan bir fanı var. Kollarınız ve bacaklarınız ne kadar yoğun çalışırsa, direnç de o kadar fazla oluyor. Bu da çok kısa sürede çok fazla kalori yakmanızı sağlıyor.

Antrenmanınızı tempoyla bitirmek istiyorsanız, De Wispelaere 15 saniyelik sprintler ve 15 saniyelik dinlenmeleri tavsiye ediyor. Bu tek round. 6 tane yapabilirsiniz. Eğer dayanıklılığınızı ölçmek isterseniz 5 kilometrelik pedal çevirin.

4

Jacobs Ladder

Merdiven çıkmak kötü birşey değil. Peki ya merdivenler sürekli önünüze gelirse? Bir anda bu çıkışlar canavar bir antrenmana dönüşür. Jacob’s Ladder’ın fikri sürekli merdiven çıkmayı sağlamak.

StairMaster’dan farklı olarak alet 40 derecelik bir açıyla dizayn edilmiş. Böylelikle gövde kaslarınız çalışıyor ve sırtınıza daha az yük biniyor. De Wispelaere’e göre çok eğlenceli çünkü “gym’de diğer yaptığınız antrenmanlara benzemiyor.” Tonlarca kalori yakmanızı sağlayan alet aynı zamanda vücudunuzdaki kasların neredeyse hepsini çalıştırıyor.

5

Concept2 Model D Indoor Rower

Eğer sizi gerçekten zorlayacak bir antrenmana ihtiyacınız varsa indoor rower’ı deneyin. Alet hem üst hem alt bedeninizin koordine birşekilde çalışmasını gerektiriyor. Bu da hem kaslarınızın yoğun çalışmasını hem de aerobik esnekliği yakalamanızı gerektiriyor. Koşuyla aynı kardiyovasküler etkilere sahip ve eklemlerinizin ağrımasına gerek kalmıyor.

Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre sakince çalışmanıza rağmen büyük miktarda efor harcamanızı sağlayan alet, 85 kiloluk bir kişinin yarım saatte 377 kalori yakmasını sağlayabiliyor.

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com