Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

EN İYİ VÜCUT

FITNESS

EN İYİ VÜCUT

-

 

Amacınız, daha güçlü bir göğüs ya da sıkı bir karna ulaşmak ise antrenman programınızdaki en önemli şey;  en kısa sürede, en iyi sonucu almaktır. Buradan sizinle paylaşacağımız plan, ‘kas’ ve ‘artı zaman’ olarak size geri dönecek!

Yaşınız kaç olursa olsun, tüm Men’s Health erkeklerinin harika görünmesini sağlayacak bir programımız var! Bugüne kadar birçok önemli fitness merkezinde, yüzlerce kişi tarafından talep edilen bu program, Men’s Health sayesinde gözlerinizin önünde, üstelik hiçbir bedel ödemeden…

Size sunduğumuz program ile şu anda uygulamakta olduğunuz program arasındaki en büyük farkın, ‘denge’ olduğunu söyleyebiliriz. Denge ile bahsettiğimiz ise tabii ki ağırlıkların tek ayak üzerinde durularak kaldırılması değil. “Peki, tam olanak nedir bu denge?” dediğinizi duyar gibiyiz. Burada bahsettiğimiz denge; sizin antrenmana yaklaşımınız ile antrenmanın sizin üzerinizde bırakacağı etki arasındaki dengedir.

Antrenman programınız dâhilinde; ağırlıkların altında ter içinde kalmakla beraber; koşu bandı üzerinde saatlerinizi harcıyor olabilirsiniz… Ancak üzülerek belirtelim ki bu yetersiz ve etkisiz bir çalışma da olabilir. Başlangıç olarak, spor salonuna giderek; ‘ağırlık kaldırma’ ya da ‘koşu bandı üzerinde 1 saat koşma’ gibi klişeleri kafanızdan atın. Unutmayın, mükemmel bir antrenman ancak 6 farklı unsurun uyumu ile yakalanabilir. Bu arada merak edenler için programımızın uygulanmasının kolay olup -yani mevcut programınızdan daha fazla çalışmayacaksınız-; her dakikası, organize edildi. Bu programa ile artık sadece sonuç odaklı çalışıp, daha etkili sonuç alacak ve böylece hem daha güçlü hem de kesinlikle daha iyi görünen bir vücuda sahip olacaksınız.

Ve program başlıyor!

Kaslarınızı ısıtın!

Yatırımınız: 5 dakika
Stratejiniz: Daha fazla kasınızı çalıştıracak şekilde, vücudunuzu kullanmayı öğrenin. Ne kadar fazla kas çalıştırırsanız, o kadar büyük ve güçlü kaslara sahip olabilirsiniz.

Göreviniz: İşe ısınma programınızı değiştirmekle başlayın. Yavaş ve acısız bir ısınma için hepimiz saunaya girebiliriz. İşe yarayacağından emin olduğumuz bir ısınma programı ise hızlı bir jimnastik olabilir. Bu egzersizler, hem kasları hem de beyin ile kaslar arasındaki sinir uçlarını ısıtıp; antrenmanınız sırasında çok daha hızlı verim almanızı sağlar.

Hedef, zayıf noktalar!

Yatırımınız: 4 dakika
Stratejiniz: Zayıf noktalarınızı en iyi siz bilebilirsiniz. Bu noktaları tespit ettikten sonra; sakatlanmaya karşı, en çok o bölgeye yönelik önlemlerinizi almaya dikkat edin.
Göreviniz:Herhangi bir kasınızın ya da ekleminizin ağrıyıp ağrımadığına dikkat edin. Sadece bir hareketi yaptığınızda ya da sadece bazen bile olsa eğer bir kasınız veya ekleminiz ağrıyorsa; hemen bir doktora görünün. Kalça kaslarınız ile scapuler kasların, -ki bu kaslar rhomboids, trapezius, serratus anterior ve pectoralis minor gibi birçok kası içeriyor- çok önemli olduğunu söylemeliyiz. Bu bölgelerde vücudunuzun zayıf olması, önemli bir sinyaldir. Bacaklarınızın, kalça ve omuz sakatlanması konusunda özellikle dikkat edilmesi gereken bölgeler olduğunu unutmayın. Eğer, çalışırken bu söylediklerimize dikkat ederseniz, vücudunuz için ileride bize teşekkür edersiniz.

Göbeğinizi çalıştırın!

Yatırımınız:  8 dakika
Stratejiniz: Sakatlanması zor olmakla beraber; oldukça güçlü bir bölge olan karın, elbette ki vücudumuzun en dikkat çekici noktalarından biridir. Ayrıca kadınların, güçlü karın kaslarına zaafı olduğunu, her erkek bilir.
Göreviniz: Vücudunuzun merkezi olan karın kasıklarınız, sakatlanmaların önlenmesi ve genel performans açısından çok önemlidir. Bu önemli bölgeden en iyi sonucu almak için daha antrenmanınızın başlarında, bu bölgeleri çalıştırmayı deneyin. Çünkü henüz gücünüz yerindeyken, en önemli bölgelerinizi çalıştırmış olursunuz.

En büyük kası oluştur!

Yatırımınız:30 dakika
Stratejiniz:Daha kısa zamanda, daha fazla ağırlık kaldırmak; kaslarınızın normalden daha hızlı büyümesini sağlar.
Göreviniz: Büyük ve güçlü kasları oluşturmak için ağırlık kaldırmak, antrenmanınızın en kritik noktasıdır. Verimliliğinizi artırmak için 2 alternatif programa sahip olmanız gerekli… Birinci programda hareketinizi uygulayıp, 1 dakika ara verdikten sonra ikincisine devam edin. İki ayrı bölgeyi, iki set olarak sırayla çalıştırdığınız 30 dakikalık bu program sayesinde, kaslarınızı sırasıyla çalıştırdığınız takdirde; klasik ağırlık kaldırma programlarına göre %90 oranında daha fazla büyüme sağlayabilirsiniz. Bu avantaj, kulağa hoş geliyor değil mi?

Yağ yakmayı hızlandırın!

Yatırımınız: 4 dakika
Stratejiniz: Yağ yakma odaklı, hızlı kardiyo çalışmasını, setlerinizin arasına serpiştirmek; genel anlamda yağ yakışını hızlandıracaktır.
Göreviniz:Ara verme sureti ile gerçekleştirilen çalışma metodunu biliyorsunuzdur. Hızlı bir koşunun ardından dinlenip, koşuyu tekrarlamak; bilinen en iyi metotlardan olup, yağ yakışını, kesinlikle hızlandırır. Ancak bizim denemenizi istediğimiz bir başka yöntem daha var: 20 saniye süresince mekik çekin, 10 saniye ara verin ve sonra hareketinizi tekrarlayın. Bilimsel olarak ispatlanan bu gerçeğe göre; bu çalışmayı 4 dakika boyunca yaparsanız; 30 dakikalık bisiklet sürüşüne eşit oranda bir antrenman elde edersiniz.

Yarına hazırlanın!

Yatırımınız: 9 dakika
Stratejiniz: Antrenman sonrası duyduğunuz bitkinliği en aza indirin ve ertesi günkü antrenmanda zinde olun.Göreviniz:Birkaç dakika boyunca, esneme hareketleri yapın. Bu hareketler, kas kirişlerinizin esnemesine yardımcı olacak ve olası sakatlanmalardan sizi koruyacaktır.

Daha az zaman, daha çok kas!

Aşağıdaki program, yeni antrenman tekniklerinizin işe yaramasını sağlayacaktır. Hareketleri yaptıkça, bu çalışmaya ısınacağınızı belirtmekte fayda var.

Marşa basın!

Başlamadan önce bu egzersizleri yapmayı bir rutin haline getirin. Bu egzersizler; omuzlarınızı, sırtınızı, kalçalarınızı, dizlerinizi ve bileklerinizi daha yüksek bir antrenmana hazırlamak için faydalıdır.

1

Sütun Hareketi

Ayaklarınız bitişik olacak şekilde ayakta durun.
Sol ayağınızı öne doğru atın ve dizlerinizi kırın.
Kollarınızı yukarıya doğru kaldırın.
Kafanız ve göğsünüz dik olsun.
Ağırlığınızı, önde duran dizinize verin.
5 saniye bekledikten sonra başlama pozisyonuna geri dönün.
Bu hareketi minimum 3, maksimum 5 kez tekrar edin

2

Güçlü ‘Sumo’ Duruşu

Bacaklarınızı omuz hizasında açın ve elleriniz ile ayak başparmaklarınızı tutarak çömelin.
Kollarınız dik olacak şekilde; ellerinizi ayaklarınızdan ayırmadan, kalkabileceğiniz kadar yükselin.
Belinizin dik durmasına özen gösterin.
Bu hareketi yavaş bir ritimde, 15 kez tekrarlayarak; 1 ya da 2 set uygulayın.

3

Kraliyet Selamı

Bir ayağınızı, arkanızdaki banka koyun ve diğer ayağınız ile yere düz basın. Dizinizi, yere değene kadar eğin.
Diziniz ile yere değdiğinizde; 30 saniye kadar bekleyin ve hareketinizi tekrarlayın.

4

Yere Paralel Güç

Yerdeki platforma sırt üstü yatarak, kollarınızı 90 derece kaldırın.
Kollarınızı indirdiğinizde, kollarınızın yere paralel gelecek şekilde olup; avuç içlerinizin, tavanı gösteriyor olmasına dikkat edin.

Esneme hareketlerini unutmayın!

Egzersizlerin, antrenmanınızın başarısı için çok önemli olduğunu unutmayın. Her gün düzenle olarak çalıştırdığınız kaslarınızı, esnetmeyi ihmal etmeyin. Haftada en az bir kez ‘foam roll’ (ki biz onu genellikle havuz makarnası olarak biliriz) ile her temel kas grubuna masaj yapın.

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com