Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

ERKEN KALKAN ÇOK YOL ALIR

FITNESS

ERKEN KALKAN ÇOK YOL ALIR

-

 

Antrenman için en iyi vakit kendinizi en hazır hissettiğiniz vakittir. Peki, sabah yapılan antrenmanların yararları var mı? Kazançlarınızı artırabilir misiniz? Haydi, kalkın yataktan!

ENERJİ PATLAMASI

Sabah yaptığınız antrenmanlar günün geri kalanında da enerjik olmanızı sağlar. Antrenman kalp atış hızınızı artıracak ve vücudunuza daha fazla oksijenin pompalanmasını sağlayacaktır. Bu da antrenman sonrasında bile saatlerce metabolizmanızı canlı tutacaktır. Bir de şimdi miskince yatakta dönüp durduğunuz sabahları düşünün. Sabah antrenmanından yararlanan sadece kalbiniz ve kaslarınız değil tüm vücudunuz. Gün içinde dayanıklılık seviyeniz, odak ve hafıza gücünüz artar.

LEZZET ARTIŞI

Sabah saatlerinde hızlandırmaya başladığınız metabolizmanız gün içinde daha fazla kalori yakmanıza neden olacaktır. Üstelik yiyeceklerin lezzetine daha fazla varacağınızı da biliyor muydunuz? Vücudunuz, antrenman sırasında açlık hormonlarını bastıracaktır bu sadece gerçekten acıktığınızda yemek yemenizi sağlar. Antrenman öncesi atıştırmalıkları ve antrenman sonrasında yediğiniz öğün gün içinde tüketmeniz gereken besin değerlerini ve porsiyonlarınızı da düzenleyecektir.

YÜKSEK PERFORMANS

Hangisi daha fazla kalori yaktırır sizce? Nefes nefese koşmak mı? Full enerjiyle hareket halindeyken mi? Yüksek yoğunlukta yapacağınız interval çalışmalardan en iyi sonucu almak mı istiyorsunuz? Sabah uyandığınızda zihniniz boş olur. Bu sayede daha kolay odaklanabilirsiniz. İşin özü enerjinize en iyi odaklandığınız ve antrenmana kendinizi adayabildiğiniz anda gücünüz de en üst seviyede olur.

TAM YOL İLERİ

Birçoklarının antrenman için sabah çalışmak istemelerinin nedeni gündelik problemlerin ya da dış etkenlerin onları sabah rahatsız etmeyişidir. Böylece antrenmanlarını sürekli bölmek zorunda kalmazlar. Çocuğunuzu okuldan almak zorunda olduğunuzdan dolayı antrenman öncesi öğünü atlayabilirsiniz. Sonuç olarak enerjiniz tükenebilir. Sabah yapacağınız antrenman fiziksel ve ruhsal açıdan rahatlamanıza yol açar. Bu da gün boyu daha rahat ve huzurlu olmanıza imkan sağlar.

DAHA İYİ UYKU

Sabah erkenden antrenman yapmanız geceleri daha iyi uyumanız anlamına geliyor. İyi uyku, antrenman sonrası vücudunuzun daha iyi ve çabuk iyileşmesini sağlarken hızla kilo vermenize de yardımcı olur. Sabah yaptığınız antrenmanla adrenalin hormonları harekete geçecektir. Öte yandan günün ilk saatlerinden beri metabolizmanız canlandığından ve kaslarınız aktif olduğundan gece uykuya dalmanız kolaylaşacaktır.

SONUÇ

Açıkçası antrenman için en uygun vakit kendinizi en rahat hissettiğiniz zaman.
Özellikle yüksek yoğunlukta interval çalışmalar açısından sabah antrenmanlarının karşı konulamaz faydaları mevcut. Önemli olan bir diğer nokta da antrenmana kendinizi tamamıyla hazırlamanız. Egzersizleri yaparken enerjinizi koruyabilmek adına atıştırmalık da olsa kaliteli bir şeyler tüketmeniz şart. Aç karnına çalışmak sizin için hem tehlikeli hem de yağ yakmanızı engeller.

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com

    Loading RSS Feed