Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Esneme hareketlerinin faydaları

SPOR

Esneme hareketlerinin faydaları

-

 

Ayak parmaklarınıza dokunmayı bu ayın görevi ilan edin; süper kahraman gücüne sahip olma şansınız iyice artsın. İşte karşınızda esneme hareketlerinin faydaları:

Elit fitness, statik esnemeyi uzun zamandır anakronik buluyordu ve onun yerine “the scorpion (akrep)” ve “the inchworm (tırtıl)” gibi saçma isimlere sahip dinamik hareketleri kullanıyordu. Aptallık… ABD’de yapılan yeni araştırma, antrenmandan sonra doğrudan duşlara gitmek yerine esneme hareketleri için zaman yaratırsanız kas kütlenizi yüzde 13’e kadar artırabileceğinizi gösteriyor.

Ancak zamanlama kritik önem taşıyor. Statik esneme her durumda fitness açısından faydalı olmak zorunda değil. Aslında, antrenmandan önce yapıldığında kalf ve quad esnemeleri antrenmanınıza engel olabiliyor. Bir meta analize göre, statik esneme o antrenmandaki güç çıkışınızı yüzde 5,5 oranında düşürüyor. Ancak soğuyana kadar beklerseniz, sekiz haftalık bir süreçte gücünüzü yüzde 237 gibi yüksek bir oranda artırabilirsiniz. Bunun sınırları iyi esneten bir sayı olduğunu kabul edelim.

Journal of Applied Physiology’de yayımlanan araştırma, esnemenin kaslarınız üzerinde ağırlık çalışmasıyla aynı etkiye sahip olduğunu gösterdi. Her ikisi de kas dokusunda Z çizgisi yırtıkları denen mikro yırtılmalara sebep oluyor ve bu da büyüme etkenleri oluşturması için kas hücrelerinizi uyarıyor. Yeni kas liflerinin üretilmesi komutunu veren bu büyüme etkenlerinin karşılığında da barınıza ekstra ağırlık plakaları ekleniyor.

Antrenman sonrası bir gevşemenin de saatler alması gerekmiyor. Son deadlift’inizden sonra yalnızca 10 dakika ayırmanız, yararlarını hissetmeniz için yeterli olacaktır. Hamstring, quad ve kalf kaslarınızı hedefleyen beş setlik bir esneme yapın, her hareketi 30 saniye boyunca tutun. Böylece fazladan kas kazanımına çok daha rahatlatıcı bir yoldan gitmenin keyfini çıkaracaksınız. Bu, potansiyelinizi esnetmeniz için en basit yöntemimiz.

 

Continue Reading
Advertisement

SPOR

Yüzme Şampiyonası’nda Türkiye Rekoru Kırıldı

-

Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nın ikinci gününde milli sporcular 3 branşta final hakkı elde etti ve 3 Türkiye rekoru kırdı.

Macaristan’da düzenlenen Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda milli sporcular 3 farklı branşta final hakkı elde edip, 3 de Türkiye rekoru kırdı.

Türkiye Yüzme Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de devam eden organizasyonda, Mert Ali Satır, Demirkan Demir, Aleyna Özkan ve Gizem Güvenç’ten oluşan 4×100 metre karışık bayrak takımının yanı sıra, 17-18 yaş 200 metre kelebekte Zehra Duru Bilgin, 15-16 yaş 200 metre kelebek de Defne Taçyıldız final yüzme hakkı kazandı.

Devamı

SPOR

Bu akşam TV’de hangi maçlar var?

-

Bu akşam TV’de hangi maçlar var? İşte bu akşamın maçları ve spor programları.

22 AĞUSTOS PERŞEMBE

11:00 A Spor – Spor Ajansı
11:00 TRT Spor – Spor Manşet
14:00 A Spor – Gün Ortası
14:00 TRT Spor – Spor Stüdyosu
15:00 TRT Spor – Gündem Futbol
15:00 beIN Sports Haber – Tüm Sporlar
15:00 A Spor – Transfer Hattı
16:00 TRT Spor – Transfer Günlüğü
17:00 A Spor – Spor Gündemi
17:30 TRT Spor – Spor Akşamı
18:00 beIN Sports 1 – beIN Manşet
18:30 TRT Spor – Spor Merkezi
21:00 A Spor – Futbol Gündemi
21:00 beIN Sports Haber – Sosyal Medya
21:00 TRT Spor – AEK – Trabzonspor (Canlı)
23:00 A Spor – Avrupa Ligi Özel
23:00 TRT Spor – Spor Artı

Devamı

SPOR

Güçlenmek için halat egzersizi

-

Halat egzersizi sizi hem güçlendirecek hem de kaslı bir vücuda sahip olmanızı sağlayacak.

Seated Drummer

Bağdaş kurarak oturun ve avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde halatların tutamaçlarını tutun. Kollarınızın birini aşağı ve diğerini yukarı hareket ettirirken karın kaslarınızı sıkın. Halatları çene hizanıza kadar kaldırın.

Battle Slam

Harekete low squat pozisyonunda, ayaklarınız omuzlarınızdan daha geniş olacak şekilde durarak başlayın. Tutamaçları tutun, avuç içleriniz birbirine baksın. Halatları omuzlarınızın üstüne kaldırın. Her iki halatı da aynı anda güçlü bir şekilde yere çarpın ve tekrar edin.

Her harekette karın kaslarınızı sıkın, belinizi korumak için dizlerini hafif bükülü tutun. Boyun ve omurga hizasını korumak için yere değil, iplerin bağlantı noktasına doğru ileri bakın. Halatları tutamacından hafifçe tutun, fazla sıkı tutmak yalnızca gereksiz yere enerji kaybettirecektir.

Lateral Whip

Ayaklarınız omuz genişliğinden biraz daha açık olacak şekilde, dizlerinizi bükerek ayakta durun. Avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde halatları tutun. Karın kaslarınızı kullanarak halatları yukarı ve sağa doğru sallayın. Hareketi sol tarafa doğru tekrar edin ve taraf değiştirerek devam edin.

SEVİYE ATLAYIN!

Her harekete 10 saniye interval ekleyerek zorluğu artırabilirsiniz. Ya da şunu deneyin: Standart dalga hareketini yapmak için squat pozisyonuna geçin, sağa ve sonra sola adım atın. Her adımdan sonra dalga hareketini yaparken bir squat yapın.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com