Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

EV ANTRENMANLARINI GELİŞTİRMEK İÇİN 5 YOL

FITNESS

EV ANTRENMANLARINI GELİŞTİRMEK İÇİN 5 YOL

-

 

antrenmanOturma odanızda, spor salonunda yakalayabileceğiniz hedeflere ulaşabilirsiniz.

Kettle’ı koyun

Oturma odasını büyük, pahalı gym ekipmanlarıyla doldurmak kız arkadaşınızın hoşuna gitmeyecektir. Eğer bir alete yatırım yapmak istiyorsanız bu kettlebell olmalı. The American Council on Exercise’ın bulgularına göre kettlebell antrenmanları merkez bölge gücünü %70 oranında artırabiliyor ve aerobik kapasiteyi yükseltiyor. 3 setlik, 10 tekrardan kettlebell swingler tüm beden gücünüzü artırabilir.

Press upları rahatlatın

Mükemmel bir vücut ağırlığı hareketinin iyileştirilmesi kolay değil. NHS’in araştırmasına göre press upların bileklerinize yaratacağı standart baskı kaslanmaktan önce sizi sakatlayabilir. Yerden kalkın ve tutacakları kullanarak basıncı azaltın. Bu pozisyonda hareket gerçekleştirmek size daha geniş bir hareket imkanı sağlar. Bu da daha az sayıda hareketle kas liflerini aktive eder. Eğer akşam yemeğinden önce kısa bir antrenman sıkıştırdıysanız iyi haber.

Trisepslerinizi hedefleyin

Eğer tişörtünüzü doldurmak istiyorsanız, şunu unutmayın ki büyük kollar illa da Temel Reis bisepsleri demek değil. Trisepsler kollarınızın %75’ini oluştururlar ve dip antrenmanlarında uzmanlaşmak güçlü kollar için ideal olacaktır. The American Council on Exercise’ın bulgularına göre dip, kas gelişimi için en iyi antrenman ve diğer egzersizlere göre sakatlanma riski en az olan. Evde daha büyük kollar için yapılan antrenmanlarda en iyi şey vücut ağırlığını kullanmak.

Yana kayın

Bir duş arası verin. Tek egzersizle omuz, kol ve göğsünüzü çalıştırmak için ihtiyacınız olan şey iki adet havlu. Her elinizde bir havlu olarak press up pozisyonu alın. Ellerinizi yana kaydırın ve sonra kendinizi tekrar başlangıç pozisyonuna itin. (Tabi zemin uygun olmalı) Bu dengesizlik bütün üst bedeninizi çalıştıracak. International Journal of Sports Medicine’e göre bu hareket dirseklerinizdeki baskıyı azaltacak ve sakatlanma riskini ortadan kaldıracak.

Sakin ol adamım

Zorlu antrenmanlar sonrası bir an önce kendinizi kanepeye atmak istemenizi çok iyi anlıyoruz. Fakat kapatırken ısınma hareketleri yaparsanız daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bir mat alın ve yoga işine girin. Journal of Strength and Conditioning Research’e göre erkeklere özel dizayn edilmiş yoga hareketleri 10 haftada güç kazancınızı %29 oranında artırabilir.

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com