Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

FIRTINALAR KOPARAN VÜCUT

FITNESS

FIRTINALAR KOPARAN VÜCUT

-

 

Tüm vücudunuzu terleten bu programla kuvvet kazanın ve metabolizmanızı hızlandırın.

TALİMATLAR

16 Dakika
Egzersizleri bir döngü halinde yapın. Hareketler arasında 30 saniye dinlenin. İlk döngü sonrasında 2 dakika boyunca dinlenin. Toplamda 3 kez yapın.

01

ANTRENÖR
Mike Boyle, ABD’de bulunan Mike Boyle Sports & Conditioning Woburn salonunun sahibi
NE İÇİN
Yeni kas büyümesini tetiklemek, hareket açıklığı ile dengeyi sağlamak ve sakatlıklardan korunmak
EKİPMAN
Kutu ya da sehpa, barfiks barı, dambıl ve kablo istasyonu
HEDEF 
Kuvvet, güç ve denge
YAKILAN KALORİ
210*
*180 cm. boyunda, 80 kilogram ağırlığında bir erkek baz alınarak belirlenmiştir.

02

Decline Pushup

Klasik şınav pozisyonu alın. Ellerinizi omuz genişliğinden biraz fazla açın. Ayaklarınızı ise bir kutu ya da sehpa üzerine yerleştirin. Göğsünüz neredeyse yere değene kadar vücudunuzu yere yaklaştırın. Duraklayın ve vücudunuzu yerden kaldırarak başlangıç pozisyonuna dönün. Hareketi 8 kez tekrar edin.

03

Chinup

Bir barfiks barını, kollarınızı omuz genişliğinde açıp alttan tutuşla kavrayın. Ve vücudunuzu bardan sarkıtın. Ayaklarınızı vücudunuzun arkasında birleştirin. Kendinizi bara doğru çekin. Göğsünüzün üst kısmı bara değdikten sonra vücudunuzu yavaşça indirerek başlangıç pozisyonuna geri dönün. 8 kez tekrar edin.

04

Goblet Split Squat

Bir dambılı göğsünüzün önünde dikey olarak kaldırın. Dambılın ucunu her iki elinizle kavrayın. Savunma duruşu olarak da bilinen pozisyonu alın. Sol ayağınız önde olmalı. Yavaşça, vücudunuzu yapabildiğiniz kadar yere yaklaştırın. Duraklayın, ardından hızlı bir şekilde ayağa kalkın. 8 tekrarın ardından taraflarınızı değiştirerek hareketi tekrarlayın.

05

Single Leg Single Arm Deadlift

Sol elinizle bir dambılı üstten tutuşla kavrayıp, bacağınızın önünde tutun. Sol ayağınızı yerden birkaç santim kaldırın. Sol bacağınızı üst vücudunuzla uyum içinde tutmaya çalışırken gövdenizi yere neredeyse paralel uzanana kadar eğin. Başlangıç pozisyonuna dönün. 8 tekrarın ardından tarafları değiştirin.

06

Side Plank Row

Tutacağı, kablo istasyonunun alt kısmına yerleştirin. İstasyonun önünde sol tarafınızın üstüne uzanın. Tutacağı sağ elinizle kavrayın. Sol ön kolunuzdan destek alıp, side plank pozisyonu almak için kalçanızı yerden kaldırın. Tutacağı kaburgalarınıza doğru çekin.  8 tekrarın ardından tarafları değiştirip tekrarlayın.

 

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com