Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

FİT YAŞAMAK ZOR DEĞİL

SPOR

FİT YAŞAMAK ZOR DEĞİL

-

 

Fit yaşamak, aktif bir hayat sürmek ve genç yaşta emekliye ayrılmamak çok zor değil. İşte altın değerinde tavsiyeler.

 

HER GÜN AKTİF OL

Ne olursa olsun her gün uygulayabileceğiniz bir fitness aktivitesi belirleyin. “Antrenman” kelimesini kullanmıyorum, dikkat et. Bu, sadece birkaç şınav çekmek veya akşam yemeğinden sonra 10 dakikalık bir yürüyüşe çıkmak bile olabilir. Küçük aktivitelerin amacı asıl antrenmanların yerini tutmak değil, kaçırdığınız veya atladığınız seansların açığını kapatmak ve kendine güvenini yerine getirmek. Çünkü fit olmak her ne kadar düzenli egzersiz yapmayı gerektirse de, aynı zamanda bir zihin hâlidir. Bu küçük değişiklikle, hiç zorlanmadan sürekli aktif olacaksınız.

KENDİNİ ZORLAMA

Lütfen şunu unutmayın: Spor salonuna her gittiğinde kendini parçalamak zorunda değilsiniz. Obesity dergisinin yayımladığı bir araştırmaya göre antrenmanın seni fazla zorladığını düşünüyorsan, kilo verme ihtimalin düşük demektir. Egzersiz senin için olumsuz bir deneyim olmamalı. Öyle olursa, onu gerçekleştirmeye daha az meyilli olursun. Fizyolojik etkisini de unutmamak gerek: Uzun süren yüksek yoğunluklu egzersiz rutinleri, stres hormonu olan kortizol seviyesini yükseltir. Kısa ve sık olmayan aralıklarla yoğun egzersiz yapmanın sonuçları daha iyi olabilir. Ancak kortizol seviyesi kronik olarak arttığında; kilo alma, diyabet, mide-bağırsak rahatsızlıkları, kardiyovasküler hastalıklar ve doğurganlıkla ilgili sorunlarla karşılaşma riskiniz yükselir.

  

NEDEN YEDİĞİNE DİKKAT ET

Uzmanlar stres ve anksiyete gibi duygusal durumların kilo vermede dış etkenlerden (sinemada burnuna gelen patlamış mısır kokusu gibi) daha büyük sorun teşkil ettiğini belirtiyor. Duygusal açlık yaşadığınız durumlarda uygulayabileceğiniz bir B planı belirleyin. Örneğin stresli olduğunda bir kutu kurabiye yemek yerine 10 defa derin nefes alın. Bir süre sonra bu eylem, artık her seferinde üzerinde düşünmek zorunda kalmayacağınız bir alışkanlığa dönüşmüş olacak. Önemli olan, duygusal olarak zayıf düştüğünüzde size kalori aldırmayacak bir yöntem belirlemek. Derin nefesler almak çok rahatlatıcıdır ama siz bunun yerine bir arkadaşınızı arayıp dertleşmeyi veya sıcak ve rahatlatıcı bir bitki çayı içmeyi de tercih edebilirsiniz.

BESLENME MESELESİNİ ÇÖZÜN

Mutfağınızda temizlenmiş ıspanak, yumurta ve avokado gibi birkaç sağlıklı seçenek daha bulundurun. Elinizin altında tüm bu malzemeler varken bir hafta boyunca istediğiniz alternatif menüyü yaratıp gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. “Bugün ne yiyeceğim?” stresini dışarıdan yemek söylemeden aşmak, gerçekten bu kadar kolay.

Continue Reading
Advertisement

SPOR

Yüzme Şampiyonası’nda Türkiye Rekoru Kırıldı

-

Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nın ikinci gününde milli sporcular 3 branşta final hakkı elde etti ve 3 Türkiye rekoru kırdı.

Macaristan’da düzenlenen Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda milli sporcular 3 farklı branşta final hakkı elde edip, 3 de Türkiye rekoru kırdı.

Türkiye Yüzme Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de devam eden organizasyonda, Mert Ali Satır, Demirkan Demir, Aleyna Özkan ve Gizem Güvenç’ten oluşan 4×100 metre karışık bayrak takımının yanı sıra, 17-18 yaş 200 metre kelebekte Zehra Duru Bilgin, 15-16 yaş 200 metre kelebek de Defne Taçyıldız final yüzme hakkı kazandı.

Devamı

SPOR

Bu akşam TV’de hangi maçlar var?

-

Bu akşam TV’de hangi maçlar var? İşte bu akşamın maçları ve spor programları.

22 AĞUSTOS PERŞEMBE

11:00 A Spor – Spor Ajansı
11:00 TRT Spor – Spor Manşet
14:00 A Spor – Gün Ortası
14:00 TRT Spor – Spor Stüdyosu
15:00 TRT Spor – Gündem Futbol
15:00 beIN Sports Haber – Tüm Sporlar
15:00 A Spor – Transfer Hattı
16:00 TRT Spor – Transfer Günlüğü
17:00 A Spor – Spor Gündemi
17:30 TRT Spor – Spor Akşamı
18:00 beIN Sports 1 – beIN Manşet
18:30 TRT Spor – Spor Merkezi
21:00 A Spor – Futbol Gündemi
21:00 beIN Sports Haber – Sosyal Medya
21:00 TRT Spor – AEK – Trabzonspor (Canlı)
23:00 A Spor – Avrupa Ligi Özel
23:00 TRT Spor – Spor Artı

Devamı

SPOR

Güçlenmek için halat egzersizi

-

Halat egzersizi sizi hem güçlendirecek hem de kaslı bir vücuda sahip olmanızı sağlayacak.

Seated Drummer

Bağdaş kurarak oturun ve avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde halatların tutamaçlarını tutun. Kollarınızın birini aşağı ve diğerini yukarı hareket ettirirken karın kaslarınızı sıkın. Halatları çene hizanıza kadar kaldırın.

Battle Slam

Harekete low squat pozisyonunda, ayaklarınız omuzlarınızdan daha geniş olacak şekilde durarak başlayın. Tutamaçları tutun, avuç içleriniz birbirine baksın. Halatları omuzlarınızın üstüne kaldırın. Her iki halatı da aynı anda güçlü bir şekilde yere çarpın ve tekrar edin.

Her harekette karın kaslarınızı sıkın, belinizi korumak için dizlerini hafif bükülü tutun. Boyun ve omurga hizasını korumak için yere değil, iplerin bağlantı noktasına doğru ileri bakın. Halatları tutamacından hafifçe tutun, fazla sıkı tutmak yalnızca gereksiz yere enerji kaybettirecektir.

Lateral Whip

Ayaklarınız omuz genişliğinden biraz daha açık olacak şekilde, dizlerinizi bükerek ayakta durun. Avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde halatları tutun. Karın kaslarınızı kullanarak halatları yukarı ve sağa doğru sallayın. Hareketi sol tarafa doğru tekrar edin ve taraf değiştirerek devam edin.

SEVİYE ATLAYIN!

Her harekete 10 saniye interval ekleyerek zorluğu artırabilirsiniz. Ya da şunu deneyin: Standart dalga hareketini yapmak için squat pozisyonuna geçin, sağa ve sonra sola adım atın. Her adımdan sonra dalga hareketini yaparken bir squat yapın.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com