Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

GÖZ ARDI EDİLEN DİSİPLİN: MENTAL GÜÇ

FITNESS

GÖZ ARDI EDİLEN DİSİPLİN: MENTAL GÜÇ

-

 

beyinSizler için Kenneth Baum’un yazdığı “The Mental Edge – Maximize your Sports Potential with the Mind-Body Connection” kitabından gündelik rutinin içinde hem çalışmak hem rekabet etmek için ihtiyacımız olan mental gücü arttıracak 10 zihin açıcı önermeyi seçtik.

– Kayıp kazanca dönüşebilir: Her performans bir öğrenme deneyimidir. Amaca ulaşamasak bile yolu bizi güçlü kılacaktır. Bir yarışın içindeyseniz başarısız dahi olsanız bittikten sonra kendinize bir liste yapın. Neleri yapıp yapamadığınızı tespit edin ve birer birer o hataları düzeltmeye çalışın. İyi giden şeyleri ise kendinize hatırlatmayı unutmayın.

– Eğer hep yaptığınız şeyi yaparsanız, hep aynı sonucu almaya devam edersiniz: Değişim çok önemlidir. Her zaman aynı antrenmanları sürdürmek bir zaman sonra eskisini kaybeder ve boşa harcanan bir emek olur. Yeni deneyimlere, deneyselliğe açık olun. Gelişme sağlayamıyorsanız kendinize kızmak yerine farklı açılardan bakmaya çalışın.
– Hayal gücü iradeden daha önemlidir: Yaratıcı olmaya çalışın.

– Vücut mükemmel şekilde işler, engeller zihinde oluşur: Fazla analiz de zararlı olabilir. Bazen vücudunuzu serbest bırakmak ve onun gösterdiği ölçüde devam etmek de önemlidir. Eğer bedeninizi hem mental, hem fiziksel bir eğitime tutarsanız sonuçlara daha kolay ulaşırsınız.

– Sınırlamalar geçicidir: Her engele aşılamayacak bir duvar gibi değil bir deneyim gözüyle bakın. “Neden böyleyim?” diye sormaktansa “Neleri başarabilirim?”i tercih edin.

-Herkes, her sporu başarıyla yapabilir:
Tercih ettiğiniz sporun en başarılılarını örnek alın. Onların bazı kalıplarını küçük hedefler olarak kopyalayın. Kendinizi rol modelinizin pozisyonunda, halinde hayal edin.

– Onlara anlam yüklemediğiniz sürece olayların kendi anlamları yoktur: Her olay bir olaydır, ölüm kalım meselesi değil. Kendinizi fazla baskı altına almayın. Mücadele ve rekabet tadını çıkarmamız gereken şeyler, lanet etmemiz değil.

– Daha iyi olmak kazanmaktan daha önemlidir: Amaç kendi zirvenize ulaşmak olmalı. Bu yolda kazanmak varsa çok iyi ama kaybetmek varsa da önümüze bakmayı bilebilmeliyiz.

– İdmanları oyuna çevirin: Saatlerce çalışmadan başarılı olabilmek çok çok az sayıda insana nasip olur. Çalışmak çok önemli ve kutsal. Bir yarışma için gereken beden, zihin ve rekabet gücünü ortaya çıkarmak ancak uzun çalışmalar sonucunda olabilir. Bu sebeple yarışır gibi idman yapmak hem eğlenceli hem hazırlayıcı olur.

– Beklentinizi yükseltirseniz sonuç da daha büyük olur: Başarılı olacağınızı düşünür ve isterseniz daha başarılı olursunuz. Gerçek başarının peşinde oldukça full potansiyelinize ulaşma şansınız da artar.

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com