Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

HAREKET MEKANİĞİNİZ BOZUK MU?

SPOR

HAREKET MEKANİĞİNİZ BOZUK MU?

-

 

Güçsüz olmanızın çok sebebi var bunlardan biri de hareket mekaniğinizin bozuk olması.

Hareket kalıbınızın ve tekniğinizin bozulmasının birçok yolu var: Kötü duruş, kötü form, uygun olmayan ağırlık seçimi, kötü antrenörlük (umuyoruz ki sebep bu değildir) gibi olasılıklar mevcut. Öncelikle, kas gücünüzle bir hareketi yapabilir ve başlangıçta güç kazanabilirsiniz ancak merkez bölge kaslarınızı sıkmak ve omurganızı doğal pozisyonunda tutmak yerine belinizin hiperekstensiyonuna sürekli olarak izin verirseniz (yalnızca bir örnek), bu kadar ağırlığı başınızın üzerine kadar kaldırmanız asla mümkün olmaz. Ayrıca bu, kas-iskelet sistemiyle ilgili diğer problemlere ve yüksek sakatlık riskine yok açabilir, yani aslında genel olarak gücünüzü artırmamış, onu geriletmiş olursunuz. Çözüm oldukça basit görünüyor ancak istikrarlı bir çalışma gerektiriyor. İlk ve en öncelikli olarak, egonuzu kontrol edin ve hareketi daha etkili bir şekilde yapabilmek için bardaki ağırlığı azaltın. Şaşırtıcı olarak, barı nasıl düzgün bir şekilde hareket ettireceğinizi öğrenmeniz, zaman içinde ona daha fazla ağırlık eklemenizi sağlayacaktır. Mobiliteniz üzerinde çalışmaya zaman ayırın ve kaldırışın uygun mekaniğinin zihninize kazınması için olabildiğince sık olarak bir antrenörden yardım alın. Bu temeli kurduğunuzda ağırlık artırarak ilerlemeye devam edebilirsiniz ve nihayetinde eski kişisel rekorunuzu kırıp geçersiniz. Bunun için en iyi örnek clean hareketidir. Birçok atlet barın altına girme konusunda zorluk yaşıyor (kötü esneklik, teknik, korku veya hepsi yüzünden), bu yüzden onun yerine power clean yapıyor. Maalesef, bardaki ağırlıkla power clean yapamayacakları bir zaman gelecek. Bu noktada, clean hareketini olması gerektiği gibi yapmayı öğrenmiş olmayı dileyecekler. Bu yüzden kaldırışa özgü noktaları öğrenmeye zaman ayıran atletler onları geçerken, onlar taslak aşamasına geri dönmek zorunda kalacaklar.

Continue Reading
Advertisement

SPOR

Yüzme Şampiyonası’nda Türkiye Rekoru Kırıldı

-

Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nın ikinci gününde milli sporcular 3 branşta final hakkı elde etti ve 3 Türkiye rekoru kırdı.

Macaristan’da düzenlenen Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda milli sporcular 3 farklı branşta final hakkı elde edip, 3 de Türkiye rekoru kırdı.

Türkiye Yüzme Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de devam eden organizasyonda, Mert Ali Satır, Demirkan Demir, Aleyna Özkan ve Gizem Güvenç’ten oluşan 4×100 metre karışık bayrak takımının yanı sıra, 17-18 yaş 200 metre kelebekte Zehra Duru Bilgin, 15-16 yaş 200 metre kelebek de Defne Taçyıldız final yüzme hakkı kazandı.

Devamı

SPOR

Bu akşam TV’de hangi maçlar var?

-

Bu akşam TV’de hangi maçlar var? İşte bu akşamın maçları ve spor programları.

22 AĞUSTOS PERŞEMBE

11:00 A Spor – Spor Ajansı
11:00 TRT Spor – Spor Manşet
14:00 A Spor – Gün Ortası
14:00 TRT Spor – Spor Stüdyosu
15:00 TRT Spor – Gündem Futbol
15:00 beIN Sports Haber – Tüm Sporlar
15:00 A Spor – Transfer Hattı
16:00 TRT Spor – Transfer Günlüğü
17:00 A Spor – Spor Gündemi
17:30 TRT Spor – Spor Akşamı
18:00 beIN Sports 1 – beIN Manşet
18:30 TRT Spor – Spor Merkezi
21:00 A Spor – Futbol Gündemi
21:00 beIN Sports Haber – Sosyal Medya
21:00 TRT Spor – AEK – Trabzonspor (Canlı)
23:00 A Spor – Avrupa Ligi Özel
23:00 TRT Spor – Spor Artı

Devamı

SPOR

Güçlenmek için halat egzersizi

-

Halat egzersizi sizi hem güçlendirecek hem de kaslı bir vücuda sahip olmanızı sağlayacak.

Seated Drummer

Bağdaş kurarak oturun ve avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde halatların tutamaçlarını tutun. Kollarınızın birini aşağı ve diğerini yukarı hareket ettirirken karın kaslarınızı sıkın. Halatları çene hizanıza kadar kaldırın.

Battle Slam

Harekete low squat pozisyonunda, ayaklarınız omuzlarınızdan daha geniş olacak şekilde durarak başlayın. Tutamaçları tutun, avuç içleriniz birbirine baksın. Halatları omuzlarınızın üstüne kaldırın. Her iki halatı da aynı anda güçlü bir şekilde yere çarpın ve tekrar edin.

Her harekette karın kaslarınızı sıkın, belinizi korumak için dizlerini hafif bükülü tutun. Boyun ve omurga hizasını korumak için yere değil, iplerin bağlantı noktasına doğru ileri bakın. Halatları tutamacından hafifçe tutun, fazla sıkı tutmak yalnızca gereksiz yere enerji kaybettirecektir.

Lateral Whip

Ayaklarınız omuz genişliğinden biraz daha açık olacak şekilde, dizlerinizi bükerek ayakta durun. Avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde halatları tutun. Karın kaslarınızı kullanarak halatları yukarı ve sağa doğru sallayın. Hareketi sol tarafa doğru tekrar edin ve taraf değiştirerek devam edin.

SEVİYE ATLAYIN!

Her harekete 10 saniye interval ekleyerek zorluğu artırabilirsiniz. Ya da şunu deneyin: Standart dalga hareketini yapmak için squat pozisyonuna geçin, sağa ve sonra sola adım atın. Her adımdan sonra dalga hareketini yaparken bir squat yapın.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com