Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Hastayken spor yapılır mı?

SPOR

Hastayken spor yapılır mı?

-

 

Spor hekimi, antrenmanınızı ne zaman iptal etmeniz gerektiğini ve ne zaman burun akıntılarına rağmen devam edebileceğinizi açıklıyor.

DERLEYEN: ÖZLEM URAL

Şimdiye kadar ilk defa istikrarlı şekilde bir egzersiz rutinine bağlı kaldınız.

Hastayken ağırlık çalışılır mı?

İş arkadaşlarınızın happy hour planlarıyla sizi baştan çıkarmaya çalışmasına rağmen akşamları spor salonuna gidiyorsunuz. Hatta sabah seanslarını bile araya sıkıştırıyorsunuz. Daha da etkileyicisi, programınızın başında karar verdiğiniz beslenme planına sadık kalıyorsunuz.

Bu hızla hiçbir şey sizi hedefinize ulaşmaktan alıkoyamaz, ta ki boğazınızda bir gıcıklanma başlayana kadar. Ardından öksürük, sonra hapşırma gelir ve artık uyuyamamaya başlarsınız. Soğuk algınlığına yakalandınız ve artık o burada olduğuna göre şu ana kadar kazandıklarınız tehlikede. Rahatsızlığa rağmen devam mı edersiniz yoksa iyileşmek için ilerlemenizden vazgeçmeyi mi seçersiniz?

Soğuk algınlığı ve diğer hafif hastalıklar sizi bir iki hafta oyun dışı bırakır. Bu nedenle, belirtilerle başa çıkmak zorunda kalacağınız için rutininize ara verecek kadar ciddi olup olmadığına karar vermenizi sağlayacak bir oyun planınız olmalı.

Hastaysanız ama yine de egzersiz yapmak istiyorsanız kendinize şunu sorun: Semptomlarınız boynunuzun üstünde mi, altında mı?

Semptomlar boynun üstünde ise

Boynun üstünde izole olmuş semptomlarla -soğuk algınlığının getirdiği burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı veya hapşırma gibi- hafif veya orta karar aktiviteye devam edebilirsiniz.

Hastalık belirtileriyle baş etmek için uyku hâli yaratmayan konjesyon giderici bir ilaç almayı deneyin. Kendinizi yeterice enerjik hissediyorsanız antrenmanınızın yoğunluğunu azaltmak şartıyla spor salonuna gidebilirsiniz.

Örneğin, biraz sprint yapmayı planlamışsanız bunun yerine jogging yapmayı deneyin. Ya da o günü ağırlık çalışmaya ayırdıysanız, ağırlığı düşürüp tekrarı artırın ve setler arasında normalden daha uzun molalar verin.

Diğer sporcuları da düşünün: Ellerinizi yıkadığınızdan emin olun, kullandıktan sonra ekipmanınızı silin ve mikroplarınızı diğerlerine yayma riskini azaltmak için elinizden ziyade omzunuza öksürüp hapşırın.

Daha kötüye gitmeye başlarsanız yoğunluğunuzu biraz daha azaltın veya antrenmanınızı erken bitirin. Normal rutininize yavaş yavaş geri dönün. Birden yoğun bir egzersiz rutinine girmek özellikle de yüzde yüz iyileşmediyseniz bağışıklık sisteminizi baskılayabilir ve bu da iyileşmenizi yavaşlatabilir.

Semptomlar boynun altında ise

Semptomlarınız boyununuzun altında ise -öksürük, nefes darlığı, göğüste sıkışma, bulantı, kusma veya ishal gibi -veya ateş ve eklem ağrıları gibi tüm vücudunuza yayılmışsa, egzersizlere mutlaka ara vermeniz gerekir.

Bu belirtiler daha ciddi bir enfeksiyona işaret edebilir. Ayrıca, normal rutininizi sürdürmeye dayanamayacağınız gibi, kendinizi zorlarsanız solunum yolu problemleri, dehidrasyon, baş dönmesi ve hatta baygınlık geçirme riskiniz doğabilir.

Continue Reading
Advertisement

SPOR

Yüzme Şampiyonası’nda Türkiye Rekoru Kırıldı

-

Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nın ikinci gününde milli sporcular 3 branşta final hakkı elde etti ve 3 Türkiye rekoru kırdı.

Macaristan’da düzenlenen Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda milli sporcular 3 farklı branşta final hakkı elde edip, 3 de Türkiye rekoru kırdı.

Türkiye Yüzme Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de devam eden organizasyonda, Mert Ali Satır, Demirkan Demir, Aleyna Özkan ve Gizem Güvenç’ten oluşan 4×100 metre karışık bayrak takımının yanı sıra, 17-18 yaş 200 metre kelebekte Zehra Duru Bilgin, 15-16 yaş 200 metre kelebek de Defne Taçyıldız final yüzme hakkı kazandı.

Devamı

SPOR

Bu akşam TV’de hangi maçlar var?

-

Bu akşam TV’de hangi maçlar var? İşte bu akşamın maçları ve spor programları.

22 AĞUSTOS PERŞEMBE

11:00 A Spor – Spor Ajansı
11:00 TRT Spor – Spor Manşet
14:00 A Spor – Gün Ortası
14:00 TRT Spor – Spor Stüdyosu
15:00 TRT Spor – Gündem Futbol
15:00 beIN Sports Haber – Tüm Sporlar
15:00 A Spor – Transfer Hattı
16:00 TRT Spor – Transfer Günlüğü
17:00 A Spor – Spor Gündemi
17:30 TRT Spor – Spor Akşamı
18:00 beIN Sports 1 – beIN Manşet
18:30 TRT Spor – Spor Merkezi
21:00 A Spor – Futbol Gündemi
21:00 beIN Sports Haber – Sosyal Medya
21:00 TRT Spor – AEK – Trabzonspor (Canlı)
23:00 A Spor – Avrupa Ligi Özel
23:00 TRT Spor – Spor Artı

Devamı

SPOR

Güçlenmek için halat egzersizi

-

Halat egzersizi sizi hem güçlendirecek hem de kaslı bir vücuda sahip olmanızı sağlayacak.

Seated Drummer

Bağdaş kurarak oturun ve avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde halatların tutamaçlarını tutun. Kollarınızın birini aşağı ve diğerini yukarı hareket ettirirken karın kaslarınızı sıkın. Halatları çene hizanıza kadar kaldırın.

Battle Slam

Harekete low squat pozisyonunda, ayaklarınız omuzlarınızdan daha geniş olacak şekilde durarak başlayın. Tutamaçları tutun, avuç içleriniz birbirine baksın. Halatları omuzlarınızın üstüne kaldırın. Her iki halatı da aynı anda güçlü bir şekilde yere çarpın ve tekrar edin.

Her harekette karın kaslarınızı sıkın, belinizi korumak için dizlerini hafif bükülü tutun. Boyun ve omurga hizasını korumak için yere değil, iplerin bağlantı noktasına doğru ileri bakın. Halatları tutamacından hafifçe tutun, fazla sıkı tutmak yalnızca gereksiz yere enerji kaybettirecektir.

Lateral Whip

Ayaklarınız omuz genişliğinden biraz daha açık olacak şekilde, dizlerinizi bükerek ayakta durun. Avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde halatları tutun. Karın kaslarınızı kullanarak halatları yukarı ve sağa doğru sallayın. Hareketi sol tarafa doğru tekrar edin ve taraf değiştirerek devam edin.

SEVİYE ATLAYIN!

Her harekete 10 saniye interval ekleyerek zorluğu artırabilirsiniz. Ya da şunu deneyin: Standart dalga hareketini yapmak için squat pozisyonuna geçin, sağa ve sonra sola adım atın. Her adımdan sonra dalga hareketini yaparken bir squat yapın.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com