Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

HİLE YAP HIZLI SONUÇ AL

FITNESS

HİLE YAP HIZLI SONUÇ AL

-

 

1Kusursuz yaptığınız hareketlerde ufak hilelere başvurarak, hedefinize daha çabuk ulaşabilirsiniz.

Spor salonunda etrafınızdaki insanlara dikkatle bakın. Hareketleri kusursuz yapmadıkları halde biseps kasları sizinkinin iki katı büyüklüğünde olanları gördünüz mü? İşte onlar yıllardır hile yapıyorlar. Evet, kimse hile yapmanın doğru ve dürüst bir davranış olduğunu iddia edemez. Ancak kaslarınız söz konusu olduğunda, sonuçları gördükten sonra hile yaptığınız için vicdan azabı çekmeyeceksiniz.

“E hani her hareketi kusursuz şekilde yapacaktık, ne oldu?” sorusu aklınıza geldi değil mi? Şöyle açıklayalım: Bir hareketi kusursuz şekilde yapmak, o harekette çalıştırmak istediğiniz kasın yükünü başka kas gruplarına yüklemenizi önler. Ancak bunun adı hile yapmaksa, daha kısa hareket aralıkları kullanmak ya da hareket esnasında ivmeden faydalanmak kaslarınızı daha hızlı bir şekilde geliştirmenizi sağlar. İtiraf edin, içgüdüleriniz de size bunu yapmanızı söylüyor, değil mi? Çünkü bu şekilde sadece daha yüksek ağırlıkları daha kolay kaldırmakla kalmayacak; hedeflediğiniz kas grubunu da çalıştırmaya devam
edeceksiniz. Aslında burada yaptığınız, onlara biraz destek sağlamaktan başka bir şey değil.

Yine de sizi, hile yapmanın tehlikeli olacağı konusunda uyaralım. Nasılsa hile yapıyorum diye haddinden fazla plaka yüklenmiş bir halteri kaldırmaya çalışmak, sizi spor salonlarından uzun bir süre uzak tutabilir. Bunu yapmak, omurganızı ve eklemlerinizi risk altına soktuğu gibi; kaslarınızın, tendonlarınızın ve bağlarınızın yırtılma veya kopma ihtimalini de artırır.

Hemen korkmayın, bu anlattıklarımız sadece hile yapmanın inceliklerini bilmeyenler için geçerli. Bu yazıdan sonra siz onlardan biri olmayacaksınız. Tabii hile yapmak için önce o hareketi kusursuz
şekilde yapmasını öğrenmelisiniz. Çünkü bir hareketin ustası olmadan o hareket sırasında size fayda sağlayacak kısa yolları da öğrenemezsiniz. İşe aşağıdaki beş hareketi kusursuz şekilde yaparak başlayın, ardından hangi hileleri yapacağınızı keşfedeceksiniz. Ondan sonrası ise size ve çalışma azminize kalmış. Eğer pes etmeden çaba sarf ederseniz, yaptığınız masum hilelerin karşılığını alırsınız.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com