Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

HUZURLARINIZDA TINDER REHBERİ!

anaslide

HUZURLARINIZDA TINDER REHBERİ!

-

 

Bildiğiniz üzere teknoloji çağında yaşıyoruz ve doğal olarak ilişkilerimiz de bundan etkileniyor. Yoğun tempomuzdan dolayı, yeni birileriyle tanışmak için bile çok zamanımız yok.

Hâl böyle olunca, yardımımıza Tinder gibi çöpçatanlık uygulamaları koşuyor. Ama burada başarılı olmak da sandığınız kadar kolay değil. Telefonumuza düşen “It is a match!” bildirimi ve hayallerimizi süsleyen kadınlarla eşleşme fikri bizi mutlu etse de, iş burada bitmiyor. Sanal ortamda iletişim kurarken ve kendimizi ifade etmeye çalışırken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var.

MH olarak hazırladığımız Tinder rehberinde, yaptığınız –ve yapabileceğiniz- hataları ve profilinizi nasıl yaratmanız gerektiğini mercek altında aldık.

MESAJINIZA NEDEN CEVAP VERMİYOR?

Teknolojinin işleri kolaylaştırması bekleniyor. Fakat bir erkeğe veya bir kadına sorduğunuzda, muhtemelen size tanışma uygulamalarının bu işi kolaylaştırmak için hiçbir şey yapmadığını söyleyecektir. Aslında süreç oldukça basit: Kaydırırsınız, eşleşirsiniz, mesaj yazarsınız. Ama asıl mesele işte tam burada başlıyor.

1400 kadına, “Online tanışma uygulamalarında erkekler tarafından yapılan en büyük hata nedir?” diye sorduk. Onlara göre en kötüsü vaktinden önce cinsel içerikli mesajlar göndermek. Ancak kadınları kaçıran tek şey bu değil. İletişim kurma becerilerinizin biraz gelişmesi gerekiyor ve bazılarınızın da daha fazla
beklemeden onu yemeğe davet etmesi.

Hatalarınızı düzeltmek ve daha yumuşak hamleler yapmak istiyorsanız, okumaya devam edin.

BİRİNCİ HATA

CİNSEL İÇERİKLİ MESAJLARLA ATAĞA GEÇMEK

Açılışı dirty talk ile yapmak, o da sadece takılmak istiyorsa işe yarayabilir, ama bundan daha fazlasını isteyen bir kadın arıyorsanız, bu onu kesinlikle kaçıracaktır. Ankete katılanların yüzde 61’i sanal randevu siteleri ve flört uygulamaları hakkındaki en büyük sıkıntılarının bu olduğunu söylüyor.

Siz sadece flört ettiğinizi düşünebilirsiniz, ancak o önce iletişim kurmayı tercih ediyor olabilir.

eFlirt’ün kurucusu ve CEO’su Laurie Davis, “Kadınlardan ziyade erkekler hemen bir fiziksel çekim arayışına giriyorlar. Ancak ilişki arayışında olan kadınlar, erkeklerle birçok farklı konuda etkileşime geçmek istiyor” diyor.

Eğer tek yaptığınız şey penis fotoğraflarınızı göndermek ve “İyi öpüşür müsün?” gibi masum görünen şeyler sormaksa, o tek istediğinizin seks olduğunu düşünecektir.

DAHA İYİ BİR HAMLE: Davis, “Barda bir kadının yanına gidip merhaba dediğinizi düşünün” diyor. “Bu durumda ne söylerdiniz? Bir uygulamada söyleyebileceğiniz şey tam da bu.”

Davis, “Konuşabileceğiniz ortak bir konu bularak ve ona bu alanda soru sorarak konuşmayı başlatın” diyor. Kendisine göre, açılış konuşmanızın ideal uzunlukta olması için iki cümle yeterli.

Bir uygulamanın bara göre avantajı, genellikle daha fazla bilgiye sahip olmanızdır. Onun profilini kontrol ederek işe başlayın. Kendisinin bir yarıştayken çektirdiği fotoğrafının olduğunu görüyorsanız, bunu sorun: “Koşmayı sevdiğini gördüm. Bu hangi yarış?” veya sushi’yi sevdiğine değinmişse, “Tuna mı yoksa California Roll mu?”

İKİNCİ HATA 

SORU SORMUYORSUNUZ

Bumble, Aralık 2014’te piyasaya çıktığında, kadınları sürücü koltuğuna oturttu: Eşleştiğinizde, konuşmayı onlar başlatmak zorundaydı. Ancak çoğu kadın soru sorduklarını ve erkeklerin yalnızca cevap verdiklerini ve konuşmanın orada kaldığını söylüyor. Başka bir soru soruyorlar ve yine sadece cevap alıyorlar. Ankete
katılan kadınların yüzde 14’ü en büyük hayal kırıklıklarının erkeklerin onlara hiçbir şey sormaması olduğunu söylüyor.

Kuşkusuz kadınlar da bundan suçlu olabilir ve ne soracaklarını bilmekte zorlanabilirler. Fakat en sonunda onunla ilgilenmediğinizi düşünüp mesaj göndermeyi bırakacaklardır.

Davis, “Onu beğendiğinizi ve tanımak istediğinizi göstermiyorsunuz. Bir kadın arzuyu daha fazla hissetmezse, büyük ihtimalle yanıt vermeyi bırakacaktır” diyor.

DAHA İYİ BİR HAMLE: Onu sorguya çekmeniz gerekmez; sonuçta yüz yüze bir konuşmada, kimse kimseyi rastgele soru yağmuruna tutmaz. Bununla birlikte, bir uygulamada veya tanışma sitesinde, özellikle de başlangıçta daha fazla soru sormanız gerekebilir.

“Haftasonun nasıl geçti?” sorusunu son çare olarak kullanabilir, cevap olarak “İyi” den fazlasını söyleyerek size kendisi hakkında başka bilgiler vereceğini umut edebilirsiniz. He’s Just Not Your Type (And That’s a Good Thing) kitabının yazarı Andrea Syrtash, profilinde ona sorabileceğiniz başka bir şey yoksa “Burada
yaşamak hakkında ne düşünüyorsun?” veya “Profiline bakarak senin hakkınızda bilemeyeceğim ne var?” gibi şeyler sormanızı öneriyor. “Ne olduğu önemli değil, sadece onun hakkında daha fazlasını öğrenmekle ilgilendiğinizi gösterin.”

ÜÇÜNCÜ HATA

ONA ÇIKMA TEKLİFİ ETMEYİ ERTELİYORSUNUZ 

“Buluşmak hızla alakalıdır” diyor Srytash. Siz, tanışmadan önce bağ kurmak isterken, anketimize katılan kadınların yüzde 10’u erkeklerin çıkma teklif etmelerinin çok uzun zaman aldığını söyledi.

Syrtash, “Pek çok kadın, bir plan yapıp bir araya gelmek için girişimde bulunmayan (ilk adımı atmayan) bir erkekle e-ilişkide zaman kaybetmek istemiyor” diyor.

Davis de, çıkma teklif etmezseniz, ilgilendiğiniz kadının ilgisini kaybedeceğini ya da ciddi olmadığınızı düşüneceğini ekliyor.

DAHA İYİ BİR HAMLE: Bir kadına çıkma teklif etmek için “mükemmel” bir zaman yok. Çok uzun süre beklememekle birlikte hemen de çıkma teklifi etmeyin, çünkü önce sizi biraz tanıması gerekiyor.

Davis aşağı yukarı 20 mesajdan sonra çıkma teklif etmenin iyi bir zaman olduğunu söylüyor. Bu bir iki gün içinde gerçekleşirse, aranızda samimiyet gelişir ve tanışmak için heyecan uyandırırsınız. Syrtash, mesaj sayısı ve günler bir kenara, “Eğer bir kadından hoşlanıyorsanız ve birkaç kez iletişime geçtiyseniz ona çıkma teklif edin. Aksi halde yoluna devam eder” diyor.

Daha da iyisi, bir planınız olsun. Davis, “Erkekler online tanışmayla nasıl etkileyeceklerini bilmiyorlar ya da planlarının olmadığı ortaya çıkıyor” açıklamasında bulunuyor. “Eğer plan yaparsanız, ‘Benim yerime o bir yer seçecek- bu harika!’ diye düşünecek.”

Syrtash, ne planlayacağınızdan emin değilseniz, onun profilini kontrol etmenizi tavsiye ediyor. “Pizzayı sevdiğini biliyorum. Seni çarşamba ya da perşembe günü en sevdiğim yere götürebilir miyim?” gibi basit bir şey sorabilirsiniz.

anaslide

Karpuzun Daha Önce Duymadığınız Faydaları

-

Lezzetli ve ferahlatıcı etkisinin yanı sıra sağlık açısından da önemli faydalar sağlayan karpuzun yaz sofralarımızın vazgeçilmezlerinden biri olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Yüzde 92’si sudan oluşan bu leziz meyve, içerdiği yüksek su oranı,vitamin ve mineraller ile kanserden cildi gençleştirmeye, saçları beslemesinden kilo vermeye dek çok sayıda fayda sağlıyor. Üstelik çekirdeği de faydalı! Ancak şeker oranı yüksek olduğundan dolayı dikkatli tüketmende fayda var.  2 dilim (280 gram) karpuz 80 kalori olup; 20 gr şeker, 270 mg potasyum, 17 gr A vitamini, 21 gr C vitamini, 4 gr demir, 1 gr lif içeriyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan, yüksek potasyum içeriğinden dolayı böbrek hastaları mutlaka doktoruna danışmalarını; insülin direnci, hipoglisemi, diyabet hastası olan kişilerin de karpuz tüketirken porsiyon kontrolüne çok dikkat etmelerini ve 2 dilimi (280 gr) aşmamaları gerektiğini belirken, diyabet hastalarının kan şekeri dengesini sağlamak adına karpuzu peynir ile tüketmeleri gerektiğinin altını çiziyor. Karpuzla gelen faydaları öğrenmeye hazır mısınız?

Ödemi azaltıyor

Karpuz, su oranı çok yüksek bir meyve olduğundan diüretik özelliği bulunuyor yani sık sık idrara çıkarıyor. Bu nedenle ödem problemi yaşayanlar için yaz aylarında ilaç gibi bir besin. Suyun yanı sıra lif içeriği sayesinde de kabızlığı önlemeye yardımcı olan karpuz, sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenliliği destekliyor.

Kan basıncını dengeliyor

Karpuzda bulunan potasyum ve magnezyum miktarı, kan basıncını yani tansiyonu düşürüyor. Potasyum ‘vazodilatatör’ olarak kabul ediliyor yani kan damarları ve arterler üzerindeki gerginliği serbest bırakıp, böylece kan akışını uyarıyor. Kardiyovasküler sistem üzerindeki stresi azaltıyor. Karpuzda bulunan karotenoidler arter duvarlarının ve damarlarının sertleşmesini de önleyerek kan basıncı, kan pıhtıları, felç, kalp krizi ve damar tıkanıklığı risklerini azaltmaya yardımcı oluyor.

Saç ve cilt sağlığını koruyor

Karpuz içerdiği A ve C vitaminleri sayesinde saçlarımız ve cildimiz için de mükemmel bir besin. Yüksek su oranı ve saçları nemlendiren sebum üretiminde gerekli A vitamini içeriği sayesinde cildi daha canlı ve güzel gösteriyor. C vitamini de cildi sağlıklı, esnek ve güçlü kılan bir protein olan kolajen yapımına yardımcı oluyor; cilt hücrelerini oluşturmasının yanında hücreleri onarıyor.

 Kansere karşı savaşıyor

Kırmızı renginden de anlaşıldığı gibi karpuz antioksidanlardan zengin bir meyve. İçerdiği likopen isimli antioksidan kanser hücrelerini bloke ediyor ve vücudun savunma sistemi olan bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Yine içerdiği yüksek C vitamini sayesinde vücutta kanser oluşumunu sağlayan serbest radikallerin oluşumunu engelliyor.

Kalp sağlığını koruyor

Karpuz çekirdekleri de içinde bulunan “Cucurbocitrin” adlı madde ile kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı oluyor. Tekli ve çoklu yağ asitlerinden zengin olan karpuz, kandaki kötü kolesterolü düşürerek kalp sağlığını da koruyor. Her gün 1 avuç karpuz çekirdeği yeterli olacaktır. Çiğnemek veya doğrudan yutmak fark etmeyecektir. Çiğ olarak tadını sevmeyenler fırında kavurarak da tüketebilir.

Uykuyu düzenliyor

Karpuz, yüksek magnezyum içeriği ile kaliteli uyumaya yardımcı oluyor. Uyku bozukluklarını ve uykusuzluk oluşumunu azaltıyor.

Hafızayı güçlendiriyor

Hücre zarlarının yapısının korunmasında, sinir iletiminin sağlanmasında görev alan yağ asitlerinden zengin karpuz çekirdeği, bu etkileri sayesinde öğrenmeyi kolaylaştırarak, hafızayı güçlendiriyor. Ayrıca yağ emilimine yardımcı oluyor, kronik inflamasyonu azaltıyor.

Kasları rahatlatıyor

Spordan hemen sonra karpuz ve karpuz suyu tüketilmesi kas ağrısını azaltmaya yardımcı oluyor, kasları güçlendiriyor, egzersiz sonrası toparlanma sürecini hızlandırıyor. Hızlı kas toparlanması için spordan hemen sonra 1 bardak karpuz suyu içilebilir.

Beslenme ve Diyet Uzmanından karpuzlu 3 lezzetli tarif

KARPUZ SMOTHIE (200 kalori)

2 dilim karpuz

5 adet çilek

1 limonun suyu

1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı: Karpuz doğranıp çileklerle beraber 1-2 saat buzlukta bekletilir. Buzluktan çıkarılan karpuz ve çilekler, limon suyu ve bal ile beraber blender’dan geçirilir, bardaklara paylaştırılarak, dilersen üzerine taze nane yapraklarıyla servis edebilirsin.

 

2 Dilim karpuz

1 bardak kıyılmış roka

5-6 adet mozarella peyniri

Yapılışı: Karpuzları küp küp doğrayın. Kıyılmış rokaların üzerine ekleyin. En üstüne de mozarella peynirlerini ekleyerek servis yapabilirsiniz.

 

KARPUZ PİZZA (150 kalori /1 dilim)

4 pizza dilimi şeklinde kesilmiş karpuz

4 kaşık lor peyniri

4-5 dal nane

Yapılışı: Pizza dilimi şeklinde olan karpuzları tabağa yerleştir. Üzerine lor peynirlerini ekle. Nane yapraklarıyla süsleyerek servis yapabilirsin.

KARPUZLU SALATA (180 kalori)

2 Dilim karpuz

1 bardak kıyılmış roka

5-6 adet mozarella peyniri

Yapılışı: Karpuzları küp küp doğrayın. Kıyılmış rokaların üzerine ekleyin. En üstüne de mozarella peynirlerini ekleyerek servis yapabilirsiniz.

Herkesin merak ettiği soru: Karpuz kilo aldırır mı

Yaz mevsimiyle birlikte tüketim miktarı tavan yapan bu lezzetli meyve, kilo alma konusunda birçok kişiyi kaygılandırsa da en iyi dostlarımızdan biri

Bir dilim soğuk karpuz birçoğumuzu çocukluk günlerine geri götürse de, birçok kişi bu meyvenin tatlı olması nedeniyle beslenme programlarını sabote ettiğini düşünüyor. Öyleyse karpuzseverlere güzel bir haber verelim: karpuz yemek, yağlanma riskinizi artırmadan tatlı bir şeyler yemenin en iyi yollarından biridir. Tabii kontrollü bir biçimde tüketirseniz.

Karpuz Besin Değeri

Yüzde 92’si sudan oluşan karpuz, buna karşın oldukça besleyicidir. Karpuzu her ısırdığınızda ciddi oranda A, B6 ve C vitamini alırsınız. Karpuzda ayrıca bol miktarda likopen, antioksidan ve amino asit bulunur. Karpuzda ayrıca mütevazı miktarda potasyum da bulunur.

150 gram karpuzdaki kalori miktarı ise yalnızca 46’dır. 1 kilo almak için 7700 kalori tüketmeniz gerektiği düşünülürse, karpuz yiyerek kilo almak çok da kolay değildir. Zira 150 gram karpuzda 1 gramdan az yağ vardır ve karpuz düşük yağ tüketilen diyetler için idealdir.

Karpuzdaki amino asitler

Karpuz gibi antioksidan ve amino asit oranı yüksek yiyeceklerin vücudun en iyi şekilde çalışmasını sağladığını söyleyen Academy of Nutrition and Dietetics’in beslenme uzmanı Angela Lemond, “Antioksidanlar vücuttaki hasarı azaltır ve kanseri önler. Proteinleri oluştan amino asitler ise vücutta önemli görevler üstlenir” diyor.

Karpuzun içinde bulunan likopenin kalp ve kemik sağlığı için oldukça önemli olduğunu söyleyen Texas Üniversitesi Fitness Enstitüsü’nde beslenme uzmanı olarak görev yapan Victoria Jarzabkowski, “Likopen ayrıca prostat kanserini önler ve inflamasyonları engelleyen etkili bir antioksidandır” diyor.

Karpuzun içerisinde bol miktarda bulunan bir başka bileşen ise kilo vermenize yardımcı olabilir. Karpuzda yoğun miktarda bulunan sitrülin adlı bileşen, vücudun içerisinde arjinin adlı temel amino asitlerden birine dönüşür. Amino Acids dergisinde 2015 yılında yayımlanan ve hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, farelerin vücudunda artan arjinin seviyesinin yağ depolarındaki yağı azalttığı ve kas gelişimini artırdığı ortaya çıktı. İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar hala devam etse de, kandaki arjinin miktarının artışının kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülüyor.

BONUS: KARPUZ YEMEK MUTLULUĞU ARTIRIYOR

Yapılan araştırmalar karpuz yemek ve mutluluk arasındaki ilişkiyi ortaya koydu.

Karpuzla mutluluk arasında bir ilişki olmalı. Biz söylemiyoruz, bilimsel araştırmalar öyle diyor: Amerikan Journal Of Public Health dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, her yemeğine meyve (ya da sebze) ekleyenlerin mutluluk katsayısı artıyor. Mutsuz hissettiğin anlarda, kıpkırmızı bir dilim karpuz atıştırmak size iyi gelebilir. Kendisi bolca vitamin ve kalp dostu likopen ile dolu. Üstelik yüzde 90’ından fazlası su! Susuzluğunuzu gidermek, sağlık ve mutluluk kazanmak için dolabınızda ona yer açın. Ancak dikkat edin: Şeker oranı da yüksek bir meyve olduğundan, aşırıya kaçmak kilo kontrolünde sorun yaratabilir.

Devamı

anaslide

Gülle gibi bicepsler!

-

Gülle gibi bicepslere sahip olmak için bu programı uygulayın.

ISINMA

Kol egzersizlerinizi en verimli hâle getirmek ve sakatlıkları önlemek için omuzlarınızın öne düşmesine izin vermeyin. Prone cobra hareketi omuzlarınızı ve sırtınızdaki stabilizatör kasları güçlendirecektir.

1 Prone cobra

Bacaklarınız düz, kollarınız iki yanda ve avuçlarınız aşağı bakacak şekilde yere yüzüstü uzanın. Kalçanızı yere doğru çekin. Kalça kaslarınızı sıkıştırın, bacaklarınızı yerden kaldırın. Aynı anda nefes alın ve sırtınızın üst kısmındaki kasları sıkın, göğsünüzü, başınızı ve kollarınızı yerden kaldırın. Bunu yaparken başparmaklarınızı tavana doğru kaldırın. Bu pozisyonda 4 saniye kalın ve ardından başlangıç konumuna geri dönün. Bu 1 tekrardır. 10 tekrardan 2 set yapın.

KUVVET

Kas inşa eden bu istasyon çalışmasını 3 tur yapın. Tur aralarında 1 dk dinlenin. Orta ağırlıkta dambıllarla başlayın; ilk iki turda 12, son turda 10 tekrar yapmaya çalışın. Hareketleri kusursuz bir formda tamamlamaya odaklanın.

2 Tall kneeling hold curl

Dizlerinizin üzerine çökün, bacağınızın üst kısmı yere dik bir pozisyonda olsun. Dambılları alttan tutuş ile kavrayın. Ön kollarınız yere paralel bir pozisyona gelene dek ağırlıkla curl hareketini yapın. Bu başlangıç pozisyonunuz. Sol kolunuzu oynatmadan sağ kolunuzu yan tarafınıza doğru indirin. Tam bir curl hareketi tamamlayın. Kolunuzu başlangıç konumuna geri indirin. Sol kolunuzla hareketi tekrarlayın. Bu 1 tekrardır, 10 ila 12 tekrar yapın.

3 Floor JM press

Dambılları göğsünüzün üzerinde tutarak, kollarınız düz ve avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde sırtüstü uzanın. Dambıllar doğrudan omzunuzun üzerinde ve dirseklerinizin ucu kaburganızın yanında olana dek dirseklerinizi bükün. Duraklayın ve ardından başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bu 1 tekrardır, 10 ila 12 tekrar yapın.

4 Wall curl

10 kilogramlık 2 dambılı alttan tutuş ile kavrayarak, sırtınız duvara dayalı bir şekilde ayakta durun. Sırtınızı ve kollarınızın üst kısmını duvara dayalı tutarak dambılları göğsünüze doğru kaldırın. Curl hareketinin sonunda biceps kaslarınızı sıkın, ardından dambılları indirin. Bu 1 tekrardır, 10 tekrar yapın.

 

5 Close-grip pushup hold

Şınav pozisyonu alın, elleriniz doğrudan omuzlarınızın altında dursun. Dirseklerinizi vücudunuza yakın tutun ve göğsünüz yerden sadece 5 cm kadar yukarıda kalana dek gövdenizi indirin. Bu pozisyonda 4 saniye duraklayın, ardından başlangıç konumuna geri dönün. Bu 1 tekrar demektir. Süre dolmadan veya formunuz bozulana dek egzersizi yapabildiğiniz kadar tekrarlayın.

 

Devamı

anaslide

Asker antrenman programı

-

Askeri disiplini iliklerinize kadar hissedeceğiniz Army Boot Camp antrenmanıyla, kaslarınıza emir komutanın kimde olduğunu gösterin.

Ağırlıkları sürekli olarak aynı biçimlerde indirip kaldırmaktan sıkıldıysanız ve bununla birlikte bir de plato evresine girdiğinizi düşünüyorsanız, sizi Prime Fitness spor salonlarında taş üstünde taşın bırakılmadığı Army Boot Camp ile tanıştıralım. Yoğunluğun en üst seviyede olduğu Army Boot Camp antrenmanı, esasında grup dersi şeklinde olsa da kendi başınıza da uygulayabileceğiniz ve olumlu sonuçlar alabileceğiniz bir antrenman prensibi. Antrenmanın yüksek temposuna karşın 3-4 çalışmanın sonunda vücudunuzun bu disipline adapte olabileceğini söyleyen Prime Fitness antrenörü Onur Türksever, “Antrenmanın interval mantığında olması bir yandan kas kütlenizi artırırken, bir yandan da yağ yakmanızı sağlar. Üstelik dayanıklılığınız da ciddi oranda artar” diyor. Ancak biz en başından uyaralım: Antrenman bittiğinde kan ter içinde kalacaksınız.

TALİMATLAR Hareketleri belirtilen sırayla ve istasyon çalışması şeklinde uygulayın. Toplamda üç tur yapacağınız bu çalışmada hareketleri ilk turda 30 saniye, ikinci turda 45 ve son turda 60 saniye yapın. Hareket aralarında 10-15 saniye, tur sonlarında ise 1-2 dakika dinlenin. Bu antrenman programını kendi başınıza uygulayabileceğiniz gibi, kendi antrenman programlarınıza ek olarak da haftada 2-3 kez yapabilirsiniz. Antrenmana başlamadan önce ısınma egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin.

01 Commando Dance and French Press

Dambılın bir ucunu her iki elinizle kavrayın. Göğsünüzü bir asker gibi dik tutarak sol ayağınızla öne doğru adım atın. Sol dizinizi 90 derece bükerek sağ dizinizin zemine temas etmesini sağlayın. Hızlı bir şekilde ayağa kalkın ve ağırlığı başınızın üzerine doğru kaldırın. Ağırlığı başınızın arkasına indirdikten sonra hareketi tekrar edin. Her turun sonunda bacaklarınızın konumunu değiştirin.

02 Thera Band Climber

Thera Band’ın uçlarını ayak bileklerinize bağlayarak sağlam bir dayanak noktasının etrafına dolayın. Ellerinizi zemine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Bakışlarınızı karşıda tutun. Sol dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sol bacağınızı düzleştirdikten sonra hareketi sağ bacağınızla tekrar edin ve hareketi süre boyunca akıcı bir şekilde yapın.

03 High Knee Step Up

Önünüze 30 santimlik bir kutu yerleştirin. Ellerinizi yumruklarınız sıkılı bir şekilde göğüs hizanızda tutun. Sol ayağınız kutunun üzerine yerleştirin. Sol ayağınızla kutunun üzerine baskı uygulayarak yükselin ve aynı anda sağ dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sağ ayağınızı zemine yerleştirerek kutunun üzerinden inin. Hareketi diğer bacağınızla tekrar edin.

04 Army Crawling

Her iki elinize de birer dambıl alarak ellerinizi ve ayaklarınızı zemine yerleştirin. Dengenizi sağlayabilmek için merkez bölgenizi sıkın. Dirseklerinizi bükün ve sağ elinizle öne doğru küçük bir adım atın. İlerleyebilmek için sağ elinizi sağ ayağınızla takip edin. Aynı hareketi sol el ve sol ayağınızla tekrarlayın. Süre boyunca bu şekilde hareket ederek ileriye doğru gidin.

05 Medicine Ball Pushup

Sol elinizi sağlık topunun üzerine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Dirseklerinizi bükerek göğsünüzle zemin arasında birkaç santim kalıncaya dek alçalın. Kollarınızı düzleştirin ve sağlık topunu sağınıza doğru yuvarlayın. Topu şimdi de sağ elinizle kavrayarak şınav çekin. Topu her tekrarın sonunda diğer yöne yuvarlayarak süreniz bitene kadar harekete devam edin.

06 Sit-Up Punches

Matın üzerine sırtüstü uzanın. Dizlerinizi bükerek ayaklarınızı tamamen zemine yerleştirin. Ellerinizi başınıza koyun. Karın kaslarınızı sıkarak mekik çekin. Şimdi önce sağ, sonra da sol elinizle ileriye doğru birer yumruk savurun. Kontrollü bir şekilde alçalın. Süreyi tamamlayana kadar hareketi yapmaya devam edin.

07 Army Plank

Matı yatay bir şekilde zemine yerleştirin. Ön kollarınızı matın en sol tarafına yerleştirerek plank pozisyonu alın. Sağ kolunuzu yana doğru açın. Sol kolunuzla sağ kolunuzu takip ederek matın sağına doğru ilerleyin. Matın sonuna geldiğinizde bu kez solunuza doğru ilerleyin ve süre dolana kadar matın bir ucundan diğer ucuna gidin.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com