Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

İŞ GÖRÜŞMELERİNİN USTASI OLUN

ERKEK AKLI

İŞ GÖRÜŞMELERİNİN USTASI OLUN

-

 

‘O’ pozisyon için en uygun aday olduğunuzu ispatlayın.

MUTLAKA YAPIN

Hazırlık

Başvurduğunuz şirket hakkında ev ödevinizi iyi hazırlayın. “Şirketimiz hakkında neler biliyorsunuz?” sorusu boşuna değildir. O işe ne kadar ilginiz olduğunu gösterir. Sektör ve şirket hakkında internetten ya da arkadaşlarınızdan bilgi alın. Bu sayede görüşmenin ilk raundunu kazanmış sayılırsınız. Zira hazırlık süreci kendinizi gösterirken rahat hissetmenizi sağlar. Görüşmede yapmacık görünmek istemiyorsanız iyi olduğunuz konuların bir listesini yapın ve doğal olana kadar yüksek sesle okuyun. En güçlü 5 özelliğiniz daha sandalyeyi çekerken aklınızda olmalı.

Soruşturun

Sizin de merak etmeye ve cevap istemeye hakkınız olduğunu aklınızda tutun. Pozisyon ile ilgili aklınıza takılan her şeyi sorun. Karşı tarafın iznini beklemenize gerek yok. insan kaynakları uzmanlarına göre bu tip sorular aslında oldukça iyi. Özellikle “Sizinle çalışmaktan ne umabilirim?” ya da “Terfi imkânları nelerdir?” gibi sorular kariyer hırsınızı gösterecek ve iyi bir izlenim verecek.

Açık olun

Diyelim ki mevcut işinizden neden ayrılmak istediğiniz soruldu. Cevap verirken sakın kaçamak cevaplar verip mırıldanmayın. Neyin yanlış gittiğini açıkça belirtin. Zaten iş harika olsaydı, orada olmazdınız değil mi? Aynı şekilde neden o şirkete başvurduğunuzla ilgili de hazır bir cevabınız olmalı. Tüm insan kaynakları uzmanları için bu soru vazgeçilmezdir. “Bu iş bana daha fazla para ve olanak sağlıyor,” cümlesi bile yeterince iyi bir cevaptır.

Planınız olsun

Kendine güvenerek kariyer planının ana hatlarını çizen ve geçmiş deneyimlerinin bu planla ne kadar uyum içinde olduğunu gösteren adaylar oldukça iyi bir puan alır. Çünkü görüşmeyi yapan kişi kendi sunduğu pozisyonun sizin kariyer yolunuzda ne kadar mantıklı bir durak olduğu kararına varır.

 

SAKIN YAPMAYIN

Tek kelime cevaplar

Bunlar kesinlikle tabu sayılıyor. Karşınızdaki size sordukça siz de ona sorun. Her suskunluk anı dezavantajınız olacaktır. Görüşmenin %50-60’ında konuştuğunuza emin olun. Daha azı diğer adayın avantajı olabilir.

Gerginlik

Karnınıza kramplar giriyor dahi olsa, belli etmeyin. Baskı altında nasıl bir performans göstereceğinize dair doğru izlenimi vermenize engel olur. İşverenlerin, sürekli gergin olan insanların çalışmasından hoşlanmayacağı kesin.

Tereddüt

Görüşmeyi yapan kişiye artık özel hayatınıza daha fazla zaman ayıracağınızı ve saat 18:00’de spor salonunda olmayı planladığınızı söylemeyin. İşverenler her şeyini işe vermek isteyen çalışanlardan hoşlanır. Ayrıca kafanızda şehir değiştirmek gibi planlar varsa, bunu da kendinize saklayın. Sizin için önemli bir karar aşaması olabilir, ama masanın karşısında oturan kişi için bu çoktan verilmiş bir karardır. En güzeli buna işe başvurmadan önce karar vermiş olmaktır.

Samimiyet

Görüşmeniz olağanüstü gidiyor. İyi iş çıkardınız. Ancak sınırı korumakta fayda var. Yani el şakaları yapmak ya da daha rahat oturmak için tek ayağınızı kalçanızın altına almak gibi garip hareketlerden kesinlikle uzak durun. Arkadaşça davranın, sadece doğru zamanlarda gülümseyin; ancak her zaman profesyonel duruşunuzdan vazgeçmeyin. İkinizin de orada bulunuş amacı hâlâ aynı. Ayrıca klasik kurallar yine geçerli: Dinden, seksten ve politikadan söz açmayın. Ya görüşme kötü gidiyorsa? Belki de kibirli bir kişiye denk geldiniz. CV’inizi doğru dürüst okumamış, tek ayağı masada cep telefonuyla gevezelik ediyor, hatta size yanlış isimle sesleniyor ve hangi iş için orada olduğunuzu bile size soruyor olabilir. Soğukkanlılığınızı koruyun ve düşünerek hareket edin.

Continue Reading
Advertisement

ERKEK AKLI

Sosyalben Store & Sarev İş Birliği Paylaşarak Çoğaltıyor

-

Editör :

 Kurulduğu günden bu yana dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklarımızın yeteneklerinin keşfedilmesi ve geliştirilmesi adına çalışmalar gerçekleştiren SosyalBen Vakfı’nın çalışmalarına bütçe oluşturmak amacıyla kurulan, satış mağazası SosyalBen Store, 75 yılını kutlayan Sarar markası ile yeni bir iş birliğine imza attı.

Topluma olan sorumluluklarını paylaşarak çoğaltmayı hedefleyen Sarar, “75 Gönülden Sene” sloganıyla SosyalBen Store’un birbirinden renkli ürünlerini ev tekstil markası Sarev’inmağazalarında satışa çıkardı.

Sarev mağazalarında yer alan SosyalBen Store ürünlerinin satışından elde edilecek gelir, taşımalı eğitim gören çocukların umutlu bir geleceğe bakarak gelişimlerini sağlayacak. Dezavantajlı bölgelerde yaşayan 7-13 yaşındaki çocuklar, tasarım atölyesinde yeteneklerini keşfedip geliştirme fırsatı yakalayacak. Sarar tarafından, vakfın gönüllü grubuna özel tasarlanan tişörtler 2019-2020 dönem saha çalışmalarında yer alacak.

Devamı

ERKEK AKLI

Bridgestone İpek Şenoğlu Cup – Sarar Sponsorluğu

-

Editör :

Sarar, İpek Şenoğlu Cup ile sponsorluk geliştirmeye hazırlanıyor.           

Abdurrahman Sarar’ın 12 metrekarelik bir terzi dükkanında temellerini attığı SARAR bugün; Türkiye’de beş büyük üretim fabrikasındaki yüksek işçilik kalitesi ve özel dikim ayrıcalığıyla hazır giyim sektöründe dünya markalarıyla yarışarak hizmet vermeye devam ediyor.  Sektördeki 75. yılını kutlamakta olan Sarar’ın, Avrupa ve ABD başta olmak üzere yurt dışında birçok konsept mağazası bulunuyor.  

Moda sektöründe 75 yıllık bir tecrübeye sahip olan markayı zirveye taşıyan en önemli etmenlerin başında sponsorluk faaliyetleri geliyor. 

Marka, bu sene sektörde başarıyla geçen 75. yıllarını kutlamak amacıyla, kendi alanlarında öncü olmuş isimleri bir araya getirerek, başarı kavramını tekrar yorumladıkları bir konsept çekim gerçekleştirdi. Türkiye’nin en başarılı sporcularından biri olan İpek Şenoğlu’nun da dahil olduğu bu keyifli projeden sonra, beraber daha iyi işlere imza atabilmek adına İpek Şenoğlu Cup ile sponsorluk geliştirecekler. 

Tenis sporunun Türkiye’de yaygınlaşmasına hizmet eden Bridgestone İpek Şenoğlu Cup Tenis Turnuvası, ülkemizde tenis sporunun gelişimine katkı sağlamak amacıyla 8 yıldır 16 farklı şehirden rekor sayıda sporcuları bir araya getirmeye devam ediyor.

Bu yıl 26 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında İstanbul Dalyan Kulüp’te gerçekleşecek olan turnuvada toplam 550 sporcu yarışacak. Turnuva katılımcıları Sarar tarafından sporculara özel olarak üretilen tişörtleri giyecekler.

Devamı

ERKEK AKLI

Mango Erkeği Hugo Sauzay’dan tavsiyeler

-

Mango erkeği Hugo Sauzay, merak edilenleri yanıtladı. İşte onun tavsiyeleri.

1- Sen bir modelsin ama aynı zamanda bir iç tasarım şirketine sahipsin. Bu iki alanın ne kadar bağlantılı olduğunu düşünüyorsunuz?

Seyahatler ve toplantılardan besleniyorum, moda ile yaptığım için şanslıyım. Bana farklı kültürlerle, insanlarla ve farklı yaşam biçimleriyle tanışma şansı veriyor. Ne zaman başka bir yerde çekim yapsam, mimari detayların fotoğraflarıyla dolu telefonumla birlikte geri dönüyorum. Yaratıcı insanlarla çalıştığımız için şanslıyız ve onları kreatif süreçte izlemek büyük bir ilham kaynağı. Mimarlıkta olduğu gibi modada da hikaye anlatıcılığı önemlidir. Global bir proje sahip olmak için daha önce yapılan tüm çalışmalar esastır. Sadece kolay bir final görüntüsü değil, zamanın ötesinde bir proje yapmaya çalışıyorsunuz.

2- Katıldığınız projeleri nasıl seçersiniz? Dikkat ettiğiniz ana faktörler nelerdir?

En önemlisi projenin temelindeki insanlar. Moda olmak istemeyen ama doğru bir proje yaratmak isteyen biri.

3- Genç erkek ve kadınlara kendilerine daha güven duymaları için ne önerirsiniz?

Farklılıklara açık kalmak ve ilgi yarattıklarını anlamak. Hoşgörü dışında daha iyi bir yol olmadığını anlamalılar. En önemli şey, senin tutkularını yaşaman ve inanman.

4-Kendi tarzını nasıl tarif edersin ?

Klasik ve sade bir stilim var. Koyu jean, beyaz tişört bir tür üniforma. Kazak ve paltolar için güzel kumaşlara dikkat ediyorum.

5- Mango erkeği ne tür bir erkek?

Mango erkeği modern ve kendinden emin.

6-  Kampanya çekimi sırasında Mango ile olan deneyiminizden bahseder misiniz?

İskoçya’da tipik bir yağmurlu gün boyunca çekim yapıyorduk ancak arkadaş canlısı bir ekip tarafından ısındık. Çekimde hissetmedim, yeşil tarlalarla çevrili bir kalede, koyun ve atlarla dolu nehirlerde arkadaşlarımla daha fazla zaman geçirdim. Muhteşem bir yerdi. Arkadaşlarla rüya gibi bir hafta sonu oldu.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com