Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

KAS İNŞASI İÇİN BESLENME REHBERİ

anaslide

KAS İNŞASI İÇİN BESLENME REHBERİ

-

 

Daha büyük kaslara kavuşmak için ne yediğiniz ve ne kadar yediğiniz çok büyük önem taşıyor.

kas-beslenme

Vücudunuz, kendini sürekli yeniden oluşturan bir makine. Her gün her dakika kendi dokularını yıkıyor, yerlerine yediklerinizden ve diğer dokulardan elde edip geri dönüştürdüklerinizden oluşan kombinasyonlar koyuyor.

Antrenmanlarınız, kaslarınızdaki protein yıkımı ve inşasının, normalde olduğundan daha hızlı gerçekleşmesini sağlar. Vücudunuzu dönüştürmeye çalıştığınız zaman, bu yüzden protein tüketimi büyük önem taşıyor. Protein tüketiminizi de antrenmanlara başladıktan sonraki süreçte eskisine kıyasla arttırmanız gerek.

Bunu yapmanın 2 yolu var. İlki -ve çok daha kolay olanı- normalden daha fazla protein tüketmek. Protein, kendi başına anaboliktir ve kaslarınızda depolanmak ister. İkinci yol ise, kaslarınızı uyaracak ve onları daha fazla büyümeye ve kuvvetlenmeye itecek tarzda antrenman yapmaktır.

Yüksek kaliteli proteinlerden oluşan bir beslenme programı ile sağlam bir kuvvet antrenmanını birleştirmek, hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak en doğal, en eski ve en iyi yöntemdir. Bu makale, hedeflerinize ulaşmak için size ne zaman ve ne kadar protein tüketmeniz gerektiğini göstermeyi hedefliyor.

1- Ne kadar yemeli?

2007’yılında Journal of Applied Physiology’de yayımlanan bir araştırmaya göre, kuvvet antrenmanlarına başlanılan ilk 20 gün içerisinde kas hacmi her gün %0.2 oranında artmaya başlıyor. Kas miktarındaki bu artışın miktarı, eş zamanlı olarak yaşanan kas proteini yıkımına bağlı olarak artabiliyor ya da azalabiliyor.

Bu veriler, antrenmanlara yeni başlayan ya da verilen ara sonrasında antrenmanlara yeniden dönen kişilerin, yıllarını antrenmanla geçiren ağırlık odası kıdemlilerine kıyasla daha fazla proteine ihtiyaç duymalarını açıklar nitelikte. Yeni başlayanlar için asıl sorun ise beslenmeleri konusunda endişe etmeleri ve bu sebepten ötürü ihtiyaçları olan protein miktarını almamaları olarak gösteriliyor.

Ne kadardan bahsediyoruz:  Vücut ağırlığı kilogramı başına her gün 1.6 gram protein almak, iyi bir hedef olacak. Örneğin, vücut ağırlığı 80 kg olan bir erkek, günde 130 gram protein almayı hedeflemeli.

Ne sıkılıkta yemeli?

Protein sentezi, besinlerden alınan proteinin kas dokusuna dönüştürülme sürecidir. Dr. Mike Russell’ın da açıkladığı üzere, protein sentezi lambaya benzer: Ya yanıyordur ya da kapalıdır. 20-25 gramlık kaliteli protein sayesinde lamba yanmaya başlar. Daha fazla protein almak, protein sentezini arttırmaz. Zira lambanın da bir kapasitesi vardır ve istediğiniz kadar uğraşın, vereceği ışık değişmeyecektir.

Neden önemli?

Çoğu kişi, sabahları az protein/çok karbonhidrat, öğle yemeğinde daha fazla protein, akşam yemeğinde ise bol protein tüketmenin doğru olduğunu düşünür. Fakat, 2014 yılında Journal of Nutrition‘da yayımlanan bir çalışma, protein alımının gün içerisine yayılmasının daha verimli olduğunu gösteriyor. Söz konusu çalışmada, günde her 3 öğününde 30’ar gram protein tüketen katılımcıların protein sentezinin, proteinin çoğunu akşam yemeğinde tüketenlere oranla %25 daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştı.

Journal of Applied Physiology’de yayımlanan yeni bir çalışmada ise, günde 6 kez 20’şer gram protein tüketen kişilerin kas kütlesinin arttığı ve yağ kaybettikleri ortaya çıktı. Üstelik, bu durum antrenman yapılsa da yapılmasa da değişmiyordu. Katılımcılara uyanmalarının ardından 1 saat içerisinde, uykudan en az 2 saat önce ve arada kalan her 3 saatte bir protein takviyesi verilmişti.

6 öğün biraz fazla olabilir. Fakat protein açısından zengin 3 öğün yapmak, özellikle de antrenmana yeni başlandıysa mantıklı olacak. Protein sentezi, antrenmanın 16 saat sonrasında en üst seviyesine ulaşır ve 48 saat boyunca yüksek seviyede devam eder. Protein yıkımı ise 24 saat boyunca hızlı olur.

Buradan çıkarılacak sonuç, her öğünün önemli olduğudur. Eğer haftanın 3 ya da 4 günü antrenman yapıyorsanız, vücudunuz, her gün her saatini yeni kas oluşturmak için harcıyor demektir. Aynı zamanda, bu sürenin yarısını da kas yıkımı ile geçiriyordur.

Antrenman öncesi ve sonrası

Antrenmanlarınızı uzun süredir ve düzenli olarak yapıyorsanız, protein sentezi üst seviyesine çok daha erken (antrenmandan 4 saat sonra) ulaşacak ve normale çok daha hızlı dönecektir. Bu durumda, antrenman öncesi ve sonrası hemen tüketeceğiniz protein, daha fazla önem kazanıyor.

2012 yılında American Journal of Clinical Nutrition’da yayımlanan bir çalışmada, bilim insanları, protein ve kuvvet antrenmanı ilişkisini irdeleyen birçok çalışmayı masaya yatırdılar. Elde edilen bulgulara göre, protein takviyesi kullanan kişiler 12 hafta boyunca fazladan 1 kilo kas kazanmışlardı. Protein takviyesi kullanmayanlar için böyle bir gelişme söz konusu değildi.

Journal of the International Society of Sports Nutrition’da 2013 yılında yayımlanan bir araştırmaya göre, kaslarınızın proteini en verimli kullanacağı zaman dilimi, 4-6 saat olarak tanımlanıyor. Yani, işin idealini söyleyecek olursak, antrenmandan 2-3 saat öncesinde ve antrenman sonrasında 1-2 saat içerisinde protein açısından zengin öğünler tüketmeniz gerek.

Sabahları kahvaltı yapmadan antrenmana koyulanlar için ise bu fırsat aralığı daha kısa oluyor. Çünkü, Dietary Protein and Resistance Exercise’a göre, uyku sırasında protein sentezi %15-30 arasında yavaşlıyor. Yani, eğer sabah aç karnına antrenman yapıyorsanız, öğününüzü mümkün olduğunca antrenmanınızı bitirir bitirmez  tüketmeniz gerekiyor.

En iyi protein kaynakları

Farklı besin türleri, farklı amino asit (proteinin yapı taşları) kombinasyonları içerir. Konu kas inşası olduğunda, karşımıza 20 amino asit arasında açık ara en önemlisi lösin olarak çıkıyor. Bir öğünden maksimum anabolik etkinin elde edilebilmesi için, tahminen 2-3 gram lösin alınması gerekiyor.

Bir servis (yumruk büyüklüğünde) kırmızı et içerisinde en az 2 gram lösin bulunur. 3 yumurta, 2 bardak süt, 1 parça balık ya da bir kap yoğurt size 1.5 gram lösin sağlayacaktır. 25 gram whey protein ise size yaklaşık 3 gram lösin verebilir.

Tüm bitkisel besin kaynakları içerisinde, en çok lösin barındıran ise soyadır. İkinci sırada fasulye ve mercimek gelir. Üçüncü sırada ise çerezler ve keten tohumu gelmekte.

Karbonhidratlar ve yağlar

Eğer bu makaleyi 10 yıl öncesinde okuyor olsaydınız, size antrenman öncesinde ve sonrasında karbonhidrat yemeniz, fakat yağ tüketmemeniz söylenirdi. Antrenman öncesinde karbonhidrat tüketilmesi iddiasının dayanak noktası, hızlı enerji kaynağı olarak kullanılabilir olmalarıydı. Antrenman sonrası karbonhidrat tüketimi ise enerjinin yenilenmesini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda, besinlerin vücutta depolanmasını mümkün kılan insülin hormonunun üretimini sağlayarak, kas hücrelerine protein ulaşmasına neden oluuordu. Öte yandan, yağların sindirimi daha yavaş olduğu için kritik hormonların tepkilerini azaltabiliyorlardı. Tüm bunların dayanak noktası ise, vücudunuzun, sizden işleri mümkün olduğunca basit tutmanızı talep ediyor olduğu fikriydi. Fakat şimdilerde şunları biliyoruz ki:

1.  Masa başı işlerde çalışanlar, yani antrenman haricinde vaktinin çoğunu uzun saatler oturarak geçirenler, antrenman öncesinde enerji sağlamak için karbonhidrat almaya ihtiyaç duymuyorlar. Zira stoklarımızda ihtiyacımızdan daha fazla enerji mevcut.

2. Günde 1’den çok yorucu antrenman yapmadığınız taktirde, enerjinizi yenilemeniz için bolca vaktiniz olacak. Öğünlerinizi düzenli olarak tükettiğiniz sürece sıkıntı yaşamazsınız.

3. Antrenman sonrası takviye ya da öğün olarak protein ve karbonhidratları birleştirmek yararlı olacaktır. Dietary Protein and Resistance Exercise’a göre, bu sayede protein sentezinizi yükseltirsiniz.

4. Yağ konusu ise endişe edilmesi gereken bir şey değil. Şimdi göründüğünüzden daha iyi olmak için antrenman yapıyorsanız ve besleniyorsanız, total kalori miktarınız daha fazla önem taşır. Az karbonhidratlı ya da az yağlı bir beslenme planı ile de kaslı ve yağsız bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Sonuç

1. Hacim ve kuvvet kazanmak için antrenman yapan erkekler, en iyi sonuçları vücut ağırlığındaki her bir kilogram başına 1.6 gram protein alarak elde ederler. Daha önce de belirtildiği gibi, örneğin 80 kilogram ağırlığındaki bir erkek, her gün 130 gram protein almayı hedeflemelidir. Kas kütlesi kazanmak için günlük aldığınız protein miktarı meselenin püf noktasını oluşturuyor.

2. Çoğunluğunu tek bir öğünde almaktan ziyade, protein alımınızı gün içerisinde 3 ya da daha fazla öğüne yaydığınız zaman, protein sentezi daha fazla olacaktır. Protein sentezini tetiklemek için her öğünde 20 gram kaliteli protein almayı hedefleyin.

3. Yeni başlayanlarda ya da ara verdikten sonra antrenmana tekrar başlayanlarda, kuvvet antrenmanları, protein sentezini 48 saat boyunca yükseltir. Daha tecrübeli olanlar için bu süre 24 saattir.

4. Protein sentezi uyku sırasında yavaşladığı için, uyandıktan sonra bir şeyler yemek daha mantıklı olacaktır.

5. Antrenmandan birkaç saat önce ve antrenmanın hemen ardından protein açısından zengin bir öğün tüketmeniz, sizin için en yararlısı olacaktır.

6. Daha iyi kazanımlar için antrenman sonrası öğününüze karbonhidrat eklemeyi ihmal etmeyin.

anaslide

Karpuzun Daha Önce Duymadığınız Faydaları

-

Lezzetli ve ferahlatıcı etkisinin yanı sıra sağlık açısından da önemli faydalar sağlayan karpuzun yaz sofralarımızın vazgeçilmezlerinden biri olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Yüzde 92’si sudan oluşan bu leziz meyve, içerdiği yüksek su oranı,vitamin ve mineraller ile kanserden cildi gençleştirmeye, saçları beslemesinden kilo vermeye dek çok sayıda fayda sağlıyor. Üstelik çekirdeği de faydalı! Ancak şeker oranı yüksek olduğundan dolayı dikkatli tüketmende fayda var.  2 dilim (280 gram) karpuz 80 kalori olup; 20 gr şeker, 270 mg potasyum, 17 gr A vitamini, 21 gr C vitamini, 4 gr demir, 1 gr lif içeriyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan, yüksek potasyum içeriğinden dolayı böbrek hastaları mutlaka doktoruna danışmalarını; insülin direnci, hipoglisemi, diyabet hastası olan kişilerin de karpuz tüketirken porsiyon kontrolüne çok dikkat etmelerini ve 2 dilimi (280 gr) aşmamaları gerektiğini belirken, diyabet hastalarının kan şekeri dengesini sağlamak adına karpuzu peynir ile tüketmeleri gerektiğinin altını çiziyor. Karpuzla gelen faydaları öğrenmeye hazır mısınız?

Ödemi azaltıyor

Karpuz, su oranı çok yüksek bir meyve olduğundan diüretik özelliği bulunuyor yani sık sık idrara çıkarıyor. Bu nedenle ödem problemi yaşayanlar için yaz aylarında ilaç gibi bir besin. Suyun yanı sıra lif içeriği sayesinde de kabızlığı önlemeye yardımcı olan karpuz, sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenliliği destekliyor.

Kan basıncını dengeliyor

Karpuzda bulunan potasyum ve magnezyum miktarı, kan basıncını yani tansiyonu düşürüyor. Potasyum ‘vazodilatatör’ olarak kabul ediliyor yani kan damarları ve arterler üzerindeki gerginliği serbest bırakıp, böylece kan akışını uyarıyor. Kardiyovasküler sistem üzerindeki stresi azaltıyor. Karpuzda bulunan karotenoidler arter duvarlarının ve damarlarının sertleşmesini de önleyerek kan basıncı, kan pıhtıları, felç, kalp krizi ve damar tıkanıklığı risklerini azaltmaya yardımcı oluyor.

Saç ve cilt sağlığını koruyor

Karpuz içerdiği A ve C vitaminleri sayesinde saçlarımız ve cildimiz için de mükemmel bir besin. Yüksek su oranı ve saçları nemlendiren sebum üretiminde gerekli A vitamini içeriği sayesinde cildi daha canlı ve güzel gösteriyor. C vitamini de cildi sağlıklı, esnek ve güçlü kılan bir protein olan kolajen yapımına yardımcı oluyor; cilt hücrelerini oluşturmasının yanında hücreleri onarıyor.

 Kansere karşı savaşıyor

Kırmızı renginden de anlaşıldığı gibi karpuz antioksidanlardan zengin bir meyve. İçerdiği likopen isimli antioksidan kanser hücrelerini bloke ediyor ve vücudun savunma sistemi olan bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Yine içerdiği yüksek C vitamini sayesinde vücutta kanser oluşumunu sağlayan serbest radikallerin oluşumunu engelliyor.

Kalp sağlığını koruyor

Karpuz çekirdekleri de içinde bulunan “Cucurbocitrin” adlı madde ile kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı oluyor. Tekli ve çoklu yağ asitlerinden zengin olan karpuz, kandaki kötü kolesterolü düşürerek kalp sağlığını da koruyor. Her gün 1 avuç karpuz çekirdeği yeterli olacaktır. Çiğnemek veya doğrudan yutmak fark etmeyecektir. Çiğ olarak tadını sevmeyenler fırında kavurarak da tüketebilir.

Uykuyu düzenliyor

Karpuz, yüksek magnezyum içeriği ile kaliteli uyumaya yardımcı oluyor. Uyku bozukluklarını ve uykusuzluk oluşumunu azaltıyor.

Hafızayı güçlendiriyor

Hücre zarlarının yapısının korunmasında, sinir iletiminin sağlanmasında görev alan yağ asitlerinden zengin karpuz çekirdeği, bu etkileri sayesinde öğrenmeyi kolaylaştırarak, hafızayı güçlendiriyor. Ayrıca yağ emilimine yardımcı oluyor, kronik inflamasyonu azaltıyor.

Kasları rahatlatıyor

Spordan hemen sonra karpuz ve karpuz suyu tüketilmesi kas ağrısını azaltmaya yardımcı oluyor, kasları güçlendiriyor, egzersiz sonrası toparlanma sürecini hızlandırıyor. Hızlı kas toparlanması için spordan hemen sonra 1 bardak karpuz suyu içilebilir.

Beslenme ve Diyet Uzmanından karpuzlu 3 lezzetli tarif

KARPUZ SMOTHIE (200 kalori)

2 dilim karpuz

5 adet çilek

1 limonun suyu

1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı: Karpuz doğranıp çileklerle beraber 1-2 saat buzlukta bekletilir. Buzluktan çıkarılan karpuz ve çilekler, limon suyu ve bal ile beraber blender’dan geçirilir, bardaklara paylaştırılarak, dilersen üzerine taze nane yapraklarıyla servis edebilirsin.

 

2 Dilim karpuz

1 bardak kıyılmış roka

5-6 adet mozarella peyniri

Yapılışı: Karpuzları küp küp doğrayın. Kıyılmış rokaların üzerine ekleyin. En üstüne de mozarella peynirlerini ekleyerek servis yapabilirsiniz.

 

KARPUZ PİZZA (150 kalori /1 dilim)

4 pizza dilimi şeklinde kesilmiş karpuz

4 kaşık lor peyniri

4-5 dal nane

Yapılışı: Pizza dilimi şeklinde olan karpuzları tabağa yerleştir. Üzerine lor peynirlerini ekle. Nane yapraklarıyla süsleyerek servis yapabilirsin.

KARPUZLU SALATA (180 kalori)

2 Dilim karpuz

1 bardak kıyılmış roka

5-6 adet mozarella peyniri

Yapılışı: Karpuzları küp küp doğrayın. Kıyılmış rokaların üzerine ekleyin. En üstüne de mozarella peynirlerini ekleyerek servis yapabilirsiniz.

Herkesin merak ettiği soru: Karpuz kilo aldırır mı

Yaz mevsimiyle birlikte tüketim miktarı tavan yapan bu lezzetli meyve, kilo alma konusunda birçok kişiyi kaygılandırsa da en iyi dostlarımızdan biri

Bir dilim soğuk karpuz birçoğumuzu çocukluk günlerine geri götürse de, birçok kişi bu meyvenin tatlı olması nedeniyle beslenme programlarını sabote ettiğini düşünüyor. Öyleyse karpuzseverlere güzel bir haber verelim: karpuz yemek, yağlanma riskinizi artırmadan tatlı bir şeyler yemenin en iyi yollarından biridir. Tabii kontrollü bir biçimde tüketirseniz.

Karpuz Besin Değeri

Yüzde 92’si sudan oluşan karpuz, buna karşın oldukça besleyicidir. Karpuzu her ısırdığınızda ciddi oranda A, B6 ve C vitamini alırsınız. Karpuzda ayrıca bol miktarda likopen, antioksidan ve amino asit bulunur. Karpuzda ayrıca mütevazı miktarda potasyum da bulunur.

150 gram karpuzdaki kalori miktarı ise yalnızca 46’dır. 1 kilo almak için 7700 kalori tüketmeniz gerektiği düşünülürse, karpuz yiyerek kilo almak çok da kolay değildir. Zira 150 gram karpuzda 1 gramdan az yağ vardır ve karpuz düşük yağ tüketilen diyetler için idealdir.

Karpuzdaki amino asitler

Karpuz gibi antioksidan ve amino asit oranı yüksek yiyeceklerin vücudun en iyi şekilde çalışmasını sağladığını söyleyen Academy of Nutrition and Dietetics’in beslenme uzmanı Angela Lemond, “Antioksidanlar vücuttaki hasarı azaltır ve kanseri önler. Proteinleri oluştan amino asitler ise vücutta önemli görevler üstlenir” diyor.

Karpuzun içinde bulunan likopenin kalp ve kemik sağlığı için oldukça önemli olduğunu söyleyen Texas Üniversitesi Fitness Enstitüsü’nde beslenme uzmanı olarak görev yapan Victoria Jarzabkowski, “Likopen ayrıca prostat kanserini önler ve inflamasyonları engelleyen etkili bir antioksidandır” diyor.

Karpuzun içerisinde bol miktarda bulunan bir başka bileşen ise kilo vermenize yardımcı olabilir. Karpuzda yoğun miktarda bulunan sitrülin adlı bileşen, vücudun içerisinde arjinin adlı temel amino asitlerden birine dönüşür. Amino Acids dergisinde 2015 yılında yayımlanan ve hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, farelerin vücudunda artan arjinin seviyesinin yağ depolarındaki yağı azalttığı ve kas gelişimini artırdığı ortaya çıktı. İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar hala devam etse de, kandaki arjinin miktarının artışının kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülüyor.

BONUS: KARPUZ YEMEK MUTLULUĞU ARTIRIYOR

Yapılan araştırmalar karpuz yemek ve mutluluk arasındaki ilişkiyi ortaya koydu.

Karpuzla mutluluk arasında bir ilişki olmalı. Biz söylemiyoruz, bilimsel araştırmalar öyle diyor: Amerikan Journal Of Public Health dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, her yemeğine meyve (ya da sebze) ekleyenlerin mutluluk katsayısı artıyor. Mutsuz hissettiğin anlarda, kıpkırmızı bir dilim karpuz atıştırmak size iyi gelebilir. Kendisi bolca vitamin ve kalp dostu likopen ile dolu. Üstelik yüzde 90’ından fazlası su! Susuzluğunuzu gidermek, sağlık ve mutluluk kazanmak için dolabınızda ona yer açın. Ancak dikkat edin: Şeker oranı da yüksek bir meyve olduğundan, aşırıya kaçmak kilo kontrolünde sorun yaratabilir.

Devamı

anaslide

Gülle gibi bicepsler!

-

Gülle gibi bicepslere sahip olmak için bu programı uygulayın.

ISINMA

Kol egzersizlerinizi en verimli hâle getirmek ve sakatlıkları önlemek için omuzlarınızın öne düşmesine izin vermeyin. Prone cobra hareketi omuzlarınızı ve sırtınızdaki stabilizatör kasları güçlendirecektir.

1 Prone cobra

Bacaklarınız düz, kollarınız iki yanda ve avuçlarınız aşağı bakacak şekilde yere yüzüstü uzanın. Kalçanızı yere doğru çekin. Kalça kaslarınızı sıkıştırın, bacaklarınızı yerden kaldırın. Aynı anda nefes alın ve sırtınızın üst kısmındaki kasları sıkın, göğsünüzü, başınızı ve kollarınızı yerden kaldırın. Bunu yaparken başparmaklarınızı tavana doğru kaldırın. Bu pozisyonda 4 saniye kalın ve ardından başlangıç konumuna geri dönün. Bu 1 tekrardır. 10 tekrardan 2 set yapın.

KUVVET

Kas inşa eden bu istasyon çalışmasını 3 tur yapın. Tur aralarında 1 dk dinlenin. Orta ağırlıkta dambıllarla başlayın; ilk iki turda 12, son turda 10 tekrar yapmaya çalışın. Hareketleri kusursuz bir formda tamamlamaya odaklanın.

2 Tall kneeling hold curl

Dizlerinizin üzerine çökün, bacağınızın üst kısmı yere dik bir pozisyonda olsun. Dambılları alttan tutuş ile kavrayın. Ön kollarınız yere paralel bir pozisyona gelene dek ağırlıkla curl hareketini yapın. Bu başlangıç pozisyonunuz. Sol kolunuzu oynatmadan sağ kolunuzu yan tarafınıza doğru indirin. Tam bir curl hareketi tamamlayın. Kolunuzu başlangıç konumuna geri indirin. Sol kolunuzla hareketi tekrarlayın. Bu 1 tekrardır, 10 ila 12 tekrar yapın.

3 Floor JM press

Dambılları göğsünüzün üzerinde tutarak, kollarınız düz ve avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde sırtüstü uzanın. Dambıllar doğrudan omzunuzun üzerinde ve dirseklerinizin ucu kaburganızın yanında olana dek dirseklerinizi bükün. Duraklayın ve ardından başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bu 1 tekrardır, 10 ila 12 tekrar yapın.

4 Wall curl

10 kilogramlık 2 dambılı alttan tutuş ile kavrayarak, sırtınız duvara dayalı bir şekilde ayakta durun. Sırtınızı ve kollarınızın üst kısmını duvara dayalı tutarak dambılları göğsünüze doğru kaldırın. Curl hareketinin sonunda biceps kaslarınızı sıkın, ardından dambılları indirin. Bu 1 tekrardır, 10 tekrar yapın.

 

5 Close-grip pushup hold

Şınav pozisyonu alın, elleriniz doğrudan omuzlarınızın altında dursun. Dirseklerinizi vücudunuza yakın tutun ve göğsünüz yerden sadece 5 cm kadar yukarıda kalana dek gövdenizi indirin. Bu pozisyonda 4 saniye duraklayın, ardından başlangıç konumuna geri dönün. Bu 1 tekrar demektir. Süre dolmadan veya formunuz bozulana dek egzersizi yapabildiğiniz kadar tekrarlayın.

 

Devamı

anaslide

Asker antrenman programı

-

Askeri disiplini iliklerinize kadar hissedeceğiniz Army Boot Camp antrenmanıyla, kaslarınıza emir komutanın kimde olduğunu gösterin.

Ağırlıkları sürekli olarak aynı biçimlerde indirip kaldırmaktan sıkıldıysanız ve bununla birlikte bir de plato evresine girdiğinizi düşünüyorsanız, sizi Prime Fitness spor salonlarında taş üstünde taşın bırakılmadığı Army Boot Camp ile tanıştıralım. Yoğunluğun en üst seviyede olduğu Army Boot Camp antrenmanı, esasında grup dersi şeklinde olsa da kendi başınıza da uygulayabileceğiniz ve olumlu sonuçlar alabileceğiniz bir antrenman prensibi. Antrenmanın yüksek temposuna karşın 3-4 çalışmanın sonunda vücudunuzun bu disipline adapte olabileceğini söyleyen Prime Fitness antrenörü Onur Türksever, “Antrenmanın interval mantığında olması bir yandan kas kütlenizi artırırken, bir yandan da yağ yakmanızı sağlar. Üstelik dayanıklılığınız da ciddi oranda artar” diyor. Ancak biz en başından uyaralım: Antrenman bittiğinde kan ter içinde kalacaksınız.

TALİMATLAR Hareketleri belirtilen sırayla ve istasyon çalışması şeklinde uygulayın. Toplamda üç tur yapacağınız bu çalışmada hareketleri ilk turda 30 saniye, ikinci turda 45 ve son turda 60 saniye yapın. Hareket aralarında 10-15 saniye, tur sonlarında ise 1-2 dakika dinlenin. Bu antrenman programını kendi başınıza uygulayabileceğiniz gibi, kendi antrenman programlarınıza ek olarak da haftada 2-3 kez yapabilirsiniz. Antrenmana başlamadan önce ısınma egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin.

01 Commando Dance and French Press

Dambılın bir ucunu her iki elinizle kavrayın. Göğsünüzü bir asker gibi dik tutarak sol ayağınızla öne doğru adım atın. Sol dizinizi 90 derece bükerek sağ dizinizin zemine temas etmesini sağlayın. Hızlı bir şekilde ayağa kalkın ve ağırlığı başınızın üzerine doğru kaldırın. Ağırlığı başınızın arkasına indirdikten sonra hareketi tekrar edin. Her turun sonunda bacaklarınızın konumunu değiştirin.

02 Thera Band Climber

Thera Band’ın uçlarını ayak bileklerinize bağlayarak sağlam bir dayanak noktasının etrafına dolayın. Ellerinizi zemine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Bakışlarınızı karşıda tutun. Sol dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sol bacağınızı düzleştirdikten sonra hareketi sağ bacağınızla tekrar edin ve hareketi süre boyunca akıcı bir şekilde yapın.

03 High Knee Step Up

Önünüze 30 santimlik bir kutu yerleştirin. Ellerinizi yumruklarınız sıkılı bir şekilde göğüs hizanızda tutun. Sol ayağınız kutunun üzerine yerleştirin. Sol ayağınızla kutunun üzerine baskı uygulayarak yükselin ve aynı anda sağ dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sağ ayağınızı zemine yerleştirerek kutunun üzerinden inin. Hareketi diğer bacağınızla tekrar edin.

04 Army Crawling

Her iki elinize de birer dambıl alarak ellerinizi ve ayaklarınızı zemine yerleştirin. Dengenizi sağlayabilmek için merkez bölgenizi sıkın. Dirseklerinizi bükün ve sağ elinizle öne doğru küçük bir adım atın. İlerleyebilmek için sağ elinizi sağ ayağınızla takip edin. Aynı hareketi sol el ve sol ayağınızla tekrarlayın. Süre boyunca bu şekilde hareket ederek ileriye doğru gidin.

05 Medicine Ball Pushup

Sol elinizi sağlık topunun üzerine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Dirseklerinizi bükerek göğsünüzle zemin arasında birkaç santim kalıncaya dek alçalın. Kollarınızı düzleştirin ve sağlık topunu sağınıza doğru yuvarlayın. Topu şimdi de sağ elinizle kavrayarak şınav çekin. Topu her tekrarın sonunda diğer yöne yuvarlayarak süreniz bitene kadar harekete devam edin.

06 Sit-Up Punches

Matın üzerine sırtüstü uzanın. Dizlerinizi bükerek ayaklarınızı tamamen zemine yerleştirin. Ellerinizi başınıza koyun. Karın kaslarınızı sıkarak mekik çekin. Şimdi önce sağ, sonra da sol elinizle ileriye doğru birer yumruk savurun. Kontrollü bir şekilde alçalın. Süreyi tamamlayana kadar hareketi yapmaya devam edin.

07 Army Plank

Matı yatay bir şekilde zemine yerleştirin. Ön kollarınızı matın en sol tarafına yerleştirerek plank pozisyonu alın. Sağ kolunuzu yana doğru açın. Sol kolunuzla sağ kolunuzu takip ederek matın sağına doğru ilerleyin. Matın sonuna geldiğinizde bu kez solunuza doğru ilerleyin ve süre dolana kadar matın bir ucundan diğer ucuna gidin.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com