Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Korku ve fobi farklı mı?

ERKEK AKLI

Korku ve fobi farklı mı?

-

 

Hemen herkesin belli konularda korkuları varken, bazıları da fobi sahibidir. Peki, ikisinin arasındaki fark ne?

Eğer nedenini açıklayamadığınız bazı korkularınız varsa endişelenmeyin, yalnız değilsiniz. Çünkü bu dünyada herkesin mantıksız bazı korkuları vardır. Örneğin hayatında fare görmemiş biri bile farelerden korkabilir. Bazıları da dişçiye gitmekten ölümüne korkar. Çoğu insan için bu korkular hayatında önemli bir yer tutmaz ama bazıları için normal yaşamını etkileyecek boyutlardadır. Eğer korkularınız sıradansa pek de önemli değil ama yaşamınızı etkiliyorsa, bunun adı fobidir ve mutlaka üstesinden gelmeniz gerekir.

Fobi ile korku farkı

Fobi, ya da gerçekte tehlikeli olmayan herhangi bir şey veya durum karşısında hissedilen yoğun korku… Yükseklik, böcekler, yılan, fare, örümcek hatta iğne bile fobi gerekçeleri arasında… Bu yoğun korkuyu çocukluğunuzdan taşımış ya da ileriki yaşlarınızda geliştirmiş olabilirsiniz. Fobiniz varsa, yaşadığınız korkunun mantıksız olduğunu bilirsiniz ama duygularınızı kontrol edemezsiniz. Hatta fobiniz, hayatınızı bile yönlendirir; örneğin kapalı yerde kalma fobiniz varsa, muhteşem bir iş teklifini, sırf çalışacağınız ofis 10’uncu katta diye ve o kata asansörsüz çıkamayacağınız için reddedersiniz!

İnsanoğlu, tehlikeye maruz kaldığı zamanlar korku geliştirir. Bu, insani bir tepki mekanizmasıdır ve insanın kendisini koruma amacıyla ortaya çıkar. Verilen mesaj da “ya savaş ya kaç” anlamına gelir. Bizi korkutan her ne ise hızla eyleme geçmemiz, ya mücadele etmemiz ya da kaçmamız gerekir.

Fobilerde ise durum farklıdır. Bir kere karşımızdaki tehdit unsuru son derece abartılmıştır hatta bazen öyle bir tehdit bile yoktur. Diyelim, köpek fobiniz var. Hırlayan, dişlerini gösteren ve saldırmaya hazır bir doberman için bu fobi normaldir ama şirin, ayaklarınızın dibinde dolanan ve size türlü maskaralıklar yapan bir fino köpeğinden “köpek fobiniz” yüzünden kaçmak mantıksızdır.

Continue Reading
Advertisement

ERKEK AKLI

Sosyalben Store & Sarev İş Birliği Paylaşarak Çoğaltıyor

-

Editör :

 Kurulduğu günden bu yana dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklarımızın yeteneklerinin keşfedilmesi ve geliştirilmesi adına çalışmalar gerçekleştiren SosyalBen Vakfı’nın çalışmalarına bütçe oluşturmak amacıyla kurulan, satış mağazası SosyalBen Store, 75 yılını kutlayan Sarar markası ile yeni bir iş birliğine imza attı.

Topluma olan sorumluluklarını paylaşarak çoğaltmayı hedefleyen Sarar, “75 Gönülden Sene” sloganıyla SosyalBen Store’un birbirinden renkli ürünlerini ev tekstil markası Sarev’inmağazalarında satışa çıkardı.

Sarev mağazalarında yer alan SosyalBen Store ürünlerinin satışından elde edilecek gelir, taşımalı eğitim gören çocukların umutlu bir geleceğe bakarak gelişimlerini sağlayacak. Dezavantajlı bölgelerde yaşayan 7-13 yaşındaki çocuklar, tasarım atölyesinde yeteneklerini keşfedip geliştirme fırsatı yakalayacak. Sarar tarafından, vakfın gönüllü grubuna özel tasarlanan tişörtler 2019-2020 dönem saha çalışmalarında yer alacak.

Devamı

ERKEK AKLI

Bridgestone İpek Şenoğlu Cup – Sarar Sponsorluğu

-

Editör :

Sarar, İpek Şenoğlu Cup ile sponsorluk geliştirmeye hazırlanıyor.           

Abdurrahman Sarar’ın 12 metrekarelik bir terzi dükkanında temellerini attığı SARAR bugün; Türkiye’de beş büyük üretim fabrikasındaki yüksek işçilik kalitesi ve özel dikim ayrıcalığıyla hazır giyim sektöründe dünya markalarıyla yarışarak hizmet vermeye devam ediyor.  Sektördeki 75. yılını kutlamakta olan Sarar’ın, Avrupa ve ABD başta olmak üzere yurt dışında birçok konsept mağazası bulunuyor.  

Moda sektöründe 75 yıllık bir tecrübeye sahip olan markayı zirveye taşıyan en önemli etmenlerin başında sponsorluk faaliyetleri geliyor. 

Marka, bu sene sektörde başarıyla geçen 75. yıllarını kutlamak amacıyla, kendi alanlarında öncü olmuş isimleri bir araya getirerek, başarı kavramını tekrar yorumladıkları bir konsept çekim gerçekleştirdi. Türkiye’nin en başarılı sporcularından biri olan İpek Şenoğlu’nun da dahil olduğu bu keyifli projeden sonra, beraber daha iyi işlere imza atabilmek adına İpek Şenoğlu Cup ile sponsorluk geliştirecekler. 

Tenis sporunun Türkiye’de yaygınlaşmasına hizmet eden Bridgestone İpek Şenoğlu Cup Tenis Turnuvası, ülkemizde tenis sporunun gelişimine katkı sağlamak amacıyla 8 yıldır 16 farklı şehirden rekor sayıda sporcuları bir araya getirmeye devam ediyor.

Bu yıl 26 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında İstanbul Dalyan Kulüp’te gerçekleşecek olan turnuvada toplam 550 sporcu yarışacak. Turnuva katılımcıları Sarar tarafından sporculara özel olarak üretilen tişörtleri giyecekler.

Devamı

ERKEK AKLI

Mango Erkeği Hugo Sauzay’dan tavsiyeler

-

Mango erkeği Hugo Sauzay, merak edilenleri yanıtladı. İşte onun tavsiyeleri.

1- Sen bir modelsin ama aynı zamanda bir iç tasarım şirketine sahipsin. Bu iki alanın ne kadar bağlantılı olduğunu düşünüyorsunuz?

Seyahatler ve toplantılardan besleniyorum, moda ile yaptığım için şanslıyım. Bana farklı kültürlerle, insanlarla ve farklı yaşam biçimleriyle tanışma şansı veriyor. Ne zaman başka bir yerde çekim yapsam, mimari detayların fotoğraflarıyla dolu telefonumla birlikte geri dönüyorum. Yaratıcı insanlarla çalıştığımız için şanslıyız ve onları kreatif süreçte izlemek büyük bir ilham kaynağı. Mimarlıkta olduğu gibi modada da hikaye anlatıcılığı önemlidir. Global bir proje sahip olmak için daha önce yapılan tüm çalışmalar esastır. Sadece kolay bir final görüntüsü değil, zamanın ötesinde bir proje yapmaya çalışıyorsunuz.

2- Katıldığınız projeleri nasıl seçersiniz? Dikkat ettiğiniz ana faktörler nelerdir?

En önemlisi projenin temelindeki insanlar. Moda olmak istemeyen ama doğru bir proje yaratmak isteyen biri.

3- Genç erkek ve kadınlara kendilerine daha güven duymaları için ne önerirsiniz?

Farklılıklara açık kalmak ve ilgi yarattıklarını anlamak. Hoşgörü dışında daha iyi bir yol olmadığını anlamalılar. En önemli şey, senin tutkularını yaşaman ve inanman.

4-Kendi tarzını nasıl tarif edersin ?

Klasik ve sade bir stilim var. Koyu jean, beyaz tişört bir tür üniforma. Kazak ve paltolar için güzel kumaşlara dikkat ediyorum.

5- Mango erkeği ne tür bir erkek?

Mango erkeği modern ve kendinden emin.

6-  Kampanya çekimi sırasında Mango ile olan deneyiminizden bahseder misiniz?

İskoçya’da tipik bir yağmurlu gün boyunca çekim yapıyorduk ancak arkadaş canlısı bir ekip tarafından ısındık. Çekimde hissetmedim, yeşil tarlalarla çevrili bir kalede, koyun ve atlarla dolu nehirlerde arkadaşlarımla daha fazla zaman geçirdim. Muhteşem bir yerdi. Arkadaşlarla rüya gibi bir hafta sonu oldu.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com