Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

KOŞARKEN YARDIM TOPLA!

ERKEK AKLI

KOŞARKEN YARDIM TOPLA!

-

 

Koşmak sizin yaşamınızın bir parçası ise ve düzenli olarak yarışlara katılıyorsanız, STK’lara yardım toplayabilirsiniz. 

Bundan 20 sene önce koşmak, sahilde bile olsa garip karşılanırdı. Çok değil, bundan 10 yıl öncesinde ise koşu denilince yalnızca Avrasya gelirdi akla. Şimdi hemen hemen her hafta Türkiye’nin bir yerinde, bir yarış düzenleniyor. Yarışlar arttıkça haliyle yarışçılar da artmaya ve bir araya gelmeye başladı. 2007 yılında altı amatör koşucu tarafından kurulan “Adım Adım” da 2.000’in üzerinde sporcunun bir araya gelerek oluşturduğu bir sivil toplum insiyatifi. Ancak diğer kuruluşlardan farklı olarak üyeleri boş yere koşmak istemiyor, önceden belirledikleri dernek ya da vakıflar için bağış topluyorlar. “Adım Adım”ın kurucu üyesi Itır Erthan ile konuştuk.

Yurt dışında bu tarz topluluklar var mı?

Elbette. Özellikle Kuzey Amerika’da belli bir STK’ya destek olmak amacıyla koşan, yüzen ya da bisiklete binen çok sayıda sporcu var. Toplumsal cinsiyet eşitliği için koşan da var, HIV/AIDS konusunda farkındalık yaratmak için koşan da. Bu gruplara ilgi çok büyük. Amerika’da bu tür grupların binlerce üyesi var. “Adım Adım”ın farkı bu grupların aksine bir STK’nın altında yer almıyor olması. Örneğin benim  Chicago’da üyesi olduğum “Team in Training”, Lösemi&Lenfoma Derneği’nin koşu takımıydı. “Adım Adım”in herhangi bir STK ile organik bir bağı yok. Yalnızca bir aracı.

Sporcular nasıl para topluyor?

Sistem şöyle işliyor; “Adım Adım” üyeleri olarak, bağış yapmak isteyen kişi veya kurum ile sivil toplum kuruluşları arasında aracı görevini görüyoruz. Katılacağımız yarıştan önce kendi iş, aile ve dost çevremize “Adım Adım” olarak desteklenen dernek veya vakfın projesini tanıtıyor ve bağış çağrısında bulunuyoruz. Bu çağrı genellikle e-posta aracılığı ile yapılıyor. Bağışçı da doğrudan söz konusu dernek veya vakfın resmi banka hesabına “sponsoru” olduğu koşucu adına küçük-büyük bağışta bulunuyor. Hangi dernek veya vakfın destekleneceğine “Adım Adım” üyeleri uzun bir ön araştırma ve inceleme döneminden sonra birlikte karar veriyor; bağışların doğru amaç için kullanıldığını bağışçılara teyid ediyoruz. Bağışları ağırlıklı olarak, İstanbul Avrasya Maratonu’nda ve Runtalya’da topluyoruz.

Hangi STK’lara yardımda bulundunuz?

Dört sivil toplum kuruluşunu destekliyoruz. Türkiye Omurilik Felçliler Derneği’ne (TOFD), Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Toplum Gönüllüleri Vakıf (TOG) ve Buğday Derneği.

TOFD için yarattığımız projenin amacı felçlilerin özgürce hareket edebilmeleriydi. Manuel tekerlekli sandalye kullanamayan, ağır özür grubu içinde yer alan felçlilerimizin; başkalarına bağımlı olmadan çalışabilmesi, okula gidebilmesi, alışverişe çıkabilmesi, kısacası hayatını nispeten kendisi yürütebilmesinin ön koşulu akülü tekerlekli sandalyeye sahip olmasıdır. Biz topladığımız bağışlarla 151 sandelye hediye ettik.

Buğday Derneği ile de yerel tohumları korunmak ve yaşatmak için Tohum Takas Ağı Projesi başlattık. Bin “Adım Adım” sporcusunun 18.500 bağışçıdan topladığı 2,400,000 TL bağış ile Buğday Derneği tehlike altındaki tohumları araştıracak, temin edecek ve ekiminin yapılması için çiftliklere dağıtacak. Çoğaltılan tohumlar, tohum etkinliklerinde çiftçilerle paylaşılacak; tombul bamya, pembe domates, deli bezelye ve nice sebze, meyve yok olmaktan kurtulacak.

“Adım Adım”a nasıl dahil olabiliriz?

Adım Adım’a dahil olmak ve bizimle koşmak için tek yapmanız gereken internet sitemizdeki (adimadim.org) sayfamızdaki formu doldurmak, o kadar basit. Daha önce hiç koşmamış kişiler için internet sitemizde her seviyeye göre koşu antrenmanı bilgileri var. Ayrıca gönüllü antrenörümüz Kees Arendz cumartesi ve çarşamba günleri koşucularımıza antrenman yaptırıyor, koşu teknikleri, doğru beslenme ve sakatlıkları önleme üzerine bilgiler veriyor. Dilerseniz o derslere de katılabilirsiniz.

Adım adımın en güzel yanı sadece koşularda bir araya gelen bir ekip olmaması. Yani tek amacımız koşmak değil. Evet birlikte antrenman yapıyoruz ancak bunun dışında her yarıştan sonra kahvaltı ediyor ya da parti düzenliyoruz. Desteklediğimiz STK’ların organizasyonlarına katılıyoruz.

Yeni başlayan bir kişi, bir sağlık problemi yoksa 5-8 hafta içinde 10km koşar hale gelebilir.

Continue Reading
Advertisement

ERKEK AKLI

Sosyalben Store & Sarev İş Birliği Paylaşarak Çoğaltıyor

-

Editör :

 Kurulduğu günden bu yana dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklarımızın yeteneklerinin keşfedilmesi ve geliştirilmesi adına çalışmalar gerçekleştiren SosyalBen Vakfı’nın çalışmalarına bütçe oluşturmak amacıyla kurulan, satış mağazası SosyalBen Store, 75 yılını kutlayan Sarar markası ile yeni bir iş birliğine imza attı.

Topluma olan sorumluluklarını paylaşarak çoğaltmayı hedefleyen Sarar, “75 Gönülden Sene” sloganıyla SosyalBen Store’un birbirinden renkli ürünlerini ev tekstil markası Sarev’inmağazalarında satışa çıkardı.

Sarev mağazalarında yer alan SosyalBen Store ürünlerinin satışından elde edilecek gelir, taşımalı eğitim gören çocukların umutlu bir geleceğe bakarak gelişimlerini sağlayacak. Dezavantajlı bölgelerde yaşayan 7-13 yaşındaki çocuklar, tasarım atölyesinde yeteneklerini keşfedip geliştirme fırsatı yakalayacak. Sarar tarafından, vakfın gönüllü grubuna özel tasarlanan tişörtler 2019-2020 dönem saha çalışmalarında yer alacak.

Devamı

ERKEK AKLI

Bridgestone İpek Şenoğlu Cup – Sarar Sponsorluğu

-

Editör :

Sarar, İpek Şenoğlu Cup ile sponsorluk geliştirmeye hazırlanıyor.           

Abdurrahman Sarar’ın 12 metrekarelik bir terzi dükkanında temellerini attığı SARAR bugün; Türkiye’de beş büyük üretim fabrikasındaki yüksek işçilik kalitesi ve özel dikim ayrıcalığıyla hazır giyim sektöründe dünya markalarıyla yarışarak hizmet vermeye devam ediyor.  Sektördeki 75. yılını kutlamakta olan Sarar’ın, Avrupa ve ABD başta olmak üzere yurt dışında birçok konsept mağazası bulunuyor.  

Moda sektöründe 75 yıllık bir tecrübeye sahip olan markayı zirveye taşıyan en önemli etmenlerin başında sponsorluk faaliyetleri geliyor. 

Marka, bu sene sektörde başarıyla geçen 75. yıllarını kutlamak amacıyla, kendi alanlarında öncü olmuş isimleri bir araya getirerek, başarı kavramını tekrar yorumladıkları bir konsept çekim gerçekleştirdi. Türkiye’nin en başarılı sporcularından biri olan İpek Şenoğlu’nun da dahil olduğu bu keyifli projeden sonra, beraber daha iyi işlere imza atabilmek adına İpek Şenoğlu Cup ile sponsorluk geliştirecekler. 

Tenis sporunun Türkiye’de yaygınlaşmasına hizmet eden Bridgestone İpek Şenoğlu Cup Tenis Turnuvası, ülkemizde tenis sporunun gelişimine katkı sağlamak amacıyla 8 yıldır 16 farklı şehirden rekor sayıda sporcuları bir araya getirmeye devam ediyor.

Bu yıl 26 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında İstanbul Dalyan Kulüp’te gerçekleşecek olan turnuvada toplam 550 sporcu yarışacak. Turnuva katılımcıları Sarar tarafından sporculara özel olarak üretilen tişörtleri giyecekler.

Devamı

ERKEK AKLI

Mango Erkeği Hugo Sauzay’dan tavsiyeler

-

Mango erkeği Hugo Sauzay, merak edilenleri yanıtladı. İşte onun tavsiyeleri.

1- Sen bir modelsin ama aynı zamanda bir iç tasarım şirketine sahipsin. Bu iki alanın ne kadar bağlantılı olduğunu düşünüyorsunuz?

Seyahatler ve toplantılardan besleniyorum, moda ile yaptığım için şanslıyım. Bana farklı kültürlerle, insanlarla ve farklı yaşam biçimleriyle tanışma şansı veriyor. Ne zaman başka bir yerde çekim yapsam, mimari detayların fotoğraflarıyla dolu telefonumla birlikte geri dönüyorum. Yaratıcı insanlarla çalıştığımız için şanslıyız ve onları kreatif süreçte izlemek büyük bir ilham kaynağı. Mimarlıkta olduğu gibi modada da hikaye anlatıcılığı önemlidir. Global bir proje sahip olmak için daha önce yapılan tüm çalışmalar esastır. Sadece kolay bir final görüntüsü değil, zamanın ötesinde bir proje yapmaya çalışıyorsunuz.

2- Katıldığınız projeleri nasıl seçersiniz? Dikkat ettiğiniz ana faktörler nelerdir?

En önemlisi projenin temelindeki insanlar. Moda olmak istemeyen ama doğru bir proje yaratmak isteyen biri.

3- Genç erkek ve kadınlara kendilerine daha güven duymaları için ne önerirsiniz?

Farklılıklara açık kalmak ve ilgi yarattıklarını anlamak. Hoşgörü dışında daha iyi bir yol olmadığını anlamalılar. En önemli şey, senin tutkularını yaşaman ve inanman.

4-Kendi tarzını nasıl tarif edersin ?

Klasik ve sade bir stilim var. Koyu jean, beyaz tişört bir tür üniforma. Kazak ve paltolar için güzel kumaşlara dikkat ediyorum.

5- Mango erkeği ne tür bir erkek?

Mango erkeği modern ve kendinden emin.

6-  Kampanya çekimi sırasında Mango ile olan deneyiminizden bahseder misiniz?

İskoçya’da tipik bir yağmurlu gün boyunca çekim yapıyorduk ancak arkadaş canlısı bir ekip tarafından ısındık. Çekimde hissetmedim, yeşil tarlalarla çevrili bir kalede, koyun ve atlarla dolu nehirlerde arkadaşlarımla daha fazla zaman geçirdim. Muhteşem bir yerdi. Arkadaşlarla rüya gibi bir hafta sonu oldu.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com