Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

KOŞMAK, BİR ERKEĞİN HAYATINI NASIL DEĞİŞTİRİR?

 

KOŞMAK, BİR ERKEĞİN HAYATINI NASIL DEĞİŞTİRİR?

-

Koşmaktan çekinmeyin. Kural tanımayan bu dinamik spor, hayatınızda adeta bir sihirli değnek etkisi yaratabilir. Birazdan hikayesini okuyacağınız Dan Mottern, 45 yaşında bir okutman ve küçük esnaf. Koşarak nasıl 45 kilo verdiğini ve dayanıklılığının nasıl yükseldiğini anlatıyor.

Koşuya dört yıl önce 5K ile başlayan ve aynı anda bisiklete binmeyi de çok seven Dan Mottern, sporsever yönü ve enerjisiyle zayıflamayı başarmış. Kendisinin hikayesinin, size de esin kaynağı olması dileğiyle…

Ne zamandır koşuyorsunuz?

Dört buçuk yıldır.

Başlarken sizi teşvik eden şey ne oldu? 

Aktif olma yeteneğimi kaybettiğimi düşünüyordum. Genel olarak konuşmak gerekirse, dağlarda ve batının yabani yerlerinde oynamaya devam etmek istiyordum.

Ne sıklıkla koşuyorsunuz?

Ortalama olarak, haftada yaklaşık 6 gün koşuyorum.

Rutininiz nedir?

Rutinim sadece aktif kalmak. Koşuyorum, bisiklete biniyorum ve her gün yürüyüşe çıkıyorum. Sürekli gelişmeyi deniyorum.

Yarışıyor musunuz? Eğer öyleyse, ne sıklıkta ve hangi tür yarışlar?

Ajandada daima bir yarış var. Dört yıl önce bir 5K ile başladım ve sonra düzenli olarak yükseldim. İlk başta, bacaklarımı 20 dakikalık bir 5K için kuvvetlendirdim, sonra dayanıklık egzersizimi 1:30’un altında bir yarı maratonda koşarak geliştirdim. Sonra ilk kez Boston Maratonu için hak kazandım. Yeterlilik sınırlarını sağladığımdan, diğer Boston Maratonu’nda da koştum.

Başka spor ve aktivitelere katılıyor musunuz?

Bisiklete biniyorum. Koşmaya dört buçuk yıl önce başladım, ancak altı ay sonra bisiklete binme ile değiştirdim. Sonra ilerleyen kışta koşuya ve bisiklete geri döndüm. 2014 sonbaharında, Wyoming’ten Washington D.C.’ye, 36 gün boyunca durmadan tek başıma bisikletle gittim.  D.C.’den döndükten sonra, her gün egzersiz yapacağımı bilerek koşmaya geri döndüm. Şimdi koşuyorum ve bisiklete biniyorum, bazen ikisini aynı gün yapıyorum. Favori olarak birine karar veremedim. İkisini de aynı ölçüde seviyorum, tıpkı ailelerin çocukları hakkında hissettikleri gibi.

Sizin için koşmanın en tatminkar parçası nedir?

İlk milde ısınmayı ve yavaşlamayı; negatif split’lerinin yoğunluğunun düzenli artışını ve terden sırılsıklam olmayı seviyorum. Depomun çok derin olduğunu ve onunla bazı inanılmaz şeyler yapabileceğimi fiziksel olarak bilme hissini seviyorum. Bu tatmin edici. Uzak köşelerdeki nehirler ve dağların tepeleri boyunca yürüyebilmek veya yarı yaşımdaki çocuklar devam etmek için zorlanırken önemli çoğunluğu geride bırakarak 2000 ayak tırmanışı yapmak için teşvik edici.

Kilo verme yolculuğunuzu, kilonuzun öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere anlatabilir misiniz?

45 kilodan fazla verdim. Bundan önce, kaç kilo olduğumu kim bilebilirdi ki? Bir tartıya daha önce hiç çıkmamıştım. Ama büyük olasılıkla 113 kilo civarındaydım. Şimdi de yaklaşık 68 kiloyum.

Kilo verme konusunda başarınızın sırrı nedir? 

Bir sırrım yok. Başarının anahtarı benim için çok çalışmak, bir rutin yaratmak ve diyetimi yoluna koymak. Manavlardan alışveriş yapmıyorum. (yani sadece taze ürünler satan, süpermarketlerden daha uzakta kurulan yerler olarak da biliniyor) çünkü orada yaşam tarzıma uygun olmayan çok sayıda gıda var.

Nasıl motive kalıyorsunuz?

Korku, beni çoğunlukla motive ediyor: aktif olamama, harekete geçememe ve fiziksel becerileri kaybetme korkusu. Bugün buradayım ve bunu yapabiliyorum; bu yüzden derinlere inecek, gelişmek için azmedeceğim.

Motivasyonla ilgili sevdiğiniz bir söz var mı?

Britney Spears’ın “Work Bitch” şarkısından adapte ederek söylüyorum; Boston’da parti yapmak istiyorsanız, daha iyi çalışmalısınız.

Kısa ve uzun vadeli hedefleriniz neler?

Şimdiki hedefim 3 saatin altında bir maraton koşmak. Uzun vadeli hedefim ise, ultra maratonlar için egzersiz yaptığım yapmak. Bu yönde ilerlersem, Western States 100 ile egzersiz yapmak aklımda.

Bize söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Öğrenin. Çalışın. Her zaman bir projeniz olsun. Her zaman bir hedefiniz olsun.

Continue Reading
Advertisement

 

Yer çekimine karşı egzersiz

-

Editör :

The Ritz-Cartlon İstanbul’un boğaz manzaralı terası Open Air Spa’da yaz boyunca devam edecek Antigravity Fitness dersleri başlıyor.

Son yıllarda en çok dikkat çeken fitness trend’lerinden biri olan Antigravity Fitness; yoga, pilates, gyrotonic, kinesis, dans ve akrobasiden meydana gelen ve bireyin genel sağlığını, esnekliğini ve fiziksel çevikliğini arttırırken keyif alıp güzelleşmesini sağlamak için tasarlanmış, kapsamlı bir fitness tekniğidir.

Antigravity Yoga olarak da bilinen bu keyifli spor metodu, Antigravity Fitness’ın kurucusu Christopher Harrison’ın lisanslı hamakları ile uygulanıyor.

Yaz boyunca The Ritz-Carlton İstanbul’un terasında gerçekleşecek Antigravity dersleri ile katılımcılar, omurgaları üzerindeki basıncı azaltarak günün geriliminden uzaklaşırken, kaslarını uzatıp güçlendirebilecek.

Antigravity Türkiye Eğitim Direktörü Mine Melek tarafından verilecek dersler yaz boyunca Open Air Spa’nın keyifli ortamında açık havada gerçekleşecek. Yaz sonrası derslere devam etmek isteyenler ise otel bünyesinde hizmet veren Spasoul’da yine Mine Melek eşliğinde bu eşsiz egzersizi deneyimleyebilecek.

Bedenini ve ruhunu hafifletirken, hareketli, esnek ve çevik bir yaşam biçimine sahip olmak isteyen herkes, Salı günleri gerçekleşecek derslere katılım sağlayabiliyor.

Özel ve grup olarak iki farklı şekilde yapılacak olan derslere dair bilgi almak ya da rezervasyon yaptırmak için 0212 334 41 88’i arayabilirsiniz.

Devamı

 

NEW BALANCE BOZCAADA YARI MARATONU

-

Editör :

New Balance, bu yıl 8. kez düzenleyeceği Bozcaada Koşusu ile yaza merhaba diyor. Her yıl binlerce kişilik katılımla festival havasında gerçekleşen New Balance Bozcaada Yarı Maratonu ve 10K Koşusu, 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü Koşan Bilir diyen sporseverleri buluşturacak.

Hem ada kültürünü, hem de doğal güzelliklerini büyük bir huzur içinde sunan Bozcaada’nın muhteşem atmosferi ve doğasıyla iç içe koşulan maratona, profesyonel ve amatör sporcular katılıyor.

New Balance Bozcaada Koşusu, 21 kilometreden oluşan yarı maraton ve 10 kilometreden oluşan parkur olmak üzere 2 kategoride gerçekleştiriliyor. Ayrıca bu sene 4.sü gerçekleştirilecek “Minikler Maratonu“da 4-8 yaş arası minik sporcuların yarışına sahne olacak.

Heyecan ve coşkunun bir arada yaşanacağı, zorlu olduğu kadar eğlenceli yarışı tamamlayan sporcular dinlenme alanlarında gerçekleştirilecek aktiviteler ile de yorgunluklarını atacaklar. Katılımcılar Bozcaada Meydanı’nda kurulacak stant ve etkinlik alanlarında izleyicilerle sosyalleşmenin yanı sıra enfes ada lezzetlerini tatma olanağı da elde edecekler.

Yazı başlatan New Balance Bozcaada Yarı Maratonu ve 10K koşusu ile Bozcaada’nın keyfini “Koşan Bilir.

Devamı

 

GÖZ ALICI YENİ RENKLERİYLE NIKE EPIC REACT

-

Editör :

Nike’ın köpük teknolojisindeki en son yenilik olan Nike React teknolojisiyle geliştirilen ilk koşu ayakkabısı olan Nike Epic React, göz alıcı yeni renkleriyle satışa çıkmaya hazırlanıyor. 

Nike, köpük teknolojisindeki en son yenilik olan Nike React teknolojisiyle geliştirdiği ilk koşu ayakkabısı Nike Epic React’i geçtiğimiz aylarda tanıtmıştı. Her adımda darbeyi yumuşatan ve koşunun sonuna dek gereken enerjiyi sağlamak üzere tasarlanan Nike Epic React, Pink Matcha (hem kadınlar hem de erkekler için pembe ve yeşil versiyonlarıyla), Alloy (sadece kadınlar) ve Horizon (kadınlar için kırmızı, erkekler için koyu gri versiyonlarıyla) isimli renk çeşitleriyle bahar aylarında satışa sunulacak.

Nike’ın en yesini: Nike Epic React

Koşucuların ihtiyaçlarına yanıt veren Nike Epic React, her adımda ayakta hissedilen darbeyi yumuşatıyor, koşunun sonuna dek ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlıyor. Ayrıca daha hafif, aşınma ve yıpranmalara karşı da dayanıklı bir ayakkabı olarak karşımıza çıkıyor.

Ayakkabının üst kısmı oldukça sade. Nike Flyknit Racer’dan ilham alan ve koşucuların ayaklarına gereken noktalarda hassas destek, esneklik ve nefes alabilirlik sunan tek parça Nike Flyknit gövde sayesinde, ayakkabının ön, kemer ve burun kısmı incelikle şekillendirilmiş durumda. Sade ve ince olan üst kısım, yine de gereken desteği sağlıyor.

Taşıyıcı, bağlayıcı ya da tutkal kullanılmadan tek parça Nike React köpüğünden üretilen orta tabanın görünümü, elde edilen verilerin hızla yeni fikirlere dönüştürülmesine imkan tanıyan bilgisayar tabanlı tasarım yardımıyla geliştirildi. Bu sayede orta tabanın yüzeyi, koşu sırasında istenen noktalara yastıklama ve destek sağlayacak şekilde tasarlanırken, ihtiyaç duyulmayan bölgelerde daha az materyal kullanılarak ayakkabının toplam ağırlığı en düşük seviyede tutuldu. Görsel açıdan oldukça karmaşık olan taban yapısı, farklı kalınlıktaki yüzeylerden oluşuyor. Daha kalın noktalarda taban daha üstün yastıklama sağlarken, daha ince noktalar ise tabanın sağlamlığını artırmakta kullanılıyor.

Ayakkabının üst kısmı tek parça köpük üzerinde yer aldığından, dış taban ile orta taban hemen hemen aynı. Bunun tek istisnası, ön kısmında ve topukta yer alan, ayakkabının yeri daha iyi kavramasını sağlayan ve dayanıklılığı artıran iki kauçuk kısım.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com