Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

KOŞMAYANLAR İÇİN KARDİYO

FITNESS

KOŞMAYANLAR İÇİN KARDİYO

-

 

Koşu bandından sıkıldıysanız sorun değil. Sizi ter içinde bırakacak dört farklı alternatifiniz daha var.

1Hepimizin başına gelmiştir. Bazen spor salonunda koşu bandı sırasında beklemek yerine, havlu atıp pes etmek daha kolay gelir. Tıpkı sabahları kalkıp 30 dakika jogging yapmak yerine, telefonun alarmını ertelemeyi tercih etmemiz gibi. Bu yüzden sıkıcı geçen koşu bandı seansları yerine, antrenman programınızı yeniden düzenleyerek koşmadan da fitness seviyenizi artırabileceğinizi söylesek, muhtemelen hayır demezsiniz. Aşağıdaki dört farklı kardiyo alternatifini uygulayarak, koşmak zorunda kalmadan hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Kürek Çekme

2Kürek makinesinin başında nefes nefese kalmanın, sandığınızdan çok daha gerekli bir sebebi var. Kürek çekmek için hem üst, hem de alt vücudunuzu kullanmanız gerekiyor. Duke Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ittiğiniz ve çektiğiniz bu makine, direnç antrenmanlarından daha etkili sonuçlar elde etmenizi sağlıyor. Aynı zamanda tüm büyük kaslarınızın çalışmasına yardımcıoluyor. Koşu gibi eklem sakatlıklarına davetiye çıkarmıyor.
Bisiklet

3Şehir trafiğinde kurallara uymayan çılgın şoförleri atlatmak için akrobatik hareketler yapmak, maalesef kardiyodan sayılmıyor. Bisiklet sürmenin faydalarını gerçekten görmek istiyorsanız, gece sürüşlerine başlayın. Journal of Strength & Conditioning Research dergisine göre, akşam yüzde 8 daha fazla güç üretebiliyorsunuz. Reflektörlü ekipmanlar tercih edin ve yüksek yoğunluklu
antrenmanlarla hamstring, kalça ve quadriceps kaslarınızı güçlendirin.
Yüzme

4İşte size hem serinleyebileceğiniz, hem de yağ yakabileceğiniz bir çözüm. Journal of Applied Physiology dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, 10 hafta boyunca haftada üç kez bir saat yüzmek, maksimum oksijen tüketiminizi yüzde 11 oranında artırabiliyor. Ayrıca su havadan 12 kat daha yoğun olduğu için, yüzmek kas tonusunu (kasın harekete karşı gösterdiği direnç)
karada yapabileceğiniz tüm diğer kardiyovasküler egzersizlerden daha iyi geliştirir.
İp Atlama

5ABD’li boksör Floyd Mayweather’ın 38 yaşında nasıl ringlerde fırtınalar estirmeye devam edebildiğini hiç düşündünüz mü? Çünkü ip atlama tekniğini geliştirmek için saatlerini harcadı. The
American College of Sports Medicine tarafından yapılan bir araştırmada, 10 dakika boyunca ip atlamanın, 1,6 kilometreyi 9,6 km/s hızla koşmaya eş değer olduğu ortaya çıktı. Basit gibi görünen ip
atlama, aynı zamanda baldır kaslarınızın genişlemesine ve merkez bölge kuvvetinizin artmasına yardımcı oluyor. Üstelik bunun için boksörler gibi çapraz şekilde atlamanıza da gerek yok. Bunun yerine ağırlıklı atlama ipiyle çalışarak (19,90 TL, mediamarkt.com.tr) az maliyetle büyük sonuçlar elde edebilirsiniz.

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com