Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Mağduriyet ve aşırı kontrol

ERKEK AKLI

Mağduriyet ve aşırı kontrol

-

 

Mağduriyet psikolojisi ve aşırı kontrol size ne yapar? 

Mağduriyet psikolojisi, bir yandan da insanlar üzerinde görünmeyen bir otorite kurmanızı sağlar çünkü sürekli şikâyet edersiniz, sorumluluk alırsınız ve ha bire birtakım işleri üstlenirsiniz.

Aslında yaptığınız şey “Ben mağdurum / sen zalimsin” ya da “ben mağdurum / sen suç ortağısın” mesajı vermektir. Psikanalist Pierre Naveau, böyle bir durumda, karşılığında bir şey almaksızın kendimizi feda etmiş olabileceğimiz gibi, kandırılabileceğimizin ya da kendimizi güçsüz bir çocuk pozisyonunda da bulabileceğimizin de altını çiziyor. Çünkü benzer durumlarda hemen hepimiz, “Benim bir suçum değil, hepsini o yaptı” diyoruz. Ancak şu da var ki suçu başkasına ya da kadere atmak da bazen dürüst olmayan bir yaklaşım çünkü bir problem karşısında suçu üstlenip sorumluluk almak insanı korkutabiliyor. Çünkü karşınızdaki kişinin sizden hoşlanmamasına ve sizin kendi sınırlarınızla yüzleşmenize sebep olabiliyor.
Bunu küçük bir örnekle açıklayalım:

Araştırmacılar, 78 yaş ve üstü kişilerin katıldığı bir paneli beş yıl boyunca takip eder ve ilginç bir sonuca ulaşır: Katılımcılardan en uzun yaşayanlar, kendi hayatının kontrolünü eline almış olanlardır! Peki, insan hayatını nereye kadar kontrol edebilir? Bazıları mağdur konumundadır, evet. Ve bazıları da aşırı kontrol altında ezilir.


Nedir bu aşırı kontrol? Bazıları doğaçlama yaşamaktan nefret eder ve hayatlarının her anını planlamakla huzura erer. Tatillerini, hobilerini, dost ziyaretlerini hatta gün içindeki tüm öğünleri bile tek tek planlar… Böyle davranarak kendilerini öylesine güvenli bir kaleye hapsederler ki, içerideki mahkûm konumuna düştüklerini anlamazlar bile… Örneğin kız arkadaşları o hafta sonu kaçamak bir randevu ayarlayıp sinemaya gitmek ister. Bu, mümkün değildir çünkü o hafta sonu aylar öncesinden nasıl planlandıysa öyle yaşanmak zorundadır! Psikanalist Pierre Naveau, “Bu, hayatın kontrolünü elinize almak değildir” diyor. “Geleceği yönetmek kendini kandırmaktır. Çünkü diğer kişiler, karşılaşmalar ve olaylar hayatınıza etkisi olabilecek öngörülemez etkenlerdir. Çevremizde gelişirler ve biz bunları kontrol edemeyiz! Öte yandan başımıza gelebilecek durumlara karşı konum alabilmemiz de mümkün olduğu halde, genellikle o an geldiğinde ne yapacağımızı bilemeyiz. Bu noktada “kontrol etme”nin anlamı yeri geldiğinde nasıl davranacağını ve nasıl konumlanacağını bilmek demektir” diyor.

Hayatınızın dizginlerini elinize geçirmek ve elinizde tutmak için arzularınız sizi içten içe yemeye başladığında yapmanız gereken şudur: Sizi bu noktaya hangi durumlar getirdiyse mutlaka onlarla yüzleşmeniz gerekir!

Continue Reading
Advertisement

ERKEK AKLI

Sosyalben Store & Sarev İş Birliği Paylaşarak Çoğaltıyor

-

Editör :

 Kurulduğu günden bu yana dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklarımızın yeteneklerinin keşfedilmesi ve geliştirilmesi adına çalışmalar gerçekleştiren SosyalBen Vakfı’nın çalışmalarına bütçe oluşturmak amacıyla kurulan, satış mağazası SosyalBen Store, 75 yılını kutlayan Sarar markası ile yeni bir iş birliğine imza attı.

Topluma olan sorumluluklarını paylaşarak çoğaltmayı hedefleyen Sarar, “75 Gönülden Sene” sloganıyla SosyalBen Store’un birbirinden renkli ürünlerini ev tekstil markası Sarev’inmağazalarında satışa çıkardı.

Sarev mağazalarında yer alan SosyalBen Store ürünlerinin satışından elde edilecek gelir, taşımalı eğitim gören çocukların umutlu bir geleceğe bakarak gelişimlerini sağlayacak. Dezavantajlı bölgelerde yaşayan 7-13 yaşındaki çocuklar, tasarım atölyesinde yeteneklerini keşfedip geliştirme fırsatı yakalayacak. Sarar tarafından, vakfın gönüllü grubuna özel tasarlanan tişörtler 2019-2020 dönem saha çalışmalarında yer alacak.

Devamı

ERKEK AKLI

Bridgestone İpek Şenoğlu Cup – Sarar Sponsorluğu

-

Editör :

Sarar, İpek Şenoğlu Cup ile sponsorluk geliştirmeye hazırlanıyor.           

Abdurrahman Sarar’ın 12 metrekarelik bir terzi dükkanında temellerini attığı SARAR bugün; Türkiye’de beş büyük üretim fabrikasındaki yüksek işçilik kalitesi ve özel dikim ayrıcalığıyla hazır giyim sektöründe dünya markalarıyla yarışarak hizmet vermeye devam ediyor.  Sektördeki 75. yılını kutlamakta olan Sarar’ın, Avrupa ve ABD başta olmak üzere yurt dışında birçok konsept mağazası bulunuyor.  

Moda sektöründe 75 yıllık bir tecrübeye sahip olan markayı zirveye taşıyan en önemli etmenlerin başında sponsorluk faaliyetleri geliyor. 

Marka, bu sene sektörde başarıyla geçen 75. yıllarını kutlamak amacıyla, kendi alanlarında öncü olmuş isimleri bir araya getirerek, başarı kavramını tekrar yorumladıkları bir konsept çekim gerçekleştirdi. Türkiye’nin en başarılı sporcularından biri olan İpek Şenoğlu’nun da dahil olduğu bu keyifli projeden sonra, beraber daha iyi işlere imza atabilmek adına İpek Şenoğlu Cup ile sponsorluk geliştirecekler. 

Tenis sporunun Türkiye’de yaygınlaşmasına hizmet eden Bridgestone İpek Şenoğlu Cup Tenis Turnuvası, ülkemizde tenis sporunun gelişimine katkı sağlamak amacıyla 8 yıldır 16 farklı şehirden rekor sayıda sporcuları bir araya getirmeye devam ediyor.

Bu yıl 26 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında İstanbul Dalyan Kulüp’te gerçekleşecek olan turnuvada toplam 550 sporcu yarışacak. Turnuva katılımcıları Sarar tarafından sporculara özel olarak üretilen tişörtleri giyecekler.

Devamı

ERKEK AKLI

Mango Erkeği Hugo Sauzay’dan tavsiyeler

-

Mango erkeği Hugo Sauzay, merak edilenleri yanıtladı. İşte onun tavsiyeleri.

1- Sen bir modelsin ama aynı zamanda bir iç tasarım şirketine sahipsin. Bu iki alanın ne kadar bağlantılı olduğunu düşünüyorsunuz?

Seyahatler ve toplantılardan besleniyorum, moda ile yaptığım için şanslıyım. Bana farklı kültürlerle, insanlarla ve farklı yaşam biçimleriyle tanışma şansı veriyor. Ne zaman başka bir yerde çekim yapsam, mimari detayların fotoğraflarıyla dolu telefonumla birlikte geri dönüyorum. Yaratıcı insanlarla çalıştığımız için şanslıyız ve onları kreatif süreçte izlemek büyük bir ilham kaynağı. Mimarlıkta olduğu gibi modada da hikaye anlatıcılığı önemlidir. Global bir proje sahip olmak için daha önce yapılan tüm çalışmalar esastır. Sadece kolay bir final görüntüsü değil, zamanın ötesinde bir proje yapmaya çalışıyorsunuz.

2- Katıldığınız projeleri nasıl seçersiniz? Dikkat ettiğiniz ana faktörler nelerdir?

En önemlisi projenin temelindeki insanlar. Moda olmak istemeyen ama doğru bir proje yaratmak isteyen biri.

3- Genç erkek ve kadınlara kendilerine daha güven duymaları için ne önerirsiniz?

Farklılıklara açık kalmak ve ilgi yarattıklarını anlamak. Hoşgörü dışında daha iyi bir yol olmadığını anlamalılar. En önemli şey, senin tutkularını yaşaman ve inanman.

4-Kendi tarzını nasıl tarif edersin ?

Klasik ve sade bir stilim var. Koyu jean, beyaz tişört bir tür üniforma. Kazak ve paltolar için güzel kumaşlara dikkat ediyorum.

5- Mango erkeği ne tür bir erkek?

Mango erkeği modern ve kendinden emin.

6-  Kampanya çekimi sırasında Mango ile olan deneyiminizden bahseder misiniz?

İskoçya’da tipik bir yağmurlu gün boyunca çekim yapıyorduk ancak arkadaş canlısı bir ekip tarafından ısındık. Çekimde hissetmedim, yeşil tarlalarla çevrili bir kalede, koyun ve atlarla dolu nehirlerde arkadaşlarımla daha fazla zaman geçirdim. Muhteşem bir yerdi. Arkadaşlarla rüya gibi bir hafta sonu oldu.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com