Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

MH İKON: CORY RICHARDS

ERKEK AKLI

MH İKON: CORY RICHARDS

-

 

Ünlü tırmanışçı, sürdüğü vahşi yaşamda şöyle bir geriye dönüp bakıyor (ama asla aşağıya değil!)

Dağcı, National Geographic fotoğrafçısı ve Eddie Bauer sporcusu olan Cory Richards, kışın ortasında Everest Dağı’nın 8 bininci metresine çıkıp Snap atan biri.
Üstelik ekstra oksijen takviyesi kullanmadan. Dağlara ve çığlara meydan okuyan 35 yaşındaki Richards’ı deniz seviyesinde yakaladık.

MEN’S HEALTH: Dağlardan öğrenip medeniyette uyguladığın taktikler var mı?

CORY RICHARDS: Önemli tırmanışlar yapmaya başladığım zamanlarda Barry Blanchard ismindeki bir dağcı bana şöyle demişti: “Tırmanışın her anını daha önceden yaptığın şeylermiş gibi düşün.” Bir tırmanışın her bir bölümünü, daha önce yapmayı başardığınız başka bir eylemle özdeşleştirin. Örneğin Tibet’teki ana kamptan daha yüksekteki ileri seviye kampa ulaşma mücadelesini, tamamlamayı başardığınız ilk trekking tecrübeniz gibi düşünün. Yani yaptığınız işi küçük aşamalara bölerek ilerleyin. Böylelikle doğrudan hedefin kendisine değil, ulaşma sürecine odaklanabilirsiniz. “Uber adında bir uygulama yaratıp milyarder olacağım” diyerek yola çıkmak yerine, “Süper bir fikrim var ama önce bir aplikasyonun nasıl tasarlandığını öğrenmem gerekiyor” deyin.

Fitness’a da bu bakış açısıyla yaklaşabilir miyiz?

Tek yapabileceğiniz, hepimizin tek yapabileceği şey, şu an takvimimizde hangi iş varsa onu yapmaktır. İnsanlar böyle fit oluyor. Bugün spor salonuna giderek. Bu davranışın sonuçları biriktikçe, vücutlarını dönüştürüyorlar. Olduğunuzdan daha iyi olmayı umut etmeyi bırakın. Her gün salona giderseniz, zamanla değişeceksiniz zaten.

Bir çığdan kurtuldun fakat travma sonrası stres bozukluğu yaşadın. Evliliğin, sponsorlukların ve işin zarar gördü. Nasıl bir ders çıkardın?

Miktarı ne olursa olsun hiçbir para, başarı, ümitsizlik ya da yoldan çıkma, sizi sıkıntılardan kurtarmaz. Tıpkı onca ilaç, seks ve duygusallık gibi. Her şey gider, derdiniz size kalır. Sorununuzun haricindeki her şey birer maskedir. Sıkıntılarınızı egonuzla, paranızla veya giyim kuşamınızla örtmeye çalıştığınızda, bu şeylerin yokluğunda daha fazla boşluğa düşersiniz. Çünkü büyük sıkıntılarla bu tarz bir savaş vermek, onları çözememenizle sonuçlanabilir.

Bu gibi durumlarda sıradan bir kimse neler yapabilir?

Güvende olmadığınızı bildiğiniz zaman, aslında güvendesiniz demektir. “Nerede olmadığımı bilmiyorum” dediğiniz anda ise aynen orada olursunuz. Kötü bir durumda olduğunuzu düşünmek, iyi anlarınızın da olduğu anlamına gelir ve bu durumu kabul edecek alçakgönüllülüğe sahipseniz, bulunduğunuz yer, yolculuğunuzu özümseyip ona devam ettiğiniz yer haline gelir.

Seyahatlerinde yerel kültürlerle tanışma şansı buluyorsun.

Aldığım en büyük ders, farklılığa açılmak oldu. Cinsiyet değiştirmiş insanlarla diyalog kurmaya çabalayın. Sizi korkutan şeylerle bütünleşin. Farklı dinlere mensup kişilerle zaman geçirin ve gerçekte nasıl olduklarını görün. Onlar da herkes gibi ailelerini geçindirmek, iyi işlerde çalışmak istiyorlar. Arkadaşlık ve din ilişkisi birbirinden bağımsız olabilir.

Yani korkulacak bir şey yok?

Korkunun yerini meraka bırakmak iyidir. Merak bilginizin artmasına ve sorularınızın cevaplanmasına önayak olur. Birçok büyüleyici hayvan var ve biz de onlardan biriyiz. İnsan gerçekten gezegendeki en çılgın, cool ve fevkalade canlı. Gerçekten büyüleyiciyiz.

Ergenlik dönemindeyken sokakta yaşıyordun. Bu seni nasıl etkiledi?

İnsanların çöp tenekesini karıştıranları gördüğünde verdikleri tepkiyi değiştirmek için mücadele veriyorum. Bu kişilere bağımlı, başarısız, kötü, evsiz ve korkutucu gözüyle bakılmasındansa; insan, primat, sokak temizleyen adam, hayatta kalmaya çalışan kişi gözüyle bakılmasından yanayım. Pragmatik bir bakış
açısını benimserseniz, rahatlıkla empati kurabilirsiniz. Yaptıkları şey hayvanların yem aramasından farksız. Böyle bakarsanız insanları yargılamaz ve istedikleri gibi yaşamalarına yardımcı olursunuz.

Continue Reading
Advertisement

ERKEK AKLI

Sosyalben Store & Sarev İş Birliği Paylaşarak Çoğaltıyor

-

Editör :

 Kurulduğu günden bu yana dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklarımızın yeteneklerinin keşfedilmesi ve geliştirilmesi adına çalışmalar gerçekleştiren SosyalBen Vakfı’nın çalışmalarına bütçe oluşturmak amacıyla kurulan, satış mağazası SosyalBen Store, 75 yılını kutlayan Sarar markası ile yeni bir iş birliğine imza attı.

Topluma olan sorumluluklarını paylaşarak çoğaltmayı hedefleyen Sarar, “75 Gönülden Sene” sloganıyla SosyalBen Store’un birbirinden renkli ürünlerini ev tekstil markası Sarev’inmağazalarında satışa çıkardı.

Sarev mağazalarında yer alan SosyalBen Store ürünlerinin satışından elde edilecek gelir, taşımalı eğitim gören çocukların umutlu bir geleceğe bakarak gelişimlerini sağlayacak. Dezavantajlı bölgelerde yaşayan 7-13 yaşındaki çocuklar, tasarım atölyesinde yeteneklerini keşfedip geliştirme fırsatı yakalayacak. Sarar tarafından, vakfın gönüllü grubuna özel tasarlanan tişörtler 2019-2020 dönem saha çalışmalarında yer alacak.

Devamı

ERKEK AKLI

Bridgestone İpek Şenoğlu Cup – Sarar Sponsorluğu

-

Editör :

Sarar, İpek Şenoğlu Cup ile sponsorluk geliştirmeye hazırlanıyor.           

Abdurrahman Sarar’ın 12 metrekarelik bir terzi dükkanında temellerini attığı SARAR bugün; Türkiye’de beş büyük üretim fabrikasındaki yüksek işçilik kalitesi ve özel dikim ayrıcalığıyla hazır giyim sektöründe dünya markalarıyla yarışarak hizmet vermeye devam ediyor.  Sektördeki 75. yılını kutlamakta olan Sarar’ın, Avrupa ve ABD başta olmak üzere yurt dışında birçok konsept mağazası bulunuyor.  

Moda sektöründe 75 yıllık bir tecrübeye sahip olan markayı zirveye taşıyan en önemli etmenlerin başında sponsorluk faaliyetleri geliyor. 

Marka, bu sene sektörde başarıyla geçen 75. yıllarını kutlamak amacıyla, kendi alanlarında öncü olmuş isimleri bir araya getirerek, başarı kavramını tekrar yorumladıkları bir konsept çekim gerçekleştirdi. Türkiye’nin en başarılı sporcularından biri olan İpek Şenoğlu’nun da dahil olduğu bu keyifli projeden sonra, beraber daha iyi işlere imza atabilmek adına İpek Şenoğlu Cup ile sponsorluk geliştirecekler. 

Tenis sporunun Türkiye’de yaygınlaşmasına hizmet eden Bridgestone İpek Şenoğlu Cup Tenis Turnuvası, ülkemizde tenis sporunun gelişimine katkı sağlamak amacıyla 8 yıldır 16 farklı şehirden rekor sayıda sporcuları bir araya getirmeye devam ediyor.

Bu yıl 26 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında İstanbul Dalyan Kulüp’te gerçekleşecek olan turnuvada toplam 550 sporcu yarışacak. Turnuva katılımcıları Sarar tarafından sporculara özel olarak üretilen tişörtleri giyecekler.

Devamı

ERKEK AKLI

Mango Erkeği Hugo Sauzay’dan tavsiyeler

-

Mango erkeği Hugo Sauzay, merak edilenleri yanıtladı. İşte onun tavsiyeleri.

1- Sen bir modelsin ama aynı zamanda bir iç tasarım şirketine sahipsin. Bu iki alanın ne kadar bağlantılı olduğunu düşünüyorsunuz?

Seyahatler ve toplantılardan besleniyorum, moda ile yaptığım için şanslıyım. Bana farklı kültürlerle, insanlarla ve farklı yaşam biçimleriyle tanışma şansı veriyor. Ne zaman başka bir yerde çekim yapsam, mimari detayların fotoğraflarıyla dolu telefonumla birlikte geri dönüyorum. Yaratıcı insanlarla çalıştığımız için şanslıyız ve onları kreatif süreçte izlemek büyük bir ilham kaynağı. Mimarlıkta olduğu gibi modada da hikaye anlatıcılığı önemlidir. Global bir proje sahip olmak için daha önce yapılan tüm çalışmalar esastır. Sadece kolay bir final görüntüsü değil, zamanın ötesinde bir proje yapmaya çalışıyorsunuz.

2- Katıldığınız projeleri nasıl seçersiniz? Dikkat ettiğiniz ana faktörler nelerdir?

En önemlisi projenin temelindeki insanlar. Moda olmak istemeyen ama doğru bir proje yaratmak isteyen biri.

3- Genç erkek ve kadınlara kendilerine daha güven duymaları için ne önerirsiniz?

Farklılıklara açık kalmak ve ilgi yarattıklarını anlamak. Hoşgörü dışında daha iyi bir yol olmadığını anlamalılar. En önemli şey, senin tutkularını yaşaman ve inanman.

4-Kendi tarzını nasıl tarif edersin ?

Klasik ve sade bir stilim var. Koyu jean, beyaz tişört bir tür üniforma. Kazak ve paltolar için güzel kumaşlara dikkat ediyorum.

5- Mango erkeği ne tür bir erkek?

Mango erkeği modern ve kendinden emin.

6-  Kampanya çekimi sırasında Mango ile olan deneyiminizden bahseder misiniz?

İskoçya’da tipik bir yağmurlu gün boyunca çekim yapıyorduk ancak arkadaş canlısı bir ekip tarafından ısındık. Çekimde hissetmedim, yeşil tarlalarla çevrili bir kalede, koyun ve atlarla dolu nehirlerde arkadaşlarımla daha fazla zaman geçirdim. Muhteşem bir yerdi. Arkadaşlarla rüya gibi bir hafta sonu oldu.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com