Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Motivasyon için 4 taktik

SPOR

Motivasyon için 4 taktik

-

 

Bazen antrenman yaptığınız salona gitmek için ekstra motivasyona ihtiyacınız olabilir. Sizi salona götürecek olan bu dört taktikle harekete geçin.

DERLEYEN: UĞUR MUTLU

Hepimizin antrenmana gitmek yerine kanepede uzanmayı tercih ettiği günler olur. Tek bir antrenmana gitmemek gelişim sürecinizi büyük oranda baltalamayacak olsa da, geçerli bir nedeniniz olmadan salona gitmemek bir sonraki antrenmanınızı ekmenizi de kolaylaştırır ve bu durum berbat bir döngüye dönüşür. Kalçanızı hareket ettirmekten imtina ediyorsanız, bu yöntemlerden bazılarını (ya da hepsini) uygulayarak size hiçbir getirisi olmayan tembellik döngüsünden kurtulabilirsiniz.

1- Sebebini sorgula

Egzersiz yapmak için harcadığınız emeğin ve zamanın nedenini düşündüğünüz oldu mu? Sorgulayıcı biri değilseniz sorun var demektir.

Daha önce yapmadığınız bir şey yapın ve kendinize niçin antrenman yaptığınızı sorun. Sağlam bir gerekçeniz yoksa antrenmanları birer ikişer atlamaya başlamanız çok kolaydır. Forma girmek ya da haftada üç kez spor yapmaktan ziyade daha ulaşılabilir ve ölçülebilir hedeflerinizin olması, motivasyon kaynağınızı güçlü kılar.

Davranışsal sürdürülebilirlik uzmanı ve No Sweat! How the Simple Science of Motivation Can Bring You a Lifetime of Fitness kitabının yazarı Michelle Segar, çıplakken daha güzel gözükmeye kıyasla düşük stresin ve iyi bir cinsel performansın daha iyi gerekçeler olduğunu söylüyor. Segar ayrıca, kendine “neden” sorusunu soranların iş ve sosyal anlamda yoğun geçen haftalarda bile günden güne spor yapmaya daha eğilimli olduğunu söylüyor

2- Partnerini bul

Bazen, antrenmana gitmemekle oyunda kalmanız arasındaki farkı belirleyen kişi arkadaşınızdır. Antrenmanı ekmeniz arkadaşınızı ekmenizle eş değer hâle gelince sorumlu olan kişi yalnızca siz olmazsınız. Antrenman arkadaşınızla bir buluşma düzenleyin ya da en azından onu sosyal medyada veya fitness uygulamalarında kendinizle birlikte etiketleyin.

Dominik’ten bir üniversite tarafından yapılan hedef belirleme araştırmalarında, hedeflerini kâğıda dökerek eylem öğeleri oluşturan ve bu ögeleri haftalık olarak kendine destek çıkan arkadaşlarına gönderen kişilerin, dört haftanın sonunda hedeflerini sadece yazanlara oranla başarılı olmaya daha yatkın olduğu ortaya çıktı. İlk grupta hedefe bağlı kalma oranı yüzde 76’yken, ikinci grupta bu oran yüzde 61’de kaldı.

Tüm bunları yapmak kulağa biraz külfet gibi gelse de antrenman konusunda desteğe ihtiyacı olan bir arkadaşınızı seçerek onunla karşılıklı bir şekilde haftalık gelişimlerinizi kontrol edebilirsiniz.

3- Hedefini değiştir

Evet, az önce kendinize hedefler koymanız ve bu hedeflere bağlı kalmanız gerektiğine dair birkaç tavsiye verdik. Hedeflerinizi sürekli olarak değiştirmek motivasyon dalgalanmalarınız için bir çözüm olmasa da bazen değişiklik yapmak iyidir. Nitekim, nihai hedefiniz egzersiz yaparak uzun vadede sağlıklı olmak.

Hedefleriniz belirli bir noktadan sonra zorunluluk hâline gelmeye başladıysa değişiklik yapmamanız için hiçbir neden olmadığını söyleyen Segar, “Yenilik insanın motivasyonunu canlı tutan bir şeydir,” diyor.

Bu noktada önemli olan kendi farkındalığınızdır. Sık sık hedef değiştiriyor, hedeflerinize çabuk ulaşamıyor ya da başarısız oluyorsanız, egzersiz devamlılığınızı tehlikeye atarsınız. Bu nedenle seçtiğiniz hedefe bağlı kalmaya çalışın. Ayrıca disiplininize ve “neden” sorusuna bağlılığınız dürüst kalmanızı sağlayacaktır.

4- Sosyal medyada seçici ol

Instagram’dan takip ettiğiniz arkadaşlarınızın paylaşımlarının sizi spor salonuna gitme konusunda motive ettiğini düşünebilirsiniz fakat Health Communication’da yayımlanan son araştırma, bu paylaşımların öz saygınızı kaybetmenize yol açabileceğini söylüyor.

Yapılan araştırmalar, sosyal medyadaki egzersizle ilgili paylaşımlara maruz kalan kişilerin kilo kaygısına kapıldığını gösteriyor ve bu durum özellikle aynı fitness seviyesindeki kişiler görüldüğünde ortaya çıkıyor. Nedeni ise kendimizi bir tuttuğumuz kişilerde mutlaka kendimizde olmayan şeyler görmemiz.

Buna karşın, araştırmacılar fit insanlar tarafından yapılan paylaşımların daha pozitif bir bakış açısı yarattığını söylüyor. Motivasyona ihtiyaç duyduğunuzda sizi etkileyen fit insanları takip edin ve spor salonuna giderek kendinizin en iyi hâlini yaratmaya çalışın.

Continue Reading
Advertisement

SPOR

Yüzme Şampiyonası’nda Türkiye Rekoru Kırıldı

-

Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nın ikinci gününde milli sporcular 3 branşta final hakkı elde etti ve 3 Türkiye rekoru kırdı.

Macaristan’da düzenlenen Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda milli sporcular 3 farklı branşta final hakkı elde edip, 3 de Türkiye rekoru kırdı.

Türkiye Yüzme Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de devam eden organizasyonda, Mert Ali Satır, Demirkan Demir, Aleyna Özkan ve Gizem Güvenç’ten oluşan 4×100 metre karışık bayrak takımının yanı sıra, 17-18 yaş 200 metre kelebekte Zehra Duru Bilgin, 15-16 yaş 200 metre kelebek de Defne Taçyıldız final yüzme hakkı kazandı.

Devamı

SPOR

Bu akşam TV’de hangi maçlar var?

-

Bu akşam TV’de hangi maçlar var? İşte bu akşamın maçları ve spor programları.

22 AĞUSTOS PERŞEMBE

11:00 A Spor – Spor Ajansı
11:00 TRT Spor – Spor Manşet
14:00 A Spor – Gün Ortası
14:00 TRT Spor – Spor Stüdyosu
15:00 TRT Spor – Gündem Futbol
15:00 beIN Sports Haber – Tüm Sporlar
15:00 A Spor – Transfer Hattı
16:00 TRT Spor – Transfer Günlüğü
17:00 A Spor – Spor Gündemi
17:30 TRT Spor – Spor Akşamı
18:00 beIN Sports 1 – beIN Manşet
18:30 TRT Spor – Spor Merkezi
21:00 A Spor – Futbol Gündemi
21:00 beIN Sports Haber – Sosyal Medya
21:00 TRT Spor – AEK – Trabzonspor (Canlı)
23:00 A Spor – Avrupa Ligi Özel
23:00 TRT Spor – Spor Artı

Devamı

SPOR

Güçlenmek için halat egzersizi

-

Halat egzersizi sizi hem güçlendirecek hem de kaslı bir vücuda sahip olmanızı sağlayacak.

Seated Drummer

Bağdaş kurarak oturun ve avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde halatların tutamaçlarını tutun. Kollarınızın birini aşağı ve diğerini yukarı hareket ettirirken karın kaslarınızı sıkın. Halatları çene hizanıza kadar kaldırın.

Battle Slam

Harekete low squat pozisyonunda, ayaklarınız omuzlarınızdan daha geniş olacak şekilde durarak başlayın. Tutamaçları tutun, avuç içleriniz birbirine baksın. Halatları omuzlarınızın üstüne kaldırın. Her iki halatı da aynı anda güçlü bir şekilde yere çarpın ve tekrar edin.

Her harekette karın kaslarınızı sıkın, belinizi korumak için dizlerini hafif bükülü tutun. Boyun ve omurga hizasını korumak için yere değil, iplerin bağlantı noktasına doğru ileri bakın. Halatları tutamacından hafifçe tutun, fazla sıkı tutmak yalnızca gereksiz yere enerji kaybettirecektir.

Lateral Whip

Ayaklarınız omuz genişliğinden biraz daha açık olacak şekilde, dizlerinizi bükerek ayakta durun. Avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde halatları tutun. Karın kaslarınızı kullanarak halatları yukarı ve sağa doğru sallayın. Hareketi sol tarafa doğru tekrar edin ve taraf değiştirerek devam edin.

SEVİYE ATLAYIN!

Her harekete 10 saniye interval ekleyerek zorluğu artırabilirsiniz. Ya da şunu deneyin: Standart dalga hareketini yapmak için squat pozisyonuna geçin, sağa ve sonra sola adım atın. Her adımdan sonra dalga hareketini yaparken bir squat yapın.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com