Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

MUTFAKTAKİ TEHLİKE

SAĞLIK

MUTFAKTAKİ TEHLİKE

-

 

Tuz, sağlığınızın amansız düşmanı mı yoksa tamamen masum bir lezzet artırıcı mı? Gezegenin bu en leziz mineraline yakından göz atalım.

Tuz olmadan hayatta kalabilir miyim?

Hayır
Tuz sağlığınız için ‘olmazsa olmaz’dır. Vücudunuz tuzu kendi başına üretemez ve hücreleriniz çalışmak için tuza muhtaçtır. Aslına bakarsanız, Amerikan Tıp Enstitüsü sodyum ihtiyacınızı karşılamak için günde en az 3,8 gram tuz (sadece yarım çay kaşığı kadar) tüketmenizi tavsiye ediyor. (Türkiye’deki oranla karşılaştırılacak gibi değil, değil mi?)

Sodyum, bütün o gösterişli minerallerin arasında elektriği iletme kabiliyetine sahip olmasına rağmen oldukça mütevazı görünen bir bileşiktir. Görevi ise kas fonksiyonlarının ve hidratasyonun (maddelerin su ile karışması) devamlılığına yardımcı olmaktır. İşte bu yüzden de sporcu içeceklerinin içinde sodyum bulunur. Terleme ve idrar yoluyla sürekli sodyum kaybedersiniz ve bu sodyumla suyu yerine koymadığınız takdirde, kan basıncınız başınızı döndürecek ve kendinizi sersemlemiş hissettirecek kadar düşer. Alaska Üniversitesi beslenme uzmanlarından Dr. Rikki Keen, “Sodyumu kanınızdaki sıvıları tutmaya yardımcı bir sünger gibi düşünün” diyerek en basit tanımı yapıyor.

Ne var ki bazı insanlar çok fazla su içerek hiponatremi, yani kandaki sodyumun normal değerlerin çok altına düşmesi gibi ölümcül bir problemle karşılaşabilir. Üstelik bu profesyonel sporculardan çok amatörlerin başına sıkça gelebilen bir durumdur.

Şekerdi yağdı derken, tuza karşı da savaş açıldı. Beslenme uzmanları ve doktorlardan oluşan güçlü bir ordu, her gün ‘düşman’ın bize ve sevdiklerimize verdiği hasarı anlatmak için obeziteden kalp yetmezliğine, hipertansiyondan görme kaybına kadar pek çok istatistiği gözler önüne seriyor. Tıp enstitüleri besinlerdeki sodyum miktarının düşürülmesi konusunda hükümetlere baskı yaparken Amerika Kalp Derneği gibi kurumlar da ABD’de Ulusal Tuz Alımını Düşürme adına bazı girişimler peşinde.

• Ülkemizde ise durum bu gibi konular söz konusu olduğunda her zamanki gibi aynı… Dünya ortalaması 9-12 gram iken 18 gramlık tuz tüketimiyle dünya birinciliğini kimselere kaptırmıyoruz. Tabii bunda tuzdan kaçınmanın zor olması da başrol oynuyor. Sonuç olarak diyet yaparken tuzu kessek bile işlenmiş gıdalar ya da restoranlarda yediğimiz besinlerden gelen tuzdan kaçabilmemiz oldukça zor görünüyor.

• Ancak rakamlara bakıp hemen silahlarınızı kuşanmadan önce hor görülen bu minerali daha yakından tanımalısınız. Belki de onun varlığına zannettiğinizden daha fazla ihtiyacınız vardır.

Paranoyak biri gibi sürekli tuz alımımı gözlemem mi gerekir?

Pek değil
Eğer yüksek tansiyon gibi bir sorununuz varsa, büyük ihtimalle tuz artık yasak bölge olmuş demektir. Mekanizma gayet açık: Sodyum kanınızın daha fazla su tutmasını sağlar ve böylece kalbiniz daha çok çarptığı için kan basıncınız da yükselir. Kan basıncınız zaten yüksekse bir probleminiz var demektir. (Yüksek miktarda sodyum alımı tuza hassasiyeti olan, yani tuzu vücudundan dışarı atamayan kişiler için de tehlikeli olabilir.)

Ya turp gibiyseniz?

Amerikan Tıp Enstitüsü 14 yaş ve üstündeki bu kişilerin günde 2.300 miligramdan fazla (ki bu da hemen hemen bir çay kaşığı tuz demektir) sodyum tüketmemeleri konusunda kesinlikle çok katı. Enstitü, orta ve daha yukarı yaş grupları ile böbrek yetmezliği, yüksek tansiyon ya da diyabetten muzdarip kişilere daha da düşük bir limit koyuyor. (1.500 miligram ya da yarım çay kaşığından biraz daha fazla.)

Elbette bu iki limit de kolaylıkla aşılıyor. Bu durumun farkında olan bazı uzmanlar daha hoşgörülü davranıyor. Onlara göre günde 3.400 miligram sodyum çoğu erkek için bir problem teşkil etmiyor. Hatta Yeshiva Üniversitesi doktorlarından Michael Alderman, “Normal düzeyde kan basıncı değerine sahip sağlıklı erkeklerin sodyum alımlarını azaltmaları gerektiğine dair bir kanıt bulunduğunu sanmıyorum” diyor.

Dr. Alderman’a göre tuz tüketimini yeni yeni azaltmaya başlayanlar, sağlıklarını olumsuz yönde etkileme riskiyle karşı karşıya… Journal of Hypertension dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre sodyum alımlarını 1.000 miligram azaltan kişiler, düşük tansiyon dışında yüksek kalp atış hızı ve düşük insülin hassasiyeti (diyabet riskini artıran bir faktör) şikâyetlerinde bulunuyor. Alderman, “Tuz alımını azaltmak herkesin sağlığı üzerinde olumlu sonuçlar doğuracak mı, ona bakmak gerekiyor. Bunun için de daha fazla klinik çalışmaya ihtiyacımız var” sonucuna ulaşıyor. Dahası sodyumun kan basıncını yükselten tek faktör olmadığını da unutmayalım. Çoğu kişinin gözden kaçırdığı yüksek tansiyon nedenlerinden biri de aşırı kilolu olmak.

Tuzun kan basıncı üzerindeki etkisi yok edilebilir mi?

Evet
Hızlı bir biyoloji dersi verelim: Vücudunuz sürekli olarak her hücrenin dışındaki sodyum ve içindeki potasyumu dengelemeye çalışır. Amerikan Kalp Derneği’nin, Hypertension dergisinde yayınladığı bir araştırmada da belirtildiği gibi potasyumdaki artış, tıpkı sodyum azaldığında olduğu gibi kan basıncını düşürebilir. Tuz konusundaki hoşgörüsüzlüğü malum Tıp Enstitüsü bile bunu inkar etmiyor: “Sodyum ve potasyumu ayrı ayrı tükettiğiniz zaman sahip olacağınız kan basıncı oranı, bu iki minerali bir arada tükettiğiniz zamankinden çok daha farklı oluyor.”

Ne yazık ki gün boyu tükettiğimiz aşırı tuzlu işlenmiş gıdalar potasyum kaynaklarına yer bırakmıyor (yani taze sebze ve meyvelere). Beslenme araştırmaları gösteriyor ki genç erkekler günlük önerilen potasyumun (4.700 miligram) ancak yüzde 60-70’ini alabiliyor. Bu durumda dengeyi sağlayacak tek şey, her fast-food siparişinizde bir de salata istemek gibi görünüyor.

Yemek pişirirken tuz koymasam olur mu?

Hiç fark etmez
Makarna pişirdiğiniz suyun içine tuz eklemek kan basıncınızda soruna yol açmaz çünkü
ortalama bir beslenme düzeninde sodyumun yüzde 77’si zaten işlenmiş gıdalardan ve restoran mönülerinden geliyor. Geri kalan miktarın yüzde 12’si besinlerden doğal olarak gelirken evde yaptığınız yemeklerle elde ettiğiniz sodyum oranı sadece yüzde 5. Kısacası evde yemek pişirirken tuzu kesmenize ya da tuza alternatif başka yollar aramanıza gerek yok, zira tuz temel tadı veren tek doğal kaynak. Zaten her şeyi bir kenara bırakırsak beynimiz de tuz istemek üzerine evrimleşmiştir çünkü hayatta kalmak için gereklidir. <p>Ayrıca tuz, yediğiniz besinlerdeki acılığı bastırarak asıl lezzeti verir. Tuz koymadığınızda çoğu besinin tatsız, sanki bir şeyler eksikmiş gibi gelmesinin nedeni de budur.

Neden işlenmiş gıdalarda bu kadar çok tuz bulunuyor?

Karışık bir durum
Öncelikle, tabii ki daha lezzetli olmasını sağladığı için. Ne var ki fast-food ve işlenmiş besinlerin bu kadar tuzlu olmasının tek nedeni de bu değil.

Başlangıç olarak şöyle anlatalım: İnsanlar tanıdık tat profillerinden hoşlanır. Tuzun sağladığı bu zengin ve derin tada da alışmak gayet kolaydır. Bu besinlerdeki tuzu azalttığınızda ya da tamamen çıkardığınızda şikâyetler gelir ve ürün satın alınmaz.

Dahası tuz, işlenmiş gıdaların üretimi sırasında oluşan kötü tatları da maskeler (aynı şekilde koruyucu bir madde ve renk düzenleyici olarak da iş görür).

Ayrıca yüzleşmemiz gereken bir gerçek daha var ki, oldukça yüksek paraların döndüğü bu sektörde bu kadar çok iş yapan ve üstüne bu kadar ucuz olan başka ne olabilir ki?

 

 

Continue Reading
Advertisement

SAĞLIK

Hava kirliliği günde 1 paket sigara içmeye eşit

-

Bilim insanları, hava kirliğine sürekli maruz kalmanın, akciğer ve alt solunum yolları hastalıklarına yakalanma riski bakımından günde bir paket sigara içmeye eş değer olduğu söylüyor.

Sputnik’te yer alan habere göre, sonuçları ABD Tabipler Birliği yayını JAMA Journal’da yayımlanan araştırmada, hava kirliliğine yol açan bileşenlerin güneş ışığıyla etkileşimiyle ortaya çıkan yer seviyesindeki ozon gazının, amfizem gibi, akciğerlerde ve diğer oksijen taşıyan alt solunum organlarında ortaya çıkan, doku ve organlar arasında hava boşlukları oluşturarak vücudun yeterli miktarda oksijen kullanmasını engelleyen rahatsızlıkların ortaya çıkmasında, günde bir paket sigara kadar etkili olduğunu belirledi.

Araştırma kapsamında ABD’nin New York, Los Angeles, Chicago, Baltimore, St. Paul ve Winston-Salem kentlerinde yaşayan, yaşları 45 ve 84 arasındaki 7 binden fazla sağlıklı yetişkini 10 yıl boyunca izleyen bilim insanları, hava kirliliği oranlarının yüksek olduğu söz konusu metropollerde yaşayan kişilerde amfizem ortaya çıkma riskinin, hava kirliliği oranlarının düşük olduğu yerlerde yaşayıp günde bir paket sigara içen bireylere eşit olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya önderlik eden Columbia Üniversitesi’nden Dr. Graham Barr, “Hava kirliliğine maruz kalmanın amfizeme yakalanma riskini belirgin şekilde artırdığını gördük. Bu, günde 1 paket sigara içmeye eş değer bir risk oluşturuyor ve vücuda 3 yıl ilave yaşlanmaya eş değer bir zarar veriyor” ifadesini kullandı.

Araştırmanın yazarlarından, Washington Üniversitesi’nden Dr. Joel Kaufman da “Sigara içmek amfizeme yol açan en önemli etken. Hastalığın ortaya çıkmasında hava kirliliğinin de bu kadar etkili olduğunu görmek bizim için sürpriz oldu” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’de daha önce yapılan araştırmalarda da yer seviyesindeki ozon gazı yoğunlaşmasının akut solunum hastalıklarına yol açabileceği konusunda uyarılar içeren araştırmalar yayımlanmıştı. Araştırmalarda ABD’de yalnızca 2011’de solunum hastalıkları kaynaklı hastalıklardan 107 bin kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekilmişti.

Devamı

SAĞLIK

4500 yıllık mayadan ekmek pişirdi

-

Antik Mısır’dan kalma bir çanaktaki mayayı kullanarak ekmek pişiren bilim insanı Seamus Blackley, pişirdiği ekmeğin, diğer ekmeklerden daha lezzetli olduğunu söylüyor.

Fizikçi ve video oyunu tasarımcısı Seamus Blackley, Antik Mısır üzerine çalışmalar yürüten Serena Love ve mikrobiyolog Richard Bowman’la ABD’nin Massachusetts eyaletinde bir araştırmada çalıştığı sırada, Antik Mısır’dan kalma bir çanaktan maya kalıntıları çıkardığını söyledi.

Numunelerin kapların gözeneklerinden toplandığını söyleyen araştırmacı, organizmaları uyandırmadan önce bir sterilizasyon tekniği kullandığını söylüyor.

Devamı

SAĞLIK

Metabolizma hızlandırmanın 12 yolu!

-

Metabolizma hızlandırmanın yollarını merak edenler için 12 tüyomuz var.

Vücudunuz bir makine olsaydı, metabolizmanız işletim sistemi olma görevini üstlenirdi: Bütün girdileri, yani besinleri işleyerek sizi fonksiyonel kılan bir sistem. Onu abur cuburla doldurursanız düşük performans gösterecektir. Sisteminizi daha verimli şekilde kullanmak istiyorsanız, beslenme ve antrenman programlarınızı güncellemeyi deneyebilirsiniz.

Metabolizma nasıl hızlandırılır?

YEŞİLİN GÜCÜ

Tıpkı kahve gibi çay da antioksidan açısından zengindir. Journal of Research in Medical Sciences dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, günde dört fincan yeşil çay içen tip 2 diyabet hastaları, çay içmeyenlere göre daha fazla kilo verdi ve tansiyonunu düşük tuttu. Bilim insanları, yeşil çaya has bir antioksidan olan kateşinlerin metabolizmayı hızlandırdığını düşünüyor.

KAHVALTI YAP

Bath Üniversitesinin 2018 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, günün ilk öğünü metabolizmadaki yağ genlerini pasif hale getiriyor ve vücudu antrenmandan sonraki saatlerde daha fazla karbonhidrat yakması konusunda harekete geçiriyor. İtalyan bilim insanlarının yaptığı birbirinden bağımsız araştırmalara göre, kahvaltı ayrıca dinlenen metabolik değerinizi her akşam aynı yemekleri yemekten daha fazla artırıyor.

BOL BOL SU İÇİN

Yüksek protein diyeti yapan sporcuların metabolizmaları yeteri kadar su tüketmeme sebebiyle sekteye uğrayabilir. Yani bol miktarda su tüketmeniz gerekiyor. Frontiers in Nutrition tarafından yayımlanan ve hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, bol su tüketmek vücudunuzdaki yağların parçalanmasına yardımcı olarak kilo vermenizi sağlıyor. Elinize küçük bir bardak alıp ofisinizdeki sebile doğru yürümek, iş gününüzün daha aktif geçmesine yardımcı olabilir.

BİRAZ BAHARAT

Sabah tükettiğiniz yulaf ezmeli karışımınızı tarçınla tatlandırmayı deneyin. Metabolism’de yayımlanan 2017 tarihli bir araştırma, baharatların metabolizmanın ürettiği sıcaklık olan termojenez miktarını artırdığını söylüyor. Tam buğday ekmeğinin arasına fıstık ezmesi ve muz koyarak yaptığınız bir tost da benzer bir etki yaratacaktır.

AKŞAM YEMEĞİ YE

İtalyan bilim insanları tarafından yapılan ve PLOS One’da yayımlanan bir araştırmaya göre, günlük toplam kalorilerinin en büyük parçasını akşam yemeğinde tüketenler, bu öğünü günün daha erken saatlerinde tüketenlere oranla obeziteye iki kat daha meyilli oluyor. Bilim insanları bu tarz beslenmenin metabolik fonksiyonlara katkıda bulunan sirkadiyen ritminizle daha doğal bir uyum yakalamanıza yardımcı olacağını söylüyor.

AYARI KAÇIRMA

PLOS One’da yayımlanan ve Hollandalı bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, gün içinde büyük öğünler tüketmekten kaçınan erkeklerin, toplam kalori tüketimi aynı miktarda olan erkeklere oranla daha iyi bir iştah kontrolüne ve daha yüksek dinlenen metabolik değere sahip olduğu ortaya çıktı. Acıktığınız zamanlarda fazla yemenize neden olacak brunch’lara meyletmek yerine elma ve armut gibi ufak atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz.

İyotlu tuz metabolizma hızlandırır mı?

İYOTLU TUZ KULLAN

Deniz tuzları, tiroidinize metabolizmanızı sağlıklı tutması konusunda yardımcı olan iyot bakımından zengin değildir. Günlük 150 mikrogram iyot tüketmeniz tavsiye edilirken, bu miktar yarım çay kaşığı iyotlu tuza tekabül eder. Ancak iyot alabilmek için balık, süt ürünleri, meyve ve sebze de tüketebilirsiniz.

PEDALLARA ASIL

Kopenhag Üniversitesi tarafından 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre, antrenman sonrasında bisikletçilerin ağırlık kaldıranlara oranla metabolizmayı harekete geçiren FGF21 hormonunun daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle metabolizmanızı hızlandırmak için antrenmanlarınızın sonunda pedal çevirebilirsiniz.

PATLAMA MODUNA GEÇ

İtalyan araştırmacılar, yüksek yoğunluklu kuvvet antrenmanı yapanların geleneksel kuvvet antrenmanları yapanlara oranla egzersiz sonrasında daha fazla kalori yaktığını ortaya koydu. Araştırmalara göre 6 tekrar, 20 saniye dinlenme, 2-3 tekrar, 20 saniye dinlenme ve 2-3 tekrar prensibiyle çalışabilirsiniz. Toplamda iki dakika sürecek üç egzersiz yapın. Set aralarında 30 saniye dinlenerek sekiz seti tamamlayın.

KEMİKLERİNİ GÜÇLENDİR

Kanadalı bilim insanları tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kan dolaşımında kemik hormonu osteokalsin miktarı fazla olan kişiler şekeri ve yağı daha iyi metabolize ediyor. Osteokalsin hormonunuzu artırabilmek için brokoli, soğan, somon ve zeytinyağı tüketebilirsiniz.

ŞALTERİ İNDİR

Şimdiye kadarki tüm ipuçlarını uygulamaya başlasınız bile, kötü bir uyku tüm çabalarınızı boşa çıkarabilir. Yapılan birçok araştırma, yetersiz uykunun metabolizmanızın fonksiyonelliği için bir hayli önemli olan glukoz metabolizmasını ve düzenleyici hormonları olumsuz etkileyebileceğini söylüyor.

TELEFONU DA KAPAT

Geceleri Instagram’da gezinmenin tek kötü yanı uykunuzun bölünmesi değildir. Zira bu davranış kilo almanıza da neden olabilir. Northwestern Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, cihazınızdan yayılan mavi ışık insülin direncinizi artırarak vücudunuzun kan dolaşımınızdaki glukozu temizleme kabiliyetini düşürebiliyor.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com