Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Mutlulukla ilgili bilmeniz gerekenler

ERKEK AKLI

Mutlulukla ilgili bilmeniz gerekenler

-

 

Instagram filtreli gülücüklere kanmayın. Yüzünüzdeki zoraki sırıtışı ortadan kaldırarak daha iyi bir denge kurun.

Mutluluk takıntısı işe yaramıyor. Bir ankete göre*, Avustralya’da her sekiz erkekten biri depresyona girecek. Social Psychological and Personality Science’ta yayımlanan bir çalışma, toplumun mutsuzluğu kabullenmeme eğiliminin, işler kaçınılmaz bir şekilde ters gittiğinde insanların kendilerini yalnız hissetmesine yol açtığını söylüyor. Kendi mutluluğunuzu bulmanız konusunda sizi teşvik eden sosyal medya paylaşımlarına karşın, ortada bir problem olduğu çok açık.

İlginç bir şekilde, gerçek mutluluğu bulmanın yolu bu arayışı sonlandırmaktan geçiyor olabilir. Amerikalı psikologlar, mutluluğu aktif bir şekilde arayanların daha neşeli olmak konusunda baskı altında hissettiklerini ve mutsuz olduklarında kendilerini suçladıklarını buldu. Eğer paranın mutluluğu satın alabileceğini düşünenlerdeniz, siz de yanılıyorsunuz demektir. Araştırmacılar, yılda 132 bin doların üzerinde kazanılan paranın size sadece daha çok stres olarak geri döneceğini buldu.

Danışman psikiyatrist Paul McLaren, mutluluk yerine iyi bir mental sağlığı hedeflemenizi öneriyor. McLaren, sağlıklı bir zihinsel durumun, hayatın önümüze çıkardığı hem iyi hem de kötü şeylerle baş etmemize yardımcı olacağını savunuyor çünkü mutluluk, mutsuzluk olmadan var olamaz. Kısacası, kendinizi berbat hissetmenizde bir sorun yok. Aslına bakarsanız, hiç bitmeyen, yoğun bir mutluluk çıldırtıcı olurdu ve bu, bizi insan yapan farklı farklı duygusal tepkilerden yoksun bırakırdı. Ne kadar acı verici olsa da kötü hissettiğimiz zamanlar çok önemli bir amaca hizmet ediyor. Ağlamak iyileşme sürecinin başlangıcıdır  ve küçük bir stres bile değişim geçirmenizi sağlayacak faydalar sunabilir. Uzun süreli mutluluk bir denge işidir, o yüzden Instagram’da sürekli gördüğünüz sahte gülüşlere aldanmayın.

Birçok araştırmacı, “90/10 prensibi” konusunda ortak görüşe sahip. Bu prensip mutluluğunuzun yüzde 10’unu başınıza gelen şeylere, yüzde 90’ını ise sizin bunlara nasıl tepki verdiğinize bağlıyor. Yani, kabullenici olun. Değiştiremediğiniz şeylerin peşini bırakın, diğer insanlarla bağlantıda kalın ve bir şeyler satın almak yerine deneyim satın alın. İşte o zaman gülümsemenizin artık daha doğal olduğunu fark edeceksiniz.

Kötü hissettiğiniz zamanları anlayıp takdir edebilmek, o zamanların fiziksel ve zihinsel sağlığınız üzerindeki etkisini azaltabilir. Emotion dergisinde yayımlanan bir araştırma, negatif hislerini görmezden gelmek yerine onları kucaklayabilen insanların, psikolojik açıdan bunalımdan daha az zarar görmüş olarak çıktığını keşfetti. Yine, Journal of Experimental Social Psychology’den bir çalışmaya göre, kendinizi kötü hissetmek dikkat dağıtıcı şeyleri bloklama yetinizi geliştirerek hafızanızı ve detaylara olan dikkatinizi iyileştiriyor.

İşte size işinize yarayacak yeni bir kelime: Sisu. Fince bu kelime, karşınıza çıkan olağanüstü zorlukları aşmanıza yardım eden psikolojik güç anlamına geliyor. Sisu kararlılık rezervlerinizden faydalanmanız konusunda sizi cesaretlendiriyor. Bu yaklaşım, mutlu hissetmediğiniz için somurtmanızdan çok daha iyi ve uzun vadede hayatınızdan tatmin olmanızı sağlıyor. Bu, sizin bir lades kemiği yerine bir omurga edinmenize yardım edecek.

Soğuk havalar

Japonya’daki Osaka Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, mutluluk 13.9 santigrat derecede en üst düzeye ulaşıyor. Güneyde yaşıyorsanız biraz çabalamanız gerekecek.

Maddi arkadaşlar

Londra Üniversitesi’nden bir araştırma, arkadaşlarla geçirilen zamanı artırmanın, 115 bin dolarlık maaş artışına denk bir mutluluk sağladığını buldu.

Yaşlı gözler

Bir Frontiers in Psychology çalışmasına göre, ağlamak parasempatik sinir sisteminizi aktive ederek sakinleşmenize ve yatışmanıza yardımcı oluyor.

Continue Reading
Advertisement

ERKEK AKLI

Sosyalben Store & Sarev İş Birliği Paylaşarak Çoğaltıyor

-

Editör :

 Kurulduğu günden bu yana dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklarımızın yeteneklerinin keşfedilmesi ve geliştirilmesi adına çalışmalar gerçekleştiren SosyalBen Vakfı’nın çalışmalarına bütçe oluşturmak amacıyla kurulan, satış mağazası SosyalBen Store, 75 yılını kutlayan Sarar markası ile yeni bir iş birliğine imza attı.

Topluma olan sorumluluklarını paylaşarak çoğaltmayı hedefleyen Sarar, “75 Gönülden Sene” sloganıyla SosyalBen Store’un birbirinden renkli ürünlerini ev tekstil markası Sarev’inmağazalarında satışa çıkardı.

Sarev mağazalarında yer alan SosyalBen Store ürünlerinin satışından elde edilecek gelir, taşımalı eğitim gören çocukların umutlu bir geleceğe bakarak gelişimlerini sağlayacak. Dezavantajlı bölgelerde yaşayan 7-13 yaşındaki çocuklar, tasarım atölyesinde yeteneklerini keşfedip geliştirme fırsatı yakalayacak. Sarar tarafından, vakfın gönüllü grubuna özel tasarlanan tişörtler 2019-2020 dönem saha çalışmalarında yer alacak.

Devamı

ERKEK AKLI

Bridgestone İpek Şenoğlu Cup – Sarar Sponsorluğu

-

Editör :

Sarar, İpek Şenoğlu Cup ile sponsorluk geliştirmeye hazırlanıyor.           

Abdurrahman Sarar’ın 12 metrekarelik bir terzi dükkanında temellerini attığı SARAR bugün; Türkiye’de beş büyük üretim fabrikasındaki yüksek işçilik kalitesi ve özel dikim ayrıcalığıyla hazır giyim sektöründe dünya markalarıyla yarışarak hizmet vermeye devam ediyor.  Sektördeki 75. yılını kutlamakta olan Sarar’ın, Avrupa ve ABD başta olmak üzere yurt dışında birçok konsept mağazası bulunuyor.  

Moda sektöründe 75 yıllık bir tecrübeye sahip olan markayı zirveye taşıyan en önemli etmenlerin başında sponsorluk faaliyetleri geliyor. 

Marka, bu sene sektörde başarıyla geçen 75. yıllarını kutlamak amacıyla, kendi alanlarında öncü olmuş isimleri bir araya getirerek, başarı kavramını tekrar yorumladıkları bir konsept çekim gerçekleştirdi. Türkiye’nin en başarılı sporcularından biri olan İpek Şenoğlu’nun da dahil olduğu bu keyifli projeden sonra, beraber daha iyi işlere imza atabilmek adına İpek Şenoğlu Cup ile sponsorluk geliştirecekler. 

Tenis sporunun Türkiye’de yaygınlaşmasına hizmet eden Bridgestone İpek Şenoğlu Cup Tenis Turnuvası, ülkemizde tenis sporunun gelişimine katkı sağlamak amacıyla 8 yıldır 16 farklı şehirden rekor sayıda sporcuları bir araya getirmeye devam ediyor.

Bu yıl 26 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında İstanbul Dalyan Kulüp’te gerçekleşecek olan turnuvada toplam 550 sporcu yarışacak. Turnuva katılımcıları Sarar tarafından sporculara özel olarak üretilen tişörtleri giyecekler.

Devamı

ERKEK AKLI

Mango Erkeği Hugo Sauzay’dan tavsiyeler

-

Mango erkeği Hugo Sauzay, merak edilenleri yanıtladı. İşte onun tavsiyeleri.

1- Sen bir modelsin ama aynı zamanda bir iç tasarım şirketine sahipsin. Bu iki alanın ne kadar bağlantılı olduğunu düşünüyorsunuz?

Seyahatler ve toplantılardan besleniyorum, moda ile yaptığım için şanslıyım. Bana farklı kültürlerle, insanlarla ve farklı yaşam biçimleriyle tanışma şansı veriyor. Ne zaman başka bir yerde çekim yapsam, mimari detayların fotoğraflarıyla dolu telefonumla birlikte geri dönüyorum. Yaratıcı insanlarla çalıştığımız için şanslıyız ve onları kreatif süreçte izlemek büyük bir ilham kaynağı. Mimarlıkta olduğu gibi modada da hikaye anlatıcılığı önemlidir. Global bir proje sahip olmak için daha önce yapılan tüm çalışmalar esastır. Sadece kolay bir final görüntüsü değil, zamanın ötesinde bir proje yapmaya çalışıyorsunuz.

2- Katıldığınız projeleri nasıl seçersiniz? Dikkat ettiğiniz ana faktörler nelerdir?

En önemlisi projenin temelindeki insanlar. Moda olmak istemeyen ama doğru bir proje yaratmak isteyen biri.

3- Genç erkek ve kadınlara kendilerine daha güven duymaları için ne önerirsiniz?

Farklılıklara açık kalmak ve ilgi yarattıklarını anlamak. Hoşgörü dışında daha iyi bir yol olmadığını anlamalılar. En önemli şey, senin tutkularını yaşaman ve inanman.

4-Kendi tarzını nasıl tarif edersin ?

Klasik ve sade bir stilim var. Koyu jean, beyaz tişört bir tür üniforma. Kazak ve paltolar için güzel kumaşlara dikkat ediyorum.

5- Mango erkeği ne tür bir erkek?

Mango erkeği modern ve kendinden emin.

6-  Kampanya çekimi sırasında Mango ile olan deneyiminizden bahseder misiniz?

İskoçya’da tipik bir yağmurlu gün boyunca çekim yapıyorduk ancak arkadaş canlısı bir ekip tarafından ısındık. Çekimde hissetmedim, yeşil tarlalarla çevrili bir kalede, koyun ve atlarla dolu nehirlerde arkadaşlarımla daha fazla zaman geçirdim. Muhteşem bir yerdi. Arkadaşlarla rüya gibi bir hafta sonu oldu.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com