Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

NASIL BATMAN OLUNUR?

FITNESS

NASIL BATMAN OLUNUR?

-

 

batmanMaskeli kahramanın süper güçleri yok. Doğru eğitimi alırsanız, acaba siz de kendi kişisel ‘Gotham”ınızı koruyabilir misiniz? 

Diğer süper kahramanların aksine, Bruce Wayne’in alter egosunun radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılmışlığı ya da uzaylı akrabaları yok. Eğer yeteri kadar paranız, motivasyonunuz ve zamanınız varsa sizin de böyle bir şansınız var. ‘Becoming Batman: The Possibility of a Superhero’ kitabının yazarı Prof. E Paul Zehr’e göre bu şans büyük bir “eğer” barındırıyor.

“Batman olabilecek en iyi sporcu fiziğine, casus özelliklerine ve özel kuvvetlerin dövüş sanatları eğitimine sahip.” Ha, tabi ayrıca da araçlarını, silahlarını ve gözetim teknolojilerini finanse edebilecek milyar dolarlık bir şirkete de sahip!

Bruce Wayne’in güç odaklı ağırlık çalışması

Güç ve hız squat bölümünde geçirilecek saatlerle ilgili değil. Kötü adamlarla rahat rahat dövüşebilmek için Batman’in antrenmanları güç odaklı olmalı. ‘Results Fitness and Sports Training”in sahibi Ian Mellis’in programı size hem güçlü yumrukları yapıştırmayı hem de gelen yumruklardan en hızlı şekilde kaçmayı sağlayabilir.

Speed Deadlift – 8 tekrarlı 4 set

“Eğer hızlı olmazsanız, güçlü de olamazsınız.” diyor Mellis. Barı tek seferde kaldırabileceğiniz maksimum ağırlığın %60’ıyla yükleyin ve squat çalışın. Daha sonra barı yukarıya kaldırmak için kalçanızı dışarı itin ve tüm gücünüzle kaldırın. BAM!

Hang snatch – 8 tekrarlı 4 set

Bir suçluyu omuzunuzun üstünden atmak gibi düşünün: Barı bacak hizanızda sarkıtın, çeyrek squat pozisyonuna gelin. Kaldırın ve başınızın üstüne alın. Aşağıya indirin ve tekrarlayın.

Towel pull-ups – Yapabilirseniz 4 set

Pull up barına bir havlu atın, iki tarafından tutun ve göğsünüzü bara doğru çekin. “Bu sizin tutuş gücünüzü ölçecektir.” diyor Mellis. Binalar arasında salınırken iyi olacaktır!

Turkish up – Her yana 10’ar tane olacak şekilde 3 set

Yere uzanın ve tam üzerinizde olacak şekilde kettlebell tutun. Sağ dizinizi kırın ve ağırlığı sol elinize alın. Daha sonra ayağa kalkın, nefes alın ve hareketi tersine çevirin. Bir daha ki sefere yere düştüğünüzde hemen kalkabileceksiniz.

Lastik döndürme – 10 dakika

Zor durumlarda hareket kabiliyeti sizi sokaklarda kurtaracak bir şey. “Bu ‘strong man’ antrenmanı hem uyum sağlamanızı hem de zor anlarda gücünüzü kullanmanızı sağlar”. Spor salonlarında bulunan dev kamyon lastikleri çevirin.

 

 

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com