Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

“NEDEN SAKAL KILLARIM SAÇIMDAN FARKLI RENKTE BÜYÜYOR?”

STİL & BAKIM

“NEDEN SAKAL KILLARIM SAÇIMDAN FARKLI RENKTE BÜYÜYOR?”

-

 

Men’s Health’e siz sorun, biz cevabını bulalım.

1Neden sakal kıllarım saçımdan farklı renkte büyüyor?

Hormonlarınız renk alarmı veriyor olabilir. Dihidrotestesteron (DHT) hormonunun fazlası androgenetik alopesi (erkek tipi kellik) olarak kendini gösteriyor. İşin garip tarafı, aşırı DHT aynı zamanda yüzünüzde çok fazla tüy çıkmasına da sebep oluyor. Yüzde bulunan kıl kökleri, kafanızdakilerden daha aktifler, bu yüzden daha çabuk yaşlanıyorlar. Erkeklik hormonu takviyesini aşırıya kaçırmak, tüylerin renginin koyulaşmasını sağlayan melanin üretimine darbe vuruyor. Haliyle siyah saç beyaz sakal görüntüsü de kaçınılmaz oluyor. Kahverengi saçlarınız ve kızıl sakalınız mı var? Vücudunuz muhtemelen genetik olarak yüksek dozda feomelanin (kıllara pas rengi veren bir melanin türü) üretiyor. Bunun için farklı seçenekleriniz var: Boyayabilir, tıraş edebilir veya iki renkli
dolaşmaya devam edersiniz.

Vücut yağ oranını ölçen en iyi alet nedir?

Günümüzde en çok tercih edilen yöntem olan ve biyoelektrik impedans yöntemiyle çalışan ölçüm cihazlarının yanılma payı bulunuyor. Bu cihazların hepsi aynı mantıkla çalışıyor: Cihazın üzerine çıkıyorsunuz, elektrotlar aracılığıyla elektrik akımı bir ayağınızdan girip diğer ayağınızdan çıkıyor. Elektrik akımı kasların içindeki sıvılarda dolaşıyor, yağ dokusuna denk gelince dirençle karşılaşıyor ve böylece yağsız kas kütlesi hakkında bilgi veriyor. Bunu, toplam vücut ağırlığınızdan çıkararak size yağ oranınızı söylüyor. En azından teorik olarak. North Dakota Üniversitesi’nden kinezyoloji uzmanı Dr. Hank Lukaski, “Bu cihazların handikabı, kaslardaki su oranını değişmez kabul etmeleri ama bu doğru değil” diyor. Dr. Lukaski bu sonuçların yanılma paylarının yüzde 10’a kadar çıkabildiğini söylüyor. Daha kesin sonuçlara ulaşmak istiyorsanız, dual enerji X-ray absorbsiyometri yöntemini kullanan bir sağlık merkezine gidebilirsiniz. Bu cihaz, bütün vücudunuzu
taradığından daha düşük bir hata payına sahip.

Oğlumun benimle koşuya çıkması için kaç yaşında olması gerekiyor?

Men’s Health sporcu sağlığı danışmanı Dr. Jordan Metzl’e göre, oğlunuz kendi bağcıklarını bağlayabiliyorsa sizinle koşmaya da hazırdır. Kısacası, başlangıç için 5 ve 6 iyi yaşlar. Birlikte koşmak, baba-oğul arasındaki bağı kuvvetlendirmenin yanında, çocuğunuzun kemik, tendon ve bağ dokularını güçlendirecektir. Böylelikle ileride koşmaktan kaynaklanan incinme riskini düşürecek. İlk yıllar için en önemli nokta koşu mesafesi. Oğlunuz ergenliği atlatana kadar kemikleri tam olarak güçlenmiş sayılmaz. Çok fazla mesafe kaydetmek, sık tekrarlanan incinmelere yol açabiliyor. Bu
yüzden Dr. Metzl’in önerisi, oğlunuz 10 yaşına basana kadar baba-oğul koşusunu 3 ila 5 kilometre ile sınırlamak. (Bu, onun arkadaşlarıyla oynarken kat ettiği ortalama kilometreye denk.) 13 yaşına basana kadar 9-10 kilometre aralığı gayet sağlıklı. Bu arada oğlunuzun sizin seviyenize ulaşmaya çalışmak yerine, koşu hedeflerini kendine göre ayarlamasına dikkat edin. Clinica Pediatrics dergisinde yer alan bir çalışmaya göre, koşucuların yaklaşık yüzde 50’si koşuya bağlı sakatlıklarını 6 ila 11 yaş aralığından geçiriyor. Oğlunuz liseye gittiğinde ise muhtemelen siz ona yetişmeye çalışacaksınız.

Continue Reading
Advertisement

STİL & BAKIM

5 Maddede Keratin Bakımı

-

Editör :

Saçı uzatma etkisiyle bilinen keratin saç bakımı, artık yalnızca kadınlar tarafından değil, erkeklerden de büyük ilgi görüyor

Günümüzde erkeklerin gittiği birçok berber ve kuaförde de uygulanan keratin bakımı, bilhassa uzun saç seven erkekler tarafından rağbet görürken, parlak, yumuşak ve düz saç sevenlerin de tercihi olmakta.

Keratin kullanımıyla yapılan saç bakımları, saçı kıvırcık ve başa çıkılmaz erkeklerin saçlarını da düz ve sağlıklı hale getirmeleriyle biliniyor. Tıpkı kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de saçlar, görünümü etkileyen önemli bir faktördür. Sağlıklı görünen düz saçlar, model oluşturmada kişiye kolaylık sağlıyor ve kadınların dikkatini daha fazla çekebilmenize yardımcı oluyor.

Keratin Bakımının Faydaları

Keratin bakımı, saçı düzleştirme ve sağlıklı hale getirme konusunda devamlı olarak övülüyor. Peki, bunun nedenini merak ettiniz mi? Keratin saç bakımı, diğer bakım yöntemleriyle kıyasla çok daha güvenli ve etkilidir. Keratin bakımının faydalarını beş farklı maddede sıralayabiliriz.

1. Zehirli kimyasallar içermez

Keratin, insan vücudu tarafından doğal yollarla üretilen bir protein türüdür. Deri hücrelerinde, tırnaklarda ve saçlarda doğal yapıtaşı olarak bulunur. Sürekli olarak şampuan, saç kremi ve saç ürünleri kullandığınızda ise saçlarınızdaki keratin miktarı azalır. Bu durum da saçınızın kuru ve kıvırcık bir yapıya bürünmesine neden olur. Bunun nedeni piyasadaki birçok ürünün saçın katmanlarına derinlemesine nüfuz eden kimyasallar içermesidir.

Keratin bakımı, kullanılan formülün doğal olması sebebiyle hiçbir kimyasal faktörü içermez. Yani saçınız herhangi bir şekilde zarar görmez. Aksine keratin bakımı, saçınızdaki parıltıyı ortaya çıkarak şekilde içeriden dışarıya doğru onarım gerçekleştirir.

2. Etkileri uzun vadelidir

Keratin bakımı yaptırmanın iyi taraflarından bir diğeri de, bu bakımdan sonraki haftalar boyunca ek bir bakım yaptırmanıza gerek olmamasıdır. Keratin bakımının etkileri, dört aya kadar devam eder. Bunun sebebi saç foliküllerine nüfuz ederek onarması, saçta meydana gelen hasarları kökten uca kadar gidermesidir. Keratin bakımı sonrası daha parlak ve göz alıcı saçların keyfini uzun bir süre boyunca çıkarabilirsiniz.

3. Düzleştirici kullanmanız gerekmez

Keratin bakımı yaptırdıktan sonra saçınızın düzleşmesi ve parlak görünmesi için her sabah düzleştirici ya da fön gibi cihazlarla uğraşmanız gerekmez. Saçınızın doğal yağlarını salgılayabilmesini sürdürmesi adına, saçlarınızı düzenli olarak taramanız ya da fırçalamanız yeterlidir. Öte yandan devamlı olarak düzleştirici kullanmak da meydana gelen ısı nedeniyle saçlarınıza zarar verir.

4. Saçın hacmini ve şeklini korur

Birçok kişi, keratin bakımının saçlarının hacmini ve şeklini etkileyeceğini düşünür. Fakat bu kesinlikle yanlıştır. Keratin bakımının özelliği saçlardaki hasarı gidermesi ve saçın sağlığını korumasıdır. Keratin bakımı saçlarınızın şekline ya da hacmine herhangi bir zarar vermez.

5. Tüm saçlar tiplerine uygun

Keratin bakımı kıvırcık ve karmaşık saçlar dahil tüm saç tiplerine uygulanabilen bir bakımdır. Ancak bu tarz saçlara uygulanan bakım, diğer türlerden biraz daha uzun sürebilir.

Keratin Bakımından Sonra Yapılması Gerekenler

1. Keratin bakımının saçlarınız tarafından iyi bir şekilde emilebilmesi için saçınızı 72 saate kadar yıkamayın.

2. Saçınıza herhangi bir jel ya da şekillendirici sürmeyin. Kuaförünüzün önerileri doğrultusunda saçınızı 3 gün boyunca yalnızca şampuan ve kremle yıkayın. Kullandığınız şampuanın ve kremin sülfat ve sodyum içermiyor olmasına dikkat edin.

3. Saçınızı toplamayın, serbest bırakın.

Devamı

ERKEK AKLI

El desenli bikini üstü modası

-

Tasarımcı Adriana Degreas tarafından tasarlanan el desenli bikini üstü, üstsüz güneşleniyor gibi görünmeyi sağlıyor.

İşte plajlarda kafa karışıklığına neden olabilecek el desenli bikinli…

Brezilyalı tasarımcı Adriana Degreas, sanki göğüslerini tutan bir kadın varmış gibi bir ikonik bir bikini üstü tasarladı ve bu tasarımıyla hem moda camiasında hem de sosyal medyada çok konuşuldu.

Bikini tuhaf karşılansa da birçok kişi tarafından giyilerek plajlardaki yerini aldı. Instagram’da paylaşılan bikini fotoğrafları bin 200’ün üstünde beğeni ve yüzlerce yorum aldı. İnsanların şimdiki yorumu bu tasarım için gayet olumlu.


Devamı

STİL & BAKIM

Nike Zoom serisinden yeni renkler!

-

Nike Zoom Air ve ultra hassas yapılı köpük tabanıyla Nike ZoomX ile Zoom ailesi, yeni renkleri ve her ayakkabısıyla koşuculara özgün bir deneyim sunuyor.

Hız, dünyaca ünlü maratonculardan, hafta sonları kendini harika hissetmek isteyenlere kadar uzunan her koşucunun önceliği arasındadır. Nike, koşucuların tüm ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanan Air Zoom serisi ile antrenman ve yarış ayakkabılarını odağına alıyor.

Nike, Zoom ailesinin 2019 modelleri için insan gözünün en iyi seçtiği renk olan neon yeşilden bir spektrum yarattı. Tasarımcılar, Nike Phantom Glow adını vererek sadece Nike’a özel bir neon ton yarattı. Bu neon ton, oluşturduğu yapı ile Nike ZoomX Vaporfly NEXT% için enerjik ve parlayan bir etki yaratıyor. Zoom ailesindeki diğer modeller ise her birinin öne çıkmasını sağlayacak şekilde koyu ve yumuşak tonlara bürünüyor.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com