Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

NIKE’TAN YENİ FITNESS AYAKKABISI: METCON 4

FITNESS

NIKE’TAN YENİ FITNESS AYAKKABISI: METCON 4

-

 

Nike Metcon modelinin yeni versiyonu Nike Metcon 4 görücüye çıktı. Nike’ın Mat Fraser, Kara Webb, Josh Bridges ve Sara Sigmundsdottir gibi fitness alanındaki en seçkin sporcuları tarafından test edilen Nike Metcon 4, dayanıklılığı ve sağladığı konfor ile dikkatleri çekiyor.

Nike’ın yeni fitness ayakkabısı Nike Metcon 4 tanıtıldı. Nike’ın tipik bir ağırlık kaldırma ayakkabısı olan Nike Romaleos haricindeki en dayanıklı antrenman ayakkabısı olan Nike Metcon; ağırlık kaldırma, fonksiyonel hareketler ve metabolik kondisyon gibi egzersizlerde, hatta özellikle snatch blance PR veya ipe tırmanma gibi ayakkabının sınırlarını sonuna kadar zorlayan antrenmanlarda büyüleyici bir performans gösteriyor.

Mat Fraser, Kara Webb, Josh Bridges ve Sara Sigmundsdottir gibi fitness alanındaki en seçkin sporcuları tarafından test edilen Metcon modeli, sporculardan gelen geribildirimler neticesinde geliştiriliyor.

Nike sporcusu ve Metcon’un ilk çıkışından beri testlerinde yer alan fonksiyonel antrenman uzmanı Josh Bridges, “Ayakkabıları hep parçalarım. İpe tırmanma, box jump (kasaya atlama) ve burpee egzersizlerini çoğu kişiden daha fazla yaptığım için ayakkabılarımın mutlaka bir yeri delinir, bir parçası kopar ya da kırılır. Nike Metcon 4 ayakkabılarımı ilk olarak Mart ayında aldım ve her yerde giyiyorum. Hâlâ sorunsuzca giyilebilir durumda. Yırtık, delik yok, topuğu dağılmadı, burnu parçalanmadı. Diğer tüm ayakkabılarımdan farklı” dedi.

 Nike’ın tasarımcılarına yeni ayakkabı hakkında bildirim veren sporcuların büyük bir çoğunluğu ayakkabının bu denli konforlu olmasına şaşırdıkları şeklindeydi. Bridges ise, “ayakkabı diğerlerinden farklı bir his veriyor. Sanki ayağınızı sarıyor ve çok daha yumuşak” dedi. Eskisinden çok daha dayanıklı olan Nike Metcon 4’te tasarımcılar, yastıklama özelliğini artırmamalarına rağmen ayağı sarma hissini daha esnek bir file ile güçlendirdiler. Nike Metcon 4 şu özellikleri taşıyor:

AYNI KALANLAR

1.Dış taban: Nike Metcon 3’ün farklı yönlerde tutuşa uygun, tamamı kauçuk malzemeden yapılmış tri-star deseni ile sabitleme özelliğine sahip bir ayakkabı için nispeten düz sayılabilecek 4 milimetrelik topuk-burun yüksekliği farkı bu modelde de mevcut. Böylece sevdiğiniz ve alıştığınız taban deneyimini yaşayabilirsiniz.

2. Tabanda yastıklama: Yüksek darbeli hareketlerde ihtiyacınız olan yastıklama, tamamı kauçuk olan dış taban ile değil çıkarılabilir orta taban ile elde ediliyor. Klasik koşu ve antrenman ayakkabılarının çoğunda, yastıklama etkisini dış tabanda görülen köpük sağlıyor. Bu da çok iyi bir tutuş sağlanamamasına ve ipe tırmanma gibi çok sürtünmeli hareketlerde malzemenin aşınmasına neden olabiliyor.

YENİLİKLER

1.Dayanıklılık: Metcon’daki en önemli değişiklik, üst kısımda kullanılan, dokunma algısına yönelik teknoloji. Kauçuk dış tabandan ilham alınan, kauçuk katkılı TPU gibi düşünebileceğiniz tri-star desenler, kişisel tercihe göre ayakkabının her yerine küçük veya büyük boyutlarda eklenebiliyor. Böylece dayanıklılığa en çok ihtiyaç duyulan, burun ve yanlar gibi çok aşınan kısımların dayanıklılığı stratejik olarak artırılabilirken nefes alma ve esneklik özelliği kazandıran fileye de daha fazla alan kalıyor.

2.Ön ayakta yastıklama: Tasarımcılar, üst kısımda sandviç file adı verilen, aralarından dikey olarak ipliklerin geçen çift katmanlı bir file kullandı. Bu yapı, ilk kez ayağın üzerinde yastıklama hissi sağlıyor; ayrıca ayağı, önceki modellerden daha iyi sarıyor.

3.Bağcık delikleri: Sayıları beşten altıya çıkarılan bağcık delikleri sayesinde bağcıklarınızı daha iyi ayarlayarak istediğiniz konfor ve desteği elde edebiliyorsunuz.

4.Dil: Dilin en üst ucundaki yumuşak tri-star, ön ayak ile bağcıklar arasında ekstra bir tampon işlevi görüyor.

5. Arka topuk desteği: Arka topuk desteği, performanstan çok estetik görünüme yönelik olarak şekillendirilerek önceki versiyonlara göre daha küçük tasarlandı.

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com