Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

“O ADAM” STEROİD Mİ KULLANIYOR?

anaslide

“O ADAM” STEROİD Mİ KULLANIYOR?

-

 

Her spor salonunda ilaç takviyesi alan biri ve ele verdiği ipuçları vardır.

Steroid kullanan birini tanıyor musunuz? Yasa dışı olduğuna göre bu soruya herkesin yanıtının hayır olmasını dilerdik ama maalesef bu yola başvuran erkekler olduğunu biliyoruz. Spor salonlarında heybetli bedenleriyle dikkat çeken adamların kaçı çelikten bedeli ödedi, kaçı bir iğnenin ucunda duruyor? Artık bu soruya kesin cevap verebilirsiniz çünkü steroid kullanan adamları anlamanın yollarını anlatıyoruz.

Bu konuda bize rehberlik eden müsabık BJJ ve doğal vücut geliştirme sporcusu Ethan Benda, bu şüphelerin merkezinde olmaya alışkın biri. Yaşını (42) ve formunu (hayli cüsseli) göz önüne alınca, insanların neden otomatik olarak steroid kullandığını varsaydığını anlayabildiğini söylüyor: “40’lı yaşlarımda 20’li yaşlarımda olduğumdan daha iyi görünüyorum. O yüzden ‘Bu adam kesin bir şeyler kullanıyordur’ diye düşünüyorlar.”

Maruz kaldığı bu önyargı, aynı zamanda kişisel antrenör olan Benda’ya başkalarına karşı önyargılı olmamayı öğretmiş. Buna öğrencileri de dahil ki büyük kısmı, doktoru tarafından hormon replasman tedavisi önerilen orta yaşlı adamlardan oluşuyor. “Size şunu söyleyeyim; hormon replasman tedavisi gören adamlar, genelde sizin şüphelendiğiniz kişiler olmuyor” diyor. Aldıkları testosteron takviyeleri fiziklerini gözle görülür biçimde değiştirecek miktarlarda olmuyor. Ama antrenman için enerji verdiği ve daha hızlı toparlanmalarını sağladığı bir gerçek. Bu avantajları daha iyi bir ruh haliyle ve daha yüksek bir libidoyla da birleşince, öğrencilerinin ilaçlardan beklentileri de gerçekleşmiş oluyor.

“Aslında çoğu define kaslarla iri yarı görünmekten ziyade, daha iyi hissetmenin peşindeler. Bunun için de ilaç takviyesinin peşine düşüyorlar” diyor.

Endüstriyel kuvvet ilaçları kullanan kişileri tespit etmek ise pek kolay değil. Kariyeri boyunca dünyanın farklı bölgelerinde eski steroid kullanıcılarını tedavi eden Dr. Michael Scally, “Bana steroid kullandığını itiraf eden erkeklerin yüzde 90’ı vücut geliştirme sporcusu gibi bile görünmüyor. Bu kişilerin yağ oranı sanılanın aksine yüzde 6-8 arasında olmuyor. İri cüsseli olmuyorlar. Yaşları 20, 30, 40 skalasında görünüyor. Steroid kullanmalarının tek sebebi, daha hızlı forma girmek” diyor.

Aykırı Değerler

En görünür gerçeklerle başlayalım. Başarılı bir steroid süreci geçiren insanı kesinlikle anlayabilirsiniz. Harvard Tıp Fakültesi’nden Psikiyatri Profesörü Dr. Harrison Pope, yağsız kitle indeksi yani FFMI’yı geliştiren kişi. Bu oran boyunuz, kilonuz, yağ yüzdeniz hesaplanarak ortaya çıkıyor ve fiziksel sınırlarınıza ne kadar yakın olduğunu gösteriyor.

Pope bu yöntemi Boston bölgesindeki çok sayıda steroid kullanıcılarını, aynı salonlardaki steroid kullanmayan kişilerle kıyaslayarak geliştirdi. Ayrıca farklı dönemlerden vücut geliştirme sporcularını da inceledi. Pope ve asistanları 1995 yılında yaptıkları bir çalışmada, steroidlerin kolayca bulunamadığı yıllar olan 1939 ila 1959 arasındaki Mr. America şampiyonlarının yağsız kitle indekslerini araştırdı. İnceledikleri kişiler arasında ikonik vücuduyla B filmlerinin yıldızı olan Steve Reeves de yer alıyordu. Ortalama yağsız kitle indeksi 25,4 çıktı ve en yüksek oran, 1948 yılında Mr. America olmayı başaran George Eiferman’a (27,7) aitti. Bugün bile antrenman ve beslenmeye dair bildiğimiz her şeyin ışığında, 20’li yaşların ortasındaki yağsız kitle indeksi, doğal vücut geliştirme sporcuları için tavan sayılıyor. Yani bu oranı yüzde 26 ila 27’nin üzerinde olan kişiler aslında şüpheli.

Yani en basit ipucu bu: Yağ oranı ciddi oranda düşük ama steroid öncesi çağdaki vücut geliştirme şampiyonlarından daha büyük kaslara sahip olan kişiler, muhtemelen o dönemdeki kişilerin kullanmadığı ilaçları kullanıyorlar.

Bununla birlikte yağsız kitle indeksi 25’in altında olan kişiler de tamamen aklanıyor sayılmaz. Pope ve ekibinin 2011 yılında yaptığı bir başka araştırmada, steroid kullanan kişilerin yağsız kitle indeksi ortalaması 23,3 çıkarken, kullanmayan kişilerde bu oran 22,8’di; yani arada pek fark yoktu. Araştırma sonucu, büyüme hormonu ya da steroidlere ek olarak insülin benzeri büyüme faktörü kullanan kişilerin yağsız kütle indeksinin de ortalama 26,2 olduğunu söylüyordu.

Buradan başka bir anlam daha çıkıyor: Sadece steroidlerle sahip olunabilecek bir vücut yapmak istiyorsanız, steroidlerden fazlasına ihtiyacınız var.

Pope’un araştırmaları steroid kullananlarla kullanmayanlar arasındaki en belirgin farkı da ortaya koyuyordu. İncelemelere göre steroidler omuz eklemine yapışan kasların (kanat, trapez, göğüs, omuz ve üst kol) boyutunu genişletiyordu. İlginç bir şekilde steroidlerin neden olduğu akneler de sıklıkla bu bölgede görülüyordu. Yani kendi ekosistemini taşıyacak büyülükte trapez kaslarına sahip kişiler, muhtemelen ilaçlardan destek alıyor diyebiliriz.

Yan Etkiler

Şimdiye dek başarılı bir şekilde steroid kullanan kişilerin, daha etkileyici görünmek adına yarattığı kasti etkilerden bahsettik. Ancak steroid hakkındaki en belirgin özellikler aslında istem dışı meydana gelen etkilerdir. Men’s Health fitness yazarı Lou Schuler kendi deneyimlerinden yola çıkarak şöyle örnekliyor:

“1990’lı yıllarda kendi spor salonumu açmıştım. Koridorda sesi benden bir oktav daha alçak birinin telefonda konuştuğunu duydum. Müsabık vücut geliştirme sporcusu Heather Tristany olduğunu fark ettim. (İsmini Google’da arattığımda, kariyerine porno yıldızı olarak devam ettiğini gördüm.) İlaçlar bu kadının ses tellerini kalınlaştırmıştı. Üstelik sesi erkeksi bir hal almakla kalmamıştı, aynı zamanda kasları ve keskin hatlı çenesi de AAS olarak bilinen (anabolik-androjenik steroidler) ilaçların etkisinde olduğunu gösteriyordu. Çünkü testosteron türevi olan bu kimyasallar anabolik özelliklerinin (kas inşa edici) yanında androjenik (erkekleştiren) özellikler de taşıyor.

Vücudunuza bir kez testosteron verdiğiniz zaman, vücudunuz bu hormonu üretmeyi bırakır. En belirgin etkileri de belinizin aşağısında görülür. Hareketsiz kaldığında kilo alıp büyümeye yatkın olan bedenlerimizin aksine, işini yapmayan testisler küçülmeye başlıyor.

Vücudunuzdaki steroid miktarını büyük ölçülerde yükseltmek, vücudunuzun bu hormonu östrojen gibi diğer steroid türü hormonlara dönüştürmesine neden olur. Bu da jinekomastiye (meme uçlarınızın arkasında beze dokularının birikmesi) yol açar. Testosteron vücudunuz tarafından ayrıca dihidrotestosterona dönüştürülür; bu da kellik ve kansere neden olmayan iyi huylu prostat büyümesine yol açar.

İfşa Testi

Scally steroid uzmanlığında alışılmadık bir yol izledi. Başladığında 35 yaşındaydı ve bel çevresi 40 inçti (101 cm). Tıp fakültesinde duyduğu bir sözü unutamıyordu: “Yaşlandığınızda bel çevreniz inç olarak yaşınızdan fazlaysa, sağlığınız tehlikededir”. Bu da onu spor salonuna götüren etken oldu ve gittiği andan itibaren steroidlerle ilgili sorulara maruz kaldı. Başlangıç kürleri hakkında dahi pek bilgili olmayan bir anestezi uzmanı olan Scally’e gelen sorular, bu ilaçların nasıl kullanılacağından ziyade, ne gibi sonuçlar doğurduğuydu. Scally, “Duyduğum en zor soru ‘Anabolik steroidleri kullanmayı bıraktığımda başıma neler gelecek?’ sorusudur” diyor.

1990’lardaki yaygın görüş, steroid kullanan insanların belirli bir sürenin sonunda doğal hormon üretimine döndüğü, fiziksel ve duygusal dengenin düzeldiği yönündeydi. Ancak Scally bunun o kadar da basit ve öngörülebilir olmadığını fark edenlerden. Zira geçmişte bu kürlere giren birçok kişiye doktorlar tarafından anabolik steroid kullanımı nedeniyle meydana gelen hipogonadizm teşhisi konmuş durumda. Semptomlar arasında kas ve kuvvet kaybı, yağ kütlesi artışı, kemik yoğunluğu kaybı, uyku bozukluğu, cinsel disfonksiyon, depresyon, asabiyet ve yorgunluk da yer alıyor. Çünkü vücut sperm üretmeyi bıraktığı zaman kullanıcılar, bıraktıktan sonra bile aylarca ya da yıllarca kısır (steril) kalıyor.

Scally bu sebeplerle bazı kullanıcıların doktorunu ya da yakın arkadaşlarını kandırmaya çalıştığını söylüyor. Çünkü küçülmüş testislerinizle ve kısırlığınızla bir aile kurmaya çalışmak ya da jinekomastiden veya ergenlik sonrası aknelerden mustarip olmak, sizi yalan söylemeye itebilir.

Fakat yine de bu problemlerden bazılarının başka açıklamaları olabilir. Akne ve doğurganlık sadece steroid kullanımıyla nitelendirilemezken, jinekomasti de ergenlik çağındaki erkeklerin neredeyse yüzde 50’sinin başına gelebiliyor. Bazılarının jinekomasti rahatsızlığı ilerleyen yıllarda geçerken, bazılarınınki ise daimi oluyor.

Bu nedenle en net cevabı kan testleri veriyor. Scally, “Birinin kanında hCG (“insan koryonik gonadotropin”) adlı hormon varsa, bu kişinin steroid kullandığına bahse girebilirsiniz” diyor. Zira bu hormon hamile kadınlarda salgılanırken, aynı zamanda testis çekilmesini düzeltmek ve testosteron seviyesini normal seviyelere getirmek amacıyla da kullanılıyor.

Göz Küresi Testi

Elbette spor salonunda şüphelendiğiniz adama kan testi yapma şansınız olmayacak. Veya testislerine, dikkatlice göğüslerine veya yüzündeki aknelere bakmaya da çalışmayacaksınız. Ama merakınız da geçmeyecek. Keza Google’da “Birinin X olduğunu nasıl anlarım” kalıplarını arattığınızda, ilk sırada “Birinin yalan söylediğini nasıl anlarım” çıkarken, ikinci sırada “Birinin steroid kullandığını nasıl anlarım” geliyor.

Kesin Olarak Anlamanın Yolu

Normalden hızlı gerçekleşen bir gelişim sürecinin iyi bir gösterge olduğunu söyleyen Benda, “Üç yıllık bir ağırlık kaldırma sürecinin ardından kas kazanım hızı belirgin bir şekilde yavaşlar. Biri bana bu yıl 11 kg kas kütlesi kazandım derse, bu kişi ya bu sporda yenidir, ya ilaç kullanıyordur ya da sallıyordur” diyor.
Bir başka gösterge ise bir kişinin kas kaybetmeden ya da yağlanmadan, aylar boyunca sürekli olarak yarışmaya hazır bir kapak modeli gibi görünmesidir.

Ancak bu bile kesin bir gösterge sayılmaz. Çünkü bunun altında genetik yatkınlık da yatıyor olabilir. Benda, “15 yıl boyunca steroid kullanım belirtilerinin tamamını gösteren biriyle çalıştım ancak gerçeği, yani ilaç kullanmadığını biliyordum. Asla yorulmuyor, hızlıca kas kütlesi inşa ediyor ve düşük yağ oranını yıl boyunca koruyordu. Ancak bu kişi, çalıştırdığım yüzlerce sporcu arasındaki tek örnekti. Bu tip kişilerle nadiren karşılaşırsınız” diyor.
Öte yandan birinin geçmişte veya şu anda ilaç kullanıp kullanmadığını anlamanın sinsice bir yöntemi daha var: Onunla steroidler üzerine konuşmak. Scally, “Sıradan bir anabolik steroid kullanıcısı, androjenler hakkında birçok doktordan daha fazla bilgiye sahiptir” diyor. Bu kişi doktor olmadığı sürece, erkek hormonları hakkındaki derin bilgilerin kişisel tecrübelerden geldiğini anlayabilirsiniz.

anaslide

Karpuzun Daha Önce Duymadığınız Faydaları

-

Lezzetli ve ferahlatıcı etkisinin yanı sıra sağlık açısından da önemli faydalar sağlayan karpuzun yaz sofralarımızın vazgeçilmezlerinden biri olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Yüzde 92’si sudan oluşan bu leziz meyve, içerdiği yüksek su oranı,vitamin ve mineraller ile kanserden cildi gençleştirmeye, saçları beslemesinden kilo vermeye dek çok sayıda fayda sağlıyor. Üstelik çekirdeği de faydalı! Ancak şeker oranı yüksek olduğundan dolayı dikkatli tüketmende fayda var.  2 dilim (280 gram) karpuz 80 kalori olup; 20 gr şeker, 270 mg potasyum, 17 gr A vitamini, 21 gr C vitamini, 4 gr demir, 1 gr lif içeriyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan, yüksek potasyum içeriğinden dolayı böbrek hastaları mutlaka doktoruna danışmalarını; insülin direnci, hipoglisemi, diyabet hastası olan kişilerin de karpuz tüketirken porsiyon kontrolüne çok dikkat etmelerini ve 2 dilimi (280 gr) aşmamaları gerektiğini belirken, diyabet hastalarının kan şekeri dengesini sağlamak adına karpuzu peynir ile tüketmeleri gerektiğinin altını çiziyor. Karpuzla gelen faydaları öğrenmeye hazır mısınız?

Ödemi azaltıyor

Karpuz, su oranı çok yüksek bir meyve olduğundan diüretik özelliği bulunuyor yani sık sık idrara çıkarıyor. Bu nedenle ödem problemi yaşayanlar için yaz aylarında ilaç gibi bir besin. Suyun yanı sıra lif içeriği sayesinde de kabızlığı önlemeye yardımcı olan karpuz, sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenliliği destekliyor.

Kan basıncını dengeliyor

Karpuzda bulunan potasyum ve magnezyum miktarı, kan basıncını yani tansiyonu düşürüyor. Potasyum ‘vazodilatatör’ olarak kabul ediliyor yani kan damarları ve arterler üzerindeki gerginliği serbest bırakıp, böylece kan akışını uyarıyor. Kardiyovasküler sistem üzerindeki stresi azaltıyor. Karpuzda bulunan karotenoidler arter duvarlarının ve damarlarının sertleşmesini de önleyerek kan basıncı, kan pıhtıları, felç, kalp krizi ve damar tıkanıklığı risklerini azaltmaya yardımcı oluyor.

Saç ve cilt sağlığını koruyor

Karpuz içerdiği A ve C vitaminleri sayesinde saçlarımız ve cildimiz için de mükemmel bir besin. Yüksek su oranı ve saçları nemlendiren sebum üretiminde gerekli A vitamini içeriği sayesinde cildi daha canlı ve güzel gösteriyor. C vitamini de cildi sağlıklı, esnek ve güçlü kılan bir protein olan kolajen yapımına yardımcı oluyor; cilt hücrelerini oluşturmasının yanında hücreleri onarıyor.

 Kansere karşı savaşıyor

Kırmızı renginden de anlaşıldığı gibi karpuz antioksidanlardan zengin bir meyve. İçerdiği likopen isimli antioksidan kanser hücrelerini bloke ediyor ve vücudun savunma sistemi olan bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Yine içerdiği yüksek C vitamini sayesinde vücutta kanser oluşumunu sağlayan serbest radikallerin oluşumunu engelliyor.

Kalp sağlığını koruyor

Karpuz çekirdekleri de içinde bulunan “Cucurbocitrin” adlı madde ile kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı oluyor. Tekli ve çoklu yağ asitlerinden zengin olan karpuz, kandaki kötü kolesterolü düşürerek kalp sağlığını da koruyor. Her gün 1 avuç karpuz çekirdeği yeterli olacaktır. Çiğnemek veya doğrudan yutmak fark etmeyecektir. Çiğ olarak tadını sevmeyenler fırında kavurarak da tüketebilir.

Uykuyu düzenliyor

Karpuz, yüksek magnezyum içeriği ile kaliteli uyumaya yardımcı oluyor. Uyku bozukluklarını ve uykusuzluk oluşumunu azaltıyor.

Hafızayı güçlendiriyor

Hücre zarlarının yapısının korunmasında, sinir iletiminin sağlanmasında görev alan yağ asitlerinden zengin karpuz çekirdeği, bu etkileri sayesinde öğrenmeyi kolaylaştırarak, hafızayı güçlendiriyor. Ayrıca yağ emilimine yardımcı oluyor, kronik inflamasyonu azaltıyor.

Kasları rahatlatıyor

Spordan hemen sonra karpuz ve karpuz suyu tüketilmesi kas ağrısını azaltmaya yardımcı oluyor, kasları güçlendiriyor, egzersiz sonrası toparlanma sürecini hızlandırıyor. Hızlı kas toparlanması için spordan hemen sonra 1 bardak karpuz suyu içilebilir.

Beslenme ve Diyet Uzmanından karpuzlu 3 lezzetli tarif

KARPUZ SMOTHIE (200 kalori)

2 dilim karpuz

5 adet çilek

1 limonun suyu

1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı: Karpuz doğranıp çileklerle beraber 1-2 saat buzlukta bekletilir. Buzluktan çıkarılan karpuz ve çilekler, limon suyu ve bal ile beraber blender’dan geçirilir, bardaklara paylaştırılarak, dilersen üzerine taze nane yapraklarıyla servis edebilirsin.

 

2 Dilim karpuz

1 bardak kıyılmış roka

5-6 adet mozarella peyniri

Yapılışı: Karpuzları küp küp doğrayın. Kıyılmış rokaların üzerine ekleyin. En üstüne de mozarella peynirlerini ekleyerek servis yapabilirsiniz.

 

KARPUZ PİZZA (150 kalori /1 dilim)

4 pizza dilimi şeklinde kesilmiş karpuz

4 kaşık lor peyniri

4-5 dal nane

Yapılışı: Pizza dilimi şeklinde olan karpuzları tabağa yerleştir. Üzerine lor peynirlerini ekle. Nane yapraklarıyla süsleyerek servis yapabilirsin.

KARPUZLU SALATA (180 kalori)

2 Dilim karpuz

1 bardak kıyılmış roka

5-6 adet mozarella peyniri

Yapılışı: Karpuzları küp küp doğrayın. Kıyılmış rokaların üzerine ekleyin. En üstüne de mozarella peynirlerini ekleyerek servis yapabilirsiniz.

Herkesin merak ettiği soru: Karpuz kilo aldırır mı

Yaz mevsimiyle birlikte tüketim miktarı tavan yapan bu lezzetli meyve, kilo alma konusunda birçok kişiyi kaygılandırsa da en iyi dostlarımızdan biri

Bir dilim soğuk karpuz birçoğumuzu çocukluk günlerine geri götürse de, birçok kişi bu meyvenin tatlı olması nedeniyle beslenme programlarını sabote ettiğini düşünüyor. Öyleyse karpuzseverlere güzel bir haber verelim: karpuz yemek, yağlanma riskinizi artırmadan tatlı bir şeyler yemenin en iyi yollarından biridir. Tabii kontrollü bir biçimde tüketirseniz.

Karpuz Besin Değeri

Yüzde 92’si sudan oluşan karpuz, buna karşın oldukça besleyicidir. Karpuzu her ısırdığınızda ciddi oranda A, B6 ve C vitamini alırsınız. Karpuzda ayrıca bol miktarda likopen, antioksidan ve amino asit bulunur. Karpuzda ayrıca mütevazı miktarda potasyum da bulunur.

150 gram karpuzdaki kalori miktarı ise yalnızca 46’dır. 1 kilo almak için 7700 kalori tüketmeniz gerektiği düşünülürse, karpuz yiyerek kilo almak çok da kolay değildir. Zira 150 gram karpuzda 1 gramdan az yağ vardır ve karpuz düşük yağ tüketilen diyetler için idealdir.

Karpuzdaki amino asitler

Karpuz gibi antioksidan ve amino asit oranı yüksek yiyeceklerin vücudun en iyi şekilde çalışmasını sağladığını söyleyen Academy of Nutrition and Dietetics’in beslenme uzmanı Angela Lemond, “Antioksidanlar vücuttaki hasarı azaltır ve kanseri önler. Proteinleri oluştan amino asitler ise vücutta önemli görevler üstlenir” diyor.

Karpuzun içinde bulunan likopenin kalp ve kemik sağlığı için oldukça önemli olduğunu söyleyen Texas Üniversitesi Fitness Enstitüsü’nde beslenme uzmanı olarak görev yapan Victoria Jarzabkowski, “Likopen ayrıca prostat kanserini önler ve inflamasyonları engelleyen etkili bir antioksidandır” diyor.

Karpuzun içerisinde bol miktarda bulunan bir başka bileşen ise kilo vermenize yardımcı olabilir. Karpuzda yoğun miktarda bulunan sitrülin adlı bileşen, vücudun içerisinde arjinin adlı temel amino asitlerden birine dönüşür. Amino Acids dergisinde 2015 yılında yayımlanan ve hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, farelerin vücudunda artan arjinin seviyesinin yağ depolarındaki yağı azalttığı ve kas gelişimini artırdığı ortaya çıktı. İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar hala devam etse de, kandaki arjinin miktarının artışının kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülüyor.

BONUS: KARPUZ YEMEK MUTLULUĞU ARTIRIYOR

Yapılan araştırmalar karpuz yemek ve mutluluk arasındaki ilişkiyi ortaya koydu.

Karpuzla mutluluk arasında bir ilişki olmalı. Biz söylemiyoruz, bilimsel araştırmalar öyle diyor: Amerikan Journal Of Public Health dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, her yemeğine meyve (ya da sebze) ekleyenlerin mutluluk katsayısı artıyor. Mutsuz hissettiğin anlarda, kıpkırmızı bir dilim karpuz atıştırmak size iyi gelebilir. Kendisi bolca vitamin ve kalp dostu likopen ile dolu. Üstelik yüzde 90’ından fazlası su! Susuzluğunuzu gidermek, sağlık ve mutluluk kazanmak için dolabınızda ona yer açın. Ancak dikkat edin: Şeker oranı da yüksek bir meyve olduğundan, aşırıya kaçmak kilo kontrolünde sorun yaratabilir.

Devamı

anaslide

Gülle gibi bicepsler!

-

Gülle gibi bicepslere sahip olmak için bu programı uygulayın.

ISINMA

Kol egzersizlerinizi en verimli hâle getirmek ve sakatlıkları önlemek için omuzlarınızın öne düşmesine izin vermeyin. Prone cobra hareketi omuzlarınızı ve sırtınızdaki stabilizatör kasları güçlendirecektir.

1 Prone cobra

Bacaklarınız düz, kollarınız iki yanda ve avuçlarınız aşağı bakacak şekilde yere yüzüstü uzanın. Kalçanızı yere doğru çekin. Kalça kaslarınızı sıkıştırın, bacaklarınızı yerden kaldırın. Aynı anda nefes alın ve sırtınızın üst kısmındaki kasları sıkın, göğsünüzü, başınızı ve kollarınızı yerden kaldırın. Bunu yaparken başparmaklarınızı tavana doğru kaldırın. Bu pozisyonda 4 saniye kalın ve ardından başlangıç konumuna geri dönün. Bu 1 tekrardır. 10 tekrardan 2 set yapın.

KUVVET

Kas inşa eden bu istasyon çalışmasını 3 tur yapın. Tur aralarında 1 dk dinlenin. Orta ağırlıkta dambıllarla başlayın; ilk iki turda 12, son turda 10 tekrar yapmaya çalışın. Hareketleri kusursuz bir formda tamamlamaya odaklanın.

2 Tall kneeling hold curl

Dizlerinizin üzerine çökün, bacağınızın üst kısmı yere dik bir pozisyonda olsun. Dambılları alttan tutuş ile kavrayın. Ön kollarınız yere paralel bir pozisyona gelene dek ağırlıkla curl hareketini yapın. Bu başlangıç pozisyonunuz. Sol kolunuzu oynatmadan sağ kolunuzu yan tarafınıza doğru indirin. Tam bir curl hareketi tamamlayın. Kolunuzu başlangıç konumuna geri indirin. Sol kolunuzla hareketi tekrarlayın. Bu 1 tekrardır, 10 ila 12 tekrar yapın.

3 Floor JM press

Dambılları göğsünüzün üzerinde tutarak, kollarınız düz ve avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde sırtüstü uzanın. Dambıllar doğrudan omzunuzun üzerinde ve dirseklerinizin ucu kaburganızın yanında olana dek dirseklerinizi bükün. Duraklayın ve ardından başlangıç pozisyonuna geri dönün. Bu 1 tekrardır, 10 ila 12 tekrar yapın.

4 Wall curl

10 kilogramlık 2 dambılı alttan tutuş ile kavrayarak, sırtınız duvara dayalı bir şekilde ayakta durun. Sırtınızı ve kollarınızın üst kısmını duvara dayalı tutarak dambılları göğsünüze doğru kaldırın. Curl hareketinin sonunda biceps kaslarınızı sıkın, ardından dambılları indirin. Bu 1 tekrardır, 10 tekrar yapın.

 

5 Close-grip pushup hold

Şınav pozisyonu alın, elleriniz doğrudan omuzlarınızın altında dursun. Dirseklerinizi vücudunuza yakın tutun ve göğsünüz yerden sadece 5 cm kadar yukarıda kalana dek gövdenizi indirin. Bu pozisyonda 4 saniye duraklayın, ardından başlangıç konumuna geri dönün. Bu 1 tekrar demektir. Süre dolmadan veya formunuz bozulana dek egzersizi yapabildiğiniz kadar tekrarlayın.

 

Devamı

anaslide

Asker antrenman programı

-

Askeri disiplini iliklerinize kadar hissedeceğiniz Army Boot Camp antrenmanıyla, kaslarınıza emir komutanın kimde olduğunu gösterin.

Ağırlıkları sürekli olarak aynı biçimlerde indirip kaldırmaktan sıkıldıysanız ve bununla birlikte bir de plato evresine girdiğinizi düşünüyorsanız, sizi Prime Fitness spor salonlarında taş üstünde taşın bırakılmadığı Army Boot Camp ile tanıştıralım. Yoğunluğun en üst seviyede olduğu Army Boot Camp antrenmanı, esasında grup dersi şeklinde olsa da kendi başınıza da uygulayabileceğiniz ve olumlu sonuçlar alabileceğiniz bir antrenman prensibi. Antrenmanın yüksek temposuna karşın 3-4 çalışmanın sonunda vücudunuzun bu disipline adapte olabileceğini söyleyen Prime Fitness antrenörü Onur Türksever, “Antrenmanın interval mantığında olması bir yandan kas kütlenizi artırırken, bir yandan da yağ yakmanızı sağlar. Üstelik dayanıklılığınız da ciddi oranda artar” diyor. Ancak biz en başından uyaralım: Antrenman bittiğinde kan ter içinde kalacaksınız.

TALİMATLAR Hareketleri belirtilen sırayla ve istasyon çalışması şeklinde uygulayın. Toplamda üç tur yapacağınız bu çalışmada hareketleri ilk turda 30 saniye, ikinci turda 45 ve son turda 60 saniye yapın. Hareket aralarında 10-15 saniye, tur sonlarında ise 1-2 dakika dinlenin. Bu antrenman programını kendi başınıza uygulayabileceğiniz gibi, kendi antrenman programlarınıza ek olarak da haftada 2-3 kez yapabilirsiniz. Antrenmana başlamadan önce ısınma egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin.

01 Commando Dance and French Press

Dambılın bir ucunu her iki elinizle kavrayın. Göğsünüzü bir asker gibi dik tutarak sol ayağınızla öne doğru adım atın. Sol dizinizi 90 derece bükerek sağ dizinizin zemine temas etmesini sağlayın. Hızlı bir şekilde ayağa kalkın ve ağırlığı başınızın üzerine doğru kaldırın. Ağırlığı başınızın arkasına indirdikten sonra hareketi tekrar edin. Her turun sonunda bacaklarınızın konumunu değiştirin.

02 Thera Band Climber

Thera Band’ın uçlarını ayak bileklerinize bağlayarak sağlam bir dayanak noktasının etrafına dolayın. Ellerinizi zemine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Bakışlarınızı karşıda tutun. Sol dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sol bacağınızı düzleştirdikten sonra hareketi sağ bacağınızla tekrar edin ve hareketi süre boyunca akıcı bir şekilde yapın.

03 High Knee Step Up

Önünüze 30 santimlik bir kutu yerleştirin. Ellerinizi yumruklarınız sıkılı bir şekilde göğüs hizanızda tutun. Sol ayağınız kutunun üzerine yerleştirin. Sol ayağınızla kutunun üzerine baskı uygulayarak yükselin ve aynı anda sağ dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sağ ayağınızı zemine yerleştirerek kutunun üzerinden inin. Hareketi diğer bacağınızla tekrar edin.

04 Army Crawling

Her iki elinize de birer dambıl alarak ellerinizi ve ayaklarınızı zemine yerleştirin. Dengenizi sağlayabilmek için merkez bölgenizi sıkın. Dirseklerinizi bükün ve sağ elinizle öne doğru küçük bir adım atın. İlerleyebilmek için sağ elinizi sağ ayağınızla takip edin. Aynı hareketi sol el ve sol ayağınızla tekrarlayın. Süre boyunca bu şekilde hareket ederek ileriye doğru gidin.

05 Medicine Ball Pushup

Sol elinizi sağlık topunun üzerine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Dirseklerinizi bükerek göğsünüzle zemin arasında birkaç santim kalıncaya dek alçalın. Kollarınızı düzleştirin ve sağlık topunu sağınıza doğru yuvarlayın. Topu şimdi de sağ elinizle kavrayarak şınav çekin. Topu her tekrarın sonunda diğer yöne yuvarlayarak süreniz bitene kadar harekete devam edin.

06 Sit-Up Punches

Matın üzerine sırtüstü uzanın. Dizlerinizi bükerek ayaklarınızı tamamen zemine yerleştirin. Ellerinizi başınıza koyun. Karın kaslarınızı sıkarak mekik çekin. Şimdi önce sağ, sonra da sol elinizle ileriye doğru birer yumruk savurun. Kontrollü bir şekilde alçalın. Süreyi tamamlayana kadar hareketi yapmaya devam edin.

07 Army Plank

Matı yatay bir şekilde zemine yerleştirin. Ön kollarınızı matın en sol tarafına yerleştirerek plank pozisyonu alın. Sağ kolunuzu yana doğru açın. Sol kolunuzla sağ kolunuzu takip ederek matın sağına doğru ilerleyin. Matın sonuna geldiğinizde bu kez solunuza doğru ilerleyin ve süre dolana kadar matın bir ucundan diğer ucuna gidin.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com