Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

ÖRNEK ALINACAK ADAM!

SPOR

ÖRNEK ALINACAK ADAM!

-

 

Eski UFC orta siklet şampiyonu ve şu anki 3.sü Luke Rockhold birçok farklı disiplinde çalıştı. Luke, yeni antrenmanlar öğrenmek için dünyayı dolaşıyor.

Rockhold, “Japonya’da, Brezilya’da veya Tayland’da olsun, ne zaman yeni bir dojo’da müsabaka yapsanız savaşçılar yeni adamın peşine düşer,” diyor. “Bu, kendinizi en iyisine karşı test etmenin, teknik becerilerinizi keskinleştirmenin ve olabileceğinizin en iyisi olmak için kendinizi zorlamanın bir yoludur.”

Motivasyonum nefretten gelmiyor!

Rockhold’un motivasyonu rakiplerine duyduğu nefretten değil, kendi kişisel gelişim arzusundan geliyor. Takvimde yerini alan bir şampiyonluk müsabakası, her antrenmana aciliyet katıyor ve hazırlık süreci kanıtlanmış bir yönteme göre ilerliyor: Farklı disiplinlerde yapılan müsabakalar, periyotlarla yapılan güç ve kardiyo çalışmaları ile meşakkatli mobilite ve merkez bölge antrenmanları. Goggins gibi, Rockhold da sıkıntılı durumlar içine girme fırsatlarını kolluyor, bunlar ister daha ağır sıklet dövüşçülerle güreşmek olsun, ister sprint intervalleri veya her iki taraf için de 500 yüksek tekme atmak gibi dayanıklılık antrenmanları, fark etmiyor.

Aşırı zorlu antrenmanlar, derin bir psikolojik sağlamlık kazandırıyor. Rockhold, bir dövüşte asla 500 tekme atmazdı, ancak egzersizin zihninizi uyuşturan yapısı antrenmanın amacını kısmen yansıtıyor. Rockhold, “Amacınız her seferinde daha sert tekme atmak,” diyor. “İlk iki yüz tekmede formunuza ve patlayıcı bir güçle vurmaya odaklanıyorsunuz. Ancak yoruldukça, uygulamayı daha az düşünüp nefesinize odaklanmaya başlıyorsunuz. Bunlar, en temiz, en saf ve en sert tekmeleriniz olabilir.” (Ayrıca o, kurabiye kavanozunu performans artıran hatıralarla dolduruyor.)

Spor psikoloğu Dr. Jonathan Fader, bu tarz rutinlerin ve antrenmanların meditasyona yönelik uğraşlar olarak yarar sağladığını söylüyor. “Bunlar, atletlerin âna odaklanmasını ve kendi doğuştan becerilerini düşünerek performansı hakkında aşırı düşünmemesini sağlıyor.”

Bilginin ardından gelen otomatik davranışların, performansınıza yardımı olabilir.

Nefes antrenmanlarına önem veriyor

Nefes veya nefessizlik de Rockhold’un zihnini güçlendirmek için yaptığı etkinliklerden başka birinin merkezinde yer alıyor: Zıpkınla balık avlama. Gittikçe daha da derine dalıyor, yüzlerce metre derinlikte kobe balığını kovalıyor ve suyun altında iki dakikadan daha uzun süreler geçiriyor. “Bu zihinsel bir zorluk, çünkü enerji harcamamak için sakin kalmanız gerekiyor. Sabırlı olmalı, hareketlerinizi etkili yönlendirmeli ve vücudunuzda fiziksel olarak gerçekleşenlere uyum sağlamalısınız. Kilit nokta acele etmemek veya paniklememektir. Beklersiniz, beklersiniz ve beklersiniz, ardından vurursunuz.” Bu öz farkındalık dövüş ringine aktarılır; baskı altında sakin kalma becerisini iyileştirir ve vücuduna karşı daha samimi bir anlayış ve güven kazandırır.

“İç duyu” kavramı, kulağa new age’vari hatta manevi anlamı olan bir konsept gibi gelebilen, yeni trend olan çalışma alanlarından biri. İç duyu, tanımlandığı şekliyle, hedef odaklı davranışı etkilemek için vücutla ilgili sinyallerle birlikte dış uyarıcıları alma, işleme ve birleştirmeden oluşur. Bu önemli kavram, farkındalık koçu Pete Kirchmer tarafından şöyle çevriliyor: “Vücudunuzda ne olup bittiğine dair bir his – açlık, susama, acı, sıcaklık, nabız, yorgunluk ve bunlara vereceğiniz tepkiyi belirleyen bilgelik. Bu, eğitilebilen bir kapasitedir.”

UC San Diego’da atletler ve askerler üzerinde yapılan bir beyin taraması serisiyle ilgili çalışmada, yüksek iç duyuya sahip kişilerin olağanüstü psikolojik sağlamlık gösterdiği ortaya çıktı. Kirchmer, “Bu, vücudunuzun aşırı tepki göstermesini önlemek adına, iç farkındalığınızı artırıp stresi öngörmek ve onun için hazırlanmakla ilgilidir,” diyor. Harvard’lı araştırmacılar, meditasyon da dahil olmak üzere sekiz haftalık farkındalık eğitiminin, strese tepki veren savaş ya da kaç merkezi olan amigdaladaki maddenin özkütlesini azalttığını keşfetti. Diğer araştırmacılar ise farkındalık eğitiminin, amigdalanın beynin geri kalanıyla olan bağlantısını azalttığını ve algılanan acı düzeyini düşürüp beynin odaklanmayla ilgili bölgeleriyle olan bağlantıyı artırdığını gördü.

Kirchmer, atletler, yöneticilier, ilk yardımcılar ve stres altında daha iyi bir performans göstermek isteyen diğer kişiler için üç günlük atölye çalışmaları düzenliyor. Programın köşetaşları, farkındalık, meditasyon ve katılımcıların vücutlarıyla bağlantı kurmasına ve zihinlerini odaklamasına yardımcı olacak hareket uygulamalarından oluşuyor. Günlük 30 dakikaya kadar pratik yapamyı öneriyor. Deneyimli meditasyoncular acıyı hissediyor ancak bu, stresle ilgili bir tepkiyi tetiklemiyor.

Kirchmer, “Diğer tüm egzersizler gibi, meditasyonu öğrenmesi de zaman alır, ona ne kadar çok zaman ayırırsanız o kadar fayda sağlarsınız,” diyor. Insight Timer veya Headspace gibi rehberlik eden bir uygulama kullanarak günde üç ila beş dakikayla başlayın. Ayrıca Kirchmer, müşterilerine stresli bir etkinlik öncesi ve hatta bu etkinlik esnasında vücutlarını kontrol etmelerini öğretiyor. Derin bir nefes alın ve kendinize şu tarz sorular sorun: “Ayaklarım nasıl hissediyor? Nabzım ne durumda?” Bunu yapmak, kaygılı düşüncelerle dolu veya negatif olduğunuz trans halinden çıkmanızı sağlayabilir. Gözlemci olun, yargılayıcı değil.

Kirchmer, negatif öz konuşmanın kısa vadede etkili olabildiğini ancak tutkulu bir yaklaşımın daha sürdürülebilir olduğunu belirtiyor. Austin’deki Texas Üniversitesi’nden Psikolog Dr. Kristin Neff’in araştırması, başarısızlık ve yetersizlik korkusunu nazik ve samimi bir tutumla değiştirmenin kendinize olan inancınızı artırabileceğini ileri sürüyor. Amaç, bir şeyi yeni öğrenen birine yapacağınız destekleyici, yapıcı koçluğu kendinize de uygulamak. Bu yaklaşım, tam potansiyelinize ulaşmak için kendi iç düşmanınız değil, kendi iç müttefiğiniz olmayı vurguluyor.

Sonuç olarak, daha fazla kendinize güvenmenizi sağlayacak en iyi yöntemleri bulmanız gerekiyor. Dualardan ve olumlu dövmelerden faaliyet takipleri ve meditasyona kadar her şey, kendinizle ilgili bir içgörü kazanmanızda size yardımcı bir rol oynayabilir. Ardından tek yapmanız gereken inanmaktır.

Continue Reading
Advertisement

SPOR

Yüzme Şampiyonası’nda Türkiye Rekoru Kırıldı

-

Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nın ikinci gününde milli sporcular 3 branşta final hakkı elde etti ve 3 Türkiye rekoru kırdı.

Macaristan’da düzenlenen Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda milli sporcular 3 farklı branşta final hakkı elde edip, 3 de Türkiye rekoru kırdı.

Türkiye Yüzme Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de devam eden organizasyonda, Mert Ali Satır, Demirkan Demir, Aleyna Özkan ve Gizem Güvenç’ten oluşan 4×100 metre karışık bayrak takımının yanı sıra, 17-18 yaş 200 metre kelebekte Zehra Duru Bilgin, 15-16 yaş 200 metre kelebek de Defne Taçyıldız final yüzme hakkı kazandı.

Devamı

SPOR

Bu akşam TV’de hangi maçlar var?

-

Bu akşam TV’de hangi maçlar var? İşte bu akşamın maçları ve spor programları.

22 AĞUSTOS PERŞEMBE

11:00 A Spor – Spor Ajansı
11:00 TRT Spor – Spor Manşet
14:00 A Spor – Gün Ortası
14:00 TRT Spor – Spor Stüdyosu
15:00 TRT Spor – Gündem Futbol
15:00 beIN Sports Haber – Tüm Sporlar
15:00 A Spor – Transfer Hattı
16:00 TRT Spor – Transfer Günlüğü
17:00 A Spor – Spor Gündemi
17:30 TRT Spor – Spor Akşamı
18:00 beIN Sports 1 – beIN Manşet
18:30 TRT Spor – Spor Merkezi
21:00 A Spor – Futbol Gündemi
21:00 beIN Sports Haber – Sosyal Medya
21:00 TRT Spor – AEK – Trabzonspor (Canlı)
23:00 A Spor – Avrupa Ligi Özel
23:00 TRT Spor – Spor Artı

Devamı

SPOR

Güçlenmek için halat egzersizi

-

Halat egzersizi sizi hem güçlendirecek hem de kaslı bir vücuda sahip olmanızı sağlayacak.

Seated Drummer

Bağdaş kurarak oturun ve avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde halatların tutamaçlarını tutun. Kollarınızın birini aşağı ve diğerini yukarı hareket ettirirken karın kaslarınızı sıkın. Halatları çene hizanıza kadar kaldırın.

Battle Slam

Harekete low squat pozisyonunda, ayaklarınız omuzlarınızdan daha geniş olacak şekilde durarak başlayın. Tutamaçları tutun, avuç içleriniz birbirine baksın. Halatları omuzlarınızın üstüne kaldırın. Her iki halatı da aynı anda güçlü bir şekilde yere çarpın ve tekrar edin.

Her harekette karın kaslarınızı sıkın, belinizi korumak için dizlerini hafif bükülü tutun. Boyun ve omurga hizasını korumak için yere değil, iplerin bağlantı noktasına doğru ileri bakın. Halatları tutamacından hafifçe tutun, fazla sıkı tutmak yalnızca gereksiz yere enerji kaybettirecektir.

Lateral Whip

Ayaklarınız omuz genişliğinden biraz daha açık olacak şekilde, dizlerinizi bükerek ayakta durun. Avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde halatları tutun. Karın kaslarınızı kullanarak halatları yukarı ve sağa doğru sallayın. Hareketi sol tarafa doğru tekrar edin ve taraf değiştirerek devam edin.

SEVİYE ATLAYIN!

Her harekete 10 saniye interval ekleyerek zorluğu artırabilirsiniz. Ya da şunu deneyin: Standart dalga hareketini yapmak için squat pozisyonuna geçin, sağa ve sonra sola adım atın. Her adımdan sonra dalga hareketini yaparken bir squat yapın.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com