Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

PERFORMANSINI ATEŞLE

FITNESS

PERFORMANSINI ATEŞLE

-

 

Daha fazla kas gücü için zihninizi oyun dışı bırakın.

Bir anda ağrımaya başlayan kaslar ve güç kaybı. Hemen şimdi yorgunluğa “Merhaba” diyebilirsiniz. Araştırmalar gösteriyor ki bu konuda beyninizin de önemli bir payı var. Canberra Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kevin Thompson “Zihniniz, hızınızı kontrol eder. Böylece asla enerjiniz tükenmez” diyor. İçinizde biraz enerji muhakkak kalmıştır. Bu da performansınızı artırmaya yeter.

Yapabilirsiniz

Journal of Applied Sport Psychology’e göre başarmayı hayal etmek aynı zamanda zihinsel dayanıklılığınızı da artırır. Windsor Üniversitesi’nden Dr. Krista Chandler “Bir şeyi hayal etmekle onu başarabilmek zihninizdeki aynı merkezde gerçekleşiyor” diyor. “Görevi tamamladığınızda zaten daha önceden başardığınızı hissediyorsunuz.”
NE YAPMALI? Ağırlık kaldırdığınızda ya da aerobik plato üzerindeyken 10 dakika boyunca daha ağır kaldırdığınızı ya da daha hızlı koştuğunuzu hayal edin.

Pozitif düşünün

Şüpheci yaklaşımlar antrenmanınızı sabote eder. Kaliforniya Eyalet Üniversitesi Spor Psikolojisi Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Nick Galli “Kendinizle pozitif diyalog kurmak hem kendinize olan güveninizi artırır hem de performansınızı ateşler. Üstelik bilim de bu fikre katılıyor. Yunan bilim insanlarının gerçekleştirdiği bir meta analiz, pozitif yaklaşımların performansı iyileştirdiğini destekliyor.
NE YAPMALI? “Kendimi iyi hissediyorum” ya da “Güçlü ve hızlıyım” gibi cümleleri yinelemekten çekinmeyin.

Zihninizi boşaltın

European Journal of Applied Physiology’de yayımlanan yeni bir araştırma gösteriyor ki stres, antrenmanınızı baltalayabilir. Prof. Dr. Michael Agnew’a göre bunun nedeni stresin kas ve beyniniz arasında bulunan bağlantıyı kesmesidir. Stres yapmaya hiç gerek yok. Kafanıza takmayın ve antrenmanınızın keyfini çıkarın.

NE YAPMALI? İçinizden dörde kadar sayın. Nefesinizi tutun ve geri bırakın. Yeniden antrenmanınıza odaklanın. Nefesinizi yavaşça verin ve bunu iki kez tekrarlayın.

Müziğin ritmine kapılın

Bilim insanları yıllardır müziğin performansı artırdığını söyler. Ancak İngiltere’de yapılan yeni bir araştırma, sizi motive eden şarkıları dinlemenizi öneriyor. Virginia Commonwealth Üniversitesi’nden Prof. Dr. Edmund Acevedo “Müzik size güç kazandırıp daha uzun periyodlarla çalışmanızı sağlar” diyor.

NE YAPMALI?  Spor salonunda çalan müzikleri boş verin. En sevdiğiniz şarkılardan oluşan bir liste hazırlayıp kendinizi müziğin ritmine bırakın.

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com