Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

PROSTATINIZI KORUMA PLANI

SAĞLIK

PROSTATINIZI KORUMA PLANI

-

 

Prostat kanseri riskinizi azaltmak için hemen almanız gereken 8 önlem

1 Daha çok kahve için
“Normal, kafeini azaltılmış, kafeinsiz hiç fark etmez” diyor Harvard araştırmacıları. Harvard Üniversitesi bilim insanlarının yürüttüğü araştırmanın sonuçlarına göre, günde altı ya da daha fazla sayıda kahve içen erkeklerin prostat kanserine yakalanma riski, içmeyenlere göre %59 daha az. Araştırma raporunun yazarı Dr. Kathryn Wilson, “Kahvedeki hangi maddenin buna sağladığını anlamak için daha çok çalışmaya ihtiyaç var” diyor.

2 Prostatınızı çalıştırın
2004’te Journal of American Medical Association’da yayımlanan bir araştırmada 29.342 erkeğin verileri değerlendirilmiş ve ayda 21 ya da daha fazla orgazm yaşayan erkeklerin, prostat kanserine yakalanma oranının ayda 4 ila 7 kez orgazm olanlara göre % 30 daha az olduğu belirlenmiş. Hemen partnerinize “Doktorun emirleri böyle” deyin.

3 Kırmızı gıdaları seçin
Domates tüketmek prostat kanseri riskinizi azaltıyor. Bu bağlantıyı ilk kez 1990’larda Harvard Üniversitesi araştırmacılarından Edward Giovannucci fark etmiş ve daha sonra yapılan araştırmalar da kırmızının gücünü doğrulamış. Bu çalışmalar, söz konusu faydanın domatese rengini veren likopenden kaynaklandığını gösteriyor. Haftada en az iki kez domates yemeye özen gösterin.

4 Hareket edin
Egzersiz, ölümcül prostat kanseri riskini %41 oranında düşürüyor. Ayrıca, prostat kanserinden kurtulan ve haftada en az beş saat yorucu egzersiz yapanların (tenis oynamak, koşmak, yüzmek ya da bisiklete binmek) bu hastalıktan ölme ihtimalleri de %56 azalıyor. “Ne kadar çok hareket ederseniz, o kadar iyidir” diyor Harvard Üniversitesi halk sağlığı bölümünden baş araştırmacı Dr. Stacey A. Kenfield.

5 Omega 3’e devam
Balıklarda prostat yoktur ama olsaydı iddia ediyoruz ki prostat kanserine yakalanmazlardı. Laboratuar hayvanları üzerinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki balık yağındaki DHA ve EPA, tümörlerin ilerlemesini engelliyor. Ayrıca araştırmacılar haftada üç kez balık yiyen erkeklerin agresif prostat kanserine yakalanma riskinin %25 oranında azaldığını buldu.

6 Trans yağlara dikkat!
Kanlarındaki trans yağ oranı en üst seviyede olan erkeklerin prostat kanserine yakalanma riski, en düşük trans yağ oranına sahip erkeklere göre iki kat daha fazla. Trans yağ asitleri, damarlarda iltihaplanmaya ve insülin direncine neden olabiliyor ve bunların her ikisi de prostat kanserinde rol oynayabilen faktörler. Dışarıda satılan kurabiyelerden, donut’lardan ve hidrojenize yağ kullanılan tüm hazır gıdalardan uzak durun.

7 Güneşten faydalanın
2005’te ABD’deki Northern California Cancer Center’da yapılan çalışmalar, güneş ışığı yoluyla alınan D vitamininin prostat kanserini önlemeye yardımcı olduğunu gösterdi. Düzenli olarak güneş ışığına çıkan erkeklerin prostat kanserine yakalanma riski %65 oranında azalıyor. D vitamininin faydası bu kadarla da kalmıyor. D vitamini kanser hücrelerinin uzak odaklara yayılmasının engellenmesinde
(metastaz) de etkili oluyor.

8 Fransız usülü beslenin
Fransız erkekleri prostat kanserine dünyanın geri kalanındaki erkeklere göre daha az yakalanıyor. Bunun en önemli nedenlerinin başında Fransız mutfağının iki vazgeçilmezi olan sarımsak ve şarap geliyor. Journal of the National Cancer Institute’te yayımlanan yakın tarihli bir araştırma, günde 10 gramın üzerinde sarımsak tüketen erkeklerin prostat kanserine yakalanma riskinin günde 2 gramdan daha az sarımsak tüketenlere kıyasla %50 daha az olduğunu gösteriyor. Teksas Üniversitesi Kanser Araştırmaları merkezinin yaptığı bir araştırma da günde bir ya da iki kadeh kırmızı şarap içmenin prostat kanseri hücrelerinin gelişimini önlediğini gösteriyor. Araştırmanın yöneticisi Dr. Catherine O’Brian, “Çok fazla içerseniz alkolün zararları yararının önüne geçer” diyor.

 

Continue Reading
Advertisement

SAĞLIK

Hava kirliliği günde 1 paket sigara içmeye eşit

-

Bilim insanları, hava kirliğine sürekli maruz kalmanın, akciğer ve alt solunum yolları hastalıklarına yakalanma riski bakımından günde bir paket sigara içmeye eş değer olduğu söylüyor.

Sputnik’te yer alan habere göre, sonuçları ABD Tabipler Birliği yayını JAMA Journal’da yayımlanan araştırmada, hava kirliliğine yol açan bileşenlerin güneş ışığıyla etkileşimiyle ortaya çıkan yer seviyesindeki ozon gazının, amfizem gibi, akciğerlerde ve diğer oksijen taşıyan alt solunum organlarında ortaya çıkan, doku ve organlar arasında hava boşlukları oluşturarak vücudun yeterli miktarda oksijen kullanmasını engelleyen rahatsızlıkların ortaya çıkmasında, günde bir paket sigara kadar etkili olduğunu belirledi.

Araştırma kapsamında ABD’nin New York, Los Angeles, Chicago, Baltimore, St. Paul ve Winston-Salem kentlerinde yaşayan, yaşları 45 ve 84 arasındaki 7 binden fazla sağlıklı yetişkini 10 yıl boyunca izleyen bilim insanları, hava kirliliği oranlarının yüksek olduğu söz konusu metropollerde yaşayan kişilerde amfizem ortaya çıkma riskinin, hava kirliliği oranlarının düşük olduğu yerlerde yaşayıp günde bir paket sigara içen bireylere eşit olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya önderlik eden Columbia Üniversitesi’nden Dr. Graham Barr, “Hava kirliliğine maruz kalmanın amfizeme yakalanma riskini belirgin şekilde artırdığını gördük. Bu, günde 1 paket sigara içmeye eş değer bir risk oluşturuyor ve vücuda 3 yıl ilave yaşlanmaya eş değer bir zarar veriyor” ifadesini kullandı.

Araştırmanın yazarlarından, Washington Üniversitesi’nden Dr. Joel Kaufman da “Sigara içmek amfizeme yol açan en önemli etken. Hastalığın ortaya çıkmasında hava kirliliğinin de bu kadar etkili olduğunu görmek bizim için sürpriz oldu” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’de daha önce yapılan araştırmalarda da yer seviyesindeki ozon gazı yoğunlaşmasının akut solunum hastalıklarına yol açabileceği konusunda uyarılar içeren araştırmalar yayımlanmıştı. Araştırmalarda ABD’de yalnızca 2011’de solunum hastalıkları kaynaklı hastalıklardan 107 bin kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekilmişti.

Devamı

SAĞLIK

4500 yıllık mayadan ekmek pişirdi

-

Antik Mısır’dan kalma bir çanaktaki mayayı kullanarak ekmek pişiren bilim insanı Seamus Blackley, pişirdiği ekmeğin, diğer ekmeklerden daha lezzetli olduğunu söylüyor.

Fizikçi ve video oyunu tasarımcısı Seamus Blackley, Antik Mısır üzerine çalışmalar yürüten Serena Love ve mikrobiyolog Richard Bowman’la ABD’nin Massachusetts eyaletinde bir araştırmada çalıştığı sırada, Antik Mısır’dan kalma bir çanaktan maya kalıntıları çıkardığını söyledi.

Numunelerin kapların gözeneklerinden toplandığını söyleyen araştırmacı, organizmaları uyandırmadan önce bir sterilizasyon tekniği kullandığını söylüyor.

Devamı

SAĞLIK

Metabolizma hızlandırmanın 12 yolu!

-

Metabolizma hızlandırmanın yollarını merak edenler için 12 tüyomuz var.

Vücudunuz bir makine olsaydı, metabolizmanız işletim sistemi olma görevini üstlenirdi: Bütün girdileri, yani besinleri işleyerek sizi fonksiyonel kılan bir sistem. Onu abur cuburla doldurursanız düşük performans gösterecektir. Sisteminizi daha verimli şekilde kullanmak istiyorsanız, beslenme ve antrenman programlarınızı güncellemeyi deneyebilirsiniz.

Metabolizma nasıl hızlandırılır?

YEŞİLİN GÜCÜ

Tıpkı kahve gibi çay da antioksidan açısından zengindir. Journal of Research in Medical Sciences dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, günde dört fincan yeşil çay içen tip 2 diyabet hastaları, çay içmeyenlere göre daha fazla kilo verdi ve tansiyonunu düşük tuttu. Bilim insanları, yeşil çaya has bir antioksidan olan kateşinlerin metabolizmayı hızlandırdığını düşünüyor.

KAHVALTI YAP

Bath Üniversitesinin 2018 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, günün ilk öğünü metabolizmadaki yağ genlerini pasif hale getiriyor ve vücudu antrenmandan sonraki saatlerde daha fazla karbonhidrat yakması konusunda harekete geçiriyor. İtalyan bilim insanlarının yaptığı birbirinden bağımsız araştırmalara göre, kahvaltı ayrıca dinlenen metabolik değerinizi her akşam aynı yemekleri yemekten daha fazla artırıyor.

BOL BOL SU İÇİN

Yüksek protein diyeti yapan sporcuların metabolizmaları yeteri kadar su tüketmeme sebebiyle sekteye uğrayabilir. Yani bol miktarda su tüketmeniz gerekiyor. Frontiers in Nutrition tarafından yayımlanan ve hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, bol su tüketmek vücudunuzdaki yağların parçalanmasına yardımcı olarak kilo vermenizi sağlıyor. Elinize küçük bir bardak alıp ofisinizdeki sebile doğru yürümek, iş gününüzün daha aktif geçmesine yardımcı olabilir.

BİRAZ BAHARAT

Sabah tükettiğiniz yulaf ezmeli karışımınızı tarçınla tatlandırmayı deneyin. Metabolism’de yayımlanan 2017 tarihli bir araştırma, baharatların metabolizmanın ürettiği sıcaklık olan termojenez miktarını artırdığını söylüyor. Tam buğday ekmeğinin arasına fıstık ezmesi ve muz koyarak yaptığınız bir tost da benzer bir etki yaratacaktır.

AKŞAM YEMEĞİ YE

İtalyan bilim insanları tarafından yapılan ve PLOS One’da yayımlanan bir araştırmaya göre, günlük toplam kalorilerinin en büyük parçasını akşam yemeğinde tüketenler, bu öğünü günün daha erken saatlerinde tüketenlere oranla obeziteye iki kat daha meyilli oluyor. Bilim insanları bu tarz beslenmenin metabolik fonksiyonlara katkıda bulunan sirkadiyen ritminizle daha doğal bir uyum yakalamanıza yardımcı olacağını söylüyor.

AYARI KAÇIRMA

PLOS One’da yayımlanan ve Hollandalı bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, gün içinde büyük öğünler tüketmekten kaçınan erkeklerin, toplam kalori tüketimi aynı miktarda olan erkeklere oranla daha iyi bir iştah kontrolüne ve daha yüksek dinlenen metabolik değere sahip olduğu ortaya çıktı. Acıktığınız zamanlarda fazla yemenize neden olacak brunch’lara meyletmek yerine elma ve armut gibi ufak atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz.

İyotlu tuz metabolizma hızlandırır mı?

İYOTLU TUZ KULLAN

Deniz tuzları, tiroidinize metabolizmanızı sağlıklı tutması konusunda yardımcı olan iyot bakımından zengin değildir. Günlük 150 mikrogram iyot tüketmeniz tavsiye edilirken, bu miktar yarım çay kaşığı iyotlu tuza tekabül eder. Ancak iyot alabilmek için balık, süt ürünleri, meyve ve sebze de tüketebilirsiniz.

PEDALLARA ASIL

Kopenhag Üniversitesi tarafından 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre, antrenman sonrasında bisikletçilerin ağırlık kaldıranlara oranla metabolizmayı harekete geçiren FGF21 hormonunun daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle metabolizmanızı hızlandırmak için antrenmanlarınızın sonunda pedal çevirebilirsiniz.

PATLAMA MODUNA GEÇ

İtalyan araştırmacılar, yüksek yoğunluklu kuvvet antrenmanı yapanların geleneksel kuvvet antrenmanları yapanlara oranla egzersiz sonrasında daha fazla kalori yaktığını ortaya koydu. Araştırmalara göre 6 tekrar, 20 saniye dinlenme, 2-3 tekrar, 20 saniye dinlenme ve 2-3 tekrar prensibiyle çalışabilirsiniz. Toplamda iki dakika sürecek üç egzersiz yapın. Set aralarında 30 saniye dinlenerek sekiz seti tamamlayın.

KEMİKLERİNİ GÜÇLENDİR

Kanadalı bilim insanları tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kan dolaşımında kemik hormonu osteokalsin miktarı fazla olan kişiler şekeri ve yağı daha iyi metabolize ediyor. Osteokalsin hormonunuzu artırabilmek için brokoli, soğan, somon ve zeytinyağı tüketebilirsiniz.

ŞALTERİ İNDİR

Şimdiye kadarki tüm ipuçlarını uygulamaya başlasınız bile, kötü bir uyku tüm çabalarınızı boşa çıkarabilir. Yapılan birçok araştırma, yetersiz uykunun metabolizmanızın fonksiyonelliği için bir hayli önemli olan glukoz metabolizmasını ve düzenleyici hormonları olumsuz etkileyebileceğini söylüyor.

TELEFONU DA KAPAT

Geceleri Instagram’da gezinmenin tek kötü yanı uykunuzun bölünmesi değildir. Zira bu davranış kilo almanıza da neden olabilir. Northwestern Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, cihazınızdan yayılan mavi ışık insülin direncinizi artırarak vücudunuzun kan dolaşımınızdaki glukozu temizleme kabiliyetini düşürebiliyor.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com

    Loading RSS Feed