Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

SABAH SPORU MU AKŞAM SPORU MU?

SPOR

SABAH SPORU MU AKŞAM SPORU MU?

-

Spor ne zaman yapılmalı? sorusunun cevabıyla ilgili uzmanların bazı tavsiyeleri var.

Uzmanlar, vücudun spora daha hazırlıklı olduğu saat dilimlerinin hangisi olduğu konusunda ortak bir karara varmış değiller. İşte sabah ve akşam sporunu savunanların dayanakları..

Sabah Sporunu Savunanlar

Bazı uzmanlar sabah sporunun akşama göre çok daha verimli olduğunu savunuyorlar. Bu savı açıkladıkları anahtar kelime ise: ışık! İnsan vücudunun güneşin doğması ile uyandığını dile getiren uzmanlar, metabolizmanın öğlen en yüksek seviyeye geldiğini ve bundan sonraki dilimlerde giderek yavaşladığını söylüyorlar. Tabi burada öne sürülen sadece metabolizma hızı da değil.  Gece boyunca uykuda olan kasların sabah saatlerinde dinç ve dirençli olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca sabah saatlerinde yapılan sporun yağ yakmada daha etkili olduğunu, güne spor yaparak başlamanın mutluluğu artıracağını ekliyorlar.

Akşam Sporunu Savunanlar

Akşam sporunu savunan uzmanlar ise bu savlarını gece boyunca yavaşlayan vücut fonksiyonlarının gün sonunda daha etkili ve aktif bir halde olduğunu söyleyerek açıklıyorlar. Kalp ve akciğerin daha iyi çalıştığı saatlerde yapılan sporun çok daha etkili olacağını savunan uzmanlar,  8.30-11.00 gibi sabah saatlerinde yapılacak olan sporun birçok çalışan insan için imkansız bir saat dilimi olduğunu belirtiyorlar. Günün iş stresini atmak, vücudu temizlemek için akşam saatlerinin gayet uygun olduğunu da ekliyorlar.

Sonuç

İstediğiniz zaman spor yapın! Hafta sonları gündüz, hafta içleri ise işlerinizden sonra uygun olduğunuz bir zamanda spor yapabilirsiniz. Bunun kararını siz verin ve vücudunuzu dinleyin. 

Continue Reading
Advertisement

SPOR

Yüzme Şampiyonası’nda Türkiye Rekoru Kırıldı

-

Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nın ikinci gününde milli sporcular 3 branşta final hakkı elde etti ve 3 Türkiye rekoru kırdı.

Macaristan’da düzenlenen Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda milli sporcular 3 farklı branşta final hakkı elde edip, 3 de Türkiye rekoru kırdı.

Türkiye Yüzme Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de devam eden organizasyonda, Mert Ali Satır, Demirkan Demir, Aleyna Özkan ve Gizem Güvenç’ten oluşan 4×100 metre karışık bayrak takımının yanı sıra, 17-18 yaş 200 metre kelebekte Zehra Duru Bilgin, 15-16 yaş 200 metre kelebek de Defne Taçyıldız final yüzme hakkı kazandı.

Devamı

SPOR

Bu akşam TV’de hangi maçlar var?

-

Bu akşam TV’de hangi maçlar var? İşte bu akşamın maçları ve spor programları.

22 AĞUSTOS PERŞEMBE

11:00 A Spor – Spor Ajansı
11:00 TRT Spor – Spor Manşet
14:00 A Spor – Gün Ortası
14:00 TRT Spor – Spor Stüdyosu
15:00 TRT Spor – Gündem Futbol
15:00 beIN Sports Haber – Tüm Sporlar
15:00 A Spor – Transfer Hattı
16:00 TRT Spor – Transfer Günlüğü
17:00 A Spor – Spor Gündemi
17:30 TRT Spor – Spor Akşamı
18:00 beIN Sports 1 – beIN Manşet
18:30 TRT Spor – Spor Merkezi
21:00 A Spor – Futbol Gündemi
21:00 beIN Sports Haber – Sosyal Medya
21:00 TRT Spor – AEK – Trabzonspor (Canlı)
23:00 A Spor – Avrupa Ligi Özel
23:00 TRT Spor – Spor Artı

Devamı

SPOR

Güçlenmek için halat egzersizi

-

Halat egzersizi sizi hem güçlendirecek hem de kaslı bir vücuda sahip olmanızı sağlayacak.

Seated Drummer

Bağdaş kurarak oturun ve avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde halatların tutamaçlarını tutun. Kollarınızın birini aşağı ve diğerini yukarı hareket ettirirken karın kaslarınızı sıkın. Halatları çene hizanıza kadar kaldırın.

Battle Slam

Harekete low squat pozisyonunda, ayaklarınız omuzlarınızdan daha geniş olacak şekilde durarak başlayın. Tutamaçları tutun, avuç içleriniz birbirine baksın. Halatları omuzlarınızın üstüne kaldırın. Her iki halatı da aynı anda güçlü bir şekilde yere çarpın ve tekrar edin.

Her harekette karın kaslarınızı sıkın, belinizi korumak için dizlerini hafif bükülü tutun. Boyun ve omurga hizasını korumak için yere değil, iplerin bağlantı noktasına doğru ileri bakın. Halatları tutamacından hafifçe tutun, fazla sıkı tutmak yalnızca gereksiz yere enerji kaybettirecektir.

Lateral Whip

Ayaklarınız omuz genişliğinden biraz daha açık olacak şekilde, dizlerinizi bükerek ayakta durun. Avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde halatları tutun. Karın kaslarınızı kullanarak halatları yukarı ve sağa doğru sallayın. Hareketi sol tarafa doğru tekrar edin ve taraf değiştirerek devam edin.

SEVİYE ATLAYIN!

Her harekete 10 saniye interval ekleyerek zorluğu artırabilirsiniz. Ya da şunu deneyin: Standart dalga hareketini yapmak için squat pozisyonuna geçin, sağa ve sonra sola adım atın. Her adımdan sonra dalga hareketini yaparken bir squat yapın.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com