Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

SAÇ EKTİRECEKLERE ÖNERİLER

STİL & BAKIM

SAÇ EKTİRECEKLERE ÖNERİLER

-

 

Yeni saçlara sahip olurken bu noktalara dikkat edin.

1Erkeklerin %20’si ergenliklerinin sonlarına doğru genetik saç dökülmesi sorunu ile karşılaşır. Pek çok erkek ise bu durumla ergenlik sonrası ilerleyen yaşlarda yüzleşir. Erkelerde saç dökülme başlangıcı ergenlik çağında testesteron seviyelerindeki yükselme ile birlikte başlar ve genetik yatkınlık varsa devam eder. 20’li yaşların başında başlayan saç dökülmesi çok şiddetli olur ve kişinin saç çizgisinde gerileme ve şakaklarında açılmalar meydana gelir.

Saçlarınız dihiditestosteron etkisiyle dökülme evresine girdiğinizde saçlarınızın gelişimi durur, saçlarınız zayıflar ve güçsüzleşir. Saç kıllarında az uzama, kalınlığında azalma devam eder ve saçların pigment gelişimi azalır. Renkleri zaman içinde açıklaşır. Renksiz ve tüy haline gelen saçlar zaman içinde tamamen yok olur.

Kimi erkek bu durumu çok umursamazken, bazılarında ciddi psikolojik rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu da hem iş hem de sosyal hayatı olumsuz yönde etkiler. Kellik probleminden kurtulmak isteyen erkeklerin en sık başvurduğu yöntem ise kuşkusuz saç ekimi. Eğer siz de saç ekimi düşünüyorsanız doğru bir cerrah ve doğru bir klinikle, kellik problemini aşabilirsiniz.

Seçtiğiniz cerrah ve kurum hakkında iyi bir araştırma yapın

Saç ekimi hayatınızın tamamını etkileyeceği için ince eleyip sık dokuyarak bir karar vermelisiniz. Çünkü saç ekimi basit hemşireler ve diğer sağlık personelleriyle yapılabilecek bir işlem değildir.

Saç ektirmek isterken saçlarınızdan olmayın!

Genellikle erken yapılan saç ekimlerinde ya da hatalı yapılan ekimler sonrasında saç foliküllerine zarar verilebilir ve kişinin kendi saçları kayba uğrayabilir. Bunların tümünü önlemek için çok tecrübeli bir cerrahla ve ekiple çalışmak son derece önemlidir.

Ektireceğiniz Greft Sayısını cerrahınızla birlikte belirleyin

Saç Ekiminde kişilerin (donor) bölge adı verilen, yani saçın ense ve kulak kısmında bulunan kısımdan saçlar alınarak, eksik olan bölgeye transfer edilir. Ancak kaç adet kök alınacağı bir cerrah tarafındna belirlenir. Kişinin o bölgedeki saç sıklığına göre bu sayı değişmektedir. Bu da kimi zaman kişinin hayal ettiğinden daha seyrek bir ekim yaptırmasına neden olmaktadır. Donor bölgedeki saçlar ne kadar sıksa, saç ekiminin başarısı ona oranlara artacaktır.

Saç ektirdikten sonra yapmanız gerekenler

 • Kirli, tozlu ve dumanlı ortamlardan kesinlikle uzak durulmalıdır.
 • Ağır işler yapılmamalı ve stresten uzak durulmalıdır.
 • Saç derisini sıkmayacak şekilde rahat bir şapka kullanılmalıdır. Şapka ev ortamında çıkarılmalı ve saç derisinin nefes almasına izin verilmelidir. Oksijen saç derisinin iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
 • Saç derisine hiçbir kimyasal ürün uygulanmamalıdır. Yalnızca doktorun verdiği ürünler veya ilaçlar kullanılmalıdır.
 • İlk 3 günlük sürenin bitiminde saç ekimi operasyonu geçirmiş kişiler için özel olarak üretilen şampuanlar ile saçlar her gün yıkanmalıdır.
 • Yıkama işlemi esnasında ürün 1 veya 2 kez kullanılmalı ve saç derisine çok hassas hareketlerle uygulanmalıdır.
 • Saçları kurutma işlemi sırasında havlu ile saçın nemi yavaş hareketlerle alınmalıdır.
 • Gerekmediği sürece fön makinası kullanılmamalıdır. Kullanıldığı takdirde ılık ayarda ve saç derisine çok fazla yakınlaştırılmadan kullanılmalıdır.
 • Özellikle ilk bir haftalık süreç içerisinde baş bölgesine gelebilecek darbelerden korunmak gerekmektedir.
 • Uyku esnasında başın üst kısmına yani saç derisine yastık temas etmemelidir.
 • Alkol ve sigara iyileşme sürecini oldukça olumsuz yönde etkileyeceği için özellikle ilk 1 hafta kullanılmamalıdır.
 • Sportif faaliyetlerden ve yorucu işlerden uzak durulmalıdır.
Continue Reading
Advertisement

STİL & BAKIM

5 Maddede Keratin Bakımı

-

Editör :

Saçı uzatma etkisiyle bilinen keratin saç bakımı, artık yalnızca kadınlar tarafından değil, erkeklerden de büyük ilgi görüyor

Günümüzde erkeklerin gittiği birçok berber ve kuaförde de uygulanan keratin bakımı, bilhassa uzun saç seven erkekler tarafından rağbet görürken, parlak, yumuşak ve düz saç sevenlerin de tercihi olmakta.

Keratin kullanımıyla yapılan saç bakımları, saçı kıvırcık ve başa çıkılmaz erkeklerin saçlarını da düz ve sağlıklı hale getirmeleriyle biliniyor. Tıpkı kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de saçlar, görünümü etkileyen önemli bir faktördür. Sağlıklı görünen düz saçlar, model oluşturmada kişiye kolaylık sağlıyor ve kadınların dikkatini daha fazla çekebilmenize yardımcı oluyor.

Keratin Bakımının Faydaları

Keratin bakımı, saçı düzleştirme ve sağlıklı hale getirme konusunda devamlı olarak övülüyor. Peki, bunun nedenini merak ettiniz mi? Keratin saç bakımı, diğer bakım yöntemleriyle kıyasla çok daha güvenli ve etkilidir. Keratin bakımının faydalarını beş farklı maddede sıralayabiliriz.

1. Zehirli kimyasallar içermez

Keratin, insan vücudu tarafından doğal yollarla üretilen bir protein türüdür. Deri hücrelerinde, tırnaklarda ve saçlarda doğal yapıtaşı olarak bulunur. Sürekli olarak şampuan, saç kremi ve saç ürünleri kullandığınızda ise saçlarınızdaki keratin miktarı azalır. Bu durum da saçınızın kuru ve kıvırcık bir yapıya bürünmesine neden olur. Bunun nedeni piyasadaki birçok ürünün saçın katmanlarına derinlemesine nüfuz eden kimyasallar içermesidir.

Keratin bakımı, kullanılan formülün doğal olması sebebiyle hiçbir kimyasal faktörü içermez. Yani saçınız herhangi bir şekilde zarar görmez. Aksine keratin bakımı, saçınızdaki parıltıyı ortaya çıkarak şekilde içeriden dışarıya doğru onarım gerçekleştirir.

2. Etkileri uzun vadelidir

Keratin bakımı yaptırmanın iyi taraflarından bir diğeri de, bu bakımdan sonraki haftalar boyunca ek bir bakım yaptırmanıza gerek olmamasıdır. Keratin bakımının etkileri, dört aya kadar devam eder. Bunun sebebi saç foliküllerine nüfuz ederek onarması, saçta meydana gelen hasarları kökten uca kadar gidermesidir. Keratin bakımı sonrası daha parlak ve göz alıcı saçların keyfini uzun bir süre boyunca çıkarabilirsiniz.

3. Düzleştirici kullanmanız gerekmez

Keratin bakımı yaptırdıktan sonra saçınızın düzleşmesi ve parlak görünmesi için her sabah düzleştirici ya da fön gibi cihazlarla uğraşmanız gerekmez. Saçınızın doğal yağlarını salgılayabilmesini sürdürmesi adına, saçlarınızı düzenli olarak taramanız ya da fırçalamanız yeterlidir. Öte yandan devamlı olarak düzleştirici kullanmak da meydana gelen ısı nedeniyle saçlarınıza zarar verir.

4. Saçın hacmini ve şeklini korur

Birçok kişi, keratin bakımının saçlarının hacmini ve şeklini etkileyeceğini düşünür. Fakat bu kesinlikle yanlıştır. Keratin bakımının özelliği saçlardaki hasarı gidermesi ve saçın sağlığını korumasıdır. Keratin bakımı saçlarınızın şekline ya da hacmine herhangi bir zarar vermez.

5. Tüm saçlar tiplerine uygun

Keratin bakımı kıvırcık ve karmaşık saçlar dahil tüm saç tiplerine uygulanabilen bir bakımdır. Ancak bu tarz saçlara uygulanan bakım, diğer türlerden biraz daha uzun sürebilir.

Keratin Bakımından Sonra Yapılması Gerekenler

1. Keratin bakımının saçlarınız tarafından iyi bir şekilde emilebilmesi için saçınızı 72 saate kadar yıkamayın.

2. Saçınıza herhangi bir jel ya da şekillendirici sürmeyin. Kuaförünüzün önerileri doğrultusunda saçınızı 3 gün boyunca yalnızca şampuan ve kremle yıkayın. Kullandığınız şampuanın ve kremin sülfat ve sodyum içermiyor olmasına dikkat edin.

3. Saçınızı toplamayın, serbest bırakın.

Devamı

ERKEK AKLI

El desenli bikini üstü modası

-

Tasarımcı Adriana Degreas tarafından tasarlanan el desenli bikini üstü, üstsüz güneşleniyor gibi görünmeyi sağlıyor.

İşte plajlarda kafa karışıklığına neden olabilecek el desenli bikinli…

Brezilyalı tasarımcı Adriana Degreas, sanki göğüslerini tutan bir kadın varmış gibi bir ikonik bir bikini üstü tasarladı ve bu tasarımıyla hem moda camiasında hem de sosyal medyada çok konuşuldu.

Bikini tuhaf karşılansa da birçok kişi tarafından giyilerek plajlardaki yerini aldı. Instagram’da paylaşılan bikini fotoğrafları bin 200’ün üstünde beğeni ve yüzlerce yorum aldı. İnsanların şimdiki yorumu bu tasarım için gayet olumlu.


Devamı

STİL & BAKIM

Nike Zoom serisinden yeni renkler!

-

Nike Zoom Air ve ultra hassas yapılı köpük tabanıyla Nike ZoomX ile Zoom ailesi, yeni renkleri ve her ayakkabısıyla koşuculara özgün bir deneyim sunuyor.

Hız, dünyaca ünlü maratonculardan, hafta sonları kendini harika hissetmek isteyenlere kadar uzunan her koşucunun önceliği arasındadır. Nike, koşucuların tüm ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanan Air Zoom serisi ile antrenman ve yarış ayakkabılarını odağına alıyor.

Nike, Zoom ailesinin 2019 modelleri için insan gözünün en iyi seçtiği renk olan neon yeşilden bir spektrum yarattı. Tasarımcılar, Nike Phantom Glow adını vererek sadece Nike’a özel bir neon ton yarattı. Bu neon ton, oluşturduğu yapı ile Nike ZoomX Vaporfly NEXT% için enerjik ve parlayan bir etki yaratıyor. Zoom ailesindeki diğer modeller ise her birinin öne çıkmasını sağlayacak şekilde koyu ve yumuşak tonlara bürünüyor.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com