Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

SAKAL KANSERİ ÖNLÜYOR!

FITNESS

SAKAL KANSERİ ÖNLÜYOR!

-

 

Sakal bırakmanın faydalarını hiç düşünmüş müydünüz? Yapılan araştırmalara göre sakal hem aşkta hem de kansere yakalanma riskini azaltmada sizi kazançlı bir duruma sokabiliyor.

 

Bundan birkaç sene önce, New Mexico’dan haberciler Amerikan erkeklerinin sakallarını keserek analize yollamışlar. Sakalları mikroskop ile analiz eden biyologlar, örneklerde, normalde sindirim sisteminin içinde yer alan enterik denilen bakterilere rastlamışlar. Aslında dışkıda bulunması gereken bakterilerin, sakalın içinde bulunması oldukça şaşırtıcı. Ancak sakal bakımının zor olduğu ve kirlenmeye çok müsait olduğu da bilinen bir gerçek. Dahası, modası da geçiyor gibi. Wall Street Journal’da yayımlanan bir yazıda, artık uzun sakalın can sıkıcı bir şekilde sıkıcı olduğundan bahsedilmiş.

Ama durun, hemen tıraş bıçağına davranmayın. Tüm yan etkileriyle birlikte, sakal hâlâ işinize yarayabilir. Journal of Evolutionary Biology’de yayınlanan bir araştırmada, uzun süreli bir partner arayan kadınların daha kıllı erkekleri tercih ettikleri görülmüş. Araştırmada aynı zamanda, daha kalın sakalların kadınlara daha çekici geldiği de görülmüş. Araştırmanın yazarlarından Dr. Barnaby Dixson, bunun sebebini sakalın hâkimiyet ve saldırganlık çağrışımına bağlıyor. Ona göre bu tür özellikler atalarımızın yırtıcı hayvanları uzaklaştırması için önemliydi. Bu da günümüz kadınları için bile sakallı erkeklerin daha cazip gelmesinin sebeplerinden biri olabilir.

 

Dahası, sakalı çekici bulan sadece kadınlar da değil. 228 yöneticiyle yapılan ve Journal of Social Behaviour and Personality’de yayınlanan bir araştırmada, sakallı adayların karakter, güç ve soğukkanlılık açısından daha yüksek puan aldıkları görülmüş.

 

Buna, Queensland Üniversitesi’nin, sakalların yüzünüzü zararlı UV ışınlarından yüzde 95 oranında koruyarak kanser riskini azalttığı keşfini de eklersek, yüzünüzde yaşayan birkaç mikroba değebilir. Eğer sakalınız yoksa ve ikna olduysanız, bırakın uzasın. 

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Sakatlanma riskini engelleyin!

-

Sakatlanma riskini azaltan Banded Single-Leg RDL egzersiziyle amaçlarınıza ulaşın.

Kış mevsimi, tatlı su vücut geliştirmecilerinin heveslerini soğuk hava deposuna kaldırdığı zaman dilimidir. Ancak gerçek bir MH erkeği, hedeflerine giden yolun temellerinin bu mevsimde atıldığını bilir. Evet, şu anda içinde bulunduğumuz mevsimden bahsediyoruz. Partiler, sarhoşluklar ve tembellikle geçirilen sabahlar sizi uzun mesafe koşularından ve yüksek ağırlıklarla yapılan squat’lardan alıkoysa da, bu düşük yoğunluklu egzersizi günlük olarak uygulayarak vücudunuzla ilgili hedeflerinize 2019 yılı itibariyle ulaşabilirsiniz. Kontrollü bir şekilde her taraf için 10’ar tekrar yapmanızın yeterli olacağı bu egzersiz, ciddi anlamda terlemenize bile yol açmayacak.

Hareket uzmanı Ollie Frost, “Banded single-leg rdl egzersizi, belinizin kuvvetini ve baş üstü kaldırışlardaki esnekliğinizi artırır,” diyor. Bununla birlikte hareketin dengesiz yapısı da merkez bölge kuvvetinizi ciddi oranda yükseltecektir. Önemi yüksek olan bu bölgeleri hedef alarak uzun vadede başarı sağlayabilirsiniz. Olay bu kadar basit. Öte yandan hareketin beyin fonksiyonunuzu da artıracağını söyleyen Frost, “Bu tarz kompleks egzersizlere alıştığınızda basit egzersizler size sakız çiğnemek kadar kolay gelecektir,” diyor. Şimdi yerinizden kalkın ve 2019 yılına bedenen ve zihnen daha güçlü bir şekilde başlamak için harekete geçin.

1/ Etrafını sar

İlk tekrarınıza başlamak için uzun bir direnç bandını sağ ayağınızla sağ omzunuza dolayın. Daha iyi bir denge için gözlerinizi duvardaki bir noktaya odaklayın.

2/ Öne eğil

Kalça kaslarınızı sıkarak sol bacağınızı geriye doğru düz bir biçimde kaldırın. Kalçanızı bükerek öne doğru eğilin. Bunu yaparken sırtınızı düz tutun. Bu şekilde duraklayın.

3/ Dizler yukarı

Dengenizi koruyarak hareketi tersine doğru uygulayın. Şimdiyse merkez bölgenizi sıkarak sol dizinizi kalça hizanıza yükseltin. Direnç bandı omuz hizanızda olacak şekilde 1 saniye kadar bekleyin.

4/ Zirvede bırak

Vücudunuzu sabit tutarak sağ kolunuzu başınızın üzerine doğru kaldırın. Kontrollü bir şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Tekrar sayınızı tamamladığınızda hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Geleceğinize sağlam bir yatırım yaptığınızı unutmayın.

Bu hareketi yaparak ne kazanacaksınız?

Merkez bölge kontrolü + Sakatlanmayan omuzlar + Beyin gücü + Yeni kişisel rekorlar

Devamı

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com