Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Sivilceler için probiyotik

SAĞLIK

Sivilceler için probiyotik

-

 

İyi huylu bakteri dostlarımız olan probiyotikler, kalbinizden sivilcelerinize dek birçok sıkıntınıza çözüm olabilir.

DERLEYEN: UĞUR MUTLU

BAĞIRSAK SAĞLIĞI günümüzde oldukça ilgi çeken bir konu ve bu ilgi kısa süre içerisinde bitecek gibi de değil. Bilim insanları mikrobiyom, yani bağırsaklarınızdaki ve vücudunuzdaki bakteri çeşitliliğinin sağlığınız üzerindeki önemli etkilerini keşfetmeye başladı. Bakterilerin daima zararlı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak vücudunuzun fonksiyonlarını en etkili düzeyde gösterebilmesi için bazı mikroorganizmalara ihtiyacı var.
Bağırsaklarınızda insan hücrelerinden çok bakteri hücreleri vardır ve bu hücreler, bünyesinde hem “iyi”, hem de “kötü” bakterileri barındırır. Sizin için iyi olan bakteriler probiyotik olarak bilinir ve Chicago’da bulunan Physicians Laser and Dermatology Institute yöneticisi Jerome Garden’a göre bağırsaklarınızda yaşayan bu bakteriler bağışıklık sisteminize, boşaltımınıza ve hatta cildinize zarar veren kötü bakterilerin çoğalmasını engeller.

Abbey’s Kitchen’ın kurucusu Abbey Sharp’a göre, probiyotikleri takviye olarak alabileceğiniz gibi yoğurt, zeytin, kefir, lahana turşusu, kimchi, şarap ve kombu çayı gibi mayalanmış gıdalardan da elde edebilirsiniz. Her bir besin, kendine has bakteri türlerine sahiptir. Probiyotiklerin muhtemelen bilmediğiniz altı faydasını öğrenin ve vücudunuzu koruma altına alın.

KABIZLIKTAN KURTARIR

ABD Ulusal Tamamlayıcı ve İntegratif Sağlık Birimi, bağırsaklarınızdaki bakterilerin besinleri sindirmenize yardımcı olduğunu söylüyor.
Tuvalete çıkamamak yaşayabileceğiniz en kötü tecrübelerden biridir. Fakat probiyotikler kanallarınızın temizlenmesine yardımcı olabilir. The American Journal of Clinical Nutrition’da yayımlanan bir toplu analize göre, boşaltım sistemiyle ilgili 14 farklı araştırmayı ele alan bilim insanları, probiyotiklerin tuvalete çıkma sıklığınızı artırdığını ve kabızlık belirtilerini azalttığını söylüyor.

Araştırmacılara göre dışkınızı yumuşatma etkisine sahip olan probiyotikler, böylelikle dışkınızın bağırsaklarınızdan daha kolay geçmesini sağlıyor ve kabızlık semptomları ortadan kalkıyor.

KİLO VERDİRİR

Bağırsak sağlığınızla tartıda görünen rakamlar arasındaki ilişkinin apaçık bir şekilde ortada olduğunu söyleyen Eating in Color kitabının yazarı Frances Largeman-Roth, “Besinleri parçalara ayırmak ve onları sindirebilmek için iyi bakterilere ihtiyacımız var,” diyor.

Diğer bir deyişle probiyotikler, tartı üzerinde de etki yaratabilir. British Journal of Nutrition’da yayımlanan bir toplu analize göre, sekiz haftayı aşkın bir süre boyunca probiyotik tüketen kişilerin hem kilolarında hem de vücut kitle indekslerinde azalma görüldü.

Öte yandan bağırsaklarınızdaki durum, beyninize yemeyi durdurma ya da sürdürme talimatı verebilmesi nedeniyle iştahınızda da söz sahibi olabilir. 2014 yılında yapılan bir araştırma probiyotiklerin acıkmayla ilgili hormonlarınızı kontrol altında tutarak iştahınızı düzenlediğini söylerken, yine de bu durumun kesinliği için daha fazla insan bazlı araştırma yapılması gerekiyor.

CİLDİNİZİ GÜZELLEŞTİRİR

Bakterilerin cildiniz için zararlı olduğunu düşünseniz de, sivilcelerinizden kurtulmanıza yardımcı olabilirler.

Propiyonibakterium aknelerin ve gram pozitif bir bakteri olan staphyloccosus epidermidisin akneler içindeki iki önemli bakteri grubu olduğunu ifade eden Dr. Garden, “Sivilcelerin ve siyah noktaların oluşmasına gözeneklerinizde yer alan bu bakteriler neden olur,” diyor.
Dondurma ve sütün kendisi gibi bazı süt ürünleri sorun yaratabilse de, yoğurt gibi besinlerin içinde bulunan probiyotikler, cildinizdeki enflamasyonun azalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca New Yorklu dermatoloji uzmanı Whitney Bowe, fermantasyon işleminin de akneleri tetikleyen IGF-1 adlı hormonu düşük seviyelere indirdiğini belirtiyor.

KALP SAĞLIĞINIZI ARTIRIR

Akdeniz diyetinin kalp sağlığına iyi geldiğini muhtemelen biliyorsunuzdur. Fakat bu diyete mayalı yiyecekleri de eklemek diyetten aldığınız verimi daha da artıracaktır.

Etkileri çok büyük olmasa da, yapılan ön araştırmaların probiyotiklerin LDL kolesterolü (kötü kolesterol) ve tansiyonu düşürdüğünü söyleyen Sharp, “Çünkü bu bakterilerin bazı özellikleri tansiyonunuzu düzenleyen enzimlerin salınımını artırır,” diyor.

Amerikan Kalp Vakfı’na göre, düşük kan basıncına sahip olmak felç, kalp krizi ve cinsel bozukluk risklerinizin azalmasına önayak olur.

GRİBİ ÖNLER

Sindirim yolunuzun bağışıklık sisteminizde kilit rol oynadığını söyleyen Sharp, “Üstelik bağışıklık sisteminizin en büyük parçası bağırsaklarınızdadır,” diyor.

Bağırsaklarınızın faydalı bakterilerle dolu olması, grip ve nezle mevsimlerinde sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. British Journal of Nutrition’da yayımlanan bir araştırmaya göre, yaklaşık 200 lise öğrencisine 12 hafta boyunca probiyotik takviyesi veya placebo etkisi hissettirecek ilaçlar veren araştırmacılar, deneklerin soğuk algınlığına aynı oranda yakalandığını gördü. Fakat probiyotik takviyesi alan öğrencilerin burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısı gibi belirtileri daha kısa sürede atlattığını fark ettiler.

Bununla birlikte, probiyotik takviyesi alan öğrencilerin placebo ilaçları alanlara oranla belirtileri yüzde 34 oranında daha az hissettiğini ortaya koyan araştırmacılar, bunun muhtemel nedeninin, iki farklı türün kombinasyonunun bağışıklık sisteminizin virüse karşı verdiği reaksiyonu değiştirmesi olduğunu öngörüyor.

SAĞLIĞINIZI KORUR

Bilim insanları, kalp hastalıkları ve erektil disfonksiyon gibi birçok ciddi rahatsızlığın öncüsü olan kronik bir vücut enflamasyonu keşfetmiş durumda. Enflamasyonlar kısa vadede iyidir çünkü vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur. Fakat bu enflamasyonlar kalıcı olduğunda, sağlıklı dokularınıza saldırmaya başlar.

Providence Saint John’s Health Center’ın cerrahı Prof. Dr. Anton Bilchik, “Sindirim yolunuz enflamatuvar bağırsak hastalığı gibi kendi dokularınıza zarar vermeye başladığınız hastalıklara yakalandığında, doktorlar olarak probiyotik tedavisini öneririz,” diyor.

Bu tarz kronik enflamasyonlar DNA’nıza da zarar vererek zamanla kansere sebep olan mutasyonlara da sebebiyet verebilirler. Hayvanlar üzerinde yapılan birçok araştırmaya göre, probiyotikler çeşitli kanserlere neden olan bu süreci yavaşlatabilir ve hatta durdurabilirken, Bilchik’e göre antienflamatuvar yapıları nedeniyle özellikle de kolon kanserine karşı koruma sağlar.

Continue Reading
Advertisement

SAĞLIK

Hava kirliliği günde 1 paket sigara içmeye eşit

-

Bilim insanları, hava kirliğine sürekli maruz kalmanın, akciğer ve alt solunum yolları hastalıklarına yakalanma riski bakımından günde bir paket sigara içmeye eş değer olduğu söylüyor.

Sputnik’te yer alan habere göre, sonuçları ABD Tabipler Birliği yayını JAMA Journal’da yayımlanan araştırmada, hava kirliliğine yol açan bileşenlerin güneş ışığıyla etkileşimiyle ortaya çıkan yer seviyesindeki ozon gazının, amfizem gibi, akciğerlerde ve diğer oksijen taşıyan alt solunum organlarında ortaya çıkan, doku ve organlar arasında hava boşlukları oluşturarak vücudun yeterli miktarda oksijen kullanmasını engelleyen rahatsızlıkların ortaya çıkmasında, günde bir paket sigara kadar etkili olduğunu belirledi.

Araştırma kapsamında ABD’nin New York, Los Angeles, Chicago, Baltimore, St. Paul ve Winston-Salem kentlerinde yaşayan, yaşları 45 ve 84 arasındaki 7 binden fazla sağlıklı yetişkini 10 yıl boyunca izleyen bilim insanları, hava kirliliği oranlarının yüksek olduğu söz konusu metropollerde yaşayan kişilerde amfizem ortaya çıkma riskinin, hava kirliliği oranlarının düşük olduğu yerlerde yaşayıp günde bir paket sigara içen bireylere eşit olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya önderlik eden Columbia Üniversitesi’nden Dr. Graham Barr, “Hava kirliliğine maruz kalmanın amfizeme yakalanma riskini belirgin şekilde artırdığını gördük. Bu, günde 1 paket sigara içmeye eş değer bir risk oluşturuyor ve vücuda 3 yıl ilave yaşlanmaya eş değer bir zarar veriyor” ifadesini kullandı.

Araştırmanın yazarlarından, Washington Üniversitesi’nden Dr. Joel Kaufman da “Sigara içmek amfizeme yol açan en önemli etken. Hastalığın ortaya çıkmasında hava kirliliğinin de bu kadar etkili olduğunu görmek bizim için sürpriz oldu” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’de daha önce yapılan araştırmalarda da yer seviyesindeki ozon gazı yoğunlaşmasının akut solunum hastalıklarına yol açabileceği konusunda uyarılar içeren araştırmalar yayımlanmıştı. Araştırmalarda ABD’de yalnızca 2011’de solunum hastalıkları kaynaklı hastalıklardan 107 bin kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekilmişti.

Devamı

SAĞLIK

4500 yıllık mayadan ekmek pişirdi

-

Antik Mısır’dan kalma bir çanaktaki mayayı kullanarak ekmek pişiren bilim insanı Seamus Blackley, pişirdiği ekmeğin, diğer ekmeklerden daha lezzetli olduğunu söylüyor.

Fizikçi ve video oyunu tasarımcısı Seamus Blackley, Antik Mısır üzerine çalışmalar yürüten Serena Love ve mikrobiyolog Richard Bowman’la ABD’nin Massachusetts eyaletinde bir araştırmada çalıştığı sırada, Antik Mısır’dan kalma bir çanaktan maya kalıntıları çıkardığını söyledi.

Numunelerin kapların gözeneklerinden toplandığını söyleyen araştırmacı, organizmaları uyandırmadan önce bir sterilizasyon tekniği kullandığını söylüyor.

Devamı

SAĞLIK

Metabolizma hızlandırmanın 12 yolu!

-

Metabolizma hızlandırmanın yollarını merak edenler için 12 tüyomuz var.

Vücudunuz bir makine olsaydı, metabolizmanız işletim sistemi olma görevini üstlenirdi: Bütün girdileri, yani besinleri işleyerek sizi fonksiyonel kılan bir sistem. Onu abur cuburla doldurursanız düşük performans gösterecektir. Sisteminizi daha verimli şekilde kullanmak istiyorsanız, beslenme ve antrenman programlarınızı güncellemeyi deneyebilirsiniz.

Metabolizma nasıl hızlandırılır?

YEŞİLİN GÜCÜ

Tıpkı kahve gibi çay da antioksidan açısından zengindir. Journal of Research in Medical Sciences dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, günde dört fincan yeşil çay içen tip 2 diyabet hastaları, çay içmeyenlere göre daha fazla kilo verdi ve tansiyonunu düşük tuttu. Bilim insanları, yeşil çaya has bir antioksidan olan kateşinlerin metabolizmayı hızlandırdığını düşünüyor.

KAHVALTI YAP

Bath Üniversitesinin 2018 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, günün ilk öğünü metabolizmadaki yağ genlerini pasif hale getiriyor ve vücudu antrenmandan sonraki saatlerde daha fazla karbonhidrat yakması konusunda harekete geçiriyor. İtalyan bilim insanlarının yaptığı birbirinden bağımsız araştırmalara göre, kahvaltı ayrıca dinlenen metabolik değerinizi her akşam aynı yemekleri yemekten daha fazla artırıyor.

BOL BOL SU İÇİN

Yüksek protein diyeti yapan sporcuların metabolizmaları yeteri kadar su tüketmeme sebebiyle sekteye uğrayabilir. Yani bol miktarda su tüketmeniz gerekiyor. Frontiers in Nutrition tarafından yayımlanan ve hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, bol su tüketmek vücudunuzdaki yağların parçalanmasına yardımcı olarak kilo vermenizi sağlıyor. Elinize küçük bir bardak alıp ofisinizdeki sebile doğru yürümek, iş gününüzün daha aktif geçmesine yardımcı olabilir.

BİRAZ BAHARAT

Sabah tükettiğiniz yulaf ezmeli karışımınızı tarçınla tatlandırmayı deneyin. Metabolism’de yayımlanan 2017 tarihli bir araştırma, baharatların metabolizmanın ürettiği sıcaklık olan termojenez miktarını artırdığını söylüyor. Tam buğday ekmeğinin arasına fıstık ezmesi ve muz koyarak yaptığınız bir tost da benzer bir etki yaratacaktır.

AKŞAM YEMEĞİ YE

İtalyan bilim insanları tarafından yapılan ve PLOS One’da yayımlanan bir araştırmaya göre, günlük toplam kalorilerinin en büyük parçasını akşam yemeğinde tüketenler, bu öğünü günün daha erken saatlerinde tüketenlere oranla obeziteye iki kat daha meyilli oluyor. Bilim insanları bu tarz beslenmenin metabolik fonksiyonlara katkıda bulunan sirkadiyen ritminizle daha doğal bir uyum yakalamanıza yardımcı olacağını söylüyor.

AYARI KAÇIRMA

PLOS One’da yayımlanan ve Hollandalı bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, gün içinde büyük öğünler tüketmekten kaçınan erkeklerin, toplam kalori tüketimi aynı miktarda olan erkeklere oranla daha iyi bir iştah kontrolüne ve daha yüksek dinlenen metabolik değere sahip olduğu ortaya çıktı. Acıktığınız zamanlarda fazla yemenize neden olacak brunch’lara meyletmek yerine elma ve armut gibi ufak atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz.

İyotlu tuz metabolizma hızlandırır mı?

İYOTLU TUZ KULLAN

Deniz tuzları, tiroidinize metabolizmanızı sağlıklı tutması konusunda yardımcı olan iyot bakımından zengin değildir. Günlük 150 mikrogram iyot tüketmeniz tavsiye edilirken, bu miktar yarım çay kaşığı iyotlu tuza tekabül eder. Ancak iyot alabilmek için balık, süt ürünleri, meyve ve sebze de tüketebilirsiniz.

PEDALLARA ASIL

Kopenhag Üniversitesi tarafından 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre, antrenman sonrasında bisikletçilerin ağırlık kaldıranlara oranla metabolizmayı harekete geçiren FGF21 hormonunun daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle metabolizmanızı hızlandırmak için antrenmanlarınızın sonunda pedal çevirebilirsiniz.

PATLAMA MODUNA GEÇ

İtalyan araştırmacılar, yüksek yoğunluklu kuvvet antrenmanı yapanların geleneksel kuvvet antrenmanları yapanlara oranla egzersiz sonrasında daha fazla kalori yaktığını ortaya koydu. Araştırmalara göre 6 tekrar, 20 saniye dinlenme, 2-3 tekrar, 20 saniye dinlenme ve 2-3 tekrar prensibiyle çalışabilirsiniz. Toplamda iki dakika sürecek üç egzersiz yapın. Set aralarında 30 saniye dinlenerek sekiz seti tamamlayın.

KEMİKLERİNİ GÜÇLENDİR

Kanadalı bilim insanları tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, kan dolaşımında kemik hormonu osteokalsin miktarı fazla olan kişiler şekeri ve yağı daha iyi metabolize ediyor. Osteokalsin hormonunuzu artırabilmek için brokoli, soğan, somon ve zeytinyağı tüketebilirsiniz.

ŞALTERİ İNDİR

Şimdiye kadarki tüm ipuçlarını uygulamaya başlasınız bile, kötü bir uyku tüm çabalarınızı boşa çıkarabilir. Yapılan birçok araştırma, yetersiz uykunun metabolizmanızın fonksiyonelliği için bir hayli önemli olan glukoz metabolizmasını ve düzenleyici hormonları olumsuz etkileyebileceğini söylüyor.

TELEFONU DA KAPAT

Geceleri Instagram’da gezinmenin tek kötü yanı uykunuzun bölünmesi değildir. Zira bu davranış kilo almanıza da neden olabilir. Northwestern Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, cihazınızdan yayılan mavi ışık insülin direncinizi artırarak vücudunuzun kan dolaşımınızdaki glukozu temizleme kabiliyetini düşürebiliyor.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com